Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • anghelvlad

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2013

  • Mesaj Privat
pai cred ca ai opel eye si recunoasterea semnelor de circulatie. nu ar fi exclus sa si avertizarea in cazul iesirii de pe banda. trebuie sa verifici f bine echipamentele care le ai pe masina.
Skip ads

  • andrey16

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
recunoaste indicatoarele si are si functia de avertizare a parasirii bandai . Dar m-am lamurit cu decodarea VIN-lui : masina mea nu are functia pentru faza lunga automata .
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ti-am spus... Sad
  • Alexander81

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Eu am optiunile :
TR7 = HEADLAMP LEVELLING,AUTOMATIC TSP = LAMP,ASSY,INTERIOR CUSTOM TSQ = LAMP INTERIOR DELUXE
TT2 = HEADLAMPS DIRECTIONAL,HIGH INTENSITY DISCHARGE,LOW BEAM XENON, HIGH BEAM XENON/HALOGEN
TTW = FOR AUTOMATIC HEADLAMPS WITH TUNNEL DETECTION

dar optiunea TQ5 = PENTRU FAZA LUNGA INTELIGENTA nu o am.

se poate activa?

Multumesc,
Skip ads

  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Ciudat ca masinile care au Opel Eye si recunosc indicatoarele + functia de avertizare a parasirii benzii de rulare nu au si faza lunga automata... La mine e la fel, are tot, dar fara faza lunga automata. Interesant daca se poate activa? Sau necesita ceva suplimentar?
  • guitz

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salutare. De curand am descoperit ca am asistenta la faza lunga doar ca nu functioneaza. In bord se aprinde martorul de faza lunga automata, cel verde cu un A doar ca nu comuta de pe faza scurta pe faza lunga. Tin sa precizez ca parbrizul nu e cel original, dupa cod mi-am dat seama ca a fost schimbat (masina e la mine de doar 5 luni, asa am luat-o). Astazi, uitandu-ma mai atent am vazut ca e acoperita acea camera care detecteaza lumina. Am atasat niste poze atat din exterior cat si din interior. Ce e de facut in situatia mea? Multumesc

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
A fost montat parbriz pentru versiunea fara camera pentru asistent faza lunga... senzorul e acoperit.
Parbrizul pt camera are o decupatura... vezi pe pg anterioara unde am pus o poza cu parbrizul meu.
Nu cred ca ai alta solutie decat sa inlocuiesti parbrizul... sau sa renunti la a folosi asistentul.
  • guitz

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Nu se poate inlatura nici cum partea aceea neagra din fata camerei?
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu...
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o nelamurire apropo de farurile cu AFL , a schimbat cineva becurile stoc H11 ,cele de cornering cu becuri cu leduri ,pt. ca as vrea sa le schimb nu neaparat ca asa vreau dar se incalzesc prea tare si am vazut ca se topeste plasticul de deasupra lor si pur si simplu curge in jos plasticul .Masina nu o am de mult de 2luni si cand am cumparat-o nu am observat ,noroc ca s-a ars un bec pe farul din stanga cel de cornering H11 si asa am vazul minunea ....de aceea m-am gandit la schimbarea lor cu becuri cu leduri. Ce ziceti a mai patit cineva asa ceva si daca a-ti pus becuri cu led ce putere a-ti folosit, trebuie aceeasi putere ca imtensitate sau merge si puteri mai mici .Acum nu stiu exact daca becurile astea de cornering se aprind si cu xenonul de faza lunga sa doar in viraje.Pe mime ma frapeaza problema asta deoarece daca se aprind numai in viraje si la mers inapoi de ce se topesc farurile in interior ca doar nu stau aprinse tot timpul si la cat costa un far afl prefer sa schimb becurile.Multumesc.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Da, le-am schimbat eu insa lumina nu este la fel de puternica ca cea de la becurile cu halogen.
Eu am efectuat aceasta operatiune doar pentru "culoare" ...
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da dar afecteaza cu ceva ca e lumina mai slaba chiar daca e alba? la drum noaptea ma refer.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Dupa cum stii ele functioneaza la viteze de pana in 40 km/h..., se vad destul de ok...
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
De cat sunt becurile pe care le folosesti , am vazut unele cu led h11 la 60w dar nu mai aveau pe stoc si altele nu am mai gasit decat la puteri mici sub 10w parca.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@gyzmo posibil probleme cu politia sau la itp-uri ,cu becurile alea cu led pe cornering stii ceva?
@guitz nu cumva este posibil ca sa ai doar parbrizul schimbat cu unul fara locas pentru camera faza lunga si sa ai camera si sistemul functional dar camera neavand locasul acela nu are ce detecta ,deci poti face asa ca sa iti dai seama daca merge ,activeaza ziua senzorul de faza lunga si daca se aprinde martorul in bord sitemul functioneaza pt ca acest sistem poate fi activat stii bine doar noaptea si canera fiind astupata se activeaza si atungi poate poti demonta tulumba aceea cu senzorii de la oglinda si curata parbrizul in locul acela .Sper ca ai inteles ,asta numai daca nu ai rezolvat pana acum.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Eu unul nu am avut probleme..., chiar anul acesta am efectuat ITP-ul "pe bune"...
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Thanks @gyzmo am deja becurile cu led cree luate dupa ebay si cu rezistente anulatoare de eroare ,dar nu le-am pus ,inca nu am ajuns acasa nu sunt in tara ,dar ajung peste cateva zile ,abia astept .Cum am zis nu stateam in loc de ele dar cand vad plasticul acela topit in faruri mi se urca la cap ,pur si simplu a curs si mai are putin si ajungea bec si la cat este un far afl .....Am cumparat si toate ledurile pentru interior ,plafoniere ,torpedou,lampa portbagaj si numar spate si un bec led cree high power pentru lampa mers inapoi care nu vedeam nimic noaptea si care este montata pe masina mea pe partea dreapta nu pe stanga.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR