Ai uitat parola?

• anghelvlad

• Mesaje scrise: 163
  • Masina: Astra A17DTR din 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 21 Nov 2013

pai cred ca ai opel eye si recunoasterea semnelor de circulatie. nu ar fi exclus sa si avertizarea in cazul iesirii de pe banda. trebuie sa verifici f bine echipamentele care le ai pe masina.
  • andrey16

• Mesaje scrise: 86
  • Masina: Astra A17DTR din 2011
  • Cont inregistrat in: 05 Nov 2013

recunoaste indicatoarele si are si functia de avertizare a parasirii bandai . Dar m-am lamurit cu decodarea VIN-lui : masina mea nu are functia pentru faza lunga automata .
  • gyzmo

• Mesaje scrise: 3,682
  • Masina: Insignia A20DTJ din 2009
  • Cont inregistrat in: 02 Jun 2011

Ti-am spus... Sad
  • Alexander81

• Mesaje scrise: 34
  • Masina: Insignia din 2009
  • Cont inregistrat in: 22 Nov 2007

Salutare,

Eu am optiunile :
TR7 = HEADLAMP LEVELLING,AUTOMATIC TSP = LAMP,ASSY,INTERIOR CUSTOM TSQ = LAMP INTERIOR DELUXE
TT2 = HEADLAMPS DIRECTIONAL,HIGH INTENSITY DISCHARGE,LOW BEAM XENON, HIGH BEAM XENON/HALOGEN
TTW = FOR AUTOMATIC HEADLAMPS WITH TUNNEL DETECTION

dar optiunea TQ5 = PENTRU FAZA LUNGA INTELIGENTA nu o am.

se poate activa?

Multumesc,
  • verjic

• Mesaje scrise: 56
  • Masina: Insignia A20DTH din 2011
  • Cont inregistrat in: 16 Mar 2010

Ciudat ca masinile care au Opel Eye si recunosc indicatoarele + functia de avertizare a parasirii benzii de rulare nu au si faza lunga automata... La mine e la fel, are tot, dar fara faza lunga automata. Interesant daca se poate activa? Sau necesita ceva suplimentar?
  • guitz

• Mesaje scrise: 12
  • Masina: Astra din 2010
  • Cont inregistrat in: 04 Mai 2016

Salutare. De curand am descoperit ca am asistenta la faza lunga doar ca nu functioneaza. In bord se aprinde martorul de faza lunga automata, cel verde cu un A doar ca nu comuta de pe faza scurta pe faza lunga. Tin sa precizez ca parbrizul nu e cel original, dupa cod mi-am dat seama ca a fost schimbat (masina e la mine de doar 5 luni, asa am luat-o). Astazi, uitandu-ma mai atent am vazut ca e acoperita acea camera care detecteaza lumina. Am atasat niste poze atat din exterior cat si din interior. Ce e de facut in situatia mea? Multumesc

• clau70

• Mesaje scrise: 2,832
  • Masina: Astra A20DTH din 2010
  • Cont inregistrat in: 11 Apr 2013

A fost montat parbriz pentru versiunea fara camera pentru asistent faza lunga... senzorul e acoperit.
Parbrizul pt camera are o decupatura... vezi pe pg anterioara unde am pus o poza cu parbrizul meu.
Nu cred ca ai alta solutie decat sa inlocuiesti parbrizul... sau sa renunti la a folosi asistentul.
  • guitz

• Mesaje scrise: 12
  • Masina: Astra din 2010
  • Cont inregistrat in: 04 Mai 2016

Nu se poate inlatura nici cum partea aceea neagra din fata camerei?
  • clau70

• Mesaje scrise: 2,832
  • Masina: Astra A20DTH din 2010
  • Cont inregistrat in: 11 Apr 2013

Nu stiu...
  • RADU FLORIAN

• Mesaje scrise: 112
  • Masina: Astra A17DTR din 2010
  • Cont inregistrat in: 06 Mar 2009

Salut, am si eu o nelamurire apropo de farurile cu AFL , a schimbat cineva becurile stoc H11 ,cele de cornering cu becuri cu leduri ,pt. ca as vrea sa le schimb nu neaparat ca asa vreau dar se incalzesc prea tare si am vazut ca se topeste plasticul de deasupra lor si pur si simplu curge in jos plasticul .Masina nu o am de mult de 2luni si cand am cumparat-o nu am observat ,noroc ca s-a ars un bec pe farul din stanga cel de cornering H11 si asa am vazul minunea ....de aceea m-am gandit la schimbarea lor cu becuri cu leduri. Ce ziceti a mai patit cineva asa ceva si daca a-ti pus becuri cu led ce putere a-ti folosit, trebuie aceeasi putere ca imtensitate sau merge si puteri mai mici .Acum nu stiu exact daca becurile astea de cornering se aprind si cu xenonul de faza lunga sa doar in viraje.Pe mime ma frapeaza problema asta deoarece daca se aprind numai in viraje si la mers inapoi de ce se topesc farurile in interior ca doar nu stau aprinse tot timpul si la cat costa un far afl prefer sa schimb becurile.Multumesc.
  • gyzmo

Da, le-am schimbat eu insa lumina nu este la fel de puternica ca cea de la becurile cu halogen.
Eu am efectuat aceasta operatiune doar pentru "culoare" ...
  • RADU FLORIAN

Da dar afecteaza cu ceva ca e lumina mai slaba chiar daca e alba? la drum noaptea ma refer.
  • gyzmo

Dupa cum stii ele functioneaza la viteze de pana in 40 km/h..., se vad destul de ok...
  • RADU FLORIAN

De cat sunt becurile pe care le folosesti , am vazut unele cu led h11 la 60w dar nu mai aveau pe stoc si altele nu am mai gasit decat la puteri mici sub 10w parca.

Intra si tu in Club!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata

Inchide