Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am deschis acest topic si aici,si la "Cum sa..?" pt.ca mai repede intra "fronteristii"aici decat acolo..
De ce valabil la Frontera..?Pt.ca oglinda simpla costa 50 ron(sticla),iar una incalzita (tot numai sticla) costa 310 lei.Se gaseste din pacate numai pe original.
Eu am avut pe o singura parte cu incalzire,dar rezistenta nu mergea.Pe cealalta parte probabil o schimbase fostul proprietar,pt.ca era fara rezistenta.Asadar aveam de facut o investitie de 600 ron.Mai era varianta SH,dar puteam nimeri una defecta,sau ca a mea,sa mearga cand avea chef.Adica atunci cand nu aveam nevoie.Buuun,trebuia facut ceva.Dar ce..?Si cum?Am incercat sa dezlipesc oglinda de pe suport,sa bag o rezistenta de Astra G,gasita pe sub pat,si sa le lipesc pe toate,dar s-a crapat oglinda.Deci nu era o solutie practica,deoarece si cand am scos rezistenta de pe oglinda de G,sticla s-a facut bucatele foarte-foarte mici.
Cu o zi inainte vazusem pe un G caravan,ca plasticul ud in care sunt becurile de la numar era uscat DOAR in dreptul acestora.Daca usuca un plastic gros,oare nu s-ar putea aplica si la oglinzi?
Evident ca ideea mi-a venit intr-o dimineata(probabil ca imi venise in somn),iar eu cum fac ziua ce visez noaptea,am pus mana la treaba.Am scos becurile din plafoniere,si dupa cateva strafulgerari de inteligenta (cred),s-a ajuns la asta:
Am curatat capetele metalice ale becurilor,si le-am cositorit.Becurile le-am legat in serie.Am pus si doua aparatori,sa nu dea lumina pe langa oglinda,dar ulterior le-am dat jos ,pt ca nu sunt de nici un folos.Lumina care trece pe langa oglinda nu numai ca nu deranjeaza,ci chiar se vede f.bine. Firele le-am lipit cu letconul de plasticul oglinzii,ca sa nu fluture pe acolo.Sticla becului NU trebuie sa atinga de plastic,pt ca dupa 10 min il topeste.E bine sa stea cam la 3-5 mm de acesta,cu ajutorul unor distantiere,tot din plastic,dar fixate sub partea metalica a becului,care am presupus ca se incinge mai putin.
La Frontera incalzirea in oglinzi sta `ON` 15 min,am cronometrat.Becurile mele dezaburesc si chiar usuca oglinda in 4-6 min,ceea ce e superbine.De mentionat ca am avut din fabrica incalzire in oglinzi,deci nu am mai tras nici un fir.Si loc este destul in spatele oglinzii cat sa nu incurce reglajul electric al acestora. Nu stiu la cele manuale cum o fi.
Singura dilema pe care o am e referitor la firele care vin din instalatie,sunt cam subtirele,cred ca de 0.5 mm.Ambele becuri au 20 W,si nu-mi dau seama daca o fi prea mult pentru ele,nestiind cat consuma rezistenta originala.
Pt sugestii si reclamatii,postati cu incredere.


Ultima modificare facuta de SUPERDRAGOS la Mie 23 Feb, 2011 8:41 am
Skip ads

  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS buna idee si sincer nu am vazut pe nici-un site asa ceva , poti s-o patentezi Smile ce face omu cand este urat afara Very Happy
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
E deja patentata.
Intradevar becurile sunt cam mari ... poate mergeau unele de 5W. Oricum sectiunea cablului e suficienta si pt. 20 W. Iar pt. cei care ii deranjeaza lumina din spatele oglinzii, sa vopseasca becul in negru.
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
deci m-ai enervat...
si eu sunt exact in aceeasi situatie..adica am oglinzi electrice incalzite care nu se mai incalzesc....
daca nu pot "repara" rezistenta trebe sa aplic metoda ta.....
ca intrebare suplimentara...nu se pot pune becuri un pic mai mici ca putere?
sau 20w au fost asa...intamplarea...
ma gandesc la niste becuri mai mici de 6w , oare ar putea face fata?
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nici mie nu imi mai merge pe dreapta, dar astept caldura ca sa umblu acolo.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
stelea a scris:E deja patentata.
Intradevar becurile sunt cam mari ... poate mergeau unele de 5W. Oricum sectiunea cablului e suficienta si pt. 20 W. Iar pt. cei care ii deranjeaza lumina din spatele oglinzii, sa vopseasca becul in negru.

M-am gandit la becuri de plafoniera pt.ca astea sunt destul de lungi,pt a incalzi o suprafata cat mai mare,si nu punctiforma,cum s-ar fi intamplat in cazul celui de pozitie far (de 5 W),sa zicem.La astea mi se pare ca cel mai mic e de 10 W,dupa care 15 si cam atat.Si nu tb sa astepti caldura,ca toata treaba se desfasoara in casa.Afara doar se de/monteaza,treaba care dureaza 1 min.

Band1T a scris:
si eu sunt exact in aceeasi situatie..adica am oglinzi electrice incalzite care nu se mai incalzesc....
daca nu pot "repara" rezistenta trebe sa aplic metoda ta.....
Pai tu crezi ca eu n-am incercat...?problema la rezist originala e legatura rezistentei cu piciorusul metalic ce face legatura cu papucul instalatiei..Nu merge cositorit nimic acolo.Daca incerci sa te legi direct de rezistenta,excluzi pistol/letcon.De fabrica sunt 2 nituri de o.5 sau 1 mm care tin piciorusele din cele 2 capete ale rezistentei.Singura varianta e sa "intepi"rezistenta cu ceva metalic in alt loc,dar problema e ca in 1-2 zile se oxideaza contactul si o vei da jos iar,crezand ca ti-a scapat ceva.O vei lua de la cap,si vei izola cumva intepatura din folie.Si dupa 2-3 incercari nereusite,te duci la magazin sa intrebi cat e una noua.Iti va trece repede,si probabil ca te vei rezuma la cele 2 becuri,mai accesibile dealtfel.Oglinda pe producator nu exista.


Ultima modificare facuta de SUPERDRAGOS la Dum 20 Feb, 2011 9:45 pm
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si eu ma refeream tot la alea de plafoniera ... sunt si de 5W ... alea de la Dacie. Si ma refeream la demontatul oglinzii ca doar nu stau pe afara sa fac lipiturile.
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
acum abia am vazut ca ai postat aici din drepturile patentare imi dai si mie ceva pt ca apare fata de masa gaurita in poza Very Happy
super ideea lui vazuta pe viu si chiar functioneaza perfect + ca are un aspect foarte tare acea fanta micuta pe marginea oginzilor
Skip ads

  • viorel77

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1997 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru acest topic, problema cu incalzirea o am si eu... insa am o intrebare, si anume: cum scot oglinda?

Multumesc anticipat.
  • radu_moto14

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1993 C24NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am avut probleme cu iluminatu in oglinda....pardon cu incalzirea, problema este de la butonu de actionare a iluminatului....pardon incalzitului, asta pentru cei care au deja oglinzile cu incalzire si nu le merge.
Cu un spray de contact se rezolva si un pic de glaspapir, trebuie desfacut butonul, atentie la arcuri si contacte, pentru doritori ofer asistenta online, chiar si fizica in cluj.
PS: sper ca nu te-ai suparat, ideea e misto.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
viorel77 a scris:Multumesc pentru acest topic, problema cu incalzirea o am si eu... insa am o intrebare, si anume: cum scot oglinda?

Multumesc anticipat.


Eu am tras-o la capat astfel incat sa-mi incapa o surubelnita foarte subtire intre geamul oglinzi si rama ca sa actionez clemele de langa motor. Oglinda e prinsa in 4 cleme de dispozitivul cu motor (cel circular din poza lui Superdragos).
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
radu_moto14 a scris:, problema este de la butonu de actionare a iluminatului....pardon incalzitului, asta pentru cei care au deja oglinzile cu incalzire si nu le merge.
Cu un spray de contact se rezolva si un pic de glaspapir, trebuie desfacut butonul, .

La mine venea curent cand apasam pe buton,si oglinzile se miscau in toate directiile,fara pb.Ar fi fost simplu sa fie numai asta,ca butonul se potriveste si de la Corsa,de exemplu,si mai mult de 50 ron nu cred ca e.
Skip ads

  • viorel77

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1997 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
@radu ...led-ul martor de la dejivrare se aprinde... deci banui ca ar trebui sa mearga daca ar fi rezistenta in mintile ei... sau gresesc...

Stelea multumesc... mare om, ca de obicei!
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
si la mine merge ledul respectiv, merge si reglajul oglinzilor...deci butonul e in regula....
in schimb degeaba apas butonasul de degivrare si degeaba se aprinde acel led mic, ca oglinzile tot inghetate raman....
deci MULTUMIM Dragos.....

totusi scoaterea oglinzii din suportul ala mi se pare operatia cea mai delicata....asa ca orice indicatie noua e mai mult decat binevenita...

Bafta!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
stelea a scris:
Eu am tras-o la capat astfel incat sa-mi incapa o surubelnita foarte subtire intre geamul oglinzi si rama ca sa actionez clemele de langa motor. Oglinda e prinsa in 4 cleme de dispozitivul cu motor (cel circular din poza lui Superdragos).

Exact cum a spus @stelea,asa se face...eu ca sa fiu mai sigur am bagat 2 surubelnite intre oglinda si carcasa,pe latura de jos.Am dat de la buton oglinda cat de sus s-a putut,astfel incat sa am cat mai mult loc pt.surubelnite.In mod normal caraie de cateva ori si iese,nu se rupe/sparge nimic.Caraie rotita de la reglajul electric,pe sina suportului.
P.S.-Daca aveti reglaj electric,si miscarea oglinzii face o pauza la un moment dat,desi motorasul se aude ca merge in continuare,iar dupa cateva secunde isi reia cursa,inseamna ca rotita de pe axul motorasului e barbierita pe o parte.(adica nu are toti dintii).Incercati sa pozitionati oglinda in acel punct,astfel incat la scoaterea oglinzii sa nu riscati sa pierdeti si alti dinti.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
tiganeala domne!...ce sa te astepti de la cineva de origine minoritara.... Laughing
p.s. ..merge tigra acum..era o bujie.... Mad
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:
p.s. ..merge tigra acum..era o bujie.... Mad

Asa pateste cine cumpara piese noi. Razz Si mai lasa off-topicul.Un "modelator"sa-i dea dauna totala..!
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Stie cineva un magazin de unde pot cumpara o oglinda laterala stanga de Frontera B, fara incalzire si la un pret rezonabil?!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poti sa o cumperi de oriunde,fara incalzire,e cam 50 ron.
Sau poti sa ti-o faci la geamgiu,pe 10 ron,dar nu se vede cum tb...E o solutie provizorie,nerecomandata.
  • hulio

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Frontera 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Probleme cu încãlzirea oglinzilor nu am avut dar cu furatul acestora da. Eu am gãsit pe ebay în Anglia la un preþ mai mult decât decent. A fost livratã imediat ºi mi-a ajuns în 5 zile. http://cgi.ebay.co.uk/VAUXH...sh=item4cf62f2360
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR