Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • neagutiberiu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Va salut si as vrea sa apelez la sfaturile voastre legate de achizitionarea unei masini noi. Sunt intr-o reala dilema, mai ales dupa ce am citit majoritatea forumurilor cu discutii legate de modelele mai sus mentionate. Din cate am observat majoritatea posesorilor se plang de Opel. Si la Vw sunt probleme dar parca mai mult chestii minore. Optiunile mele ar fi:
Insignia Edition 2.0 CDTI 110 CP plus cateva optiuni la un pret de aprox. 19.200 eur (reducere inclusa de 6050 eur)
Astra J Enjoy 1,7 CDTI 125 CP (la fel cu pachet Enjoy- ac automat bizona, proiectoare, vopsea etc.) la aprox 17100 eur. (reducere 2500 eur)
Jetta 2011 Trendline 1,6 tdi 105 Cp ( la care se adauga radio RCD 510, AC Climatronic, vopsea metalizata, cotiera, proiectoare) la aprox. 18800 (reducere 500 eur)
Cea mai frumoasa dintre ele este Insignia, dar dat fiind pretul mare de catalog taxele, Casco si reviziile ma cam sperie. As alege Astra dar parca portbagajul e prea mic si nu stiu daca merita sa dau mai bine de 2000 de eur doar pe portbagaj. In plus sotia ar inclina catre Astra pentru ca e mai usor de condus si parcat.. Iar la Jetta reducerea este aproape inexistenta in comparatie cu cele de la Opel si as vrea sa nu mai depind de service-ul de la Cardinal Motors ca numai probleme si scandaluri am avut cu ei. Poate cei de la Radacini Motors Constanta sunt mai profesionalisti (sper eu in naivitatea mea Laughing ).

Nu vreau sa par carcotas dar dat fiind ca sunt o gramada de bani ce urmeaza sa ii scot din buzunar nu as vrea sa ma tot lovesc de probleme si sa devin client fidel in service-ul Opel.
Sper sa ma ajutati in decizia mea si sa purtam o discutie constructiva.
Skip ads

  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
la 6000 de euro reducere, nu mai sta pe ganduri e si alta clasa....numai motorizarea aia nu e prea fericita, crek o sa ti fie frica sa intri in depasiri

PS: la vw is chiar majore problemele mai ales la diesel, volantele si turbinele cad mai repede ca la orice masina
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu recomand Insigna.
Radacini sunt cei mai jegosi.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
jetta mi se pare o masina oribila..motorul de la insignia c-am slabut dar merge...astra o masina frumoasa, motor bun dar din pacate spatiu mai mic fata de insignia...Daca ai nevoie de spatiu Insignia daca nu Astra..
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
darius_x a scris:numai motorizarea aia nu e prea fericita, crek o sa ti fie frica sa intri in depasiri

Ma laaaasi? Rolling Eyes O sa il depaseasca corsele de 1.0.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cand ma gandesc ca altii cu 1.7dti 75CP si 1200Kg rup soselele, nu vad de ce ar fi o problema 2.0CDTI 110CP si 1500Kg. AstraNG nu as lua, e inca o masina imatura. La fel si de Jetta, 1.6TDI e un motor nou la VW, nu cred ca vrei experimente pe banii tai.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu as lua insignia fara sa ma gandesc.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pe vwforum sunt o gramada de probleme la 1.6D...adica au ajuns aia cu 1.9tdi de 105cp pe G5 sa rada de astia cu G6 1.6D
intre astra si insignia nici nu as sta pe ganduri in favoarea insgniei, din diferenta de clasa. in traducere, peste cativa ani sau 60.000 km astra va troncani pe gropi din toate plasticele iar insignia nu. vei vedea treaba asta, e un adevar general valabil la astra dupa 2000 si e normal pana la urma.

singura posibilitate pe care as fi stat peganduri in favoarea astrei, ar fi fost data de o dilema de genul vreau sa-mi iau cu 3 lei o astra dotata si cu 200 de cp sau o insignia de 100 de cp si cu manivele la geamuri
ceea ce nu e cazul aici.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Corecta comparatia ar fi fost Passat B6 vs Insignia, Astra J vs Golf 6. (Unde Opelul castiga detasat datorita aspectului, performantelor si pretului)

Jetta e o incercare spun eu nereusita de a satisface cerintele est europenilor, ca de altfel si Astra H Sedan sau Megane Sedan. Partea ciudata e ca desi provenind din Hatch, se strica mai repede decat acesta. Eu unul am gasit explicatia defectiunilor dese cum ca sunt dedicate pentru piete usor de multumit iar fabricatia are loc in tari gen Turcia.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Dintre cele 3 variante, alegerea e foarte simpla:Insignia, daca puneai in calcul Honda, Mazda, ..era o discutie mai ampla.
  • rionelus

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Plus ca sunt convins ca se poate face o upgradare de soft cu o varianta cu mai multi cai si asta cred ca chiar la reprezentanta.
Diferentele intre clase exista si categoric justifica diferenta de pret, cu conditia sa-ti placa sau sa te poti adapta pe masinile mari (eu prefer cat mai compacte). Diferentele de taxe n-as zice ca sunt f mari, sunt suportabile la capacitatile pana-n 2.0 , iar pana se generalizeaza downsizingul si or sa schimbe astia impozitarea mai trec niste ani, iar tu o sa-ti iei atunci noua jetta, matura si fara problemele copilariei. Si mie actuala jetta mi se pare oribila, disproportionata.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
elegance a scris:
darius_x a scris:numai motorizarea aia nu e prea fericita, crek o sa ti fie frica sa intri in depasiri

Ma laaaasi? Rolling Eyes O sa il depaseasca corsele de 1.0.



loganurile cu siguranta inclusiv cele de 1.2...0-100km/h 13.9, oare sunt masini din clasa asta cu demaraj mai prost?
Skip ads

  • Dic
  • **
  • 74 mesaje
  • din 15 Feb 2010
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • Dic

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
neagutiberiu a scris:Insignia Edition 2.0 CDTI 110 CP plus cateva optiuni la un pret de aprox. 19.200 eur (reducere inclusa de 6050 eur)

Recomand Insignia, e alta clasa de masina, peste Astra sau Jetta. Nu stiu cum stai cu bugetele, dar daca tot dai peste 17K pe o masina, merita sa dai inca 2K pentru Insignia.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
darius_x a scris:loganurile cu siguranta inclusiv cele de 1.2...0-100km/h 13.9, oare sunt masini din clasa asta cu demaraj mai prost

Hai ca o dai in penibil...ia tu logan sau ford si lasa pe astia mai saraci sa cumpere un amarat de insignia de 110cp..
Daca chiar il intereseaza viteza o remapeaza si gata

PS: Ce opel ai tu din 2006 1.8tdci.? Laughing
  • neagutiberiu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Eu recomand Insigna.
Radacini sunt cei mai jegosi.

Ai facut service-ul la ei? Eu sunt din Constanta, si incerc sa fug de Cardinal motors iar de Kamsas nici nu stiti ce povesti de groaza am auzit. O sa ajungem sa ne luam masini in functie de service, nu de ce ne place.
  • neagutiberiu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Despre mazda si honda ce sa spun... Reprezentanta Honda nu mai exista in Constanta de cativa ani si cea mai apropiata e la Galati iar dealerul Mazda in Constanta este Kamsas. Decat sa am de a face cu cei de la Kamsas mai bine accept sa ma jupoaie de bani cei de la Cardinal. Plus ca nu ma atrag japonezele la interior - o chestiune de gusturi evident si aici face exceptie Lexus Very Happy.
  • neagutiberiu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
darius_x a scris:la 6000 de euro reducere, nu mai sta pe ganduri e si alta clasa....numai motorizarea aia nu e prea fericita, crek o sa ti fie frica sa intri in depasiri

PS: la vw is chiar majore problemele mai ales la diesel, volantele si turbinele cad mai repede ca la orice masina


Imi dau seama ca la 110 cp nu o sa rup asfaltul, dar avand in vedere ca acum am un polo 1,2 de 64 cp banuiesc ca va fi o schimbare clar in bine Confused . Am fost in test drive cu noul passat 1,6 tdi 105 cp si mi s-a parut ok. Nu se poate compara cu insignia pe care am testat-o la 160 cp dar nici puturos nu mi s-a parut, iar masele masinilor sunt apropiate. Plus ca si eu consider ca nu e bine sa iei o masina in primul an de la lansare pt ca risti sa iti petreci o mare parte din timpul tau liber prin service. Rolling Eyes
Initial luasem in considerare ca optiune si Citroen C5 dar am abandonat ideea din mai multe considerente..
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Daca as fi in situatia ta, as alege Insignia fara sa stau pe ganduri. Iesi mai ieftin cu Astra dar o sa simti la un moment dat lipsa de spatiu din masina, mai ales cand pleci cu familia in concedii. De asemenea, o sa iti fi dorit sa iei Astra cand cauti un loc de parcare in oras.
Nici Jetta nu e de lepadat, nu tine cont de sfaturile de pe forumuri cu turbine si injectoare care crapa non-stop. Vw au motoare foarte bune, depinde acum si cum exploatezi si intretii un motor. Oricum, intotdeauna am avut un dinte contra politicii preturilor practiccate de Vw. Profita de pozitia buna si imaginea care o au pe piata auto si umfla cam exagerat preturile. De discounturi, pana sa inceapa criza ei nu auzisera, acum dupa cum singur ai vazut, daca scoti max 500 euro de la ei.
Fa o vizita si la Ford si vezi poate scoti o oferta buna la Mondeo.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:
darius_x a scris:loganurile cu siguranta inclusiv cele de 1.2...0-100km/h 13.9, oare sunt masini din clasa asta cu demaraj mai prost

Hai ca o dai in penibil...ia tu logan sau ford si lasa pe astia mai saraci sa cumpere un amarat de insignia de 110cp..
Daca chiar il intereseaza viteza o remapeaza si gata

PS: Ce opel ai tu din 2006 1.8tdci.? Laughing



ce sunteti asa frustrati aici pe forum:)))? nu prea va inteleg.....tu ai da 20000 de euro pe o masina care nu i capabila de un demaraj mai bun ca un logan de 1.5 dci?....macar de ar consuma putin

@forbiden27 nu mai recomanda Ford, ca iar sar pe tine Smile)
  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
darius_x, nu ca asta ar fi important dar termina odata cu dezimformarile, nu te face niciun logan de 1.2 si niciunul de 1.5. Nu mai exagera daca se poate ca si jetta de 1.6 si astra de 1.7 sunt tot pe acolo, diferente extrem de mici.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR