Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • Viktor Stoianovici

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 1.4 turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
in conectorul de la bricheta unde vine pus butonul de incalzire am tensiune pt iluminat atunci cand pun pozitia...dar nu am tensiune sub scaun cand fac punte..
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
E corect, firul rosu negru. Asa este ca ai masurat la sofer? Inca ceva: ai verificat cu contactul pus? Pariez ca nu. Sa nu cumva sa o faci ca ramai cu becul de la airbag aprins, ai mufa de la scaun scoasa. Masuratori faci numai cu mufa bagata si cumva cu conectorul banuit pentru incalzire scos afara. Foloseste schema pusa de mine mai sus, ai si culorile la fire mentionate.
Alta varianta ar fi sa astepti sa termin eu instalarea si am sa pun poze, tot.

PS: eu n-as scoate si mai ales sa bag mufa la scaun cu bateria conectata. Ai mari sanse sa-ti pocneasca baloanele!
  • Viktor Stoianovici

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 1.4 turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
deci...am masurat si cu contactul pus pe treapta a II unde se aprind becurile si martori in bord.
Nici un voltaj deocamdata..poate ca eram si grabit si posibil sa fi uitat ceva...a ramas becul aprins in bord de la airbag pt ca normal am masurat fara ca sa fie conectorul pus la loc Very Happy dar s-a stins a 2 zi...cred ca este inregula si sa functioneze.
ok am sa astept pana termini si atunci o sa-ti cer mai multe detalii...problema este ca eu nu detin acele butoane de incalzire..am tot cautat pe la SH dar nimik Sad si sa adaptez ceva iasa tiganie...tu spui ca le-ai luat noi dar e putin cam costisitor si sincer m-as lipsi decat sa dau 70 euro.
oricum ramane deschisa tema Smile multumesc
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Viktor Stoianovici a scris:am facut punte intre firul maro si firu negru+rosu si nu am tensiune sub scaun.


Atunci am pierdut pariul, ai facut cum trebuie cu o mica exceptie:

Ceva nu e in regula la ce ai zis tu aici, punte intre maro si negru/rosu la scaun? Asta inseamna punte intre + si - egal scurtcircuit.
Daca ai facut punte la mufa buton intre maro si negru/rosu atunci ai trimis la scaun minus in loc de plus. Urmareste schema te rog.

La buton (mufa) faci punte intre negru si negru/rosu. La scaun masori tensiune intre maro si negru/rosu. Sigurantele 27 si 28 sa fie in regula (sa nu fi ars una deja). In unele scheme mai apare si F26 in loc de F28, vezi in cartea ta.
Skip ads

  • Viktor Stoianovici

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 1.4 turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat


asta e mufa pt scaunul de la sofer...cele 2 contacte de care ziceam ca am facut punte cu o lita intre firele negru si negru+negru/rosu
am scos conectorul de jos am vazut pinii liberi si am masurat..nimik Smile volti 0...
am masurat si rezistenta la mufa de la bricheta pt inclzire scaun sofer..o Ohm...posibil sa fi bulit siguranta...
cu schima ta am lucrat Smile
te tin la curent ca o sa mai masor astazi odata + verific sigurantele
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Primul pas masoara daca ai tensiune pe firul negru (+) fata de un punct la masa (balama la usa sau ceva de genul), cu contactul pus.
  • Viktor Stoianovici

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 1.4 turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
si sunt fffff dezamagit de ceea ce am descoperit SadSadSad m-am uitat la sigurantele 27 si 28 si lipseau cu desavarsire..faza e ca in panou exista numai UN singur pin pentru sigrante in parte...deci nu este un fir tras..ce naiba am instaltia trasa pana sub scaun si nu e in panoul de sigurante? oare sa mai merite sa trag acel fir? trebuie sa-l gasesc sa vad unde se termina..desfac bord tigani nebunii?
nu cred ca mai reanteaza....
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Pune o poza, eu doar am infipt sigurantele. Imposibil sa ai cablaj la mufa si sa nu fie cablat pana in cutia de sigurante. Ia cartea la mana si vezi care sunt sigurantele corecte pentru tine, 26,27,28, doua din ele.
Skip ads

  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
26 si 27 atat.
  • Viktor Stoianovici

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 1.4 turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
fac poza acuma la 12 si va arat...este doar 1 sg pin in cutia de sigurante..pe cuvant...deci o mare porcarie...fac poza si va convingeti....ce sa mai zic ca nu am inchidere centralizata in usi si nici cablaj prin usa tras...aseara am dat jos conectorul de la usa si am toate cablurile de geam,oglinzi si ce o mai fi..vre-o 15 fire ajung pana in usa...deci....
  • Viktor Stoianovici

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 1.4 turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ciudat, foarte ciudat, posibil ca pinul existent acolo sa fie chiar de la conductorul catre intrerupator. Asta poti sa afli daca te poti uita in spatele placii ce culoare are conductorul in pinul existent. In cazul asta n-ar fi foarte grav, e vorba doar de 2 punti de facut acolo. Inca o data zic, conductorul negru de la mufa butoane duce undeva, sigur sigur duce cel putin pana la cutie. In cazul tau este F26 si F27, cele 2 marcate cu albastru (15A), la mine este 27 si 28.



Am inceput lucrul si la scaunul soferului. Cateva poze:

Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Gata, scaunele sunt pe masina si conectate. Cam 4 ore de munca, a durat mult taierea firelor din mufa si lipirea lor in conectorii noi. Cateva poze:


Bineinteles, a urmat proba, se incalzesc scaunele binisor. La iarna o sa fie proba finala.
  • Viktor Stoianovici

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 1.4 turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
frumos si curat lucrat. Bravo. pacat ca nu gasim si noi nenorocitele de butoane pt incazlire..de nu am cautat la Sh dar degeaba Sad.....
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,478
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari @liviu2004!
Ai socotit care este totalul cheltuielilor?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Cheltuielile le-am scris putin mai in spate. Plus timpul meu si cateva maruntisuri pentru lipit, clipsuri de plastic.

Pentru cine nu are cablajul pana in cutia de sigurante, aici o poza de la o instalatie de diesel 1.3 din 2005, dar asta nu a avut cablaj pana la scaune sau mufe. Pinii aflati in mufa sigurantelor nu sunt cablati la nimic. Deci depinde de la instalatie la instalatie. La Viktor eu banui ca firul negru e cablat pana in cutie, ar asta numai el poate sa masoare cu ohmetrul.

  • lowrider

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Germania
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salut, vreau sa-i montez sotiei asa ceva pe masina, inainte sa i-o aduc in Ro. Am gasit 2 modele, dar nu stiu daca mai trebuie sa mai fac ceva suplimentar pe partea electrica (relee & stuff)
http://www.ebay.de/itm/Nach...sh=item3f059430a0
http://www.ebay.de/itm/Sitz...sh=item415fe3f2b3

pe partea de montaj pe scaun nu cred sa am probleme, insa pe parte electrica sunt zero. poti sa-ti dai seama din prezentarea lor daca ar mai trebui sa-mi bag nasul pe partea asta?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu trebuie relee. Butoanele din primul link sunt mai scumpe decat cele originale. Tu vrei sa mergi pe solutia originala sau cu modificari? Eu cand vad in kiturile astea de incalzire papuci pentru legaturi la baterie, mi se face rau. Reteta perfecta pentru dezastru.

Ar fi pacat sa nu iei butoanele originale, mai ales daca esti in Germania, livrarea e si mai rapida. Eu inca mai am butoanele care au venit in kit, dar sunt modelul dreptunghiular, nu recomand.

LE: acu vad ca primul link are si rezistentele, atunci e ok la pret. Vezi ca alea nu au termostat in perna, doar in buton, e ok si asa.
  • lowrider

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Germania
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
vreau sa merg in primul rand pe solutia cea mai sigura dpdv al riscurilor. ma intereseaza sa fac montajul in asa fel incat sa nu apara niciun fel de probleme, cel putin pana anul viitor cand se muta si ea aici.

LE: am gasit asa ceva http://www.ebay.de/itm/OPEL...;fits=Make%3AOpel|Model%3ACorsa+C&hash=item3f1d83bbf6

merita sa le iau pe astea? sunt o solutie mai buna decat cele din primul link? Adica merita sa dau aproape 50 euro pe 2 butoane + livrare, in conditiile in care dau 70 pe cele 2 seturi de scaune?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR