Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
hallo in seara asta am depistat o chestie interesanta. sper sa nu ma repet si informatia sa fie nou. temporizarea se activeaza asa.... se apasa maneta semnalizare ori in sus ori in jos cam 1mm si se tine asa cat dorim sa fie distanta dintre 2 stergeri .(daca se apasa mai tare de atat va declansa stergatoarele si se anuleaza programarea) am observat ca se poate lasa si un timp de 10 -15 secunde intre stergeri . dupa care se apasa in sus maneta pe prima treapta cea de temporizare . sunt curios daca mai functioneaza la cineva,

si inca o chestie ciudata.... daca avem cheia in contact pe prima pozitie si tragem in jos de maneta stergatoare si asteptam cateva secunde stergatoarele vor functiona atat cat tii apasata maneta....astfel ele pot sa ramana si la jumatatea cursei. astept pareri!
Skip ads

  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
chestiile depistate de tine Smile s-au descoperit si de alti. dupa cate imi aduc aminte mai este o discutie pe forumul acesta. si la mine functioneaza stergatoarele cum explici tu Wink
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Acesta optinune "standard" are intervalul de 4 secunde. Cu procedeul descris de tine se poate modifica intervalul intre 4-15 secunde. Informatia apare si in manualul de utilizare Wink
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am cautat o discutie asemanatoare dar nu am gasit ... cred ca ma apuc de citit manualul de utilizare ca uite asa descoperi niste chestii noi! seara buna
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Si eu ma gandeam.... ce Doamne am facut de stergea cu interval de 7-8 secunde ? Smile)))))))))
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
E valabil numai pentru masinile fara senzor ploaie.

Discutia e deschisa pe undeva, dar pt Vectra...majoritatea tips-urilor sunt valabile si la astra
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, exista o discutie pentru Vectra, si una pentru Zafira, dar pentru Astra H nu era. De acea am modificat titlul si am decis sa lasam topicul pentru posesorii de Astra H, chiar daca multe dintre tips-uri sunt valabile si la Vectra respectiv Zafira Wink
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cu portiera deschisa si motorul oprit se poate activa functia "Follow Me Home"dand scurt faza lunga.
Skip ads

  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
geamurile vi se deschid- inchid din telecomanda?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
klod, da, dar ca sa ti se deschida si tie trebuie sa ai activata functia comfort closing
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Daca ai 4 geamuri electrice , e activata functia din fabrica.
  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Deci daca ai geamuri electrice doar pe fata si nu ai activata functia, aceasta se activeaza cu Tech2 si atat fara alte modificari si adaugiri, NU?
Skip ads

  • bz17dth

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cocosai a scris:Deci daca ai geamuri electrice doar pe fata si nu ai activata functia, aceasta se activeaza cu Tech2 si atat fara alte modificari si adaugiri, NU?

Se poate si fara Tech2.
  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Acuma explica-ne nu ne baga in ceata.
  • bz17dth

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cocosai a scris:Acuma explica-ne nu ne baga in ceata.
La mine a fost activata de Maiandrei la iarba verde(aniversarea de 2 ani club opel buzau)cu o interfata op-com si un laptop, ce a facut el stie :shock:Probabil a activat functia comfort closing.Mentionez ca am fost la reprezentanta opel Slobozia si dupa ce au stat cu tech 2 pe masina 30 min. au spus ca nu se poate pentru ca nu am toate geamurile electrice.Pacat de tech2 care il aveau in mana.
  • pogonel

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2011

  • Mesaj Privat
se poate activa functia respectiva doar la masinile care au calculatoare pe spate, in interior, la portbagaj, pe partea stg spate, sub tapiterie. Aceasta se poate programa cu orice Opcom versiune dupa 2006, fac referire la geamuri
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Stiati ca daca la un Astra H, opesti motorul apoi apesi pe semnalizare stanga sau dreapta, ramane aprinsa pozitia pe respectiva parte ?
Stiati ca becul de far la Astra H se schimba pe la roata fata ? Mai exact pe contra-aripa exista un capac care inlaturat, faciliteaza accesul la spatele farului.
Stiati ca la Astra H exista un bec de rezerva in stopul stanga spate ?
Stiati ca Opel Astra este unul din cele mai bine vandute modele din toate timpurile la clasa ei?
Stiati ca se poate reseta la Opel Astra H avertizorul de revizie fara sa mai apelati la un service ? ( nu mai stiu cum exact, mai e scris undeva aici pe forum ). Era ceva parca cu cheia in contact si pedala de frana.
Stiati ca se poate monta pe Astra H maneta de semnalizare cu tempomat ( cruise control ) ? V-o poate activa Maiandrei din BC cu un modic 50 ron parca Razz.
Bafta si sa auzim de bine!
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cocosai a scris:Deci daca ai geamuri electrice doar pe fata si nu ai activata functia, aceasta se activeaza cu Tech2 si atat fara alte modificari si adaugiri, NU?


Functia Confort Closing se activeaza accesind modulul REC folosind OP-COM. In plus este nevoie sa fie cabluri trase din REC (XR5/10 = mufa XR5, pin 10) in X6/9 si X4/9
Mufele X4 si X6 sunt cele care ies din stalp si intra in usa pasagerului, respectiv a soferului:

Modul REC este "tabloul de sigurante" din portbagaj:


Tot din REC se mai poate activa functia Speed Depending Locking care blocheaza usile la atingerea vitezei de 12 km/h. Tot cu OP-COM se activeaza.
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
FBogdan a scris:Stiati ca la Astra H exista un bec de rezerva in stopul stanga spate ?

Shocked adica ?
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
adica in soclu pentru becul de ceatza este un bec care sta acolo si nu face nimic
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR