Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • djcioc

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut, de ceva timp am o mica problema cu amortizorul de pe fata si la mecanic mi s-a spus ca e de la rulmentul de sarcina. Dar din cate gasesc eu pe net, exista Rulment sarcina suport arc si Rulment sarcina amortizor. Cum treaba mea cu partea auto e undeva spre 0, va cer ajutorul pentru a imi spune daca amandoua trebuie sau unul din cele 2 face treaba pentru amandoua piesele?
Skip ads

  • albertyyyyy

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am citit si rascitit o gramada de forumuri incluziv aici toate subiectele legate de flanse si totusi sunt in dubii.
Am un Corsa C 2001 nu i-am schimbat niciodata flansele, totul bine si frumos pana in urma cu aprox 2 luni. De cand volanul a inceput pe un anume sector de drum la viteza mica sa oscileze stanga dreapta si cand mergeam cu masina auzam fel de fel de sunete ciudate de la rulare in partea rotilor, plus volanul se strambase cum s-a dus si unghiul. Am fost la servis am explicat ce simptome are mi-au dat o lisat mare din care am tot schimbat : bucsile stg/dr brat fata, pivot stg/dr, cap bara stg/dr, burduf planera, bilete stg/dr ( si in plus au sustinut ca trebuiesc schimbate si flansele de la amotrizoare). La acek moment am crezut ca vor sa bage banii in buzunar sa schimbe orice si am decis ca mai astept ca imi oferau si un pret exagerat. Unghiul de fuga nu s-a putut executa corect au dat vina pe inclinatia de flansele uzate.Dupa ce am plecat din servis am sesizat acel sunet de troncanit la roti care nu-s sigur nici acum dc provine de la flanse dar mult mai violent, dar dupa aprox 2-3 ore de mers.Acel sunet care nu-mi este cunoscut apare cand masina merge dar nu este accelerata merge in frana de motor sau e pe liber, si am observat ca dispare cand tin apasata frana.Asa am pacalit-o de 1 luna si ceva cand dupa ce s-a mai racit vremea in ultimile zile la ploile cazute s-a modificat ceva din cauza temperaturi si acum acel sunet este din ce in ce mai stresant se aude ca niste pocnituri intermitente daca franez la fel disapare. Sa fie pana la urma flansele ? Ciudat este ca am trecut cu brio si ITP-ul fara nici un leu dat spaga(cum de nu au observat ei )
Si ce-l mai delicat subiect de ce imi oscileaza volanul stanga/dreapta mai nou pe aproape orice sector de drum drept ( sa fie caseta) ? la viteze mari sta ok, doar la rulare cu viteze de max 70km/h oscileaza din ce in ce mai des are un ughi mic dar e stresant si in acelas timp ma si temp pentru siguranta.
Vin catre voi ca de geaba mai merg la alt servis si explic problema ei schimb tot ce vor ei. nu verifica nimeni adevarata cauza. Sunt din Braila daca ma puteti ajuta

Multumesc frumos,
  • albertyyyyy

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Am ajuns la alt service si am constatat ca cei de la RAPID Service Auto acum sa-i fac si "reclama" incercati sa va feriti de acest service este pe Apolo colt cu Dorobanti Braila si uimire mare bieleta montata de acest service era aproape desfacuta sa cada acel surub de prindere - banuiesc ca ar fi caz de puscarie la mijloc. In plus am gasit si o "lamela" / "o spita"din arcu-ul drept rupta.Asa ca azi o sa schimb cele doua arcuri pe fata si legat de bielete nu stiu daca ar fi ok sa pun doua la 70-80 de lei pentru ca in acest moment nu mai am nici un sunet nici o bataie ciudata.Aveti mare grija cand schimbati unde schimbati.
Numai bine si drumuri bune !
  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut,
de doi ani am si eu un Opel Astra H din 2008 achizitionat in Germania
de la gropile de pe drumurile noastre au inceput sa se auda niste sunte pe puntea din fata, un zgomot asa infundat care se aude parca anume din zona flanșelor
este prima mea masina si nu ma prea inteleg multe
la service mi-au schimbat tot ce se putea de schimbat pe puntea din fata, numai ca nici unul din mecanici nu a spus nimic de probleme la flanse sau amortizoare
zgomotul de care am scris mai sus se aude si pina in ziua de azi ba chiar mai tare de cit anterior
am fost la un alt service pentru testare repetata in speranta de a gasi un mecanic bun, la care mecanicul imi propunea sa schimba una, alta, cealalta.....si dupa ce iam spus ca recent au fost schimbate toate noi....mi-a zis ca aceste sunete ar putea fi doar de la amortizoare sau de la flanse si ca totul se poate depista doar prin demontarea amortizoarelor
Ma ajuta si pe mine cineva sa inteleg si eu cum imi dau seama daca este problema in amortizoare sau de la flanse?
In genere cum deosebim o problema la amortizor cu problema la flanse ?
Se schimba ambele flanse sau poate fi schimbata fiecare in parte cind e necesar?
Skip ads

  • EAll

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut,

Legat de flanse, trebuiesc schimbate abele , la mine era un sunet infundat (stanga/dreapta) si in momentul deplasarii la denivelari mici simteam un mic balans si in acelas timp un sunet infundat.La mine sunetele nu au aparut niciodata la treceri cu linii de tramvai.

In stanga este vechea flansa
  • astrag2008

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut, stie cineva de ce mai au distanta si ceva joc acolo, talerele care vin peste oala amortizoarelor fata (astra g 1.7 cdti) ? De mentionat ca sunt noi flansele (lemforder) si rulmentii cu suport arc (GM).
  • astrag2008

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Ca sa imi raspund si singur... Problema cu jocul la flansa dreapta noua, era din cauza dimensiunii sale. Vreun destept de la Autoa, magazin de incredere dealtfel, am mai cumparat de la ei dar nu voi mai cumpara. Mi au vandut doua flanse lemforder unde naiba or fi facute, una mai groasa si una mai ingusta. Aviz amatorilor, cand comandati sau luati din magazin, verificati sa nu patiti la fel. Eu nu am stiut, mecanicul nu a observat, doar ca dupa ce le a montat, aveam un joc mic dar frumos in continuare la amortizor intre flansa si oala. Mi a demontat de inca doua ori mecanicul si abia apoi am vazut care era cauza. Magazin serios, ce sa spun. Grija mare
  • GEricCondea

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1999 X14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Care sunt simptomele unui rulment de sarcina sau flansa defecte?
  • astrag2008

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Daca ai rulmentul sau rulmentii flanselor gripati, face zgomot la virare volan. Daca ai flansele tocite sau tasate, iti troncane usor si din ce in ce mai puternic la trecerea peste denivelari sau gropi.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai rulmentul sau rulmentii flanselor in stare avansata de degradare, face un zgomot la virare volan gen pocnitura, si la fel face cand cobori de pe trotuar cu volanul virat stanga sau dreapta, pocneste de zici ca se rupe ceva in partea din fata. La demontare o sa constati ca ai bile lipsa din rulment si camasa rulmentului s-a degradat pe alocuri, eventual o gasesti rupta.
  • opel67mac

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Bunã ziua stimați colegi!
De aproximativ o sãptãmânã, când virez stânga-dreapta se aude un scârțâit precum acel al unei uși neunse!
Destul de supãrãtor și de aceea aș dori sã știu care este motivul și eventualele operații ce ar trebui fãcute!

Cu mulțumiri anticipate pentru rãspunsuri!
  • bogdan-wtb

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,
Ma poate lamuri cineva daca e vreo diferenta intre flansele amortizor de pe spate si anume intre cele normale si cele flexiride?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR