Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • munteanu_sergiu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut baieti
vreau sa schimb toate furtunele de la alimentarea cu motorina la opelasu meu
masina e un astra g 2.0 diesel y20
stie cineva daca se gasesc noi si unde?
Skip ads

  • braescu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
da poti gasi la un magazin auto te duci cu talonu masini si o sa ti dea tot ce vrei bafta
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Bine ai venit! Citeste regulamentul si foloseste functia CAUTARE!
Vezi ca exista sectiunea publicitate de unde poti cumpara piese si accesorii noi si second hand. Succes!
  • bentzi

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sal, am un opel vectra Z19DT si tocmai ce a crapat furtunul de alimentare cu motorina si nu prea dispun de 500 lei contravaloarea piesei + manopera, in schimb am facut o improvizatie tipic romaneasca constand intr-o teava si 2 coliere ... intrebarea mea este : a mai incercat cineva asa ceva pe furtunul de alimentare? sau mai bine spus este necesara schimbarea furtunului cu tot cu galerie sau se poate face si altceva mai putin costisitor?
va multumesc si sper ca am postat unde trebuia .
Skip ads

  • bentzi

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am sa postez si o poza ca sa se vada despre ce furtun este vorba.
as vrea sa ii schimb furtunul sa ii pun unul rezistent la motorina, atmosfere, problema mea este ca nu stiu daca o sa reziste fiind prins cu coliere, sper ca cei care se pricep sa imi raspunda si mie.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut ! Presiunea e mare de tot. Unui prieten la vectra C i s-a intamplat treaba asta...s-a spart furtunul si a pierdut o gramada de motorina...problema s-a rezolvat in momentul in care a pus un furtun de presiune de la un excavator, pana sa-l puna pe acesta..i s-a mai spart de 2 ori !Smile deci iti recomand unul care sa tina la presiune mai mare,cu insertie ! numai bine
  • bentzi

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2008

  • Mesaj Privat
aiss a scris:Salut ! Presiunea e mare de tot. Unui prieten la vectra C i s-a intamplat treaba asta...s-a spart furtunul si a pierdut o gramada de motorina...problema s-a rezolvat in momentul in care a pus un furtun de presiune de la un excavator, pana sa-l puna pe acesta..i s-a mai spart de 2 ori !Smile deci iti recomand unul care sa tina la presiune mai mare,cu insertie ! numai bine


exact despre un astfel de furtun imi spunea tata ca ar trebuii sa fac rost, insa te intreb cu ce l-a prins de conducte, cu coliere sau a gasit un alt sistem de prindere ? asta daca stii cumva, iti multumesc.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
coliere...sta bine prins...dar cum am mai spus...furtun de presiune mare de la excavator,probabil unii colegi ar sa rada...dar cat sa te misti cu ea ...merita ! conduca vine cu totul si este undeva la 480ron...deci nu se merita ! numai bine
  • decadurabolin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am zis sa nu deschid un alt thread legat de aceiasi problema... Furtunul de alimentare cu motorina a cedat la vectra ul meu si a fost ,,prichindit" de cineva. As dori sa stiu cum se poate rezolva problema cat mai bine. Nu as dori sa raman cu improvizatia intrucat tot mai scapa motorina si ajunge pe evacuare si doamne fereste pe caldurile astea. Se merita furtun original? Sau exista o improvizatie care chiar merita? Respectiv sa fie rezistenta. Multumesc.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cauta la dezmembrari unul second sau il inlocuiesti pe cel existent cu altul de la firmele care se ocupa de hidraulica ca alea rezista si pana la 100 bar. Alegerea iti apartine...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR