Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
A fost angajata, insa nu i s-a dat o copie dupa CIM, doar a semnat.
Skip ads

  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
In romania totul se poate. Razz Mai ceva ca in zona crepusculara.
Si da, si la privat se promoveaza incompetenta. La mine la firma toata conducerea e formata din neamurile patronului, ca alora le poate baga p..a in gura, ii poate duce cu zaharelul la salar, el e "tata" lor si nu pot scapa de el nici de-ar pleca, ca doar is neamuri. Un profesionist adevarat nu i-ar sta acolo nici 2 zile. Da cum asta e si paranoic cu furatul, are el garantia ca neamurile nu-l vor fura. Asa ca director e unul care nu stie nici sa trimita o poza pe messenger da ii face prosti si incompetenti pe toti. Sa ne fereasca sfantul!
  • Z1140

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2016

  • Mesaj Privat
GRIJA MARE LA SC VADEMECUM COMSERV S.R.L - BRASOV
TEAPA! Face angajari trece salariul minim pe economie pe contractul de munca si promite bani mai multi. Cand iti dai seama la ce oameni lucrezi si vrei sa pleci nu iti vezi banii pe ultima luna.

Teapa fratilor! Nu faceti prostia sa va angajati acolo!
http://www.vademecumcomserv.ro/html/contact.php
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Inca se mai practica mizeriile astea, am citit tot topicul si imi aduc aminte de perioada lui Boc, ce infern a mai fost si atunci.Lucram la stat aveam un salariu baban rau, imi permiteam o gramada de extravagante in timp ce altii munceau pe 700 de lei, culmea e ca de acolo de sus ii priveam pe cei cu salarii mici destul de arogant considerand ca nu au facut nimic pentru a isi depasi statutul.Intre timp vine si sfarsitul lui 2010, apar primele taieri salariale ,cu toate astea stateam linistit nu simteam reducerile si eram atat de sigur ca voi trece si de disponibilizari, insa stupoare nu a fost asa.Cum munca la stat se sfarsise cautam sa ma angajez la privat initial la negru pt 9 luni deoarece luam si somaj primele experiente au fost un soc, salarii mizere, umilinta, nu erau luate in considerare studiile superioare, intarzieri salariale.Cei care te controlau erau uneori la limita analfabetismului si de multe ori pentru a ma pune bn cu ei le intocmeam eu rapoartele.Am tot schimbat eu la firme pana mi se urase peste tot la fel insa incepusem sa nu mai privesc lucrurile ca inainte intalnind multi oameni competenti care acceptau munca si salariile mizere din pentru ca deocamdata nu exista o alta solutie, insa si multi altii care erau multumiti de mizeria in care se scaldau, pe principiul mai bn 2 lei la umbra decat 5 lei la soare.Intre timp mai apareau cateva locuri la stat, dar lupta acerba si cerintele mult mai ridicate, la armata de ex pe 50 locuri veneau 300 insi, la sri aveau 20 locuri se prezentau 50 respingeau 10 in urma verificarilor si deabii dupa un an de de pregatire prealabila incepeau examenele din care daca treceau 10 -15 .Intre timp ma apuc de taximetrie 2 doi ani de chin cu alti mizerabili care iti faceau cim pe 2h, care asteptau planul de 100 lei pe zi, plus carburantul minim 50 lei pe care tot tu il bagai plus alte chestii idioate gen nemultumirile clientilor,amenzile politiei si oboseala care te dobora la infinit, dar de fiecare data prezent la cate un examen cand mai aparea cate un loc doua la stat, deja apropiatii imi spuneau ca sunt exagerat si ca am innebunit de tot cu obsesia mea.Pana la urma am reusit insa acum nu mai am aceasi parere de angajatii de la privat care sunt nevoiti sa suporte toate mizeriile patronilor, mi se pare inuman sa nu platesti salariile angajatilor in pragul craciunului in timp ce aia de la stat asteapta prime.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Interesanta postare Giani. Sper ca ti-a fost invatatura de minte aceasta experienta ingrozitoare.
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
A fost o perioada urata, 5 ani in care simteam ca lipsurile necesare unui trai decent ma coplesesc.Inca ma mai infioara gandul de a lucra la tot felul de compani obscure, ma gandesc ca dupa chinul cu salariile si etc la final omul cand va merge sa se pensioneze va avea alt soc, acela cand va afla ca nu ii ies toti anii de vechime.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cam de aceea am renuntat a mai fi angajatul altuia. Anul 4 la facultate si ma angajasem ca proiectant mecanic cu un salar de 1350 de lei si in mana nu imi ajungeau nici macar 1000 de lei... decat sa lucrez pe asa bani la patron prefer sa stau acasa. La final de luna cand taiam linie ramaneam cu 200 si ceva de lei, adica nimic
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
din pacate asta este realitatea cotidiana si mai mult nu putem toti lucra la stat unde au program de gravide si bani mai mult decat satisfacator avand in vedere munca depusa (in multe din posturi pentru ca nu in toate este asa si sunt multi care trag si la stat) si nici nu pot fi toti patroni ca cineva trebuie sa si munceasca...
adevarul este ca la patronii romani este rupere si bataie de joc... la multinationale este mai sigur si mai bine dar trebuie sa fie o piesa dintr-un ceas care trebuie sa mearga perfect altfel se schimba piesa si gata.
problema cea mare in romania este si faptul ca oamenilor le este frica sa riposteze si mai ales sa lupte pentru drepturile lor. eu daca nu mi-as primi salariul la timp a doua zi as fi la ITM si la ANAF cu plangeri si reclamatii si as astepta verdictul...
Skip ads

  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Stai linistit caci si anaf -ul si itm -ul o mai dau la pace cu ei, se merge pe premisa ca de pe urma parlitului ala de angajat nu are nimic de castigat insa un favor facut patronului se va intoarce la nevoie, plus ca si patronii atunci cand sunt controlati abunda in a te peria si a iti lasa cartile lor de vizita cu mentiunea ca poti apela la ei oricand ai nevoie, lucru care ma scarbeste dupa 5 ani de chin stiindu -le cealalta fata.E drept cel mai bn o duc cei de la stat si din cadrul marilor companii multinationale cand vb de salarii, legat de munca proprie ce pot sa zic, chiar daca complexitatea atributiilor pare o povara nu e asa, ai termene si o mai poti lungii, lucrezi in echipa ai cu cine te sfatuii etc, pe cand la patron e altceva ala spune ca vrea acum si iti da de ales usa daca nu faci ce spune el.Personal sunt fan sistemul public volum de munca acceptabil, respectarea orarului, a concediilor, a datei salariului, o sa va vina greu de crezut dar cand ziua de salariu cade in weekend acesta se da de vinerea deci mai devreme.Nu mai enumar contrariul celor de mai sus in mediul privat ca nu isi are rostul se subantelege, asa in incheiere sorumea are afacerea ei si se mai plange de cate un angajat din cand in cand ca mai vrea un liber ca etc prostii, chestii de bun simt in general si ii mai spun sa nu isi bata joc de ei si sa isi aduca mai des aminte de vremurile in care si ea era angajata la patron si trageam la cafea dimineata inainte sa plecam la munca din aceasi tigara.


Ultima modificare facuta de alex giani la Lun 07 Nov, 2016 10:23 am, modificat de 5 ori in total
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Da dar inainte sa mergi la itm intereseaza-te cine iti este patronul si vei afla ca este neam cu un fost/actual secretar de stat, nepotul nu stiu cui la itm si anaf etc. Probabil ca ce spum ii va jigni pe cativa dar decat sa fiu sclavul strainilor la multinationala la mine in tara prefer sa spal vase in strainatate. Remuneratia e mai mare, stresul mai mic si viata e mai buna. In momentul de fata sunt propriul sef dar vedem la vara-toamna ce se va intampla daca decolez din cuibul romania sau nu.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Asa este. Sa vezi ce program flexat au unii la primarii. Incep lucrul la ora 9, la 9:10 pauza de tigara pana la 10, de la 10 la 12 se fac ca muncesc, la 12 pauza de masa o ora iar la ora 2 o tulesc acasa. Aici nu fac referite la primarii de oras ci la primarii de sat ca la final tot ei sa se planganca nu le ajung banii dar ei sunt platiti 8 ore si nu lucreaza 4 ore puse cap la cap
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
alex giani, fara suparare dar:
- acuzi pe unii-altii ca ar fi la limita analfabetismului, insa tu, scriind agramat, unde te incadrezi?
- te plangi ca privatul isi bate joc de oameni, insa tu, ca angajat la stat, ai exact acea mentalitate care ii permite privatului sa isi bata joc de oameni, pentru ca institutiile de stat care ar trebui sa il controleze nu isi fac treaba, pentru ca exista acel dolce far niente, cu impins termenele peste limita legala si multe altele.

Vreti sa va spun ca am auzit discutie intre 2 angajate de la CAS, acum ceva vreme, cand A ii spunea lui B ca la sedinta au fost instruite ca, atunci cand se plimba pe holuri, sa aiba o coala de hartie la mana, ca sa para ca fac ceva?
Vreti sa va spun ca am depus o reclamatie la ANRE, in 10 octombrie, si nu am putut atasa documentele pentru ca formularul lor online (care e si singura modalitate de a depune sesizari) e semidefect si butonul de atasamente nu merge? Sunt curios ce rezolutie voi primi poimaine, cand se implineste termenul de 30 zile, ca nu m-a contactat nimeni sa imi ceara scanarile (desi am mentionat clar "va rog sa imi furnizati o metoda alternativa prin care va pot trimite documentele, intrucat butonul de atasamente nu merge")
Vreti sa va spun ca am depus documentele pentru un srl la registrul comertului, dosarul mi-a fost respins pentru ca nu le-a placut nustiuce, insa firma apare inregistrata la ANAF?

Atata timp cat institutiile statului (si, implicit, angajatii din aceste institutii) nu inteleg ca rolul lor este sa ajute/protejeze cetateanul care, de unul singur, nu are nicio putere in fata unei companii (private sau nu), vom avea in continuare angajatori care isi permit sa isi bata joc de angajati, etc.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
jE- la termenul de 30 de zile se mai pot adauga 10. Asa ca mai ai de asteptat 11 zile 😢
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Se mai intampla, mai gresesc si eu, sa arunce cu piatra ala care nu a gresit niciodata.Cat despre nemultumirea ta fata de angajatii din sistemul bugetar nu te contrazic ai perfecta dreptate.Insa daca ar fi sa am principii de genul asta ,ori daca ascultam opiniile celor nemultumiti de serviciile statului acum eram boschetar si lucram la rebu.In schimb fiecare cum isi asterne asa doarme.
  • MCamelia

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua,vad aceasta parere despre firma Vademecum foarte veche,oare mai pot gasii peroana ce a lasat comentariul penteh cateva întrebãri!? Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR