Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Ice-D

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Va salut oameni buni !
Doresc achizitia acestei masini, insa nu stiu daca renteaza, deoarece:
-sunt relativ vechi ca masini (si model)
-am inteles ca nu se mai fabrica, atat masina cat si piesele originale (a se tine cont de asta)
-protectie 0
-instabila (nu fac raliu si nici drift)

Acum, aspecte pozitive:
-consum mic
-foarte fiabila (laudata ca fiind cea mai fiabila din gama)
-prezenta unei instalatii de AC pe o masina foarte accesibila

Eu am condus asa ceva pe o distanta de maxim 150 de metri, treapta 1 si 2, doar sa vad cu e si sincer,am intrebat proprietarul daca merge pe baterii sau nu. Eu o vreau strict de oras !
INTREBAREA: Voi ati mai cumpara un Tico in ziua de azi? Eventual, un simplu argument e bine venit !

Multumesc!
Chris
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pentru oras, da. STRICT pentru oras.
In plus nu ti-o recomand daca esti peste 1.75. Pozitia de consud e foarte joasa, cu scaunul cam la nivelul pedalelor, si vei sta cam cu genunchii la gura.
Am avut la firma Tico-uri, am facut inclusv Cluj-Bucresti cu ele....
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu mi-as cumpara niciodata un tico, si nici un matiz.
Dupa o scurta experienta:
-Protectie 0
-confort 0
-stabilitate 0
-spatiu absolut deloc
iarna ramai foarte usor suspendat Very Happy, si aluneci si foarte usor.
Un + pentru consum mic(automat si taxele mici ), si varianta cu A/C, care ai zis-o tu.
Personal as alege un corsa de 1 litru, sau o astra G de 1,2.
  • Ice-D

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Je- Multumesc pentru raspuns ! Eu am 1.82 insa, sunt finut ca si constructie (55-57 kg in crestere deoarece.. m-am lasat de tigari)
Nu am avut placerea de a conduce la drum lung jucaria.Nu te intreb, deoarece este strict de oras. Inca odata, mersi ptr. raspuns.

Gabello- M-am gandit si am citit despre corsa insa.. nu cred ca se compara la intretinere/pret/consum cu Tico. Mai ma gandesc !

Am uitat sa va spun ca in scurt timp va da si prietena mea de permis, deci..masina de alergat !

Mai astept pareri,pro si contra !
Skip ads

  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am condus si Tico si Matiz si inclin balanta catre Matiz e mai "inchegat" decat Tico [ asa mi sa parut mie ] nu stiu diferenta intre ele la intretinere dar nu cred ca e diferenta mare.
  • Ice-D

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Vinti- Te inteleg, stiu de ce inclini balanta. Este mai ergonomica si mai maricuta, mai puternica daca ne luam dupa date. Mi-am facut oarecum temele la Matiz : este mai instabila ca un Tico, chiar daca este mai grea. Este mai gurmanda,cele euro 3/4 sunt "strangulate" de catalizator. Merci !

Revin la intrebarea mea: v-ati lua Tico, avand in vedere criteriile pe care le-am enumerat mai sus?!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
intr-adevar, Matiz e mai gurmand ca Tico. Mai ales daca iti place sa o conduci mai turat.
Ice, pana la urma e si chestie de buget. In pana in 3000 EUR gasesti Corsa C, din 2004+, cu AC si ABS, si un motor de 1l. Motor destul de economic, masina mult mai confortabila, etc, etc, etc. Bineinteles, la banii astia o sa aiba niste bube (caroserie sifonata, in principiu). De exemplu:Corsa lovita
Motor de 1l, Z10 XEP. Bun. Neamtul cere 1588 EUR pe ea, negociezi (argumente de negociere: cica are geamuri electrice, dar in poza se vad manivelele de la macarale), o posti scoate mai ieftin. Bine, la asta nu mi-e clar daca are AC, dar se poate vedea. Apoi vorbesti de radiatoare, traverse (eu zic ambele) capota, bara, vopsit. Le iei din dezmembrari, cu un pic de alergatura eu zic ca faci masina si o inmatriculezi in ~1300 EUR. restul de bani sunt rezervati pentru adus masina....

Nu zic musai sa faci asa. E insa o idee, daca nu te deranjeaza sa ai o masina care a fost avariata.
  • Ice-D

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Je, este cam sifonata..zic eu. Este o varianta, dar prefer sa mai plusez pentru una care sa corespunda cerintelor. Practic, vreau o masina care sa fie alergata de DMG (tatal meu,ptr ca o cam omoara pe a lui,mers 2-3km pe zi), prietena si eu, pentru oras! Multumesc de sfat !
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Man, sa nu ma intelegi gresit. Nu vreau sa insist, dar, DACA nu te deranjeaza sa ai o masina de care SA STII ca a fost avariata (cati nu au masini de care NU STIU ca au fost avariate, te-ai mira) si SA STII ca a fost reparata SUB SUPRAVEGHEREA TA, ca piesele lovite AU FOST INLOCUITE, dau, daca au avur avarii minore, reparate cum trebuie... e o varianta care iti permite sa iei o masina si sa o repari, si sa te incadrezi intr-un buget cu 20-40% mai mic decat daca luai masina aia de buna. Bani pe care poti sa nu ii ai, sau sa ii ai si sa vrei sa ii investesti in chestii suplimentare (masina mai noua, alte optionale, sau alte investitii, fara legatura cu masina)
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
poate da dan de topicul asta.

din ce am vazut eu la taxi:
+fiabile unele au si peste 500 000 km.motorul neumblat in el.
+mai stabile ca matizul.pe zapada ajung si gume all season.iese de aproape oriunde.
-protectie 0
+piese foarte ieftine si se gasesc peste tot.

strict pentru oras e o masina foarte buna.
  • Ice-D

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Stai linistit Je,nu o iau gresit deloc. Uite, vectra mea (cadou) este si acum usor sifonata pe laterala stanga spate (cat auricularul meu lungime.), nu am facut-o de 4 ani. Am lasat-o asa deoarece vopseaua este originala si este cadou (nu o vand ptr nimic in lume, de aici alta masina ptr prietena). Deci ps, nu ma deranjeaza ! Vorbim de o masina pana in 1200-1500 europeni. Ma simt nevoit sa recunosc ca bugetul meu acum este 0, insa pun 5 mil vechi pe luna deoparte, bani cersiti de la parinti, spre rusinea mea (asta e..) Jermany este o varianta, cu conditia ca taxa sa fie mica, mai mica de 200 euro.

marian_sro, multumesc pentru opinie !
  • Kitty

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
ee mi-as cumpara,desi la fizicul meu nu stiu daca as sta cum trebe in ea,dar as lua-o strict pt oras!
Skip ads

  • Ice-D

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Kitty, sa fim seriosi Smile Ce greutate si inaltime ai?! Nu in ultimul rand, mersi pentru opinie.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
nici gand .si niciodata.
corsa e mult mai fiabila si eficienta.
tico,matiz= 0 siguranta.
  • Ice-D

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
D-l Victor, sunt de acord cu dvs ca, Corsa este mai fiabila,dar..mai eficienta?! Din ce punct de vedere?! Nu cred ca una zboara, alta ruleaza.
La capitolul siguranta va dau dreptate, retineti ca este vorba STRICT de oras, dar si de buget (care la nevoie, dupa ce imi fac o idee) il maresc !
Ps: nu vad cum poate depasi masina in Ploiesti 50 km/h, acum Doamne fereste sa ma incalece vreun prost beat la volan Este cu adevarat monstruos daca stau sa ma gandesc (eu de fel respect fierul si am sa fac tot ce-mi sta in putinta sa-mi invat prietena sa conduca preventiv, nu ca alti maimutoi de 18-25 ani,dornici sa impresioneze/Asta ca idee)

Le: sunt student, nu am venit si nici nu pot lucra ! (nu ma lasa facultatea)


Ultima modificare facuta de Ice-D la Dum 06 Mar, 2011 10:42 pm
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
dragutule coleg ti-as fi extrem de recunoscator - simplu Victor. Very Happy
exact de aia am si aceasta opinie despre tico si matiz.accidente nefericite cu morti si la viteza spusa de tine.
regret dar nu am la suflet acest tico.
am condus o singura data un matiz 500km si mi-a fost de ajuns.
  • Ice-D

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Dorinta Victor, iti va fi respectata ! Smile Nu stiu de ce am impresia ca toti cei care mi-au raspuns au peste 24 de ani, pun pariu! Smile
Pe aceasta cale, imi cer scuze daca am jignit, fara sa vreau.
Victor, multumesc ptr parere, am sa tin cont.
Ps:numele meu este Dorin. Nu ma recomand la sectiunea speciala deoarece timpul meu este foarte limitat,nu prea stau pe net. Nici nu's genul de copil "hai 5 sau facepix".

On: Mai astept pareri, multumesc celor care mi-au raspuns !
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am condus atat Matiz cat si Tico. Prefer oricand un Tico pentru stabilitatea pe care o are si pentru cursa scurta a ambreiajului. Un minus mare la Matiz sunt oglinzile. Cand priveam in ele aveam impresia ca ma uitam prin ochelarii lui Nicu Constantin. Un mare avantaj al Ticozaurului este pretul pieselor care costa undeva intre cele de scuter si cele de bicicleta. Smile In concluzie: nu as avea retineri sa-mi cumpar un Tico in stare buna ca masina de oras.

P.S.: Un prieten are 1.88 metri si incape fara probleme in Ticozaurul pe care il are in posesie. Smile
  • Ice-D

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pandelica a scris:

P.S.: Un prieten are 1.88 metri si incape fara probleme in Ticozaurul pe care il are in posesie. Smile


Foarte adevarat, cam atat are si baiatul care mi-a dat masinuta sa o conduc Wink
Merci pentru parere !
  • bogdanbdl

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Bafta la cumparare! E foarte buna pentru oras! Avea un prieten de al meu un Tico si facea Bucurestiul destul de des. O data ramasese in pana la vreo 6 km de casa si a adus-o impinsa Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR