Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
N-ar fi bun un topic in care sa se posteze destinatia de vacanta cu impresii despre zona, oamenii locului, poate si ceva poze? De asemeni ar fi bine de stiut locurile de cazare, masa, preturi, un calificativ dat personalului... Si starea drumurilor din zona e bine de aflat.
Topicul sa fie impartit pe doua sectiuni: Destinatii in Romania si Destinatii prin lumea larga.

E o idee buna?
Numai bine!
Skip ads

  • ramsess

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Da ! Cum sa nu! abia astept sa vad primele postari!
  • feribaci

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ca sa incep cu of ul meu-la Gura Portitei in Delta Dunari ,drumul stiu ca era acceptabil anul trecut,liniste,mare,delta,tot ce iti doreste inimioara,sau pe la Chilia ,drumul este ingrozitor cu masina,treci cu bacul pe la Tulcea in cealalta parte si te duci pe drumuri de ferma cu masina,dar se merita,eu am fost cu cortul,avem tata,avem
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Multam' pentru interventie feribaci. Nu te-ntreb de locuri si preturi de cazare deoarece ati avut cort dar cu piata cum v-ati descurcat? Din cate am aflat, in Delta preturile sunt mai mari deoarece aprovizionarea se face cu salupele, de la Tulcea sau Sulina. E adevarat?
Ceva poze ( poate se mai indragosteste cineva de acele locuri) se poate?


Numai bine!
Skip ads

  • feribaci

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu prea se inghesuie lumea sa posteze cu toate ca am mai vazut undeva o sectiune in acest forum in genul.nu sunt sigur,oricum eu la Chilia Veche am ajuns cu autoturismul Dacia Logan, este mai inalta si se preteaza mai bine la drumul pe care am fost anul trecut,drum de tara ,fara asfalt,unele portiuni mai aveau ceva vag amintiri ca odata Ceausescu a construit un drum prin Delta dunarii ca sa ajungi la Chilia,plus ca erau si vre o doua poduri,acum in aceste vremuri sa considerat ca mai bine lasa drumul vechi pe apa ca ala numai trebuie astfaltat,dar cu ceva straduinta si in jur de 2 ore jumate de mers ,sunt circa 60 de km,nu sunt sigur si o spalare cu praf a masinilor,ocupantilor ,mari sperante de pescari,ajungi la Chilia,in prealabil trebuie sa treci cu bacul de la Tulcea si sa platesti ca este mai sigur o taxa de vizitare sau ecologizare a Deltei ,nu am inteles prea bine de ce este vorba,important este ca iti ia banii,cam 10ron de persoana si la bac 12 ron de masina,bacul trece cam cand are chef asa ca nu disperati,zona pt mine este superba,locuri de campare se gasesc ,peste se gaseste si in balta si la localnici,tantarii gratis ,preturile la alimente in Chilia sunt mai mari,dar am cumparat tot ce ne trebuie de acasa,bere ,apa,bere,vin.paine.bere,mititei,bere,carbuni,bere,saci menajeri mai mari de 120 pt gunoi,bere s.a.m.d..se poate inchiria barca de la localnici cu localnic sau fara,pretul este negociabil ,exista o pensiune cel putin aia am vazut o eu si preturile la cazare erau acceptabile,alta varianta ar fii pe la Dunavat Murighiol,la Murighiol exista destule facilitati de cazare,loc de parcat masina daca vrei sa pleci in Delta mai departe cu barca cateva zile,se poate ajunge cu barca repede la Uzlina sau Cormoran si preturile in Murighiol acceptabile.
Alt loc in care am fost,o data cei drept fiind ceva mai scumpisor este la Gura Portitei,in partea cealalta a deltei,se ajunge cu masina ,drumul era foarte bun pana la Jurilovca si de acolo cu salupa ajungi la Gura Portitei,o fasie de pamant,nisip,care desparte marea de delta,sunt ceva poze pe internet au un site dedicat , acolo vedeti preturi,peisaje cateva ,mie mi a placut ff mult.Ca sa nu uit un loc mai putin batut de turisti ar fii la Somova -Parches,Delta mica,mult mai linistit ,daca va ajutat cat de putin sumara descriere a catorva locuri extrem de frumoase ma bucur,sunt sigur ca exista multi din cei de pe forum pescari inraiti care cunosc mai detaliat zonele si pot ajuta cu informatii mai exacte si detaliate.
Vacanta placuta si fir intins
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Blebeanu Lorin, cateva poze facute de mine in Delta ai in topicul asta.Click aici.
O sa mai pun cand am timp. Wink
  • feribaci

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Blebeanu Lorin, cateva poze facute de mine in Delta ai in topicul asta.Click aici.
O sa mai pun cand am timp. Wink

oftica ,este cuvantul care mia venit acum in minte Very Happy ,am vazut pozele de aia si vreau sa o vad si pe aia cu saramura si cu pestele prins ,ca sa nu mai dorm cateva zile
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Stimati colegi, impartasiti imaginile cu locurile care v-au entuziasmat fara trimitere in mod expres la mine. Am gandit acest topic in genul unui birou Info Turist unde exista posibilitatea sa te poti informa din timp despre locurile in care- ti vei petrece vacanta. Pot exista colegi care au fost deja pe acolo si " ponturile" pe care le pot da sunt de un real ajutor in stabilirea destinatiei de concediu.

Pentru ca sunt din Constanta stiu cum se face turism in zilele noastre prin reclame false. Un exemplu concret: Cunosc pe cineva care inchiriaza un apartament turistilor estivali " la 10 minute de mare" , acest apartament aflandu- se de fapt la vreo 10 statii ( doua autobuze) de aceeasi mare.

Datorita cazurilor de genul acesta gandesc ca e bine sa sti dinainte la ce sa te astepti atunci cand pleci la drum spre destinatia de vacanta.

Numai si numai bine, tuturor!
Skip ads

  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Daca vreti sa mergeti in delta , cel mai bine este sa mergeti la sfarsitul primaverii-inceputul verii, cam in luna mai. Atunci pasarile calatoare vin, se imperecheaza,isi fac cuibul si este un freamat continuu. Plantele revin la viata si este un verde crud presarat cu pete multicolore formate de plantele inflorite.. Apa este, in general, crescuta si sunt pline toate baltile si canalele si este o apa limpede de vezi cum inoata pestii.Si acestea sunt intr-un freamat, ori se imperecheaza si se zbenguie ,ori cauta locuri mai retrase sa-si depuna icrele si nu sunt atenti la pericolele ce-i pandesc. Dar fiti atenti cum pescuiti si unde ca este interzis in perioada aceia. Tantari nu prea sunt. Daca mergeti cu cortul, noaptea este frig si umezeala in aer,spre dimineata cade o roua groasa de zici ca a plouat peste noapte.Totul este sa prindeti timp frumos. Vara este frumos, dar nu spectaculos, cum este primavara cand delta revine la viata.Vara este o caldura sufocanta, multe din baltile si canalele, care au fost inundate in primavara, acum sunt secate sau cu apa statuta si "clocita" si plina de plante, sa nu zic murdare. Daca este seceta plantele se usuca si praful este stapan pe toate drumurile. Tantarii " functioneaza" la cea mai mare capacitate si zbor pe seara in nori negri pe deasupra capului. Neaparat trebuie sa va imbracati cu haine cu maneci lungi, ca altfel va bateti singuri.Toate produsele contra tantarilor parca n-au nici un efect asupra lor Toamna, de fapt la inceputul ei, revine iar natura la viata, inverzesc si infloresc plantele din nou, parca ar fi primavara. Revine umezeala in aer si se formeaza felii felii de ceata la fel ca primavara si vara in zilele ce se anunta sa fie calduroase.Pasarile calatoare se aduna in grupuri mari si se pregatesc sa plece. Iarna este dezolanta, pustiu, in adevaratul sens al cuvantului, majoritatea drumurilor sunt infundate, pline de balti si noroi iar cand este ger noroiul drumurilor se transforma in gloduri tari de-ti distrugi masina prin ele. De multe ori bate Crivatul dinspre rusi de ai senzatia ca-ti taie fata.Zapada nu este prea abundenta si de regula este spulberata in locuri mai adapostite.
Este frumos sa fii turist cateva zile in delta, nu sa locuiesti acolo. Cu toate ca se procura hrana usor, direct din naura (peste, ciuperci,plante,fructe, animale si pasari salbatice si domestice din belsug) viata este cruda cu cei care locuiesc acolo.Lumea obisnuita (NU spun de smecherii cu bani care au acaparat terenuri si luciu de apa vaste si se cred stapani pe zona, sau de politicienii nostri care au luat cu japca pamanturi si si-au facut adevarate fortarete sfidatoare si asa zisi operatori de turism care-si fac preturile cum vor etc. etc) de acolo este cu cel putin 10 ani in urma fata de prezent, traiesc cu putin si sunt foarte ospitalieri si nu cer mult, eventual o "jumate" de votca puturoasa.
Despre zone putin mai dezvoltate in turism v-as recomanda cele situate pe bratul Sulina: Maliuc, Gorgova,Mila 23, Crisan, Sulina dar aici se ajunge mai greu,se poate si cu masinase trece cu bacul pe la Nufarul ,dar trebuie sa va informati temeinic, luati o harta a deltei ce se gaseste la librarii sau la hotelurile din Tulcea. Sau alegeti sudul deltei pe bratul Sf. Gheorghe usor de ajuns cu masina :Mahmudia Murigheol Si Dunavaturile de sus si de jos. Este frumos si pe bratul Chilia dar aici, in timpul lui Ceausescu sau desecat zone imense si s-a amenajat teren agricol cea ce nu e prea spectaculos, doar daca va intereseaza cum se face cu adevarat agricultura, aici cresc plante imense cu productii record. Doar zona Chilia, Chilia Veche este mai salbatica, dar si aici se ajunge greu, cu vaporul sau cu masina pe niste drumuri tare nasoale si distanta mare aproximativ 100km.
Va urez drumuri bune si distractie placuta.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Mai multe informatii decat intr- un pliant al unei agentii de turism! Iti mulumesc in numele tuturor ce ajung prin zona.
Bravo!
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am zis ca anul acesta pe linga mare sa merg si cateva zile la munte sa ma bucur de frumusetile naturii.
traseul ales de mine ar fi :
Buzau-Calimanesti-Caciulata -aici sa stau vreo 2 zile , apoi
Calimanesti-Defileul jiului-1 zi,
Defileul jiului -Petrosani-Cartisoara-Transfagarasan- aici vreau sa stau 2 zile
As evita cazarea la pensiuni si m-am orientat catre cort.Din ce am mai auzit eu face ca in Calimanesti ar exista camping amenajat , pe Transfagarasan ar fi la fel pe la cabana Piscul Negru, dar nu stiu nimic de , Defileul Jiului, daca prin imprejurimi pot gasi camping amenajat.Sper sa am zile frumoase , insorite sa ma bucur de frumusetile patriei.Va urez concedii placute si drumuri bune.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut gabiopel! Pot sa- ti dau o sugestie? Daca tot treci si prin Cartisoara poti trece ( daca- ti place pestele) si pe la pastravaria Albota. In vara lui 2006 am trecut pe acolo si complexul ( pastravarie si hotel cu restaurant) de care nu stia prea multa lume ( deci foarte retras) era foarte OK. Din Cartisoara ( daca cobori de la Balea e un drum la dreapta) - manastirea si apoi pastravaria, daca- mi aduc bine aminte. Drum/ uri bun/ e si vreme frumoasa!
P. S. - Drumul din Cartisoara si pana la pastravarie era pe atunci pietruit dar era in proiect asfaltarea lui iar preturile erau destul de rezonabile.
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut gabiopel! Dupa ce am studiat aseara pagina de web a pastravariei am vazut ca am gresit indicatiile referitoare la acel drum pietruit ( manastire si apoi pastravaria). Venind dinspre Sibiu treci de Cartisoara si faci stanga.
Drumul chiar din localitate spre complex trece si prin Arpasu de Sus, e asfaltat si e socotit chiar drumul de acces spre pastravarie.
Zic eu ca poti cere detalii " proaspete" colegilor din Sibiu, n- as crede ca nu se duc pe acolo.
Mai am o sugestie pentru tine: strandul Viromet din orasul Victoria care are,atentie...si camping.

Vreme frumoasa, drumuri lejere si concediu placut!
Numai bine!
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Blebeanu Lorin a scris:Salut gabiopel! Dupa ce am studiat aseara pagina de web a pastravariei am vazut ca am gresit indicatiile referitoare la acel drum pietruit ( manastire si apoi pastravaria). Venind dinspre Sibiu treci de Cartisoara si faci stanga.
Drumul chiar din localitate spre complex trece si prin Arpasu de Sus, e asfaltat si e socotit chiar drumul de acces spre pastravarie.
Zic eu ca poti cere detalii " proaspete" colegilor din Sibiu, n- as crede ca nu se duc pe acolo.
Mai am o sugestie pentru tine: strandul Viromet din orasul Victoria care are,atentie...si camping.

Vreme frumoasa, drumuri lejere si concediu placut!
Numai bine!

Multumesc frumos de sfaturi.Chiar o sa trec pe la pastravarie.Multumesc si pentru locatie.Concediu placut si tie!
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Anul trecut am fost pe acolo si era tot pietruit drumul dar practicabil chiar si daca ploua afara. Este o zona fff linistita merita sa o vezi.

Bafta
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
feribaci a scris:
Alt loc in care am fost,o data cei drept fiind ceva mai scumpisor este la Gura Portitei, ...
Vacanta placuta si fir intins

In 18 iulie voi ajunge si eu la Gura Portitei, pe la Jurilovca. Cum este prima data cand mergem acolo, voi posta impresiile la intoarcere.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR