Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • pluciro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
Sunt nou pe forum, unde am intrat dupa ce mi-am cumparat recent un Opel Vectra 1.8i din '92. Masine e ok, mai putin suporturile arcurilor din spate care sunt mancate de rugina. E vorba de partea unde arcul se sprijina pe lonjeron (sau ce o fi acolo).

Intrebarea mea e daca gasesc ceva piese de cumparat care sa le inlocuiasca pe cele ruginite, sau trebuie intarit lonjeronul prin sudura.
A mai facut cineva operatiunea asta? Exista ceva riscuri ca arcurile sa nu mai fie echilibrate (tensionate la fel) daca se face lucru de manturiala la repararea problemei?

Mersi
Skip ads

  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum este la Vectra 92' dar in general reparatia suportului arcurilor din spate consta in :
-Demontare punte spate+amortizoare+arcuri
-Sudura din greu ptr.intarire
-Antifonare din greu
-Vopsire
-Remontare
Nu cred ca la Vectra se face altfel.
  • manfred

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1998 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Vezi cat costa o punte second-hand....pe la dezmembrari nu poate fi prea mult......cumpar-o si nu te mai chinui........sudura o sa te tina exact o iarna.
Bafta Multa
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Omul a spus ca are probleme la partea din caroserie unde se sprijina arcul. Deci oale. Daca cumpara puntea de spate nu vad cum ar rezolva problema. Acolo trebuie ori luat de la alta masina partea de caroserie si sudata la loc ori carpita cu alta bucata de tabla. Plus antifonat bine bine de tot si vopsit. Deci ramane la sa alegi tu optiunea dorita.
Skip ads

  • manfred

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1998 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Scuze nu am fost eu foarte atent.....am crezut ca e vorba de partea de jos a arcului.......Mii de scuze.
  • pluciro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Mersi pt. raspunsuri.
Puntea spate e in stare buna deci nu trebuie inlocuita. M-am uitat cu ceva mai mare atentie si am vazut ca acolo e un colt metalic destul de masiv, care mie mi-e ruginit. Nu stiu daca as gasi la dezmembrari asa ceva . pt . ca ar trebui decupata o bucata mai mare.
Cred ca o sa merg pe varianta cu sudura, sa intareasca cu bucati de metal. De ce mie teama in schimb e ca nu o sa mai aiba aceleasi cote dupa sudura si unul din arcuri va sta mai tensionat decat celalalt, si se va uza mai repede in timp.

Speram sa gasesc pe cineva care a facut operatiunea asta si sa-mi spuna ceva tips-uri.
  • alexmyth

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...hlight=lonjeroane aici ai un link cu aceiasi problema care ai avut-o si tu
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sal, bine ai venit pe forum!
Am avut aceeasi problema cu Vectra mea '92 cand am luat-o.
Am dus-o la un tinichigiu, si cam in 3 zile mi-a refaut suportii. Zic ca nu merita sa te duci pentru asa ceva la dezmembrari, pentru ca ce gasesti acolo niciodata nu o sa fie ca unele noi.
La mine ce au facut era ca au taiat cu flexul partile afectate, si le-au refacut din material nou, si le-au sudat la loc.

pluciro a scris:
De ce mie teama in schimb e ca nu o sa mai aiba aceleasi cote dupa sudura si unul din arcuri va sta mai tensionat decat celalalt, si se va uza mai repede in timp.


Asta depinde de profesionalismul aluia care face treaba Smile

Am auzit de la unii, ca au sudat acolo niste bare de metal, pe care se sprijina arcul, si a iesit beton.

Inca ceva, e posibil ca va trebui sa schimbi arcurile din spate. La mine una dintre ele era spart la ultima spira, probabil din cauza ruginii.
Un arc spate m-a costat cam 180RON. Ceva chestie Made in Sweden.
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am avut-o si eu la o Ascona si tinichigiul a taiat partile ruginite si a pus tabla noua.Dupa aceea masina am mai tinut-o inca vreo 3 ani fara sa apara vreun semn de rugina , asta pana cand un destept mi-a incendiat-o.
  • pluciro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Pan ala urma asa mi-au facut si mie, au taiat ce era ruginit si au refacut zona respectiva prin sudare.
Si la mine la unul din arcuri ii lipsea o spira, am cumparat 2 arcuri SH (50 ron bucata) si le-am montat. Insa nu recomand si la altii, pt. ca arcurile desi pareau pereche (demontate de pe aceasi masina) sunt uzate inegal; drept urmare partea din dreapta spate e cu 2,5 cm mai joasa decat partea stanga, distanta masurata de la manerul portierei pana la sol.
Pana la urma cred ca o sa investesc in 2 arcuri noi, desi costa 200Ron bucatata pt. ca parca mi se agata privirea cand privesc masina din spate si vad ca o partea e mai lasata decat celalta.

Vectra A'92 C18NZ
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Dap, asa sa faci! Altfel poti avea probleme cu partea din spate a masinii la curbe, la viteze mari!
Cauciucuri, arcuri, amortizoare, frane - nu merita sa faci economie cand vine vorba despre asa ceva.

pluciro a scris:
Pana la urma cred ca o sa investesc in 2 arcuri noi, desi costa 200Ron bucatata pt. ca parca mi se agata privirea cand privesc masina din spate si vad ca o partea e mai lasata decat celalta.

Vectra A'92 C18NZ

  • lucsparkless

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salutare, la o Astra G a patit cineva problema asta? la fel, am un suport de arc, cel de sus mancat de rugina, defapt nu mai este, a reparat cineva? Ms
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR