Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. De 6 luni sunt in Spania unde muncesc legal, ceea ce presupune ca am si rezidenta.
Intrebarea mea este daca trebuie neaparat sa inmatriculez masina in tara adoptiva, circul cu masina aici de 6 luni, am totul platit in Romania (asigurare, itp etc), am fost oprit de politie aici si mi s-a spus ca daca sunt in Spania de mai mult de 6 luni trebuie sa inscriu masina aici, si mai mult de atat cunosc o persoana care a primit o denuntie in aceasta problema. Nu mi se pare normal, eu am rezidenta de 6 luni, dar cum pot proba ei ca masina e de 6 luni aici, eu poate merg in romania lunar...ceva scartaie. Partea a doua este ca trebuie sa covalidez si permisul de conducere, cu toate ca am permis de conducere european. Se pare ca si aici sunt niste legi aiurea, nu numai la noi in tara. Daca stie cineva procedura de reinmatriculare sau orice detaliu cu privire la aceste 2 probleme rog sa ma informeze si pe mine. Mult respect.
Skip ads

  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pentru a inscrie masina in Spania trebuie s-o radiezi din Romania. Pentru asta trebuie sa vii cu numerele, talonul, cartea masinii si probabil cu actul de vanzare-cumparare, sa umbli pe la autoritati (primarie, fisc si alti jegmanitori) sa-ti platesti mai intii datoriile si amenzile, daca le ai, fata de ei si apoi o poti radia. Poti angaja o firma sa-ti faca toate astea, dar le trebuie documentele originale.Trebuie sa ceri de la biroul de radieri un document precum vrei sa scoti masina din tara ( probabil va trebui legalizata si tradusa in spaniola nu sti pentru Europa, dar mie imi trbuia). Masina trebuie sa ramana acolo in Spania intr-o parcare sigura ca o sa dureze ceva timp si masina nu o poti misca de pe loc fara numere decat pe platforma, ceea ce cred ca costa ceva si acolo in Spania. Cu toate actele astea, in original, te prezinti acolo la biroul de inscriere si-ti inscrii masina pe Spania. Dar pentru acolo, mergi la un birou de inscrieri sau la o firma ce presteaza treburi deastea si intereseaza-te cum trebuie sa procedezi si apoi apucate de treaba. Iti scriu din proprie experienta ca si eu am vrut sa scot masina din tara, dar la mine este o alta problema, eu am vrut s-o trec oceanul, dar normele de acolo nu se "pupa" cu cele europene si e mai greu. Pentru tine ar fi mai usor ca doar suntem in Comunitatea Europeana. Cu toate ca fiecare tara are politica sa despre masini, este mai usor aici s-o inscrii. Este cam aceiasi procedura cum aduci o masina din alta tara in Romania, dar, asi spune eu "inversa".
Cu carnetul, va trebui sa dai un mic examen acolo, pentru a echivala carnetul acolo trebuie sa mergi la o scoala de soferi sau la un instructor particular sa-ti faca un dosar pentru a putea da examenul fara sa mai faci scoala. Dar cel mai bine mergi si intereseaza-te din surse sigure si mai actuale,pentru ca pareri si sfaturi sunt multe.Fiecare iti da sfaturi din pataniile lor, dar eu zic, ca fiecare are o problema particulara, ce nu se compara prin rezolvare cu a celorlalti.
Spor la treaba, si daca vrei sa ramai acolo, fao cu toata convingerea.
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Cale lunga si costisitoare deci. Mai simplu e sa o vand in ro si sa cumpar alta aici. Intrebarea era daca sunt obligat de lege sa o inscriu aici, ceea ce eu nu prea cred. Au si astia birocratie ca la noi. Dar deocamdata nu e cale de intoarcere in tara.
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
O iei de la capat? Daca o cumperi de acolo, inscri-o acolo si totul va fi mai usor. Cu toate ca vei avea ceva "pierderi" de bani si timp. Pe cea din Romania,daca o vinzi, nu vei mai lua banii care ai dat pe ea.Daca vrei s-o vinzi cu acte in regula, vei face tot pasii descrisi in relatarile de mai sus. Dar asta este, trebuie sa faci si sacrificii. In Romania, oricum, cand vii in concediu, nu stai mai mult de o luna. Daca te vei intoarce definitiv in Romania o poti inscrie atunci in tara, desi, multi le inscriu in Bulgaria, ca e mai ieftin, desi de ce se poate s-o inscrii in Bulgaria si sa circuli in Romania fara probleme si nu poti cu ea inscrisa in Romania sa circuli in Spania.Teoretic s-ar putea, ca suntem totusi in Uniunea Europeana.
.Si eu trebuie sa-mi vand masina,relativ noua, 3 ani si 34000 km si n-o sa mai iau mare lucru pe ea.
Fa-ti un calcul inainte dea face pasul acesta.
Skip ads

  • f1gio

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Asa trebuie daca stai peste 6 luni in Spania sau alta tara,spui ca ai rezidenta deci asta implica si schimbatul permisului de conducere si imatricularea masinii.Ptr permis nu e nevoie de alt examen,dar este nevoie de o vizita medicala,copie dupa rezidenta si permisul de romania care il dai la trafic,fotografii,apoi astepti,ti se va da o dovada sa poti circula,dureaza ceva timp ptr permisul de conducere,ptr imatrciculat nu prea cunosc procedeul dar permisul eu l-am schimbat acum 5 anii si mai stiu.
P.S. ......poti merge la o "gestorie" si intrebi iar ptr permis in cazul ca ai putin timp aceeasi "gestorie" se poate ocupa de el.
Sper sa iti fie de folos informatia.O zi buna.Adiosss rezidente. Very Happy Very Happy Very Happy
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
cu permisul sunt de acord. dar de ce sa inmatriculez masina? poate circula altcineva cu ea in romania. eu sunt rezident, da am buletin de romania.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca dai permisul si pasaportul romanesc, poti trece drept "turist" Wink
In locul tau, eu asi lasa masina in Ro si asi lua alta in Spania. permisul l-asi schimba, dar doar DUPA ce am cerut un altul in Ro (primul, declarat pierdut).
Acum circa 15 ani, eu le-am dat pasaportul "la astia" (in FR) fara sa cer in prealabil un altul in Ro... rezultat, nu mai pot dovedi (simplu) ca am permis romanesc.
In cazul meu nu-i grav, nu intentionez sa ma intorc vreodata, poate nu e cazul tau.
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
o sa merg la politie si o sa ma informez oficial
Skip ads

  • f1gio

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
dimciu_stefan a scris:cu permisul sunt de acord. dar de ce sa inmatriculez masina? poate circula altcineva cu ea in romania. eu sunt rezident, da am buletin de romania.

Cum am spus mai sus,ptr o mai buna edificare a lucrurilor mergi si intrebi,bine la trafic sau o "gestorie" sau inclus mergi si intrebi la guardia civil,e simplu de tot.O zi buna rezidente. Very Happy Very Happy Very Happy
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
tu unde esti "rezident"?
  • f1gio

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
In U.E. pana aici pot spune.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Laughing Daca te repatriezi, vei plati taxa de prima inmatriculare... Laughing
Skip ads

  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
nu
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cam tarziu cu raspunsul dar abia acum am vazut topicul...si eu rezident in es...acum 3 zile predat permis la trafico pentru imprimre NIE (rezidentii stiu ce e aceasta)in casutza "13" de pe spatele permisului...dupa imprimare care dureaza aprox 2 luni ( perioada in care circuli f probleme in es cu o dovada data de ei) permisul romanesc devine proprietatea statului spaniol (atata timp cat este valabil pentru ca emiterea lui din nou se dovedeste inutila fiindca permisul romanesc are mult mai multe semne de siguranta)...permisul romanesc NU este un "permis european" ( ci doar emis de o tara intracomunitara) si are o valabilitate doar turistica in cazul rezidentilor devenind nul dupa 2 ani de la obtinerea rezidentei...cu ocazia vizitei la trafico am vazut un permis european si arata ca un "carnet de note" din timpul scolii cu f multe rubrici pentru vize si se emite doar pentru profesionistii care fac transporturi internationale... in legatura cu masina sunt si eu patit si cea mai eficienta rezolvare e sa vinzi masina in ro si sa iti cumperi alta aici, taxele de prima imatriculare de aici sunt mult mai mari aici decat in ro...mult succes iti doresc.
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
mersi mult de informatii. din cate inteleg nu e chiar graba, fiind rezident de doar 6 luni. pana se implinesc 2 ani mai am timp.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Oricum, intre timp cere un duplicat dupa permisul romanesc, sa-ti ramana unul, eu l-am predat pe al meu la frantuji si regret...
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
de ce regreti? la ce ti-ar fi folosit?
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Oricum, intre timp cere un duplicat dupa permisul romanesc, sa-ti ramana unul, eu l-am predat pe al meu la frantuji si regret...


nu este nevoie...repet, vei primi inapoi acelasi permis avand inscris pe spate NIE la rubrica 13...cererea de emitere a unui duplicat duce automat la anularea celui deja intrat in procedura de inscriptionare...2 amanunte de care am uitat: 1. cei 2 ani se calculeaza de la data emiterii permisului si nu de la data obtinerii NIE...(ciudat dar asta este procedura in es...)si 2. nu este nevoie de fotografie, se completeaza un formular care se depune la trafico dupa ce se plateste tot la ei taxa de inscriptionare care este este de 8 eur, dupa cateva zile de verificari in ro ( verifica sa nu il ai suspendat si cate puncte de penalizare ai) te suna ei si te cheama sa il depui...cele mai bune informatii totusi ti-le poate da orice echipaj de la trafico sau te poti prezenta la serviciul trafico din orasul resedinta al provinciei in care te-ai stabilit (gasesti adresa pe internet) mergand direct la ghiseul (ventana) de relatii pentru extrajero...tot ce am povestit eu pana acum este valabil doar pentru ultimul tip de permis care se elibereaza acum in ro si care intruneste toate cerintele de siguranta europene...hasta luego companero...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc, dar eu nu sunt in Spania si nici nu am regim de strain... Wink
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mda...ca de obicei vrei matale sa fii in centrul atentiei ...raspunsul meu nu era pt tine (cunosc statutul matale) ci pentru oricine altcineva care este interesat de subiect...toate cele bune "cher ami"...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR