Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Pyter

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Moreni
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am masina din primavara si la cumparare fostul proprietar mi-a spus ca il cam fura de spate in curbe la viteza mai mare de 60km/h lucru pe care l-am constatat si eu si care iti da o senzatie de nesiguranta deoarece masina este foarte instabila.
Fostu proprietar zicea ca a facut test la amortizoare si a iesit bine el banuind ca acolo ar fi problema.
Ce ziceti sa am incredere in ce mi-a zis el,sau problema este in alta parte?

Vectra CDX Z18XE 2001 125hp.[u]
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ai amortizoarele spate praf. Asa fac, asa am patit si eu. Profita de ocazie si schimba si bucsele alea belea cand o sa schimbi amortizoarele. O sa fie cam dureros ca bani, dar merita...
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Asculta-l pe ingineru de obicei stie ce spune. De aceeasi parere cu el sunt si eu. Verifica bucsele de la brate si vezi sa nu fie si rulmentii slabiti.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Daca ai tamburi.
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
N-are tamburi. Probabil ca amortizoarele vechi erau pe gaz, dar sugerez sa pui unele pe ulei, nu de alta dar la noi poti sa ai surprize cu turcismele pe care le aduc astia (un prieten a patit-o cu niste Monroe pe gaz).
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
shi poti incerca shi cu jante pe 16 cu gume mai late 205, 215 Wink
  • Pyter

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Moreni
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Cam la ce suma se duce investitia asta cu amortizoarele pe spate si bucsile alea(dati-mi mai direct ce fel de bucsi sa stiu ce sa cer)si pe unde gasesc niste preturi mai avantajoase in raport calitate-pret?
Apropo,am jante pe 16" si cauciucuri pe masura Dunlop SP01(aproape noi 3000km)205 55 R16 91H.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Cam 10 milioane fara manopera (ca sa pui lucruri bune)
Skip ads

  • parasutistul

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1994 C25XE V6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Intradevar bucsile de pe puntea spate daca sunt duse pierzi stabilitatea in curbe!Am insa o intrebare-pe drum ud sau cand masina trece peste hopuri si scade tensiunea pe puntea spate,la revenire in pozitia normala(asta tot la viteze ceva mai mari) nu are o tendinta de a-si schimba directia de mers?Daca da,atunci degeaba o sa schimbi toate bucsile pentru ca nu o sa rezolvi nimic-in cazul asta una dintre rotile spate si-a pierdut unghiul(adica nu este perfect aliniata,este un pic virata si tot timpul vrea sa schimbe directia de mers ) si asta nu se poate rezolva decat prin schimbarea puntii spate.(foarte rar unele masini au posibilitatea de a se regla unghiul si la rotile spate )Du-te cu masina la un test la reglari directie si cere pe patru roti.In cazul asta la unul dintre cauciucurile de pe spate trebuie sa fie uzura un pic mai pronuntzata pe jumatatea din interior.Eu am avut problema asta ptr ca cel dinaintea mea a facut o intoarcere cu frana de mana finalizata intr-o bordura iar o serie de mecanici(sau asa zis mecanici i-au zis sa scape de masina ca e descentrata fiindca altfel nu se explica de ce se comporta asa Very Happy )
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
La Vectra B se regleaza geometria pe spate (multilink tata), o chestie despre care Passatul inca nici nu stia ca se inventase pe vremea cand la Vectra era in serie...
  • Pyter

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Moreni
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Unghiul de fuga a fost facut in primavara cand am schimbat capetele de bara si bieletele de directie,tocmai ai luasem si cauciucuri noi la toate rotile.
Apropo,am gasit amortizoare pentru spate SACHS la Opel Ploiesti cu 140RON bucata(garantie 2 ani)Am intrebat si de bucsi dar tipul nu a stiut ce sa-mi dea ca nici eu nu stiu care sunt.Mi-a scos la imprimanta o foaie cu puntea de spate demontata si toate piesele care o compun dar sunt cam multe bucsi si nu stiu care sunt cele cu probleme.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Opel Ploiesti ? De cand si unde ?
Skip ads

  • Pyter

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Moreni
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
A nu te gandi ca este cine stie ce service este doar un magazin care comercializeaza numai piese de opel.Eu am opel din primavara dar magazinul cred ca este de ceva timp.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
pyter, chiar daca am vectra A, si eu am avut problema ta acum vreo 2 ani de m-am rotit cam 120 grade la o intersectie in ghencea avand viteza maricica si nisip pe asfalt. am pus niste sachsuri care au costat la augsburg 130RON pe vremea aia, si pana acum par ok, nu am mai avut probleme de stabilitate etc. acum nu stiu daca asta te convinge sa iei sachs (super touring am luat eu) dar ca raport calitate-pret par ok.
  • eu_criss_88

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2000 X20 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2010

  • Mesaj Privat
daca am telescoape pe gaz pe fata si pe spate sun tpe ulei ce se intampla? Sad am simtit ca acuam de cand am schimbat cele pe fata c ucele pe gaz..la orice groapa bat suna tare..parca se loveste de ceva asa suna un sfat?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
abs este functional? verificat abs si frane...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR