Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • costy_creete

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salutare tuturor nu stiu cum sa fac sa reaprind si eu becurile la numar,am avut probleme cu unul dintre ele se aprindea cand si cand si m-am hotarat sa le schimb am cumparat 2 becuri w5w(albe de data asta)si am avut o foarte mare surpriza :nu se mai aprind deloc acum am masurat daca imi vine curent si nu vine stie cineva care poate fi problema ati mai intalnit asa ceva?
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Verifica sigurantele,poate ai facut vreun scurt cand ai schimbat becurile! Wink
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ce becuri ai folosit? Cu filament, sau de tip LED?
  • costy_creete

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ok am rezolvat ( am descoperit ca nu merge cu bec led trebuie nu stiu ce rezistenta)
Skip ads

  • costy_creete

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2010

  • Mesaj Privat
multumesc oricum Cuculica si Edwin
  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nici mie nu mi a mers la inceput la un astra g dar am inversat firele in mufa si de atunci merge perfect.Toate ledurile de tip smd au polaritate +/- .Sper sa ti fie de folos informatia.Salut
  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Zi si ce masina ai. Garajul iti este gol.
Presupunand ca ai Astra H, da, e posibil sa iti taie curentul daca ai consum mic.
Zi si ce tip de bec cu LEDuri ai.
Daca e bec cu un singur LED simplu, cel mai probabil a fost taiat curentul si gata.
Daca e cumva cu mai multe - dar depinde de care, macar sa pui o poza cu el, e posibil sa nu ii fie taiat curentul ci din alte cauze, printre care si cea cu polaritatea zisa mai sus de alt coleg.
Bafta!
  • Maffyns

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut. Cum as putea sa inlocuiesc becurile de la nr. de inmatriculare de la un Asta H sedan ? Si ce becuri mi`ar trebui ?
Sunt nou pe aici..Imi pare bine..Salut

O zi buna
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut Maffyns si bine ai venit in club.
Lampa de numar are o clapa pe care o apesi spre corp iar becul e... parca w5w.
Deci apesi pe clapa si tragi de lampa pana iese din lacas. Rasucesti soclul 90 de grade si apoi tragi de el. Acum ai soclul iesit din lampa si poti schimba acel bec W5W.
Spor la treaba!

P. S. - Pozeaza masina si pune pozele la " Garajul meu" . O descriere a masinii se poate?
  • Maffyns

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Iti multumesc frumos pt timpu acordat. am reusit sa inlocuiesc cele 2 becuri..Da o sa pun in si poze..doar ca astazi am descoperit de acest forum..si nu am avut timp cred ca in 2 zile maxim o sa pun si poze..

Ce pot sa spun de masina sunt foarte multumit de ea..

Este un opel astra h sedan 1.3 (90 CP) Negru..ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, aer conditionat, controlul tractiunii, inchidere centralizata, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, imobilizator, computer bord, ESP, comenzi volan, parbriz incalzit .. si folii pe spate ..

multumesc pt ajutor.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Pentru putin Maffyns! Ma bucur ca ti- ai rezolvat problema la masina si ca ai descoperit Club Opel.
Acum deschide o discutie in sectiunea " Ai un Opel? Sa- l vedem! " si prezinta- ne detaliat Opel- ul tau.
( H sedan e destul de rar)
Numai bine!
  • costy_creete

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2010

  • Mesaj Privat
va multumesc catalinux si andrei am rezolvat erau becurile de vina w5w parca dar erau albe si imi taiase curentul,am pus 2 becuri identice cu acelea care au fost inainte si am scos plusul de la baterie 2 minute si mi-a venit sufletul la loc s-au aprins.(in legatura cu garajul inca nu am reusit nu prea ma pricep ori sunt pozele prea mari o sa mai incerc )
Skip ads

  • gabby_

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La astra h am pus led-uri la numarul din spate dar sunt canbus fara eroare.Te costa cam 50-60 ron perechea dar stai fara grija ca iti da eroare si iti taie alimentarea catre ele.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
... sau se gasesc mai ieftin un 2 SMD-uri in targ in Vitan... eu le am pe masina de 1 an si jumatate fara nicio problema
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat dintr-un magazin din Bistrita cu 3 SMD-uri... pretul a fost de 20 Ron/set ( 2 bucati ) si nu dau eroare Smile
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ieri mi-am procurat si eu un modul de cate 4 leduri(am cumparat leduri la bucata si mi le-am facut eu) pe fiecare lampa de la numar.cand le-am pus au mers,apoi seara m-am dus pana la masina sa vad cum arata si nu se mai aprindeau absolut deloc.m-am gandit ca poate s-a dezlipit vreo lipitura de la vreun "bec" si cine stie.azi m-am dus sa dau ledurile jos si le-am alimentat de la un acumulator de 12v si mergeau fara probleme.dupa aceea le-am montat din nou la masina si ledurile se aprindeau numai cand deschideam portbagajul,dar fara pozitie aprinsa.daca apindeam pozitia(indiferent daca era portbagajul deschis sau nu) incepeau sa clipoceasca timp de 2-3 secunde,apoi se stingeau.este din cauza ca nu sunt leduri cu CAN?ideea e ca ledurile stau aprinse,daca nu aprind pozitia.trebuie neeaparat sa pun si o rezistenta?
  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sau mai multe LEDuri...
Dã mai multe detalii, ce ai folosit ºi cum le-ai legat.
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am folosit un cablaj din sticlotextolit.sunt 4 leduri SMD de (3v fiecare)pe fiecare modul si le-am inseriat pe toate 4(daca nu le inseriam le ardeam din cei 12v de la baterie).ledurile le-am luat de la un magazin de pe maica domnului(nu fac reclama-nu am nicio legatura cu acel magazin) cu 1 leu bucata,iar dimensiunea ledurilor este de 3,5X2,8(este exact aceeasi dimensiune ca la ceasurile bordului de la astra h).daca vreti mai multe detalii despre magazin imi spuneti si sa dau detaliile pe PM.
  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Rezistenþã de putere atunci...
Sau le refaci cu câte 3 LEDuri Superflux multichips (4 sau 5). Va fi ca ºi cum ai avea 12-16 LEDuri normale.
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ok...pana la urma o sa pun o rezistenta,daca tot am facut modulul de leduri.sper doar sa nu se incalzeasa rezistenta.trebuie sa am grija pe unde o pun.multumesc pentru ajutor!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR