Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Daca mi-as pune leduri pe pozitie cu 8 smd mar opri politia? sau sa-mi dea amenda ori sa-mi ridice talonul ? Crying or Very sad
Dar la numar?


Scuzati daca am postat unde nu trebuie. Laughing
Daca am gresit rog un moderator sa imi stearga topicul sau sal mute unde trb.
Skip ads

  • radu_mp

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu prea cred ca o sa ai nici o problema.Am vazut atatia cu leduri si nu le face politita nimic plus ca au inceput deja pe masinile noi sa bage leduri iar din 2013-2014 o sa fie obligatorii la toate masinile noi.Si in legislatie nu scrie nicaieri ca nu ai voie sa iti pui leduri la pozitie,faza scurta sau faza lunga.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
atata timp cat sunt albe nu o sa se ia nimeni de tine
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu are ma cum... crezi ac esti primul cu leduri SMD? foloseste cu incredere, nu are nimeni nimic, sunt lumini albe... sa nu pui lumini portocalii, move roze, atunci o sa ai probleme.
Mai nou isi fac altii si proiectoare din benzi dinacelea cu leduri( nu sunt SMD)
Vreau sa imi achizitionez si eu zilele urmatoare leduri pt pozitie si plafoniera.
Skip ads

  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri .
Haideti sa continuam ce ziceti?asa mai afla si alti:D

Scuzati pentru claritarea proasta sunt facute cu telefonul
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
atata timp cat lumineaza alb si nu albastrui, poti pune oriunde, unde masina ta este dotata cu becuri albe.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Normal, in legislatie scrie altceva.. Laughing Daca manaca pe cineva de la ARR in cur sa te f..a, te f..e fara sa stea pe ganduri.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Normal, in legislatie scrie altceva.. Laughing Daca manaca pe cineva de la ARR in cur sa te f..a, te f..e fara sa stea pe ganduri.

la cate nereguli sunt in romania, nu cred ca s-ar baga ARR-ul la 2 leduri in far, exista multe nereguli pe drumurile noastre, bineinteles ca nu este exclusa si varianta ta, in cazul in care li se pare lor ca vorbesti pe un ton mai necivilizat cu ei sau esti ironic, sunt gata sa te faca cu orice, Conteaza mult si faptul sa stii sa vorbesti cu ei si scapi fara nici un fel de problema.
Skip ads

  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Deci in concluzie e legal sau nu ?
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
daca lumineaza ALB , sunt LEGALE (am sunat la rar)
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cata_Panacotta a scris:Deci in concluzie e legal sau nu ?

e legal si nu prea depinde de politistul pe care il intalnesti pentru ca mai nou vad ca au introdus cuvantul intensitate Crying or Very sad
articolul 91 din codul rutier zice asa:
1.Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni, urmatoarele fapte savarsite de persoanele fizice:
10.montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate ,a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii sau modificari neomologate


PS @mumus
ce ii spui unui militian capos,care te va opri si iti va motiva ca sunt de alta intensitate>?
il pui sa sune la RAR?
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Este ilegal. Inainte sa fac ITP-ul am mers si am vorbit cu omul de acolo sa vad daca ar fi ceva estetic in neregula cu masina mea. Prima intrebare a lui a fost daca am leduri la pozitii, iar in eventualitatea ca as fi avut a fi trebuit sa le schimb.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
deci toti care avem faruri aftermarket ce ar trebui sa facem?
la masinile care nu se mai fabrica faruri originale, cu ce le inlocuim?
eu si la semnalizari am LED
Atata timp cat au culoarea ceruta de ei (alba) si nu sunt puse aiurea pe masina ,si nu streseaza pe ceilalti participanti la trafic nu o sa zica nimeni nimic.
La masinile noi se practica numai LED,deci merg ilegal?
De unde stie politaiul ce intensitate ar trebui sa aive becurile de pe masina mea?Are cumva diploma sau certificat de "luminometru"?(cum s-o numii)
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am spus numai ce mi0a zis omu de la ITP... mai departe nu stiu. Teoretic politaiul nu prea are ce sa iti faca, dar la un control al ARR presupun ca exista posibilitatea unei sanctiuni. Si eu am farurile modificate(am lupe de audi A4 cu bixenon in ele, dar se vad ca si cand ar fi din fabrica d.p.d.v estetic Very Happy) si stopurile negre..deci si eu am probleme, dar la ITP cand ma duc polisez stopurile si schimb farurile Very Happy
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
dandobre a scris: si stopurile negre..deci si eu am probleme, dar la ITP cand ma duc polisez stopurile si schimb farurile Very Happy

cata munca in zadar..ii dai aluia 20 ron si gata...eu am trecut la itp cu parbrizul crapat jumate si nu a mai zis nimeni nimic
  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca orice modificare la sistemul de iluminat al masinii este ilegala. Alea care au din fabrica sunt omologate de producator, deci nu se considera modificare. Legal vorbind. Ca, in Romania, militia nu-i amendeaza nici macar pe aia cu xenon pe far fara lupa, asta e alta discutie!
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Da, eu am xenon fara lupa, care e problema? Farurile bat linie, nu imprastiat...
  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Te-ai simtit? Inseamna ca stii si tu ca farurile tale deranjeaza! Si daca nu e asa, esti unul dintre putinii din trafic ale carui faruri cu megaxenon fara lupa nu imi provoaca reactii adverse! Stii...inginerii aia care au proiectat farul...ah, n-are rost sa mai zic nimic!

Numai bine!

P.S.: eu imi mentin parerea ca orice modificare la sistemul de....
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mihai_b18 a scris:Da, eu am xenon fara lupa, care e problema? Farurile bat linie, nu imprastiat...

Problema e ca incalci legea. Daca vrei sa intelegi, foarte bine, iar daca nu, n-am ce-ti face decat sa iti doresc ca primul politai care te va opri, sa iti ia talonul, pentru ca "asa o sa vrea muschii lui" . Laughing
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,
Orice modificare neomologata adusa unei masini este ilegala. Toate vehiculele de pe piata au un certificat de omologare, care are in spate un intreg dosar de specificatii tehnice. Asadar, inlocuirea becurilor halogen cu unele de tip led sau xenon, este ilegala daca modelul respectiv nu are omologare in acest sens( adica sa fi avut candva montate din fabrica aceste tipuri de becuri).
Acum vom gasi pe piata faruri cu lupa si DLR-uri pentru toate modelele, dar montarea lor nu este legala pe toate tipurile de vehicule, decat daca modelul respectiv a fost prevazut cu asa ceva din fabrica.
Ca si precizare, nu ARR-ul va controla conformitatea masinii, ci RAR-ul care e singura institutie reglementata in acest sens. Vorbiti de ARR de parca sunteti cu totii operatori de transport:))
Numai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR