Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • florinn86

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca si alea de pe lupe sunt chinezarii. Pe un far cu oglinda nu conteaza ce xenon ai chinezarie sau original(desi nu prea am vazut xenon h1, h2, etc original cu exceptia celor dedicate d2s, d1s, d2r etc) ca tot te orbeste.
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am avut leduri albastre acum 2 ani, si am scapat cu un avertisment! Am scapat de ele, apoi mi-am pus xenon h7r, vedeam dar erau cam imprastiate, asa ca am achizitionat far cu lupa, cu led alb pe pozitie! Nu am avut probleme, desi a iesit si din tara! Adevarul e ca, de cand am trecut pe lupa, se vede dif! Iar la cap leduri- cele albe sunt cele care nu iti aduc probleme! Dar daca cap de creta vrea sa iti dea amenda sau sa iti ridice certificatul, asta e!
  • flaviii

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Sa stiti ca asa este.
Eu am avut faruri Angel Eye ( speciale, mai bine spus omologate EU.model: SWO08B ) pt Vectra B, am fost la RAR ca sa trec masina pe mine, aveam si parbrizul spart si folii si genti de 16.
La RAR mi-au zis doar sa merg la reprezentanta Opel sa imi dea o hartie ca gentile sunt bune si dimensiunea lor, am fost la ei mi-au dat hartia cu o stampila le-am omologat cu 12 lei si gata.
De geam de faruri de folii nu mia zis chiar nimic.
Doar la inceput cand am intrat cand mi-a cerut hartiile zice baiatul "Bine ca bani de folii ai da sa schimbi parbrizul nu" Smile).
Acuma mi-am facuto, dar nu am mai avut buget de Angel Eye asa ca mi-am pus alea originale care le-am avut.
Clar ca nu am vazut cu ele cum am fost obijnuit cu csenoanele asa ca mi-am instalat instalatie de csenon Philips de 8000k, cu okazia asta imi cer scuze tuturor care se intalnesc cu mine in trafic dar o sa mi le schimb foarte curand Smile
INtradevar ca bateau foarte sus acuma am dat motorasele jos si le-am reglat manual sa bata cat mai jos.
In legatura cu SMD-urile de pe pizitie si eu mi-am pus acuma pe albastru, deocamdata nu m-au oprit politaii dar prima data cand ma opresc cred ca imi iau si talonul:)

P.S Intrebare: Se pot omologa ledurile pozitie SMD-urile ?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ce treaba are R.A.R`ul cu gentile?Daca car bagaje mari am genti mari.Daca nu car bagaje nu-mi iau geanta la mine.Ca doar nu o car degeaba.
Cat despre modificarea instalatiei de iluminare prin schimbarea intensitatii sau culorii farurilor este ilegala.
Skip ads

  • flaviii

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Ce treaba are R.A.R`ul cu gentile?Daca car bagaje mari am genti mari.Daca nu car bagaje nu-mi iau geanta la mine.Ca doar nu o car degeaba.
Cat despre modificarea instalatiei de iluminare prin schimbarea intensitatii sau culorii farurilor este ilegala.


Salut, nu m-am exprimat eu bine, ma refeream la ( Jante ) de pe masina Very Happy Smile
  • costelish

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Combo 1996 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am pus SMD-uri pe pozitie, bat usot in albastrui, nu poate cineva sa-ti faca ceva, pentru ca nu le poate masura intensitatea!
  • [Sly]

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2011

  • Mesaj Privat
De o luna am si eu faruri Angel Eyes cu leduri si faza scurta cu lupa, am si jenti de 16" dar inca nu le-am montat, sper sa omologez si eu cu metoda lui @flaviii, mai ales ca am o cunostinta la reprezentanta Opel. Farurile sunt aftermarket din Taiwan cu omologari in UE si nu stiu unde altundeva.


  • CRAZY WOLF

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
eu tot nu inteleg de ce se vand in magazine specializate leduri rosii,albastre etc. daca nu sunt legale.Asta nu intereseaza pe nimeni? Dar de proiectoare ce sa mai zice ? Nici alea nu sunt legale si am vazut multeeee. Sunt masini cu 4-6 proiectoare si te zapacesc .
Skip ads

  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
jE a scris:
Band1T a scris:
forbidden27 a scris:Felicitar, ai facut deja primul pas.
Pasul doi: csenoane de 5000k in faruri.
Pasul trei: alte csenoane in proiectoare

Abia cand vei trece de pasul 3 vei fi un cocalar desavarsit.


+1


+ inca 12 (am mai vorbit cu niste colegi)


+ 1 si inca 20 de la bunica-mea care a murit din aceasta cauza,deci votul ei conteaza!
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat becurile pozitie fata cu leduri albe,acelasi soclu,cumparate de la Carrefour,acum doi ani parca,dar stiu exact ca aveau pe spatele cartonului ambalaj certificare.Deci ,nu de la coltul strazii,nu improvizatie.Atata timp cat in legislatie se specifica culoarea si intensitatea/observarea lor de la o anumita distanta(vorbim aici de lumini pozitie,ce-ti semnalizeaza pozitia fata de alti participanti in trafic,nu de iluminare a drumului,atata timp cat nu sunt de alta culoare,nu cred ca ar trebui sa fie o problema.Cat despre intensitatea lor,asta numai la RAR se poate verifica,ori nu prea cred eu ca au ei aparat de masurat intensitate becului in luc..Cu xenon-ul este alta poveste...Dispersia si intensitatea diferita ,far dedicat sau nu becului xenon... Dar sa ne intoarcem la intensitatea si "nuanta" luminii.Sunt pe piata,omologate RAR,becuri halogen,de nuante si intensitati diferite,la 55w.Specifica producatorul echivalenta intensitatii luminii ca la becurile economice,gen 22w dar intensitate ca la 75w...etc.Daca Garcea vrea totusi sa se lege de lumini,o poate face simplu,doar prin retinerea certificatului si trimiterea catre RAR pentru confirmare/reconfirmare,atunci cand constata el o neconcordanta in echiparea masinii.Tu te certi,el scrie,i-si vede de treaba...Garcea.Lumini necorespunzatoare,folii aplicate pe lampile spate(aici le dau dreptate,m-am lovit-indirect- de asa zisii tunati care nu poti sti cand semnalizeaza sau franeaza ,ziua mai ales) xenon after,(si aici ramanem orbi la intalnirea cu farul de Matiz in care Gigi a bagat xenon sa para si a lui "straina"...),leduri albastre la numar,stroboscop in grila radiator,etc... Mai nou,am vazut la unul cu un Logan (am eu ceva cu astea.. Smile ) leduri la capace roti !Noaptea dadea "bine",se vedeau cerculete rosii la roti...totusi este masina,nu pom de iarna,si traim in Europa,nu in India...(daca dati o cautare,vedeti ce de luminite/beculete aplica aia pe masini,adevarati brazi de craciun)
Totusi,nu am fost oprit in mod expres sau am auzit de careva oprit si sanctionat pentru ca avea led-uri pe pozitii.Si am trecut ITP-ul fara interventii sau observatii despre acest lucru.Deci,este discutabila treaba.
  • a.andrey

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2012

  • Mesaj Privat
B\Nici eu nu stiu cat de legal e, dar totusi miam pus leduri albastre pe bara din fata si pe cea din spate....
https://www.clubopel.com/album_personal.php
Aspectul e interesant, dar am sa aflu cand o sa na opreasca politia.
  • yacco69al

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Daca va uitati pe MCV de la circulatie au leduri in pozitie. atata timp cat nu aduci modificari instalatiei de iluminare fie ca pui halogen fie ca pui smd tot acelasi soclu are deci nu se modifica sistemul.
Skip ads

  • GRacos

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salut! eu am fost oprit in trafic de catre un echipaj! si l-a un moment dat am fost intrebat daca am Xenoane pe masina! Raspunsul meu clar a fost ca nu, am leduri albe pe pozitie si bat cam tare! atunci el m-a pus sa salt capota, sa verificam daca este asa s-au nu! bine inteles ca asta am si facut.. si vazand ca am leduri am fost intrebat daca le am omologate! Rolling Eyes Question Question pana nu am sunat la Rar! sa le explice nu m-au lasat sa plec pe motivul ca imi va sustrage certificatul de inmatriculare! daca au eii draci pe ei.. te fac sa le schimbi de fata cu ei
ceea ce nu am facut si mi-am vazut de drum.. ca intrun final si-au dat seama ca nu au ce sa imi faca! Deci in concluzie nu patiti nimic!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
la pozitii nu, dar la csenon (aftermarket) da.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
In general, aia care mai si judeca ceva, nu se leaga decat de chestii evidente, care sar in ochi: xenoane pe masini care n-au avut, din fabrica, asa ceva, lumini(indiferent care) cu culori ciudate sau, daca sunt plictisiti, DRL-uri pe masini care stiu ei precis si se si vede ca nu le-au avut din fabrica: eu am fost oprit si somat sa le opresc, cu amenintarea retinerii certicatului de inmatriculare, niste DRL-uri atasate, dar conectate corect(cu functie dim la aprinderea fazei de intalnire si/sau de drum, demonstrata practic militianului) si desi am sustinut ca sunt omologate, mi s-a raspuns senin "ca nu conteaza, nu cred, daca nu sunt in far sau in proiector, nu sunt legale(!) si puteti sa luati foc", mi-am dat seama ca nu are rost sa insist, era spre seara si ma si grabeam, nu cred ca puteam suna la RAR, am scos o fisa si militianul n-a mai avut ce zice...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR