Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • eklipse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Intrebare: am numere rosii pe opel, valabile pana pe 15 aug..vroiam w-e asta sa dau o fuga pana la munte..imi trebuie neaparat sa cumpar rovinieta, sau faptul ca am numere rosii ma exclude din a cumpara rovinieta?
si intrebarea numarul 2: de fapt am numere definitive si talon, dar numerele rosii sunt inca valabile...incalc vreo legislatie daca merg cu numerele rosii!?!?
Mersi frumos...
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
1. daca ai numere roshii nu necesita rovinieta
2. nu este nici o problema

pt 60 ron:)
  • eklipse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
da..stiu ca ptr 60 RON.... dar avand in vedere cat de des ies eu din buc, nu vad de ce as fi un contribuabil atat de bun ptr stat..Smile...si in fond..taxa aia e inclusa in nr rosii...Smile....btw: mersi frumos ptr raspuns... daca are cineva alta idee/parere, va rog nu ezitati.
  • angel

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Da, rovigneta e inclusa in autorizatia de circulatie temporara, deci prima luna (cand ai numere rosii) nu e necesar sa platesti taxa, sunt bani aruncati.
Cat despre intrebarea 2...hmmm, parerile sunt impartite. E cineva aici care era sa ia amenda pentru ca i-a vazut politia numerele definitive in masina, desi circula cu numere rosii (valabile) Very Happy
Teoretic, din momentul in care s-au emis numerele definitive trebuie sa inlocuiesti numerele rosii, altfel masina ta ar aparea inregistrata de 2 ori, cu numere diferite. Numerele definitive anuleaza numerele rosii, chiar daca acestea din urma ar mai fi teoretic valabile.
Skip ads

  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
In momentul cand ai primit talonul si nr definitive ai predat autorizatia de circulatie provizorie. Au ramas asupra ta nr rosii, dar masina nu mai figureaza inmatriculata provizoriu cu nr rosii. Asa ca daca esti oprit de politie nu ai cum dovedi ca nr rosii sunt ale masinii, te vor incadra la punerea in circulatie a unui autovehicul cu nr false etc.
Te sfatuiesc sa nu risti pt ca esti pasibil de dosar penal Evil or Very Mad
Succes Smile
  • eklipse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
@eugen: aici te contrazic...cand mi-au fost date nr definitive, nu mi s-a cerut deloc autorizatia de circulatie provizorie si nici sa predau numerele rosii..iti inkipui ca nu are rost sa risc ptr 60 RON un dosar penal..insa, in momentul de fata masina este inmatriculata cu 2 numere, cele rosii+definitive. nu am gasit nicaieri pe net un regulament in care spune faptul ca odata numerele definitive eliberate, numerele provizorii se anuleaza.. intrebarea "still remains"..pana joi cand voi pleca ma voi hotara eu ce si cum; dar daca gasiti undeva un regulament de la politie, etc, codul rutier eventual(desi nu cred ca se precizeaza acolo), poate postati un link catre el.... mersi inca odata ptr raspunsuri/ajutor.
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Eu stiam ca atunci ca iti iei numerele definitive tre sa predai cele provizorii, nu stiu cum cei de la circulatie nu ti le-au cerut tie...
  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu locatia ta, insa la Oradea la inmatriculare definitiva se cere autorizatia de circulatie provizorie.
Dealtfel in CI figureaza masina inscrisa pe numele tau cu nr definitive din data cand ai primit talonul. Nici o masina in Ro nu poate avea sau circula cu 2 randuri de numere diferite!!!
In momentul cand in CI s-a trecut numele tau, ai primit noul certtificat de inmatriculare si nr definitive, nr rosii primite pt inscrierea provizorie isi pierd valabilitatea. Dupa cum am spus esti considerat ca circuli cu nr false.
Poti intreba la politie inmatriculari sau un agent de politie de la circulatie.
Inca odata te sfatuiesc sa nu risti !
Skip ads

  • eklipse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
buna intrebarea...nu le-au cerut Smile...cred ca voi lua rovinieta pana la urma... ptr 15 euro, kiar nu se merita.
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
autorizatia provizorie isi pierde valabilitatea in momentul in care ai primit talonul.... de altfel, cred ca a fost o scapare a politistului de nu ti-a cerut autorizatia cand ti-a dat numerele si talonul...

numerele rosii le poti tine de mobilier, le poti da unui carutas Laughing Laughing Laughing (devine si el vizibil noaptea) sau le poti preda la politie si iei ceva bani pe ele....
  • eklipse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
o sa trec diseara pe la udriste (iar Sad( )...caci bineinteles la telefon nu raspunde nimeni...
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cand iti da talonul predai autorizatia provizorie.A fost o scapare a politistului.Tot atunci predai si numerele rosii.Nu risca, nu are rost.Pune-ti numerele definitive pe masina si stai linistit.
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
nu cred sa fi fost scaparea politistului, numerel iau venit de la societ de leasing
iara autoriz proviz shi nr roshii expira automat dupa 30 zile
  • eklipse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
asa ma gandeam si eu...caci expira automat, nu se obosesc ei sa radieze masina "manual" cand dau numerele si autorizatia...ca dovada faptul ca este facultativ daca duci numerele provizorii inapoi sau nu. nu cred ca ma voi mai duce la udriste, ata ete..60 de RON, duc nuerele provizorii si recuperez 25 ron Wink, deci macar o parte o recuperez Very Happy
  • angel

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Daca masina e in leasing, numerele rosii se duc la dealer, nu la politie. Oricum n-ai dat tu banii pe ele Very Happy
Si da, nu are legatura - numerele definitive le da firma de leasing si ei nu strang numere rosii.
  • eklipse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
nu este in leasing, e luata in rate (credit auto)...masina e trecuta pe numele meu ( adica si in CI si in autorizatia provizorie si in talon).
si am dat bani pe ele...la livrarea masini am platit 420 RON insemnand manipulare RAR, numere rosii, etc...
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
ceaþa totalãSmile
  • LeTigre

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca din moment ce ai platit pt. o luna de zile esti perfect indreptatit sa le folosesti o luna de zile. Si asa sa platesti atatia bani pt numere provizorii mi se pare ceva care seamana a talharie pe fata. Chestia ca numerele definitive le anuleaza pe cele rosii mi se pare mai mult decat discutabila. La urma urmei sunt doua documente perfect legale si valabile emise de aceeasi institutie (talonul si autorizatia provizorie) asa ca eu personal as merge fara probleme cu numerele rosii. Repet daca pe act scrie o luna atunci o luna poti merge fara probleme altfel ar fi ilogic si aberant. Autorizatia este emisa de politie si tu circuli in baza unui act valabil emis de ei, parerea mea. Da, este adevarat ca autoturismul poate avea doua randuri de numere, dar numai pt o perioada scurta de timp (cateva zile) dar de ce ar reprezenta asta o problema din moment ce ambele seturi de numere (cele definitive si cele prov.) conduc la identificarea corecta a masinii? Cat despre dosarul penal mi se pare putin probabil, poate daca ai avea numere false ceea ce ar fi o cu totul si cu totul alta problema. Oricum eu unul as merge cu cele rosii fara sa-mi bat capul.
  • eklipse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
o sa vad daca am timp in seara asta sa trec pe la udriste sa arunc o intrebare, ptr a ma clarifica si pentru a clarifica pe viitorarele persoane aflate in aceasta situatie.... si mie mi se pare firesc ce a spus LeTigre...dar sa nu uitam nici un moment ca traim in Romania, si avem de a face cu "militieni".Smile
  • sorin68_ro

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu nr rosii le predai la politie, daca sunt in termenul de 30 zile iti restituie contravaloarea lor; de fapt acest lucru trebuia sa-l faca in momentul cand ti-au eliberat noile nr.
Dupa parerea mea cred ca a fost o scapare de-a lor.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR