Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Doua chestiuni :

1.
Gold Platin mi-a pus ulei in motor de la 0 la 15.000 de km , Opel 5W30 , bidon galben cu sigla Opel pe el .
GTT mia- pus ulei la revizia de 15.000 tot 5W30 dar bidon albastru pe care scrie GM Genuine ( dupa ce m-a pacalit consilierul la tel ca are ulei Opel cu bidon galben ) .
Stiti cumva care-i diferenta intre ele ?
Din experienta mea la masini e bine sa mergi cu o marca de ulei pe tot parcursul exploatarii . Pai eu ce fac daca la fiecare 15.000 imi tot schimb marcile de ulei ?

2.
Credeti ca e bine ca la un plin de OMV 100 sa bag un curatitor de injectoare . Ca am impresia ca a intrat un gunoi sau ceva apa in rezervor ( Rompetrol sucks ) ca mi se tot aprinde de atunci Check Engine si se tot stinge ?

Astept parerile voastre .
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
As zice ca e acelasi ulei. Probabil s-au gandit sa scoata un singur tip de ulei care sa poata fi folosit la toate marcile grupului. De aceea ii zice acum GM genuine si nu Opel, Chevrolet, etc
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bertone eu unul stiu ca nu e recomandat sa pui porcarii d-alea de curatat injectoarele caci risti sa le infunzi complet. Stiu ca acele substante pot desprinde de pe rezervor toate gunoiele (fiindca defapt acesti aditivi de orice fel sau tip au doar o cifra octanica mai ridicata), daca acestea exista si atunci e grav.
Daca nu ma crezi da un search pe forum caci s-a mai discutat despre aditivi.
  • LeTigre

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai apa in rezervor aditivul nu va rezolva problema si in plus apa se va elimina de la sine in timp. Daca ai gunoaie in rezervor nici pe alea nu ti le va elimina aditivul. Ceea ce face aditivul este cresterea cifrei octanice a benzinei si atat. Pe de alta parte nu vad cum o benzina cu o cifra octanica mai ridicata ar putea sa-ti desprinda mizeria din rezervor??????????. Oricum aditivul nu-ti face nici un rau parerea mea. Eu am bagat in vectra mea de 14 ani aditiv de 2 ori (si pentru injectoare si pentru supape) si singurul fenomen pe care l-am observat a fost ca motorul a mers muuuult mai bine cat am avut benzina cu aditiv in rezervor. De curatat nu stiu insa ce a curatat pt ca dupa ce am alimentat din nou cu benzina tot ca inainte a mers, asa ca pana la urma am curatat injectoarele cu solutie de curatat la service. Asa ca probabil cel mai bine ar fi sa schimbi benzinaria. Eu alimentez numai de la MOL. Cat despre chestia cu uleiul in principiu nu ar trebui sa fie probleme atata timp cat specificatiile tehnice sunt aceleasi.
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
1. probabil este acelasi ulei. suna-i si cere explicatii.

2. avand in vedere ca masina ta este noua nu are ce mizerie sa curete din rezervor pt. ca apoi sa-ti infunde conductele si injectoarele. poti folosi cu incredere. am 90.000 si am pus un flacon (2+2 cica recomandat de BMW). nu s-au infundat injectoarele dar nici performantele nu au crescut. cred ca este mai mult psihologic.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR