Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salutare.

In urma unui eveniment nefericit (mi-au spart masina, au incercat sa imi fure Player-ul Alpine 9848RB...n-au reusit.. dar oricum e distrus si nu se mai poate folosi) ma simt nevoit sa imi caut un alt Head Unit.
Avand in vedere ca la moda acum sunt USB-urile, Ipod, Bluetooth, HDD portabile si mai putin batranele CD-uri, m-am oprit la astea 2:

JVC KD-R901
http://www.jvc.ro/product.p...b=ts#product-tabs

Alpine CDE-126BT
http://www.alpine.ro/produs...ts/cde-126bt.html

Ambele au Bluetooth, USB (JVC are chiar 2 USB), Aux in frontal, microfon pentru handsfree telefon prin Bluetooth, etc.

Personal inclin spre Alpine pentru ca mi-a ramas de la cel vechi adaptorul pentru comenzi volan care sper sa se potriveasca si la cel nou.
JVC in schimb pare ceva mai dotat si mai calitativ, mai ales ca umbla vorba in targ ca Alpine nu prea mai e ce-a fost.
In schimb la microfon - la Alpine am inteles ca e foarte bun, la JVC e praf.

Ce ma intereseaza de la ele:
- convorbiri calitative handsfree prin bluetooth (cu un SE K800i momentan)
- sa-mi controleze rapid si bine un Ipod Classic de 160GB
- sa-mi citeasca rapid si bine un USB stick Corsair de 8GB
- sa se descurca cu HDD Externe de laptopuri pe USB

Daca are cineva vreuna din aceste 2 unitati, rog mult sa isi spuna parerile.
Skip ads

  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
daca alegi ALPINE am un cablu pentru IPOD , asta daca nu`i inclus in pachet !
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Intr-adevar nu este inclus in pachet, noi astia din Europa suntem mai fraieri pt Alpine... si ofera cablul optional. Pentru USA evident cablul este inclus.
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
mie mi-a ramas de la fostu casetofon .. daca vrei o parere sincera da-mi un ID de mess sa vb.mai multe . Nu vreau sa-ti poluez topicu !
Skip ads

  • porkyspeed

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
SAlut,

Parerea mea e sa le pui pe amandoua pe masinasa te joci cu functiile lor si sa vezi care se aude mai bine si care crezi ca ti se potriveste. sunt de parere ca Alpine e mai OK. Ei nu fac decat car audio, JVC mai face si altceva. Eu personal recomand Pioneer sau Kenwood care sunt ceva mai scumpe dar merita banii. Pe mine treaba cu bluetooth-ul nu m-a impresionat din punct de vedere calitativ. Daca le iei pentru aceasta functie, mai bine te gandesti si iti iei payer separat si car-kit bluetooth separat si o sa vezi ca e altceva. Daca crezi ca te mai pot ajuta cu ceva nu ezita sa ma contactezi.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ideea e ca nu prea am de unde sa le iau si sa le testez pe masina, sunt modele care cred ca nici macar nu le gasesc expuse in magazin, d-apai sa le pot testa.

In principiu o sa cumpar la ghici de pe net, de-asta si cer pareri inainte.
Fiind modele noi nu prea am gasit mare lucru despre ele din partea userilor.

Bluetooth nu tin musai sa aiba, dar mi se pare o chestie misto, sa poti vb la tel fara sa iti bati capul cu telefonul.
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
esti p mess? da-mi un buzz ca nu te mai gasesc
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Alpine versus (aproape) orice iese invingator Alpine. Alpine vs JVC, cistiga detasat, nici nu e nevoie sa citim specificatii.
Skip ads

  • porkyspeed

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
SAlut,

Daca vrei sa le testezi iti recomand eu unde dar personal pentru a nu se considera reclama. Baietii de acolo au mai multe modele pe stoc si cred ca asta te-ar putea ajuta in decizia ta
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Daca este in Iasi, ma intereseaza Smile, desi ma indoiesc.

Oricum in mare am ramas 80% decis pe acel model de Alpine.
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ma bucur pentru alegerea facuta !
  • kakas19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut,
vreau sa cumperi si eu un alpine CDE-126BT, daca ai cumparat poti sa ajuti si pe mine cu cateva info?
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Inca nu l-am luat, e destul de scump si inca nu e prioritate majora. Momentan ascult greierii din masina provocati de meseriasii care mi-au schimbat geamurile sparte.

Sper sa apuc saptamana asta sa ajung la o firma locala si sa probez un 125BT care e 99% identic... (voi testa bluetooth, ipod 160GB, usb stick 8GB).
  • kakas19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
xcuseme a scris:Inca nu l-am luat, e destul de scump si inca nu e prioritate majora. Momentan ascult greierii din masina provocati de meseriasii care mi-au schimbat geamurile sparte.

Sper sa apuc saptamana asta sa ajung la o firma locala si sa probez un 125BT care e 99% identic... (voi testa bluetooth, ipod 160GB, usb stick 8GB).

DA identic, dar mai bine dau cu 70ron mai mult si pot sa scimb culoarea de la albastru la culoarea galbena care potriveste cu iluminarea bordului.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
kakas19 a scris:salut,
vreau sa cumperi si eu un alpine CDE-126BT, daca ai cumparat poti sa ajuti si pe mine cu cateva info?


So, l-am montat sambata si vin cu ceva impresii:

- arata f bine, calitatea fabricatiei este super
- culorile "amber" (portocaliu) nu prea se potrivesc cu cele de pe bord, momentan am optat pentru albastru/rosu. Poti schimba oricand una din cele 4 metode de iluminare
- sunetul este ok, se aude curat. Dar parca mai misto se auzea ala vechi pe care l-am avut, 9848RB, luat in 2007. Ala era pe MOSFET, asta nu am idee pe ce e
- bluetooth - foarte util. Telefonul se conecteaza automat cand esti pe langa masina. Cand te suna cineva apare numele sau nr de tel pe display, muzica se opreste. Suporta si comenzi vocale, etc. Microfonul e ok, se aude bine. Dupa parerea mea e foarte util, poti conduce si vorbi linistit fara probleme la telefon.
- USB - a citit fara probleme un stick corsair de 8GB plin cu muzica (mixuri mari ce-i drept)
- IPod Classic 160GB, conectat pe cablul special Full-Speed. Merge ok, calitate sunet foarte buna
- CD cu mp3 nu am incercat si nici nu cred ca mai voi folosi asa ceva prea curand
- AUX-in nu am incercat, dar sunt sigur ca nu sunt probleme
- Radio - cel putin la fel de bun ca cel vechi, nu prea mi-am batut capul
- Are o groaza de setari

- adaptorul vechi de la primul Apline pentru comenzile pe volan functioneaza dar:
Si la cel vechi si la asta nou patesc ocazional sa o ia razna comenzile, in sensul ca se inverseaza functiile butoanelor de pe volan intre ele, de ex volume up devine volume down, butonu de source devine tot volume down, etc. Problema apare aleator, nu cred ca are treaba cu head unitul ci sunt ceva probleme de curenti, ori pe volan, ori adaptorul in sine are o problema. Am mai citit de asta pe un forum din germania, respectivul nu i-a dat inca de cap problemei.

In rest, numai de bine. Eu sunt foarte multumit de achizite, pentru ca mai ales in combinatie cu Ipod de 160GB (pentru concedii si drumuri lungi) + Stick USB de 8-32GB chiar nu mai ai probleme in materie de muzica.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR