Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • edyssa

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua!Am hotarat sa-mi pun folie pe geamurile spate si luneta,m-am adresat unei sc autorizate RAR,au montat folia cu timbre ,ca si acte mi-au dat doar "declaratia de conformitate cu certificatul de garantie" iar pe verso stampila firmei care a montat folia.M-au oprit domnii de la politie si mi-au cerut "certificatul de conformitate emis de RAR".Va rog,cine trebuie sa-mi elibereze acest certificat?Cui sa ma adresez?Cum pot proceda, legal, cu cei de la firma pentru ai determina sa-mi elibereze acel certificat(banuiesc ca de la ei trebuie sa-l iau)?Multumesc!
Skip ads

  • dinu m

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2011

  • Mesaj Privat
pai pe acel certificat de conformitate trebuie sa scrie marca autoturismului,numarul de inmatriculare si numele proprietarului,sunt date luate din talonul masinii,politia nu are ce sa-ti faca daca ai asta
  • cerebell86

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
si eu is curios ce trbuie facut pt. k vreau sa imi pun si eu folii pe geamuri dar din cate am inteles eu trebuie mers la R.A.R. dupa ce ti-ai pus foliile k sa le treaca in talon !
poate ne spune si noua un coleg kre a trecut prin toate astea!
  • B.O.R

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare cei de la firma respectiva va da un act cu omologarea foliei,asta in cazul in care firma este serioasa si in coltul geamului unde este aplicata folia o sa lipeasca un autocolant mic cu omologarea rar.
Skip ads

  • cerebell86

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
si totusi nu trebuie trecut in talon nimik?
  • florys

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sal baeti, am si eo pusa folie ,si certificat de conformitate cu a spus colegul de mai sus an plus am si timbre dar nu leam lipit anca pe geam. toata smecheriea e, peste ce fel de politist dai daca te prinde ca nu prea cunosti legea te cam ia la ture pentru o mica atentie , dar daca al ei si ai arati certificatul si timbrele , nu are decat sa se duca la autorizat si sal ia la rost , am patit ca tot asa ma oprit si mea cerut mai multe . astea sunt domnule si daca nus bune nai decat sa te duci la firma cemi scrie pe autorizatie . si mau cam lasat an pace de atunci eu zic ca esti an regula asa ca stai linistit . anca ceva pe autorizatie scrie persoana autorizata rar si are stampila ,ce mai vor si numele tau cu marca de masina ce o ai + numerele
asa ca colegu stai linistit ca esti an regula ,,,,, multa stima sa fie ei mai atenti ,,organile competente,, mai degraba cu scorul asta nebun de pret la carburat Crying or Very sad
  • cerebell86

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sal!
azi am vorbit cu un prieten de la politie din timisoara si mi-a zis k trebuie si trecut in talon k dak nu conform legii nush cat te poate amenda!
nu te amendeaza k nu au chef unii si mai is si oameni klumea dar dak vor pot sa te arda si mi-a aratat k el le are trecute in talon si k a dat vreo 90 d ron la rar pt asta!
sper sa nu aveti noroc sa nu dati de vreun capos!
toate cele bune
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Smile) Smile)
treaba cu omologarile e in felul urmator:
1)nu poti avea pe masina nimic neomologat
2)toate omologarile trebuie trecute in certificatul masinii
deci, chiar daca ai certificat de omologare pt folie, si nu este trecut in certificatul masinii, daca vrea te amendeaza (deci degeaba ai acel certificat si stampila de la firma respectiva)
Skip ads

  • cerebell86

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
problema este ca certificat din ala am si eu in masina la mine si pot sa fac sute de mii de copii la el!
de aceea cer sa fie trecut in talon! asta mi-a zis mie prietenu de la rutiera!
toate cele bune!
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
exact asta am zis si eu Smile)
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
eu zic ca este necesara doar omologarea data de firma respectiva si atat........
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
kalu a scris:eu zic ca este necesara doar omologarea data de firma respectiva si atat........


Salutari tuturor,
Am circulat 4 ani cu o masina care avea aplicata folie pe geamurile spate si luneta. Firma care a asigurat montajul mi-a dat un certificat de conformitate care atesta ca folia este omologata RAR si inca un document in care erau trecute datele masinii. Am fost oprit de militiei de cateva ori insa nu au comentat deloc referitor la folie. AAAAAAAAAAA....si era sa uit: pe geamurile mici din spate sub folie am avut 2 stickere RAR.
Totul este insa sa montati folie cu grad de transparenta corespunzator mai ales pe geamurile fata.
Toate bune
Skip ads

  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
si mie mia dat omologarea firma respectiva si chiar in aceea zii ma oprit politia si mia cerut acea omologare ia-m dato si nu mia zis nimica asa ca nu trebe ca sa treci cu ia prin RAR acea firma are autorizatie de la RAR pentru a putea pune folie pe masini .
  • Ramelo

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1998 16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am si eu folie pe geamurile din spate si luneta , singurul lucru care l-au facut militienii a fost sa se uite dupa stickerele cu omologarea , in rest nimic , nu m-a intrebat de nici-o foaie , la ITP mi-a cerut si foaia dar s-a uitat la ea evaziv , e bine s-o ai la tine totusi , concluzia este ca daca ai timbrele nu se i-a nimeni de tine
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sunt mai multe elemente care certifica omologarea foliilor. Unul din ele este certificatul de omologare adica acea hartie in care sunt trecute datele firmei si ale masinii. Mai sunt si emblemele transparente care se monteaza intre folie si geam si pe care sunt trecute producatorul foliei si gradul de opacitate si mai este si timbrul RAR. Oricare din acestea ar lipsi, poti ramane fara certificat.
Cand am omologat rotile de 16 am intrebat inginerul de la RAR daca poate sa-mi treaca si foliile in civ si raspunsul a fost negativ. S-a uitat doar la unul din butoni si la timbru si a zis ca folia este in regula.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nustiu cine a scos tampenia asta cu talonu dar este o mare minciuna Smile), daca montati folie undeva la un atelier unde este autorizat RAR(atelierele le gasiti pe site-ul lor) vi se va elivera o foaie pe care este scris acolo ceva+ datele dumneavoastra + seria sasiu aici ma refer la firme serioase gen Llumar, nu alfaromtrans la care numai sti care este copie si care este original. ATAT aveti nevoie nu sa scrie in talon sau mai stiu eu ce, ...a si stiker in geam daca doriti daca nu, nu este mare panica, dar este recomandata ca sa fie 100% OK. Sper sa nu fiu contrazis cu talonul ca eu am de multi ani pe mai multe masini si am facut si itp-uri legale am fost oprit si de RAR in trafic, deci...

BAfta!
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Totusi, un raspuns oficial, un pasaj din ceva lege nu se gaseste nicaeri ?
Ca asa unii zic ca trebuie nu stiu ce acte, altii zic ca nu, nu ne putem lua dupa vorbe si nici dupa buna sau proasta dispozitie a organului ci dupa LEGE !

CristianTM.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Concret pentru a nu exista motiv de ridicare a talonului: Folie omologata RAR sau Geamuri ionizate omologate RAR + Atelier omologat RAR sa monteze folia sau ionizeze geamurile, ambele demonstrate prin actele care ti le da firma.
Nici politia, nici RAR, nici noi, cu atat mai putin cei ce monteaza nu conoastem legea. De aceea uneori par in regula geamurile omologate la spalatorii auto sau vulcanizari.
Cristi, uite: http://www.rarom.ro/RO/arti...geamuri--203.html
  • giorgian stoica

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
problema sta cam asa toate firmele care monteaza folie au de regula certificat de conformitate pentru folie unde scrie nr de masina etc aia e un mare fas nu e valabila atesta doar ca folia are omologare rar pentru montaj va trebuie un alt tip de omologogare pe care tot de la o astfel de firma il luati dar care are acreditare si pe montaj aia e valabila la rar si pe strada
  • JustCrazy

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare daca masina mea e imatriculata in bulgaria si ii pun folie pe spate si luneta ... imi trebuie stiker de rar romanesc sau de la bulgari Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR