Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Se da un certificat.
Este o foaie A4 pe care scrie detaliile despre folia montata si despre firma montatoare.
Si se mai pune un timbru care are aceeasi serie ca si certificatul si se monteaza doar pe unul dintre geamuri.Are emblema RAR pe el si o parte este cu holograma.(elemente de securitate)
Daca am timp o sa fac poza sa-ti arat.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Uite ca am facut rost si de poze.






  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc cangri .
  • ionutgogo

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
salut. eu am folie neagra 100% pe geamuri spate si luneta, am timbrele intre geam si folie, dar am pierdut acea autorizatie. E vreo problema, sa-u daca ma opreste politia imi va face ceva?
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sincer,depinde de politist,eu cu actele in mana,autorizatie si restul a vrut sa imi dea amenda pe motiv ca "Actele le-ai facut tu la PC",deci daca vrea sa te faca la buzunar..iti gaseste el ceva..de preferat sa ai toate actele la tine si telefonul pregatit sa suni o ruda,un prieten..care il stie pe nenea cap de creta!Eu asa am scapat,altfel amenda 560 lei..sa mai zic ca in acelasi timp trecuse unul cu un Q7,evident de etnie "discriminata"...nu mai zic..ca e in RO are omu drepturi..dar fara obligatii!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca te opreste, in mod normal ii doare la basca de cat ai pe laterale spate si luneta. Se consuma mai tare la geamurile laterale fata si parbriz.
  • elvismaimut

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2013

  • Mesaj Privat
salut am si eu o problema mi-am cumparat un astra 2002care are mai multe ,,imbunatatiri,, toba sport spoilere ploape suspensi sport jante de 16 si desigur folii problema mea este ca masina asa o iesit din fabrica la cerere s-au pus aceste ,,imbunatatiri,, daca o avut neamtul bani dar persoana de la care am luat eu masina si care a inscris masina in ro o facut carte de ro in care nu sunt trecute decat jantele de 16 mi-a dat niste acte in germana cica pt imbunatatiri dar spre surprinderea mea nu sunt valabile la noi deci intrebarea mea este cum pot omologa foliile macar avand in vedere ca sunt din fabrica adica pe ele au un abtipild intre geam si folii pe care scrie transparenta si mai stiu eu ce si firma in cazul meu,,GM ,, doar sunt de fabrica stima
  • Marius GM

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut, am cumparat un Opel din Italia cu folie pe geamuri. Nu le-as da jos ca arata bestial. Intrebarea mea este daca la inmatriculare le pot omologa? Ca nu sunt montate in Romania.
Mersi de ajutor.
Skip ads

  • Florinel12345

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o intrebate. Am un microbuz 8 +1 , am folie pe geamurile din spate plus luneta, folia este pusa dintr-o bucata si in coltul fiecarui geam este timpbru (DOAR geamurile din spate , in fata nu am nimic) este obligatoriu sa ai acte ? Masina e adusa din afara cu folia plus timbru pe fiecare geam, dar nu am acte pe ea. Very Happy
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu ai pe geamurile laterale fata zic eu ca nu te intreaba nici cand ii faci cartea la masina.
  • Florinel12345

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Oke multumesc
  • Florinel12345

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2014

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Daca nu ai pe geamurile laterale fata zic eu ca nu te intreaba nici cand ii faci cartea la masina.

Cartea am facut dar nu au zis nimic de geamurii ca sunt fumurii Very Happy
Skip ads

  • bogdan0492

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Tocmai am trecut printr-o experienta pe care doresc sa le spun si altora care patesc ca mine ce sa faca. Mi-am cumparat recent un Opel Astra 1.7, an 2000, cu folie pe spate si luneta. Cand am cumparat-o impreuna cu celelalte acte(CIV, CV...), mi-a dat si un certificat pentru folii, dar eu nu am verificat certificatul pe loc sa vad daca este al masinii, bineinteles ca dupa o luna am verificat si nu era certficatul pentru masina pe care am luat-o eu. Am sunat la numarul de telefon dupa timbrele de pe geam, am vorbit cu firma pe care le-a montat si intr-o saptamana mi-au trimis certificatul de conformitate cu datele masinii mele + garantie. M-a costat doar 81 lei.
Aveti grija cum cumparati o masina, verificati tot! Twisted Evil
  • cristi90

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salutare, am montat si eu folie pe geamurile laterale fata, spate si luneta. Am primit toate actele necesare. Sunt nelamurit intr-o singura privinta, timbrele sunt pe geamurile laterala fata + spate, i sa nu si pe luneta. Este asta o problema?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR