Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • corniciuc stefan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
buna.. daca m a poate ajuta cineva cu un raspuns ..m-as bucura tare mult ..am cumparat o masina si e pe firma ..am dat de acea firma si le-am cerut certificat fiscal si o factura fiscala pe numele meu ,dar raspunsul lor a fost ca ei nu pot sa mai imi elibereze certificatu fiscal si factura ca au mai eliberato o data ..pt alta persoana ..ce pot face in asfel de situatie ,pt ca as vrea sa transcriu masina pe mine si nu o pot transcrie pana ce nu imi elibereaza ..cele 2 documente ..si nu vor asta e cel mai important lucru..si cum se poate transcrie masina fara aceste 2 lucruri,[
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Trebuie sa iei legatura cu prima persoana(la care firma a vindut masina) sa iti dea certificatul fiscal daca nu ...ma depaseste ,nu stiu daca poate scoate un duplicat dupa acel certificat de care ai nevoie pentru a inmatricula masina
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stefane, masina nu se poate transcrie fara acele documente. Acuma eu stau si ma intreb, tu stiai care e diferenta dintre a cumpara o paine si o masina, cand ai luat masina? Cum ai luat doar fierul, fara sa te uiti la acte?

Acuma trebuie sa iei legatura cu vanzatorul, si sa ii soliciti sa iti puna la dispozitie factura dintre el si proprietarul din acte (recte firma), certificatul fiscal al firmei si certificatul lui fiscal. Atentie, certificatul fiscal al firmei e posibils a fie expirat, deci sa te uiti la data emiterii (si sa te interesezi exact cat e valabil un astfel de certificat, anul trecut era de 30 zile, insa acum cateva saptamani am auzit la stiri ca s-ar modifica legislatie, si certificatele sunt valabile doar in luna calendaristica in care sunt emise, insa nu stiu cum a ramas). De asemenea iti recomand sa te interesezi la o firma de inmatriculari exact ce acte iti sunt necesare in cazul in care ai achizitionat masina de la cineva care a achizitionat-o si nu a transcris-o pe el.
Eu am fost intr-o situatie similara cand am luat Corsa sotiei (luata de la reprezentanta, care, la randul ei, a facut buyback la o flota) insa, din cate tin minte, la acte m-am descurcat cu certificatul fiscal de la firma proprietara, certificatul fiscal al dealer-ului, factura firma-dealer (copie) si factura dealer-eu (original). Insa e mai bine de un an de atunci, mergi pe Albac, sunt tz firme care se ocupa de pregatit dosarele de inamtriculare, ei te pot lamuri exact de ce acte ai nevoie
  • geoadi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
va salut!am o problema cam grava sa zic asa...opelul pe care l-am cumparat acum o luna si ceva de la cineva din brasov...problema este ca am facut act de vanzare cumparare cu el cu toate ca nu era el proprietar...si acum nu imi trimite fiscalul si fisa de inmatriculare...tot ma duce cu vorba...am si copie dupa contractu de vanzare cumparare dintre el si proprietarul masinii cel care este si pe cartea masinii si pe talon...el zice ca i-a trimis proprietarul certificatul fiscal si fisa de inmatriculare si acum o sa bage masina si la el si apoi sa o scoata sa imi trimita si acetele de la el si cele de la proprietar!si ma tot plimba cu vb ca e plecat din tara ba ca nuj ce...ba nu imi raspunde la tel...este vreo solutie sa pot obtine actele de la el?sau sa ii dau vreo instiintare sa imi dea actele?va rog mult ajutati.ma!
Skip ads

  • nastrut

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Exista solutii ca de exemplu : du-te la cel mai apropiat parc de dezmembrari si intreaba cat iti ofera pe masina sau du-te la brasov si asteapta-l noaptea in scara blocului pe cel care ti-a vandut masina. Parerea mea este ca ai luat TEAPA.
  • geoadi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
nastrut a scris:Exista solutii ca de exemplu : du-te la cel mai apropiat parc de dezmembrari si intreaba cat iti ofera pe masina sau du-te la brasov si asteapta-l noaptea in scara blocului pe cel care ti-a vandut masina. Parerea mea este ca ai luat TEAPA.
pai in masina tocmai am bagat niste bani si am aranjato sa mearga asa cum trebuie si nu vreau sa o dau...si daca ma duc acolo nu stiu daca dau de el si poate ma duc degeaba!altceva nu se poate?
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pai tu cu prop din cartea masini tre sa vb! din ce ai zis tu nu el este in carte deci... cine ii inscris in CM trebuie sa iti dee fiscalul, nu "samsarul" de la care ai luat masina.
  • rpp

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Hmm, nu stiu frate cum ai putut sa dai banu' din mana pe pielea ursului din gradina...
Mi se pare normal ca eu sa pun banu jos, fac ce teste vreau eu sa fac sa ma conving ca masina e ok, tu pui masina si actele impecabile la dispozitie. NU? PA...

Tu cand ai vazut la cumparare ca ala n-are acte si tot ce-i trebuie si o arde in promisiuni si amanari trebuia sa-i dai un picior in fund si sa-l trimiti la plimbare. Masini se mai gasesc. Succes la recuperat acte sau bani.
Skip ads

  • geoadi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Gex a scris:pai tu cu prop din cartea masini tre sa vb! din ce ai zis tu nu el este in carte deci... cine ii inscris in CM trebuie sa iti dee fiscalul, nu "samsarul" de la care ai luat masina.

sti care e trb...i-am spus sa imi dea macar numaru proprietarului si a zis ca nu e nevoie ca ala i-a trimis lui fiscalul si fisa de inmatriculare si ca degeaba mi-l da mie...si acum tot ce trb sa fac e sa iau si alea de la prop si de la el daca sunt la el!dar nu stiu cum ca ma tot plimba cu vb!
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pai cauta adresa propr ca tre sa o ai trecuta in carte si ia leg direct cu el, ce te mai rogi atata dak vezi ca nu te ajuta. dak nu o av declarata la circa unde locuieste tipu asta de la care ai luato si nui trecut nimic nici in talon ca ia fost vanduta lui, nu cred ca are valoare contractu ala de vanzare intre tine si el. pt ca el nare cum dovedi ca a fost masina lui.
io asa te sfatuiesc sa iei leg cu proprietarul de drept al masinii.
  • geoadi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Gex a scris:Pai cauta adresa propr ca tre sa o ai trecuta in carte si ia leg direct cu el, ce te mai rogi atata dak vezi ca nu te ajuta. dak nu o av declarata la circa unde locuieste tipu asta de la care ai luato si nui trecut nimic nici in talon ca ia fost vanduta lui, nu cred ca are valoare contractu ala de vanzare intre tine si el. pt ca el nare cum dovedi ca a fost masina lui.
io asa te sfatuiesc sa iei leg cu proprietarul de drept al masinii.

si inca ceva...el mi-a scris pe talon numele meu acolo!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
geoadi, cateva observatii:
1- off topic
Invata sa postezi. Numele topicului trebuie sa fie descriptiv, etc, etc, etc (citeste regulamentul pentru mai multe detalii)
Ofera detaliile intr-un mod coerent.
2- on topic
Sa inteleg: tu (X) ai cumparat masina de la persoana Y. Y, de fapt, o cumparase de la Z. Tu ai primit actele masinii (talon, CIV), pe talon Z nu a trecut numele lui Y la instrainat catre, deci tu ai talonul pe numele lui Z, si la instrainat catre apari tu (X).
In cazul acesta solutia simpla ar fi ca tu sa iei legatura cu Z, sa faceti un contract vanzare-cumparare intre voi, si Z sa iti dea un certificat fiscal. Altfel, cand mergi cu actele la inmatriculare, o sa iasa nebunie, pentru ca tu ai contract vc intre Z si Y, si intre Y si X, dar in talon apare instrainare directa de la Z la X. Oricum esti pasibil de amenda, daca Y a trecut si data, pentru ca tu trebuie sa mergi sa transcrii masina in termen de 30 zile de la data achizitiei.
Deci, cauta-l pe Z, incearca sa rezolvi cu el. Poate e om de inteles. Sper ca Z sa fie persoana fizica, daca e juridica, e mai ciudat, pentru ca intervin actele contabile.

LE: am modificat eu titlul...
Skip ads

  • geoadi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
jE a scris:geoadi, cateva observatii:
1- off topic
Invata sa postezi. Numele topicului trebuie sa fie descriptiv, etc, etc, etc (citeste regulamentul pentru mai multe detalii)
Ofera detaliile intr-un mod coerent.
2- on topic
Sa inteleg: tu (X) ai cumparat masina de la persoana Y. Y, de fapt, o cumparase de la Z. Tu ai primit actele masinii (talon, CIV), pe talon Z nu a trecut numele lui Y la instrainat catre, deci tu ai talonul pe numele lui Z, si la instrainat catre apari tu (X).
In cazul acesta solutia simpla ar fi ca tu sa iei legatura cu Z, sa faceti un contract vanzare-cumparare intre voi, si Z sa iti dea un certificat fiscal. Altfel, cand mergi cu actele la inmatriculare, o sa iasa nebunie, pentru ca tu ai contract vc intre Z si Y, si intre Y si X, dar in talon apare instrainare directa de la Z la X. Oricum esti pasibil de amenda, daca Y a trecut si data, pentru ca tu trebuie sa mergi sa transcrii masina in termen de 30 zile de la data achizitiei.
Deci, cauta-l pe Z, incearca sa rezolvi cu el. Poate e om de inteles. Sper ca Z sa fie persoana fizica, daca e juridica, e mai ciudat, pentru ca intervin actele contabile.

LE: am modificat eu titlul...
pai Y mi-a scris pe spate instrainat catre dar oricum nu cred ca stie nimeni cine a scris...amenda oricum o sa trb sa o platesc pt ca am depasit 30 de zile...dar treaba este ca Y asta cand imi mai raspunde la tel nu imi da nr lu Z pt ca zice ca ala i-ar fi trimis lui fiscalul si fisa si acum el trb sa imi trimita mie si de la Z si de la el!se poate face ceva cu politia? deci actele pe care eu le am in acest moment sunt (talonul masinii,cartea masinii,contract de V-C intre mine si el,copie contract de V-C intre el si proprietar si mai am o copie de pe buletinele lor) se poate face ceva cu politia in sit asta?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca pe certificatul de inmatriculare scrie ca masina e inmatriculata catre X si tu nu ai act de vanzare-cumparare intre Z si X e posibil ca actele de vanzare Y-X si respectiv Z-Y sa fie NULE
acum ecuatia devine cu o necunoscuta si anume Z (proprietarul in acte al masinii)
depinde acum de ce fel interpreteaza politistul P (care ar putea fi a 2-a necunoscuta) legea


cel mai bine cauta proprietarul din acte al masinii, faceti din nou act de vanzare-cumparare
te ocupi tu de toate actele (adica platesti, pentru ca vechiul proprietar probabil a platit odata si nu e vina lui ca samsarul ala nu a facut tot ce trebuie)
incearca sa cauti proprietarul acasa nu la telefon.
sa vorbesti cu el fata in fata...
mai mult ca sigur el o sa vrea sa radieze masina de pe numele lui sa nu o mai aiba in grija...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Atentie, Z, pe baza contractului intre el si Y, e posibil sa fi radiat deja masina. Deci ar fi bine sa nu circuli cu ea, ca daca umbli cu masina radiata... e nasol...
Poti sa incerci sa vorbesti cu un avocat, sa vezi care sunt demersurile legale in situatia asta, si sa il ameninti pe Y ca il "bagi pe teava"
  • omu79

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Proprietarul din acte a radiat deja masina de pe numele lui daca i-a trimis certificatul fiscal si fisa de inmatriculare intermediarului. Acesta din urma trebuie sa o treaca pe el la financiar si apoi sa o scoata in baza contractului de vanzare/cumparare dintre voi 2. Pt asta i se inmaneaza un nou certificat fiscal si o noua fisa de inmatriculare. Toate cele enumerate trebuie sa ti le dea tie si cu ele mergi la o inregistrezi in numele tau la financiar, apoi la politie pt inmatriculare. Pentru perioada in care masina a fost a intermediarului, el va plati impozit pentru masina.
Nu merge sa faci acte din nou intre tine si proprietarul din cartea de identitate a masinii deoarece el nu o sa mai poata sa-ti dea alt certificat fiscal si alta fisa de inmatriculare. Masina deja a fost radiata de pe el. Poti totusi sa incerci sa iei legatura cu el pt a te convinge ca i-a inmanat intermediarului cele 2 acte.
Ca modalitate legala de a-l forta pe intermediar sa-ti dea actele necesare e doar actionarea in instanta, unde sigur ai castig de cauza. Cu hotararea instantei mergi la administratia financiara (cred ca a lui) de unde i se scoate masina de pe rol. El o sa ramana cu datorie la plata impozitului pe perioada respectiva. Sper totusi sa nu ajungi pana aici, ca e mult de umblat. Ai putea insa sa incerci sa-l sperii cu instanta ca sa iti trimita actele mai repede.
Daca nu inregistrezi masina pe numele tau la financiar in 30 de zile de la data semnarii contractului de V/C o sa te puna la plata unei amenzi cand o sa te duci pentru treaba asta. Daca il actionezi in instanta pe intermediar in aceste 30 de zile scapi de plata amenzii. La politie nu ii intereseaza de cat timp ai masina atata timp cat nu ai umblat cu ea.Daca insa te prind in trafic dupa cele 30 de zile legale si vad ca e trecut numele tau in certificat, o sa iei amenda si o sa-ti retina certificatul de inmatriculare. Doar proprietarul din cartea de identitate va fi indreptatit sa ridice certificatul de la politie, deci alta bataie de cap.

Sper sa nu fi gresit cu explicatiile.
  • geoadi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
ma sunat acum 30 min si a spus ca mi-a pus actele pe maxi taxi acum sa vedem diseara cand ajunge soferu daca e totul ok!va multumesc pt sfaturi!
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nastrut a scris:Exista solutii ca de exemplu : du-te la cel mai apropiat parc de dezmembrari si intreaba cat iti ofera pe masina sau du-te la brasov si asteapta-l noaptea in scara blocului pe cel care ti-a vandut masina. Parerea mea este ca ai luat TEAPA.

Twisted Evil Laughing
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si alta data CASCA OCHII, ca de nu, o sa casti punga.. Si cred ca o sa mai astepti mult si bine actele alea... Confused
  • geoadi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
in sfarsit s-a rezolvat,mi-a trimis ieri actele,dar pe fiscal scrie termen de valabilitate 31.03.2011...daca depasesc acest termen ce se intampla?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR