Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum stiti, barele spate difera la variantele de caroserie hatck/caravan/sedan la Astra H, si la alte modele, de aceea am inceput un topic dedicat Sedan.
Utilitatea si denumirea bavetelor de noroi este discutata aici https://www.clubopel.com/vie...oroi&start=20

La masina in cauza (Astra H / Classic III Sedan) nu am gasit bavete de noroi pentru spate pe original, deloc, nici macar in catalog, asa ca tind sa-i cred pe cei de la reprezentanta, ca nu exista. Eu tot mai sper ca totusi exista.

Lateralul barei spate de la Sedan este mult inclinat, spre deosebire de hatckback unde bara sta aproape vertical in dreptul rotii.
Problema este ca masina se murdareste tare pe bara spate pana in bandou. Roata din spate arunca pietre si noroi direct in bandoul alb si frumos din bara spate si in timp ii strica vopseaua. Bavetele pe fata ar trebui sa previna sa murdarirea pana la manerele de la usi, sau nu. Ce zic cei care au pe fata?
Dovezi:

Modelele de bavete din EPC sunt pentru 3 door hatch L08, 5 door hatch L48 si Estate L35. Sedan nimic.

Voi stiti ceva pentru sedan?

Am mai vazut bavete hand made la un coleg:

Nu stiu cum ar arata pe un sedan alb care nu are nici o bucata din bara neagra.

Am vazut niste chestii interesante la un Mercedes C

Sunt curios daca sunt universal sau dedicate si daca la Opel exista asa ceva.

Am vazut bavete univesale. Nu cred ca sunt departe de cele hand made.


Voi pe ce ati merge?
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu ma pus unele luate dintr-un magazin de piese auto, ieftine (~35-40 lei toate patru - fata/spate).
Maine incerc sa fac poze si le pun aici.
Se monteaza foarte usor si ajuta oarecum (in continuare se stropeste masina, dar macar nu se mai depune stratul ala gros de noroi).
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
In Aprilie a fost operatiunea Opel 24h. Am profitat de ea si am cumparat bavete noroi fata la 60% din pret, adica vreo 70ron. Inca o data mi s-a dovedit ca nu exista bavete noroi spate pentru sedan, cautand cu omul de la piese de la reprezentanta din Galati.

Pe fata se monteaza usor, cu braduti din plastic si o banda dublu adeziva. Vin cu accesorii si instructiuni in pachet. Mai trebuie data o gaura cu bormasina in pasajul roata.

Un coleg cu H hatchnack si-a luat si pentru spate. De curiozitate le-am pus pe bara de Sedan. E cale lunga de la una la alta.


Acum caut o baveta noroi pentru Caravan H, poate poate de e mai aproape. Daca este cineva care are bavetele de caravan demontate poate-mi da un semn.

PS: toate bavetele vandute acum de Opel sunt MADE IN ROMANIA! Calitatea este foarte buna.

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
si totusi sa nu existe pentru sedan facute de GM ?io zi sa mai cauti Wink
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am avut la zafira si leam rupt la tara si la munte Very Happy la munte cand ma duc o mai bag o offroad Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR