Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Deci rechemarea este pt o piesa de 5 euro ca pret de productie plus transport. 60 de lei costa trecut prin 4 maini Smile . Ar trebui sa va dea 2...sa aveti de rezerva Smile
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu va schimba nici un amortizor! Pune un opritor ceva de 2 lei. Eu am facut operatia asta anul trecut in ianuarie-februarie (nu mai retin exact).
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Clau 70 : Amortizorul l-ai platit odata cu masina, dar ti se pune altul nou... deci ai alt amortizor in schimb Smile
..............................................................................................................................................................................
In anumite situatii piesa poate ajunge inapoi pe masina punand in pericol participantii - din punctul asta de vedere sunt de acord Confused
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Pai tu ai platit doar un amortizor Hog odata cu masina nu doua, daca il schimba pe cheltuiala lor cel vechi este tot al lor....daca il platesti tu pe cel nou inteleg sa-ti dea si piesa veche
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Acum sunt indreptatit sa va spun ca rechemarea in service pentru Insignia ST este facuta doar pentru amortizorul simplu, cel din stanga haionului . Ca imbunatatire parca la deschidere are o viteza mai mare cel putin pe prima 1/2 de cursa in rest este ....tot scartie...pe ici pe colo....la inchidere / deschidere.

@ Alex3322 e buna obtiunea ta...eu am schimbat swichul acum un an si pana acum pare ok... Smile
  • alex3322

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Nu-i problema, cand ai nevoie, stii unde sa apelezi 😊
  • KoresRSI

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2015

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:Apropo de titlul discutiei, zilele acestea a inceput o campanie la opel pentru inlocuirea amortizoarelor de la haioane. In cazul de care stiu, adica masina mea este din 2011, fiind un ST iar opel tine mortis sa-mi schimbe amortizoarele de la portbagaj....a da.....clasic ..made by Romania....raspunsul reprezentantei este ca nu avem pe stoc piesele va contactam noi candva.

So cine are probleme si cine nu are verificati ....sper sa nu fie degeaba.


Mi-am schimbat telescopul dupa un mail la Opel Romania! Wink Asta cu toate ca fusesem in service si ma luase in evidenta de prin luna Iunie (sau ceva de genul).
Ca si sumar Opel Romania i-a obligat pe cei de la Radacini Galati sa achizitioneze un amortizor pe care l-au montat pe masina. Chiar m-au contactat de 2-3 ori sa se asigure ca reprezentantii service m-au informat. Va sugerez sa faceti si voi acest lucru. Succes.
  • KoresRSI

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Cau si eu un modul pentru actionare hayon pt Insignia sport tourer (hayonul cu actionare electrica inchidere-deschidere automata). Se pare ca mi-a picat de tot. A luat apa, la propriu. Daca stie cineva un centru dezmembrari as fi recunoscator, am cautat, cred ca, pe la toate centrele! Sad
Skip ads

  • panzerfly

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
dezmembrari? nu cred ca merita sa te incurci... pe mine in reprezentanta Opel m-a costat vreo 120RON cu garantie 2 ani.
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Mi s-a blocat si mie haionul , am sunat la Pitesti la reprezentanta , pret aproximativ 330 ron piesa +80 manopera. Am vazut alte preturi aici pe forum asa ca am zis pas si mi-am facut curaj sa o desfac si sa o repar.
Destul de usoara operatia de desfacere, oarece probleme la suruburile de la ornamentul cromat , putin ruginite , dar s-a rezolvat.
Partea buna e ca , de fapt era rupt un fir , oxidat de la umezeala la lipitura , de aceea nici nu am mai scos butonul. Costuri 0, timp cca 2-3 ore
Ma gandeam ca daca o duceam la reprezentanta , , faceam si un drum la Pitesti si aia sigur imi spuneau ca s-a inlocuit butonul Sad , 410 Ron!
  • stefanmatasaru

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Eu am luam cu vreo 40 ron butonul, comandat online.. ( numai butonul ...varianta care are si bucata de cablu era vreo 80 ron..?!?!?) si la fel am facut lucrarea singur....
prima data a durat vreo 3-4 ore...cu totul am pierdut o sambata intreaga...uitandu-ma pe la ea...
dar acuma...dupa deja vreo 5( cinci ) demontari Smile desfac haionul in vreo 30 minute ..si toata lucrarea daca ma grabesc ..cu schimbat cu tot o fac ( la mine la ST ) in vreo 1,5 ore Wink
Deja masina asta ajunge ca si 1300 - le ; la ce costuri si ce frecventa de defectare are, incepi sa te inveti si sa iti faci singur ca nu ai incotro Smile))
Ar trebui sa fim multumiti...deja devenim mecanici iscusiti de pe urma ei o_0.. Smile
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
O imortalizare a etapelor importante la aceasta operatiune
http://www.youtube.com/watch?v=hlkA4kvdQaE
Skip ads

  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
stefanmatasaru a scris:Eu am luam cu vreo 40 ron butonul, comandat online.. ( numai butonul ...varianta care are si bucata de cablu era vreo 80 ron..?!?!?) si la fel am facut lucrarea singur....
prima data a durat vreo 3-4 ore...cu totul am pierdut o sambata intreaga...uitandu-ma pe la ea...
dar acuma...dupa deja vreo 5( cinci ) demontari Smile desfac haionul in vreo 30 minute ..si toata lucrarea daca ma grabesc ..cu schimbat cu tot o fac ( la mine la ST ) in vreo 1,5 ore Wink
Deja masina asta ajunge ca si 1300 - le ; la ce costuri si ce frecventa de defectare are, incepi sa te inveti si sa iti faci singur ca nu ai incotro Smile))
Ar trebui sa fim multumiti...deja devenim mecanici iscusiti de pe urma ei o_0.. Smile

ai dreptate imi aduce aminte de ARo-ul 10 pe care ama invatat de nevoie mecanica Very Happy
  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Cum au confirmat si alti colegi, buton de portbagaj original GM costa 100-120RON (95RON am dat eu cu un card de client).

Asa ca daca cei de la dezmembrari va cer mai mult de 50RON pe buton, mai bine luati unul nou.

https://s15.postimg.org/6rd2...agaj_limuzina.jpg


  • S_naicuL

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salutare. E o adevarata problema switchul asta la Opel se pare Smile
Nu am Insignia insa am aceaasi problema la Meriva B. Problema este ca nu gasesc niciunde de comandat acest switch haion pentru Meriva B. Cei drept nici nu am fost la mai multi dealeri de piese, dar am inteles ca e in jur de 250 lei. Cam mult pentru butonel.
  • Kalikov

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema dar nu ii dau de capat. Opel insignia 2009 sedan. Am schimbat butonul de deschidere de vreo 1 an. Acum, cand blochez masina din telecomanda se inchide, apoi dupa jumate de secunda se deblocheaza portbagajul. Ma poate ajuta cineva?
  • S_naicuL

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2015

  • Mesaj Privat
S_naicuL a scris:Salutare. E o adevarata problema switchul asta la Opel se pare Smile
Nu am Insignia insa am aceaasi problema la Meriva B. Problema este ca nu gasesc niciunde de comandat acest switch haion pentru Meriva B. Cei drept nici nu am fost la mai multi dealeri de piese, dar am inteles ca e in jur de 250 lei. Cam mult pentru butonel.


Eu unu am rezolvat...

In poza asta...
. Butonul l-am desfacut. Contactele erau oxidate. Le-am curatat si am izolat cu plastic topit. Toata operatiunea de demontare si reparare a durat cam 2 ore.
  • thesistemx

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Cel mai bun tutorial pentru inlocuire switch la opel insignia cu portbagaj blocat il gasiti aici : http://www.youtube.com/watch?v=d9WZLjMjSi4
Mi-a luat 10 minute sa il inlocuiesc pe al meu. Switch-ul il cumparati(comandati) de la orice magazin de piese auto 50 -90 ron.
  • vad
  • **
  • 65 mesaje
  • din 11 Dec 2012
  • Insignia 2011 A16LET
  • Bucuresti
  • vad

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos tituror colegilor ce mi-au raspuns promt la mesajele mele private si deasemenea colegului thesistemx pentru linck-ul postat ... si al meu buton s-a stricat asa subit acum doua zile ( nu a vrut sa mai reactioneze ) ... la service-urile autorizate butonul costa 143 ron + manopera undeva la 100-120 ron ... pana la urma am dat comanda la un magazin de piese si l-am achizitionat cu 100 ron si cu ajutorul unui prieten ce avea trusa de scule necesara, in 15-20 minute l-am inlocuit fara sa reusim sa mai stricam ceva in plus. Sa vedem acum cat va tine ....
  • sinndy_sinndy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara domnilor.Sunt nou pe acest forum si am si eu o intrebare,poate ma ajuta cineva.Am o insignia sport tourer din 2010 si am probleme cu portbagajul nu se mai deschide.Am citit tot ce ati postat legat de acel microcontact.Problema este cum deschid manual portbagajul.Pe acest forum scria cineva ca rabatez banchetele din spate,ma tarasc ca o rama pana la sistemul de inchidere,iar in dreapta sistemului de inchidere este un bolt mic pe care cu ajutorul unei surubelnite deschid manual portbagajul.Am incercat dar nu am vazut nici un bolt pe care sa-l actionez,nici ceva placute de plastic nu am sa le indepartez.Inca ceva poate sa-mi spuna cineva unde este siguranta pentru portbagaj ca vreau sa o verific.Va multumesc anticipat,cu respect.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR