Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

De ceva timp tot analizez posibilitatea de a achizitiona un Opel Insignia 2.0 TDI 160 CP.
Oscilez intre VW si Opel. Ca sa-mi iau VW, trebuie sa fac un efort. Ca sa iau Opel mi se pare mult mai accesibil, in special pe partea de discount.
Nu inteleg de ce sau care este filozofia ca de la 28.000 euro sa ajung la un pret de 19-20.000 euro, pret cu TVA, prin dinscount-uri.
Inteleg, remat, membru ACR, etc, dar totusi, vorbim de un discount de peste 25%...
E supraevaluat masina/brand-ul si defapt cu pretul prin discount-uri platesti adevarata valoare sau e o strategie de marketing de a agata clienti?
VW de ce nu ar da discount-ul asta si abia poti primi 1000 euro (in afara de remat)?
Sincer, e ok sa primesc discount, dar ajung la intrebarea, e fiabila masina de primesc asa discount?

Apoi, am trecut pe la vreo 2 dealeri, din Bucuresti si comportament total diferit. Unul a fost cu "vrajeala" mai pregatit si mi-a facut un discount de-am ramas masca (pozitiv) - GTT, altul trageam eu de el sa vad ce pot obtine - Radacini.
Diferentele astea ma fac sa fiu si mai rezervat in decizia finala. Pana la urma vorbim de o relatie pe termen lung, nu iau nu stiu ce ciorapi si dupa 2-3 zile ii arunc la gunoi daca nu-mi plac.
Cu ce dealer aveti/ati avut experienta pozitiva la oferta finala, la timp de livrare si la service?

Cu multumiri,
Andrei
Skip ads

  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Si eu ma minunez cum cu 20.000 Euro am un Insignia CDTI din punctul meu de vedere peste Passat!
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Lucifer_The a scris:Si eu ma minunez cum cu 20.000 Euro am un Insignia CDTI din punctul meu de vedere peste Passat!

De la ce dealer ai luat-o?
Este cea din avatar? (care e defapt OPC-ul)

thanks,
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,275
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
In profilul lui Lucifer_The scrie Opel Insignia A20DTJ.

Spune-mi cum ai reusit sa obtii aprox 25% discount, mai exact?

@Lucifer_The, la care model de Passat te referi, cel din 2005+ sau cel din 2011?
Skip ads

  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ambele (sunt putin rau cu cel din 2011 Smile dar totusi Insignia e din 2008 deci ...). Passat nu mai e ce a fost...are multe probleme iar materialele devin incet incet "made in China". Iar la design a fost "dulap" si va ramane zic eu mereu, cum de altfel sunt toate masinile grupului VAG (Audi e "sapun", Seat e sub orice critica, Skoda la fel...).
Eu am Insignia diesel 130CP echipare Cosmo - am luat-o de la Dibas de pe soseaua Fundeni. Recent am facut upgrade la 185CP doar din soft si inca ar mai duce!
La mine designul e pe primul loc la o masina asa ca multi vendori pica din prima apoi ma uit si dupa performante!
Cred ca daca-ti iei Insignia nu vei mai vrea sa o vinzi vreodata...la mine a trecut 1 an jumate si parca-s tot la prima dragoste cu ea. E super fiabilia, nu am avut absolut nici o problema cu ea si merg "urat".
Da click pe numele meu si ai sa-mi vezi profilul - acolo scrie ce masina am si ce are in plus...
Iti recomand modelul de 130CP deoarece hardware e la fel motorul cu cel de 160CP iar cu chiptuning de 500 de euro iti faci masina de 185CP sau chiar mai mult.
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Mr.Opel a scris:
Spune-mi cum ai reusit sa obtii aprox 25% discount, mai exact?


Pai de la 28.000 euro a scazut 9% ca membru ACR, tichete vreo 2800 euro si nu stiu ce alt discount pana la 20.000... chiar 19.200 euro + la care tre sa cumpar tichetele...
Deci la atat am ajuns prin calculul facut de reprezentant. E chiar aproape 28%...
Asta pentru Cosmo. Pentru edition de la 26000 euro m-a adus prin calcule la 17.800 euro.... (la care se adauga cat costa efectiv cele 3 tichete)...

Si toate astea la o prima discutie in care am zis ca sunt persoana fizica si platesc integral, cu banii jos.
N-am intrat in amanunte.
Doar am mai aflat ca vreo 400 lei este casco, vreo 800-900 euro rca (sau invers rca/casco)...
Nu stiu cat e taxa te inmatriculare/poluare... sau cum s-o numi.. si ce taxe or mai fi.

Cam asta a fost.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Anul trecut, SportsTourer 130cp Edition + W7Z - pachet de iarna, XL4-pachet drumuri grele, PH3X-pachet conducator II, PH2M-pachet premium edition, TAEI - scaune sport, P77-roata de rezerva ingusta. Pret cip 23348, ddp 28950; cu reduceri, rable si membru acr am dat 20200(3420 reducere de campanie, 2600 membru acr si 2700 rabla). Oricum, considera pretul fara rable pentru ca dealerul oricum ia banii aia. Deci masina ar fi costat 23000.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
La GTT,comandata pe 11 august 2010,ridicata pe 18 octombrie 2010

Insignia Edition +
vopsea metalizata - sovereign silver - GAN
tapiterie ribbon black - TAEI
pachet confort scaune II - A6D
scut metalic motor - XL4
cd 500 Navi - UXW
roata de rezerva - QQ5
pachet premium edition - PH2M
pachet driver II - PH3X


Pret DDP 29141,dupa toate reducerile,cu reducere motor,membru ACR si nu mai stiu ce,


Pret DDP 22.096 euro cu TVA - 2650 3 voucherele =19446 euro
19446 + 900 euro(3X13 milioane) cat am dat pe ele =20346 euro am platit eu
am dat 3000 RON avans + restul la livrare
Skip ads

  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
SALUT ! Eu am luat-o de la GTT . Insignia Cosmo 1,6 T /180 cp,dvd 800,audio infinity,scaune fata electrice , tehnichal grey,portal tel,A.F.L. ,flex ride,4 usi ,park assistent, jante 245/45/18/q56 . Comandata 12 ianuarie a.c si ridicata pe 30 martie desi termenul de livrare era 12 aprilie ! pret DDP 31 870 euro iar dupa :3 " rable" 1650 e (1850 cuponul),3300 e disc. motor benzina ,9%ACR si un discount din partea GTT pentru ca sunt la a doua masina de la ei am ajuns la 24 756 euro achitati cash. Dupa aceea Casco +RCA= 5000 lei(GENERALI ASIG.) ,taxa poluare= 311euro, garantie extinsa pana in 2015 =361 euro . Concluzia este ca sunt seriosi cei de la GTT .Eu nu am avut probleme nici cu ASTRA G(2006) si nici cu INSIGNIA . P.S euro in ianuarie cand am achitat avansul era 4,32 iar cand am ridicat-o = 4,115 Very Happy
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Oricum daca ti se pare ieftina iti fac eu o configuratie pe la 40.000 de euro, vrei?
  • alfa33

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salutare,
va trebui sa ma decid si eu curand la masina pe care o voi primi de la firma (dintrre Opel si VW).
Eu as vrea Insignia, iar intrebarea mea este (ca sa stiu pana la ce min poate cobora dealer-ul), cat e discount-ul max pe care il pot da?
Am vazut aici: Pret cu TVA - (3300 EUR pana la 3700 EUR) - 9%.

Tichetele Rabla nu le consider.

A primti cineva altfel de discount/mai mult/etc ?

mersi,
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Lucifer_The a scris:Oricum daca ti se pare ieftina iti fac eu o configuratie pe la 40.000 de euro, vrei?
Eu asa am vrut sa fie nu altfel ! "ORICUM" pana aici mi-a ajuns plapuma sau crezi ca nu m-ar fi dus capul s-o fac la 40 000. Uimeste-ma cu configuratia! Shocked
Skip ads

  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
N-ai inteles. Insignia pare o masina ieftina pentru noi muritorii de foame care ne facem o configuratie ieftina. Dar de fapt e o masina cat se poate de premium si scumpicica daca nu o iei cheala si cu motor puternic. Din punctul meu de vedere un singur lucru ar fi de inteles - a facut o masina extraordinara si a facut in asa fel incat sa dea acces la ea si noua muritorilor, intelegi? Orice alta nascocire mie imi pare falsa...
Iar daca te intrebi de ce e mai ieftina ca VW Passat iti dau cel mai simplu raspuns - ca sa le ia fatza celor de la VW (adica marketing, intelegi?). Ca nu mai e de mult VW de calitate...le-am vazut problemele si noile finisaje...
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Lucifer_The a scris:N-ai inteles. Insignia pare o masina ieftina pentru noi muritorii de foame care ne facem o configuratie ieftina. Dar de fapt e o masina cat se poate de premium si scumpicica daca nu o iei cheala si cu motor puternic. Din punctul meu de vedere un singur lucru ar fi de inteles - a facut o masina extraordinara si a facut in asa fel incat sa dea acces la ea si noua muritorilor, intelegi? Orice alta nascocire mie imi pare falsa...
Iar daca te intrebi de ce e mai ieftina ca VW Passat iti dau cel mai simplu raspuns - ca sa le ia fatza celor de la VW (adica marketing, intelegi?). Ca nu mai e de mult VW de calitate...le-am vazut problemele si noile finisaje...
OK . Asa este . VW a dat-o in bara cu ..."noul ...cu... prelata care aluneca ...si aluneca ... si aluneca tot timpul pana cand iti vine sa bati campii" De fapt chiar nu ma intereseaza VW si nu ma dumiresc ce treaba ai cu ea ?!? Concluzia mea e ca INSIGNIA e MASINA care sa o "disecam" spre binele nostru Despre consum o sa postez pe alt topic (bucuresti -brasov 8,7-9%/100-120 km/h/benzina -co 98 /2 persoane fara bagaje-400km aprox pe B.C .Drum facut azi . Daca vedeai cum ningea azi la POIANA BRASOV ... Scuze inca o data de off topic ! incepe ASTRA-STEAUA...
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Si totusi, de ce Passatul este lider la vanzari in categoria family car? De ce toti producatorii scot modele noi si vezi in toate revistele titluri de genul XXX noul concurent al VW Passat? Ford a scos un Mondeo Mk4 complet diferit fata de vechiul MK3, Opel a scos Insignia care e foarte mult peste Vectra. VW le trage cate un facelift si ramane totusi lider in vanzari. Si Vw nu dau discounturile pe care le dau Ford sau Opel. Deci domnilor, daca ar fi asa varza cum ziceti dumneavoastra nu cred ca ar mai avea vanzarile astea.
Eu recunosc, am luat Mondeo pt ca nu prea imi place designul Passatului, nici macar nu au vrut sa discute despre discount, imi ofereau niste presuri de cauciuc gratis pt ca o plateam integral. Dar nu am zis si nici nu o sa zic niciodata ca Passat este o masina proasta.
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Si totusi, de ce Passatul este lider la vanzari in categoria family car? De ce toti producatorii scot modele noi si vezi in toate revistele titluri de genul XXX noul concurent al VW Passat? Ford a scos un Mondeo Mk4 complet diferit fata de vechiul MK3, Opel a scos Insignia care e foarte mult peste Vectra. VW le trage cate un facelift si ramane totusi lider in vanzari. Si Vw nu dau discounturile pe care le dau Ford sau Opel. Deci domnilor, daca ar fi asa varza cum ziceti dumneavoastra nu cred ca ar mai avea vanzarile astea.
Eu recunosc, am luat Mondeo pt ca nu prea imi place designul Passatului, nici macar nu au vrut sa discute despre discount, imi ofereau niste presuri de cauciuc gratis pt ca o plateam integral. Dar nu am zis si nici nu o sa zic niciodata ca Passat este o masina proasta.
A zis cineva ca e o masina proasta ? Eu am parere ca e prea mult zgomot pentru nimic. Aci nu discutam de VW ! E OPEL !!!
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,275
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Ramaneti la subiect, va rog.

Daca vreti o dezbatere passat (2011) vs insignia, incepeti un topic nou in sectiunea "Opel vs ...".
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Mr.Opel a scris:Ramaneti la subiect, va rog.

Daca vreti o dezbatere passat (2011) vs insignia, incepeti un topic nou in sectiunea "Opel vs ...".
OK. Nu este cazul . Si inca o data le cer scuze colegilor daca am deviat de la subiect si pentru faptul ca am intrat in polemica cu... Evil or Very Mad
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Danielj a scris:SALUT ! Eu am luat-o de la GTT . Insignia Cosmo 1,6 T /180 cp,dvd 800,audio infinity,scaune fata electrice , tehnichal grey,portal tel,A.F.L. ,flex ride,4 usi ,park assistent, jante 245/45/18/q56 . Comandata 12 ianuarie a.c si ridicata pe 30 martie desi termenul de livrare era 12 aprilie ! pret DDP 31 870 euro iar dupa :3 " rable" 1650 e (1850 cuponul),3300 e disc. motor benzina ,9%ACR si un discount din partea GTT pentru ca sunt la a doua masina de la ei am ajuns la 24 756 euro achitati cash. Dupa aceea Casco +RCA= 5000 lei(GENERALI ASIG.) ,taxa poluare= 311euro, garantie extinsa pana in 2015 =361 euro . Concluzia este ca sunt seriosi cei de la GTT .Eu nu am avut probleme nici cu ASTRA G(2006) si nici cu INSIGNIA . P.S euro in ianuarie cand am achitat avansul era 4,32 iar cand am ridicat-o = 4,115 Very Happy
revin ! 271 euro a costat taxa de poluare =1159 ron
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
PASTE FERICIT TUTUROR COLEGILOR DE FORUM ! HRISTOS A INVIAT ! Very Happy Very Happy Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR