Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
jersey a scris:salutare forumistilor,
m-am mutat aici de pe sectiunea opel meriva.
vad ca nu s-a mai scris de mult aici dar poate o mai intra cineva vreodata.
sunt din bucuresti si vroiam sa aflu cat sunt de seriosi dealerii. vorbesc de discount si de livrari.
in discutie sunt di bas, radacini si gtt. primii doi imi ofera discount de 2100 de euro si se jura ca e maxim din ce pot oferii si gtt-ul 2500-2600. mi se pare mare diferenta si mi-e sa nu fie teapa. nu dispun de atata putere financiara incat sa nu imi pese ce si cum si cand vine masina si daca nu imi convine maine iau alta. asa ca as vrea ca lucrurile sa mearga uns si dealerul sa fie serios chiar daca da un discount mai mare. sau macar sa stiu dinainte ce ma asteapta.
am citit mai sus ca vreo doi participanti au fost multumiti de gtt. alte pareri mai sunt sau au mai aparut intre timp? si apropo, n-am vazut nici o roscata ieri cand am fost la ei. erau doua gagici dragute, una cu parul lung si cred si inalta, care cred ca ar fi dat foarte bine in insignia Smile)
numai bine. Wink
Sal . Eu de la GTT am luat-o si au fost parolisti cu discountul (mai mare ca la ceilalti) + 750 eur din partea firmei fiind la a doua masina de la ei Very Happy Asa ca am fost multumit mai ales ca s-au incadrat si in termenul de livrare .
Skip ads

  • jersey

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2011

  • Mesaj Privat
@terim & danielj
despre meriva e vorba. discountul total ajunge la 2500 euro. masina dupa configurator ajunge la 18900.
mie imi era frica ca nu sunt seriosi cei de la gtt din cauza ca era diferenta fata de ceilalti 2 competitori, care dadeau discount foarte apropiat (diferenta de 19 euro). in plus cei doi care ofera mai putin cu vreo 400 euro, se jura ca nu e posibila o asemenea reducere si dealerul de la gtt va plati din buzunar. o sa mai trec pe la gtt sa aprofundam discutia. din ce inteleg de aici de pe forum sunt seriosi. mai auzisem variante cu tot soiul de smecherii gen tva de 19% si alte gainarii si cand vine masina si treb sa dai diferenta iti zic ca a fost o greseala. dar presupun ca se face un contract, nu raman vorbe in vant. ca in 3 luni cat dureaza pana vine masina discutiile se uita.
  • terim

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Eu cele mai bune oferte le-am obtinut de la Radacini si Erebus. Cei de la GTT mi-au facut o prima oferta destul de proasta si sunt si foarte departe de casa, asta mai ales din puctul de vedere a reviziilor, asa ca nu i-am mai bagat in seama.
Nu stiu in ce categorie de reduceri te incadrezi, din cele specificate de opel in oferta lor curenta:
http://www.opel.ro/content/...urrent_offers.pdf
Cel mai probabil la cei 720 euro. Daca nu te incadrezi la acele categorii profesionale la care se aplica reducerea suplimentara (oferta schimbata radical in ianuarie fata de decembrie) , reducerea suplimentara ar fi de 9.4%. Ceea ce este foarte posibil, daca pot sa ma exprim asa.
Trebuie sa tii cont ca GTT calculeaza pretul final raportat la cursul BRD vanzare fata de ceilati care il calculeaza la cursul BNR, bineinteles plus 1%.
Sa tii cont si de dotarile pe care ti le ofera gratuit, de genul rotii de rezerva, covorase...,chiar si numere provizorii si carte de identitate a autovehiculului. Toate costa in plus, uni le ofera gratuit, altii nu.
Atat timp cat ai un contract in care iti este scrisa suma finala de plata in euro cu tot cu TVA, nu are sens sa te gandesti la prostii de genul celor cu TVA de 19 %. Iti cer mai mult, nu le platesti.
Textul cu adusul banilor de acasa l-am auzit si eu si apoi au putut reduce pretul si mai mult, deci sa nu ai incredere. Daca vrei sa joci murdar, du-te la uni cu oferta concreta a altora. Nu este deloc frumos, dar iesi in castig. Eu am facut lucru asta doar o singura data, apoi mi-a fost rusine, ca parea prea mult a santaj.
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
salut,

eu la masina comandata, Insignia, 32.000 euro pret de catalog am obtinut in final 24700 din care mai poti scade cu tichetele remat (3 buc), deci anul tecut in iulie am dat in final 23.000 euro cu tva inclus, banii jos.

dupa cum vezi discount de 7500 euro (9% din membru ACR + vre0 3.400 euro discount la nu stiu ce campanie din Aprilie cand am dat comanda+5-7% per optionale) + 1500-1700 euro reducere generata de Remat.

acum, la o luna dupa am vrut sa mai iau un opel Astra Classic si discount-urile erau cu mult mai mici, ceva 2000-3000 euro, pretul masinii fiind si mai mic, iar discount-ul cu mult mai mic la aceasta categorie.
eu am fost multumit de gtt cand mi-au vandut masina.
putin dezamagit ca ei nu cunosc configuratia in detalii la masini. adica i-am intrebat codu asta de optionala ce inseamna (era ceva advanced computer reports) si ei mi-au zis ca doar imi afiseaza info presiune pneuri si nimic altceva, desi eu cred ca erau mai multi parametrii.... la fel si la detalii cand vorbesti de optionale combinate: nu mi-a zis nimeni ca daca iei scaunul full electric, vei primi facilitatea de a se plia oglinziile automat dupa ce se opreste motoru....
si nici nu scrie pe undeva inainte sa comanzi masina, am citit in manual..... dupa ce mi-a venit masina. (oricum am constatat ca mai bine sa controlez eu cand sa le pliez Smile , dar ca fapt divers)

la servicii dupa vanzare, daca ai probleme cu tinichigeria, cei de la GTT mi s-au parut putzin cam neglijentzi:
- am lovit usor pragu si sina de sub masina;
- mi-a revopsit si, cred, 'antifona' (zic cred pt ca e destul de diferit cum e reparat fata de cum a fost facut in fabrica) pe sub masina zona respectiva, dar nu le-a trecut prin cap sa indrepte sina de sub masina.
adica totusi, ti-am dat masina in service sa mi-o repari asa cum a fost facuta in fabrica...
au indreptat sina dupa ce le-am zis eu...

i-am intrebat daca pot sa-mi repare o dunga/zgarietura usoara. nu se poate, doar vopsit toata usa. zic las-o asa.
adica solutii extreme care sa le genereze bani, nu gen bibileala ca la detailing, etc...

accesoriile acceptabile ca pret.
am dat 150 lei pe jeanta de tabla de 16 pt iarna, am dat 370 lei pe 4xcapace de plastic la aceeasi janta, 150 lei set antifurt, 240 lei covorashe de cauciuc pt iarna, toate de la gtt.
anvelope de iarna am iesit mai ieftin la alt provider...
am vrut hotel de anvelope la ei, mi-au zis e timp pana-n Oct. in Oct nu mai aveau locuri. le-am lasat pe cele de vara la Porsche Vest.
am resoftat-o la 2 zile, tot la gtt, imi dadea ceva cu service soon, n-am mai avut probleme.
am fost in Dec. ca se auzea un zgomot la motor. era de la un tampon de cauciuc la filtru care scartia la rece, l-au prins cu un soricel...

deci in multumit 75% la gtt pana acum.

roshcata n-am mai vazut-o nici eu, o fi plecat. era managerul pe vanzari acolo, acum cine stie, o fi plecat. Smile
Skip ads

  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
jersey a scris:@terim & danielj
despre meriva e vorba. discountul total ajunge la 2500 euro. masina dupa configurator ajunge la 18900.
mie imi era frica ca nu sunt seriosi cei de la gtt din cauza ca era diferenta fata de ceilalti 2 competitori, care dadeau discount foarte apropiat (diferenta de 19 euro). in plus cei doi care ofera mai putin cu vreo 400 euro, se jura ca nu e posibila o asemenea reducere si dealerul de la gtt va plati din buzunar. o sa mai trec pe la gtt sa aprofundam discutia. din ce inteleg de aici de pe forum sunt seriosi. mai auzisem variante cu tot soiul de smecherii gen tva de 19% si alte gainarii si cand vine masina si treb sa dai diferenta iti zic ca a fost o greseala. dar presupun ca se face un contract, nu raman vorbe in vant. ca in 3 luni cat dureaza pana vine masina discutiile se uita.
Nu conteaza ca e Meriva sau Insignia discountul se mai poate ajusta in favoarea ta daca insisti . Intr-adevar trebuie sa joci mai dur aci are dreptate @terim pt ca trebuie sa recunosc si eu am procedat la fel cu oferta de la alti dealeri . In ce priveste contractul incheiat sa stai linistit ca ramane batut in cuie la majoritatea . Daca te inscri si la "RABLA" e si mai bine . Termenul de livrare e dat estimativ la 3 luni (marja de siguranta) dar masina vine mai devreme . La mine pe 12 . 01 . 2011 comandata iar pe 30 .03 . 2011 livrata pret catalog 33 final 25 . Succes la negocieri !
  • terim

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
x678001 a scris:
putin dezamagit ca ei nu cunosc configuratia in detalii la masini. adica i-am intrebat codu asta de optionala ce inseamna (era ceva advanced computer reports) si ei mi-au zis ca doar imi afiseaza info presiune pneuri si nimic altceva, desi eu cred ca erau mai multi parametrii.... la fel si la detalii cand vorbesti de optionale combinate: nu mi-a zis nimeni ca daca iei scaunul full electric, vei primi facilitatea de a se plia oglinziile automat dupa ce se opreste motoru....
si nici nu scrie pe undeva inainte sa comanzi masina, am citit in manual..... dupa ce mi-a venit masina. (oricum am constatat ca mai bine sa controlez eu cand sa le pliez Smile , dar ca fapt divers)

Aceeasi problema am avut-o si eu cu optionalele, ei nu le cunosc iar in oferta de pe site-ul Opel este jale mare cu greseli de traducere majore.
Vorbeai de acea optiune de informare:
Cod UJN: Sistem vizualizare informatii privind stare autoturism (motor si transmisie, sisteme de siguranta, lumini, presiune pneuri, sistem de alarma, pilot automat, airbag-uri)
Am gasit pe net un document mai vechi de cand s-a lansat masina (Insignia) de la Radacini in care sunt descrise mai clar optiunile si pachetele. Pun un link mai jos:
Insignia

In privinta pretului eu la o valoarea totala de putin peste 30.000 am obtinut vreo 23% reducere fara sa tinem cont de rabla si cu garantia de 5 ani inclusa.
Sunt convins ca la aceasta reducere foarte mare este si un pret de plecare mai mare, dar psihologic metoda functioneaza.
  • jersey

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2011

  • Mesaj Privat
domnilor, mai e o problema legata de reduceri. dimensiunea discountului bag seama ca e legata in mare parte de perioada anului. adica pe sfarsitul anului cand vor sa scape de stocuri preturile cad drastic. acum la inceput de an e ca la inceputul unei negocieri. din pacate multa lume probabil gandeste ca mine. adica masina noua in primavara si concediu cu ea vara. si in acest caz suntem victime sigure. ca dealerii nu vor cobori nici batuti preturile sub un anumit prag. adica mie mi-au zis de la obraz. asta este tot ce putem oferi. cu alte cuvinte daca vrei bine, daca nu iar bine.
la sfarsit de an cand le arde buza cred ca sunt gata sa cedeze orice. eu am gandit-o inginereste, ca asta sunt. am zis ca dupa iuresul din iarna urmeaza o perioada cand lumea nu se mai inghesuie la masini si pentru ca nu se poate sa nu vinzi nimic ca iti sare seful in cap, or sa fie discounturi generoase. teapa, mare teapa!
referitor la cunoasterea produsului de catre reprezentanti, e o problema tipic romaneasca si generalizata, nu numai la masini. eu incerc de cateva saptamani sa ma lamuresc ce inseamna computer de bord full display la meriva si nu stie nimeni. nu stie nimeni in afara de baietii de pe forum. adica baietii stiu ce inseamna si mi-au explicat, doar ca nu ne dumirim ce optiuni trebuie sa comand ca sa beneficiez de acel full. inca mai sper Very Happy
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
terim a scris:
Cod UJN: Sistem vizualizare informatii privind stare autoturism (motor si transmisie, sisteme de siguranta, lumini, presiune pneuri, sistem de alarma, pilot automat, airbag-uri)
Am gasit pe net un document mai vechi de cand s-a lansat masina (Insignia) de la Radacini in care sunt descrise mai clar optiunile si pachetele. Pun un link mai jos:


Pacat ca n-am stiut, as fi comandat, erau decat vreo ~2-300 euro. Cei de la GTT mi-au zis ca decat presiune pneuri (am asociat cu pretul mic si-am renuntat, crezand ca este doar pt pneuri), inclusiv persoanele tehnice de la ei.....
Daca tehnicii de la ei nu stiu cand vine masina echipate cu respectivele optionale, ce pretentzii mai ai sa te duci la ei pentru investigatii si reparatii daca ai probleme exact cu acea optionala?

Asta e...
Skip ads

  • jersey

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2011

  • Mesaj Privat
socant!
sa va povestesc o intamplare referitoare la seriozitatea dealerilor, calda s-a intamplat acum vreo 4 ore.
in incercarea de a gasi o varianta cat mai putin costisitoare pentru meriva mea am trecut pe la cativa dealeri din bucuresti.
la gtt am gasit oferta cea mai buna cum ziceam mai sus. doar ca am frecat ofertele alea asa mult pana ce aia de la gtt a disparut. pur si simplu. n-am mai gasit-o nicaieri. desi aveam idee ce contine am zis sa ma mai duc odata acolo sa mai iau si o carte de vizita sa mai vb cu omul, etc. foarte amabil, mai stia si numele meu, reface calculul. si la discount scrie 2000 in loc de 2500 cat imi zisese din start la telefon si ulterior cand am facut oferta. ii zic pai ce faci? parca era 2500. nu, zice, aia e pt leasing. am ramas masca pentru ca fusesem foarte explicit ca nu vreau leasing si am tras concluzia care trebuie. seriozitate maxima cu ghilimelele de rigoare. nu mai calc pe acolo. oricum nu-mi placea de fata lui. atentie mare unde si cu cine vorbiti ca le intorc baietii ca la ploiesti...
  • jersey

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2011

  • Mesaj Privat
info noi!
am mai discutat o data cu gtt-ul. se pare ca au revenit la 2500 discount. adica 2000 initial si inca 500 daca fac credti. cica ii da opelul ca sa ajute clientii. ma rog, inca nu e clar daca pt leasing sau credit simplu. daca e pt credit cu taxele care le ia banca nu fac nici o economie.
si mai e un aspect foarte important din ce am aflat de la concurenta: cursul la care se face facturarea. poate insemna o diferenta foarte mare daca unii fac factura dupa bnr + 1% si altii dupa cursul unei banci comerciale care e binisor mai mare. si multiplicat la mii de euro inseamna o diferenta notabila.
la voi proprietarii cum a fost, la ce curs s-a facturat?
  • Danelu

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2010

  • Mesaj Privat
jersey a scris:socant!
sa va povestesc o intamplare referitoare la seriozitatea dealerilor, calda s-a intamplat acum vreo 4 ore.
in incercarea de a gasi o varianta cat mai putin costisitoare pentru meriva mea am trecut pe la cativa dealeri din bucuresti.
la gtt am gasit oferta cea mai buna cum ziceam mai sus. doar ca am frecat ofertele alea asa mult pana ce aia de la gtt a disparut. pur si simplu. n-am mai gasit-o nicaieri. desi aveam idee ce contine am zis sa ma mai duc odata acolo sa mai iau si o carte de vizita sa mai vb cu omul, etc. foarte amabil, mai stia si numele meu, reface calculul. si la discount scrie 2000 in loc de 2500 cat imi zisese din start la telefon si ulterior cand am facut oferta. ii zic pai ce faci? parca era 2500. nu, zice, aia e pt leasing. am ramas masca pentru ca fusesem foarte explicit ca nu vreau leasing si am tras concluzia care trebuie. seriozitate maxima cu ghilimelele de rigoare. nu mai calc pe acolo. oricum nu-mi placea de fata lui. atentie mare unde si cu cine vorbiti ca le intorc baietii ca la ploiesti...



Si pana la urma ce a fost atat de socant?Am citit postul tau de 3 ori si tot nu ma socheaza nimic.
  • jersey

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2011

  • Mesaj Privat
mie personal mi s-a parut socant faptul ca intai a fost discount de 2500. pe urm, dupa vreo 2 zile de 2000. plus eventual 500 daca vrei leasing. asta dupa ce prima data spusesem clar ca nu fac leasing si mi-a zis 2500. se joaca cu noi si cu nervii nostri. asta e socant!
Skip ads

  • terim

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
500 euro nu inseamna nici 3% din valoarea masinii pe care vrei sa o cumperi, iar DAE cred ca ajunge peste 10% pe an. Deci, daca ai banii, leasing-ul (ca pentru asta se face reducerea) nu este o afacere.
Treaba cu acel curs am scris-o acum vreo doua zile. Din cate stiu eu numai GTT cere plata la cursul BRD vanzare care este cu cel putin 1.5% mai mare decat BNR.

@Danelu - Esti tu mai putin socabil Smile . Socant a fost pentru el, nu trebuie sa fie pentru toata lumea.
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Factura la mine a fost la cursul BRD (BNR + 2%), banii platiti "cash".
  • jersey

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Inca o intrebare. Daca iei masina in leasing mai poti folosi si tichete remat ?
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Normal ca le poti folosi. Leasing, credit sau cash, poti folosi tichetele, nu conteaza sursa banilor pe care tu o platesti la Opel.
Alta faza, eu nu stiu care este pretul masinii calculat de iei, dar intra tare in a primi discount.
Dealer-ul isi ia banii, e treaba ta sa te legi la cap (leasing/credit) sa faci rost de bani, ei oricum isi iau banii integral daca te lasa sa pleci cu masina. Deci si in cazul tau ar trebui sa te lupti pentru discount, e dreptul tau.

Vorbeste de urmatoarele dscount-uri:
- discount ca eu cumpar de la voi (suna aiurea, dar le faci vanzare; altfel le zici ma duc la Skoda, etc, chiar mergi la Skoda sa primesti oferte si du-te la Opel...chiar daca nu primesti discount, le poti lasa impresia ca nu-i doar Opel pe piata);
- discount ca va platesc cash (fata de leasing/credit e certa comanda, se pot baza pe comanda ta si nu trebuie sa te evalueze cineva, etc);
- discount de membru ACR (9% era la Insignia, 3% era la Astra Classic, etc si inteleg ca-i in functie de clasa masinii);
- discount la optionale si negociaza fiecare optionala, la unele primesti mai putin 5%, la unele poti chiar 50%, dar se aduna;
- discount de sezon sau alte pachete gen garantie 5 ani;
- alte accesorii for free (covorase, etc).

Cauta si la dealerii din tara, uneori mai primesti discount 500-1000 euro in plus ca-si face si el o vanzare....
Lupta-te, ca dupa ce ai iesit cu masina pe poarta dealer-ului:
- iti scade valoarea cu 10-15-20% din pret...
- ai de bagat bani in asigurari, etc;
- ai de bagat bani in accesorii;
- ai de bagat bani in revizii, intretinere, etc.

Succes!
  • ziu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Aha, am dat peste topicul asta cautand un topic in care sa pot sa imi exprim o anumita parere despre dealeri, si citind posturile vad ca totul se leaga!

De ex, caut jante originale GM ptr Corsa D...desi am gasit SH, ma tot batea gandul sa imi iau noi, ca na...ei bine, avem urmatoarele suprize:

opel-accessories.com - Site'ul oficial ptr accesorii al celor de la OPEL (GM):

1. janta aliaj 15" GM catalog no. 10 02 497 - pret 108.5 E. Dealer din RO (mai exact Union Motors) - 800 RON!

-> modelul asemanator dar pe 16", cu acelasi pret, dar cod 10 02 505 nu m'ar mira sa sara de 1000 RON.

2. janta aliaj 16" GM catalog no. 10 02 517 - pret 251 E. Union Motors - 1629 RON/buc!

Din pacate banuiesc faptul ca si ceilalti dealeri precum GTT, DiBas, Erebus practica asemenea preturi prohibitive. E, daca vreti, o practica foarte asemanatoare cu "alianta" companiilor petroliere data ca exemplu in alt topic.

De ce oameni ca ToniStorm (dau drept exemplu ptr ca de la el am primit pretul) pot sa aduca jantele de 15" la 585 RON/buc (~132 E/buc). Simplu:

PENTRU CA NU ISI PUN ADAOSURI NESIMTITE LA PRODUSE, precum dragii nostri dealeri, de aia...

Acum, pentru colegii de forum care se intreaba cum de obtin asemenea reduceri la automobile Opel noi, de la dealeri, aveti raspunsul! Din pacate pentru hrapareti, la masini noi nu mai merge treaba la fel ca la jante (de ex)! Masinile trebuiesc vandute altfel domniile lor dispar de pe piata! De aici si asa-zisele discounturi.

Si probabil ca veniturile din accesorii originale vandute NU ca optiuni la masini noi ci mai apoi, nu ii intereseaza...
  • VLAD

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Este si o explicatie foarte logica de ce au aceste preturi:
-au o armata de angajati,Toni Storm e unu si poate face pretul asta pentru ca nu are aceleasi cheltuilei ca o reprezentanta.Nu tin la pret de idioti.
  • ziu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Corect, dar:

1. prefer angajati mai putini dar buni (prin buni ma refer la respectul fata de client si cat de bine isi fac meseria). Si poate ca sunt asa cum sunt si pentru ca si'au dat seama ca la salariile pe care le au nu are rost sa se speteasca mai tare si nu pot sa ii condamn pentru asta, sunt oameni pana la urma.

2. daca nu tin la pret de idioti, cum ajung sa lase pana la 25% din pretul initial (cum calculase cineva mai sus)? Smile

Stai tu linistit si nu le plange de mila, astia ies mereu pe plus.
  • jersey

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2011

  • Mesaj Privat
apropo de discounturi.
cu cat e pretul mai mare cu atat au sanse sa ramana cu mai mult profit. deci iti iau ochii cu acel discount de 955 euro din start. pe urma cum ajungi la mai mult e treaba ta. daca reusesti bine, daca nu si mai bine pt ei. oricum sunt valori peste care nu se trece. totul e sa ai flerul sa te apropii cat mai mult. eu pentru o meriva de circa 19000 euro am reusit un discount de 2780, desi toti dealerii imi dadeau in jur de 2000 maxim. am perseverat si am gasit pana la urma un pret mai bun. dar cum zicea colegul mai sus ei trebuie sa vanda ca daca nu iese productia se inchide firma, deci precis se poate si mai bine decat am obtinut eu. cu toate astea toti dealerii s-au plans ca nu iau mai mult de 2-3 sute de euro la o masina vanduta (ca firma). cica de fapt din service se traieste. ceea ce ma ingrozeste, pentru ca am auzit multe mizerii care se fac cu piesele...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR