Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Dupa cum am promis.am revenit cu detalii
Astazi am fost la pe la finante si tot nam rezolvat mare lucru cu actele care imi trebuia,in loc de copia de la chitanta cu care am platit taxa de poluare mia dat altceva care nui buna.Pana la urma am fost acolo unde se inmatriculeaza masinile si am facut o cerere pt copia dupa chitanta,copie dupa contractu de vanzare atat cel romanesc cat si cel din strainatate ,copie dupa decizia de calcul a taxei si mia zis politaiu ala sau ce-o fi ca imi mai trebuie si copie dupa cartea masini din strainatate,am facut cererea respectiva si a zis ca intr-o sapt imi ajung acasa prin posta.Ca sa faceti cererea acolo la Inmatriculari va trebuie o copie buletin,cererea si sa achitati o taxa de timbru de 4 lei.
Pana in acest moment ca sa-ti recuperezi bani pt taxa stiu ca ai nevoie de:
-copie buletin
-copie dupa contractu de vanzare-cumparare din strainatate si in cazul ca nu voi ati adus masina atunci mai trebe si contractul romanesc pe care lai facut cu cel de la care ai cumparat masina ... contractu din strainatate daca bine am retinut trebuie tradus si legalizat
-copie dupa talon
-copie dupa cartea de identitate a masini
- copie dupa decizia de calcul a taxei
- copie dupa cartea masini din strainatate
-copie chitanta cu care ati platit taxa

Pt moment atat stiu/imi amintesc ca trebuie,dupa ce vin actele o sa revin cu info despre ce am mai facut Smile
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
al3xtrana a scris:
mateivn a scris:
al3xtrana a scris:
mateivn a scris:
al3xtrana a scris:Am si eu o intrbare la voi, daca eu am dosaru suspendat din oficiu in baza art. 244 alin. 1 C.p.c., ca sa se redeschida acuma ca a venit raspunsul de la CEJ trebuie sa fac eu vreo cerere pentru repunere sau se repunde pe rol din oficiu?


se repune din oficiu

eu am vorbit si cu avocatu si a zis ca facem o cerere de repunere pe rol ca sa nu mai asteptam pana se sesizeaza instanta, banuiesc ca este ok si asa?



eu zic ca instanta deja a repus pe rol cauza...termenul fiind deja stabilit , verificati la arhiva
multumesc pentru informatii, maine o sa merg la arhiva sa vad ce si cum, va tin la curent.

Azi am fost la curtea de apel craiova(la arhiva)si spre mirarea mea cand iam dat alia de acolo nr. de dosar sa verifice imi zice ca de ce sa se repuna pe rol din oficiu cauza, ii explic eu de ce si cica ei nu au primit niciun raspuns de la CEJ. Acuma intrebarea mea este ei cand primesc raspunsu daca cazul si raspunsul este public de mai bine de o saptamana pe site-ul CEJ-ului?
  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu propun membrilor din brasov sa ne unim,sa mergem la un avocat sa ne interesam ce acte trebuiesc depuse la dosar si sa actionam statul asta de 2 bani pentru recuperarea Taxei luate cu japca din buzunarele noastre,zicea al nostru Boc ca se gandea incepand cu anu 2012 sa plateasca esalonat cuantumul taxei,adiq sa ne scuteasca de la impozitul anual platit la finante,ceea ce mie mi se pare o mare aberatie,adiq ei m-au obligat sa le platesc cash taxa ca sa pot circula prin patria asta cu masina si ei akum ei vor sa ii restituie anual
CINE E DE ACORD CU CE AM PROPUS EU SA SE ALATURE
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@ichimcornel

Eu din start mi-am facut copii dupa toate actele/chitantele, etc, ce mai ... tot dosarul INAINTE sa inmatriculez masina la Politie. Este o practica buna in general sa faci o copie xerox dupa orice act sau factura/chitanta ai. Altfel esti la mâna lor, te pot pune pe drumuri ca nu gasesc chitanta, s-a pierdut dosarul, etc ... chestii 'made in Romania'.
In general nu se vrea sa ai dosarul complet pentru judecata ca sa aiba un motiv sa te respinga (ex. dosar incomplet).
Skip ads

  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:@ichimcornel

Eu din start mi-am facut copii dupa toate actele/chitantele, etc, ce mai ... tot dosarul INAINTE sa inmatriculez masina la Politie. Este o practica buna in general sa faci o copie xerox dupa orice act sau factura/chitanta ai. Altfel esti la mâna lor, te pot pune pe drumuri ca nu gasesc chitanta, s-a pierdut dosarul, etc ... chestii 'made in Romania'.
In general nu se vrea sa ai dosarul complet pentru judecata ca sa aiba un motiv sa te respinga (ex. dosar incomplet).



nu au cum sa-ti respinga actiunea pe motiv ca nu ai/nu poti sa depui toate actele necesare...cel mult iti pot suspenda dosarul pe o durata de maxim 1 an (pana intervine perimarea)

singurele acte care v-ar putea starni probleme sunt actele de provenienta ale autoturismului traduse si legalizate , restul le puteti scoate in copie ori de la finante ori de la politie...


Ultima modificare facuta de mateivn la Dum 17 Apr, 2011 8:16 am
  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
scuze pt dublu post....
  • al3x_vl

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Se poate actiona in judecata pentru restituirea taxei de poluare (am platit anul trecut in septembrie)?; din cate am inteles au dat in judecata doar cei care au prins cu denumirea de "taxa de prima inmatriculare".
As mai vrea sa stiu un avocat din Vl care s-a ocupat cu asa ceva sau se mai ocupa.
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ce oameni prosti mai sunt uni, miam facut acuma o saptamana si ceva cererea aia pt copiile de la dosar si "destepti" de acolo nu miau trimis tot ce am scris eu acolo ce era mai important nu mia trimis,asa oameni nam mai vazut in viata mea,miau trimis contractu din strainatate,cartea de indentificare a masini din strainatate si copia dupa decizia de calcul si chitanta nu miau trimis.acuma cred ca iara trebe sa merg din nou sa mai fac o cerere sa mai dau alti bani.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu sant prosti cat sant rau intentionati...toate magariile astea fac parte din modalitatea de descurajare a cetateanului sa-si caute dreptatea.....eu am castigat in instanta INMATRICLAREA FARA NICI O TAXA cu mult inainte sa anunte U.E. ca e nelegala taxa,justitia isi mai face si treba cateodata.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ichimcornel a scris:ce oameni prosti mai sunt uni, miam facut acuma o saptamana si ceva cererea aia pt copiile de la dosar si "destepti" de acolo nu miau trimis tot ce am scris eu acolo ce era mai important nu mia trimis,asa oameni nam mai vazut in viata mea,miau trimis contractu din strainatate,cartea de indentificare a masini din strainatate si copia dupa decizia de calcul si chitanta nu miau trimis.acuma cred ca iara trebe sa merg din nou sa mai fac o cerere sa mai dau alti bani.


Sper sa nu ajungi la ce am spus eu mai sus.

@mecaNIK : Felicitari, din partea mea ! Sper sa reusesc si eu.
Ne spui si noua pentru ce masina ai reusit acest demers ?
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
ichimcornel a scris:Dupa cum am promis.am revenit cu detalii
Astazi am fost la pe la finante si tot nam rezolvat mare lucru cu actele care imi trebuia,in loc de copia de la chitanta cu care am platit taxa de poluare mia dat altceva care nui buna.Pana la urma am fost acolo unde se inmatriculeaza masinile si am facut o cerere pt copia dupa chitanta,copie dupa contractu de vanzare atat cel romanesc cat si cel din strainatate ,copie dupa decizia de calcul a taxei si mia zis politaiu ala sau ce-o fi ca imi mai trebuie si copie dupa cartea masini din strainatate,am facut cererea respectiva si a zis ca intr-o sapt imi ajung acasa prin posta.Ca sa faceti cererea acolo la Inmatriculari va trebuie o copie buletin,cererea si sa achitati o taxa de timbru de 4 lei.
Pana in acest moment ca sa-ti recuperezi bani pt taxa stiu ca ai nevoie de:
-copie buletin
-copie dupa contractu de vanzare-cumparare din strainatate si in cazul ca nu voi ati adus masina atunci mai trebe si contractul romanesc pe care lai facut cu cel de la care ai cumparat masina ... contractu din strainatate daca bine am retinut trebuie tradus si legalizat
-copie dupa talon
-copie dupa cartea de identitate a masini
- copie dupa decizia de calcul a taxei
- copie dupa cartea masini din strainatate
-copie chitanta cu care ati platit taxa

Pt moment atat stiu/imi amintesc ca trebuie,dupa ce vin actele o sa revin cu info despre ce am mai facut Smile


Nu imi trimiti pls o copie dupa cerere sa vad exact cum trebuie facuta, ce sa cer. Sunt la 100 km de unde am eu sediu inmatriculari si nu pot sa merg eu, dar o sa trimit pe cineva ce merge mai des pe acolo. ms
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am depus contestatii pt un Opel astra G luat in martie 2010 si am platit 6050 de lei. saptamana trecuta mi sa admis recursul la Curte de Apel Timis, dupa un si ceva, astept sa primesc banii. In cat timp ati primit banii? Eu am mai platit 3500 de lei de acum 2 ani si jumate pt un opel vectra si as vrea sa depun si pt aia, am vb cu un avocat si mi sa spus ca am sanse de castig chiar daca a trecut o perioada mare.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nissan Primera si Citroen Jumper marcile nu cred ca au importanta ...ci atitudinea,ei merg pe ciupeala de 300-500E unde omul se lasa pagubas si decat sa se plimbe prin tribunale injura si plateste o sum acceptabila
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
serifu20 scuze de intarziere dar numai acuma am vazut. cererea mi-a facut-o avocatu,dar daca vrei il sun si pot sa-i zic sa-mi de-a cererea si ii fac o copie sau poza si iti trimit pe e-mail.daca vrei da-mi un mesaj,mai bine pm pt ca mai repede il vad mesaju:D
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Stie cineva ce se mai intampla cu taxa auto? Se aude ca acum se mai ieftineste asa este?
Se tot aud zvonuri pe la televizor insa eu nu am inteles nimic.
Cine poate sa ma lamureasca si pe mine?
Multumesc!
  • B79KHR

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2008

  • Mesaj Privat
din ce am citit eu in ziare in cursul zile de azi se va lua o decizie ca deh domnu ministru vrea sa scoata bani si din piatra
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
B79KHR a scris:din ce am citit eu in ziare in cursul zile de azi se va lua o decizie ca deh domnu ministru vrea sa scoata bani si din piatra


Taxa de poluare o sa fie mai mica? Parca asa am inteles ca nu vor sa o scoata insa vor sa mai reduca din ea, cu toate ca este ilegala Crying or Very sad
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Zvonul e ca o fac mai mica, DAR se aplica si masinilor inmatriculate inainte de 2007
  • cont-sters-60068

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
M-am interesat si eu in leg cu noua taxa de poluare pt ca in viitorul apropiat vreau sa achizitonez un astra G caravan 1.6 16v din 2002 acum cateva luni ma costa in jur de 350-400e taxa m-am interesat astazi si e la fel.. ramane sa ma interesez zilele urmatoare sa vad daca apar ceva schimbari
  • ncsabi18

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Am inteles ca taxa va fi platita la inmatricularea masinilor aduse apara, si la vanzarea masinilor care au fost aduse inainte de 2007.
Dar daca cumparam un jaf de 20 de ani de fabricatie autohtona ce se intampla? (Nu ma intereseaza un sicriu cu roti, dar legal unde se incadreaza?)
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR