Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sa vedem versiunea finala in urma sedintei de astazi.
Skip ads

  • townboy

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Indiferent de rezultat--tot pt imbogatirea lor or sa voteze puslamalele astea care ne conduc.Eu raman la parerea mea ca este cea mai mare prostie acest BIR. Ei chiar nu isi dau seama cati bani pierd in momentul in care o masina inmatriculata pe BG polueaza la greu aici si banii ii da la vecinii bulgari?!? Asta e o dovada clara ca pe ei nu ii intereseaza numele taxei(de inmatriculare sau de mediu)-ci doar cum sa faca sa scoata bani de la romani. Sper sa nu fiu inteles gresit--nu am absolut nimic cu masinile pe BG.
Inchei cu speranta ca se va schimba ceva(in bine) incepand de maine in privinta acestei taxe macar.
Numai bine.
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ultimile stiri:

Scris de : D.P. 2011-06-02 11:15

Guvernul a amânat din nou, pentru sãptãmâna viitoare, o decizie în privinþa taxei auto, pentru a analiza ºi problemele juridice care ar putea rezulta din viitoarele modificãri.
“A fost discutatã din nou problema taxei auto, în ºedinþa de miercuri a Guvernului, ºi au fost ridicate unele obiecþii juridice care trebuie analizate în continuare”, au declarat pentru Mediasfax surse oficiale.

Liderii coaliþiei au mandatat, luni, Guvernul sã impunã plata taxei auto la prima vânzare a maºinilor înmatriculate în þarã înainte de intrarea în vigoare a acesteia, cuantumul cu care va fi redusã taxa urmând sã fie decis de Executiv.

În ºedinþa de miercurea trecutã, Guvernul a amânat o decizie în privinþa taxei auto, surse oficiale declarând agenþiei Mediafax cã decizia va fi luatã dupã o analizã de impact ºi pe baza unor discuþii care urmeazã sã aibã loc în cadrul coaliþiei. La finalul ºedinþei de Guvern, ministrul Mediului, Laszlo Borbely, a declarat cã “ordonanþa sau legea” de modificare a taxei auto va fi adoptatã de Executiv în urmãtoarea ºedinþã ºi cã propunerea sa este aplicarea unei taxe auto care sã fie perceputã la prima vânzare a maºinilor intrate în þarã înainte de 1 ianuarie 2007, data de introducere a taxei de înmatriculare auto, cu o reducere a cuantumului taxei cuprinsã între 20 ºi 30%.

Reducerea taxei va fi aplicatã pentru toate maºinile, astfel încât sã fie evitatã o nouã discriminare, a arãtat ministrul.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
De fapt HOTII cauta modalitatea prin care cetatenii sa nu-i poata actiona in judecata pentru jegmanire crasa! Sa puna dracu sa-i ia o cupola de sticla deasupra romanicii prin care sa fim protejati de poluarea bulgarilor, a ungurilor sau cea de la Cernobal...daca vor cu adevarat ecologie..! Mari spurcaciuni avem in fruntea tarii....si din pacate condamnarea v-a veni iar!...Prin votarea USL-ului...probabil cu Ponta presedinte si prietenul automobilistilor...Tariceanu, primministru! Evil or Very Mad Nu trebuie sa ne fie rusine! Astia suntem....un popor de oi si capre...
Skip ads

  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@D_M_G, exista niciun partid de Doamne-ajuta, toti sint o apa si-un pamint. La viitoarele alegeri merg si-i votez pe toti, pe acelasi buletin! Twisted Evil
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu @blue36 ! Procedura viabila este anularea votului ! Multi nu au prins inca smecheria astora cu votul lor democratic! Ei au un procent...din alt procent, deci total irelevant la nivel de populatie! Practic hotii de acum au avut la alegeri un procent de aprox. 30% din procentul de aprox. 49-51% national! IRELEVANT! Avem cea mai mortala arma in maini odata la 4 sau 5 ani....si din pacate nu stim sa-i bagam glontul pe teava....
  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Suntem condusi de minti luminate! CU LANTERNAAAAAAA! Sad
Sincer sa fiu, cateodata, mi-e rusine sa ma numesc roman....
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pana una alta, vad ca au aparut case de avocatura interesate. A nu considera reclama, nu am nici-o legatura cu respectivii, pur si simplu apar primii in selectia google!
http://www.coltuc.ro/blog/c...are-ilegala.shtml
Skip ads

  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Mie nu mi-e rusine ca sunt roman ... Mi-e CIUDA Evil or Very Mad
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Degeaba stam toti aicia si vorbim ca nu rezolvam nimica, eu am intrat din curiozitate pe tribunalul dolj la sectia CAF si spre bucuria mea am vazut ca toate dosarele referitoare la taxa de poluare au fost cu rezolvate in favoarea noasta a cetatenilor nu a statului asa ca toti in instanta.
PS. eu am termen pe 20 luna asta si o sa va tin la curent cu ce se stabileste.
  • Milly

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salutari la toata lumea!
Stiti ce nu inteleg eu? Daca UE a decis ca taxa auto este ilegala de ce inca ne mai pune sa o platim sau de ce incearca statul sa gasesca fel de fel de denumiri ale acestei taxe? Oare UE nu se sesizeaza ca al nostru Ministru al mediului incearca din rasputeri sa puna bir pe cetateni cu o taxa aberanta?
Adica mi se para absurd sa platesca o taxa enorma masinile cu E3 E4 si chiar E5, acestea ar trebui sa fie scutite de taxa deoarece nu polueaza asa mult. Poata sa ceara "taxa de mediu" pentru masinile non euro, E1 si E2 care polueaza ceva insa o taxa pana in 500E.
Astept in continuare sa vad ce idei stralucite mai au ai nostrii parlamentari...
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
offtopic
sa stiti dragi colegi ca lumea e PROASTA chiar azi la job din vorba in vorba am auzit ca colegi de munca or sa voteze psd-pnl o parte din ei iar altii zic ca nustiu vorba aia stiti voi pe cine sa voteze eu le-am spus toti sunt o apa si un pamant
vorba colegului de mai sus ANULATI VOTUL oameni buni puneti stampila pe toti
in legatura cu taxa ce sa zic decat DOAMNE FERESTE-ne
Skip ads

  • sly23mj

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Y 22 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2009

  • Mesaj Privat
deci daca imi vand masina inmatriculata in 2005 in tara, noul proprietar o sa plateasca taxa cea vestita?
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
da sly23mj ...toate masinile sub 2007 o vor plati
sper sa nu intre in vigoare legea.
p.s. am observat ca de vreo 2 zile au inceput sa scada usor preturile la masinile inmatriculate (ex: astra G ani '01'-05)
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
a intrat deja in vigoare acea lege (tampita,aberanta) prin care dupa vanzare-cumparare noul proprietar plateste din nou taxa de prima inmatriculare?
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Masina mea a intrat in tara in februarie 2005 , atunci a fost platita VAMA care nu era o suma neglijabila , daca nu ma insel undeva la 800-1000 euro , nu mi se pare corect ca dupa urma masinii mele sa fie platite 2 taxe vama + taxa poluare . Buna platim taxa de poluare , cu banii astia ce se fac ? vin guvernantii & company si absorb gazele nocive din atmosfera lasand un aer curat ? sper sa crape toti in chinuri
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca vreau sa vand masina(eu am prins vama, nu taxa de prima inmatriculare), nu o sa am nici o sansa, sau o vand, dar nu perfectez actele cu viitorul propietar.
Si asa ajungem o tara cu un parc amarat de vehicule inmatriculate in BG sau alte tari mai inteligente decat RO.
  • Milly

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Visse a scris:Masina mea a intrat in tara in februarie 2005 , atunci a fost platita VAMA care nu era o suma neglijabila , daca nu ma insel undeva la 800-1000 euro , nu mi se pare corect ca dupa urma masinii mele sa fie platite 2 taxe vama + taxa poluare . Buna platim taxa de poluare , cu banii astia ce se fac ? vin guvernantii & company si absorb gazele nocive din atmosfera lasand un aer curat ? sper sa crape toti in chinuri


Probabil pentru ei nu conteaza ca tu ai platit VAMA pentru ca acei bani s-au dus la alte tari si ei nu au putut fura nimic din ei. De aceea acum probabil o sa introduca o noua lege tampita prin care sa puna lumea sa plateasca niste bani aiurea....
Cel mai probabil oamenii nu o sa mai faca contract de V-C si doar o procura la fel ca masinile pe BG
Ramane de vazut ce o mai fi!
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
acum seara am auzit la stiri ca scade taxa de prima inmatriculare cu 12 %
  • Milly

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
blackshaddow a scris:acum seara am auzit la stiri ca scade taxa de prima inmatriculare cu 12 %


Nu cred ca ai inteles bine! Taxa scade cu 30% la toate vehiculele exceptand pe cele cu Euro 5 iar cu 12% doar la masinile non-euro cu capacitate intre 2001-3000cmc.

Uite si sursa Scade Taxa Auto!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR