Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Dupa ce am alimentat numai cu efix95 de la express rompetrol si am fost foarte multumit am alimentat din peco rompetrol. De atunci nu ma mai inteleg cu masina(greseala mea ca am facut plinu), merge in suturi, se inneaca, e ca naiba. Drept urmare va cer si voua sfatul despre tipul de benzina folosit in J-ul vostru.
Skip ads

  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
De la bun inceput Petrom 95. Nu suturi dar nici pretentii de racheta. Acelasi tip de benzina l-am folosit si la masina anterioara.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Okta43 a scris:Dupa ce am alimentat numai cu efix95 de la express rompetrol si am fost foarte multumit am alimentat din peco rompetrol. De atunci nu ma mai inteleg cu masina(greseala mea ca am facut plinu), merge in suturi, se inneaca, e ca naiba. Drept urmare va cer si voua sfatul despre tipul de benzina folosit in J-ul vostru.


numai rompetrol efix 95....de 4 ani alimentez cu acest tip de benzina si nu am avut nici un fel de probleme !
e posibil sa fi fost "botezata" benzina , atunci cand ai alimentat la statia peco de care ai amintit !
am patit lucrul asta cu ceva ani in urma, cu benzina de la lukoil si am rezolvato prin schimbarea filtrului de benzina ( din pacate astra j nu are filtru de benzina) si cu un recipient cu solutie de curatat instalatia de alimentare si injectoare, introdus in rezervorul plin ( se gasesc peste tot !)...
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
"botezata" intelegi ca e cu apa? sau ca are mizerie in ea?Very Happy
Skip ads

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Okta43 a scris:"botezata" intelegi ca e cu apa? sau ca are mizerie in ea?Very Happy


apa ....sau motorina (cateodata se mai transporta benzina cu cisterna ce a fost folosita anterior pentru transportul motorinei...!)
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
de o perioada am mers numai cu petrom standard 95 si ce am constatat : consum marit, motor puturos , relantii instabil si zgomot urat al motorului.
nu am mers la o statie anume, am alimentat pur si simplu la intamplare aceeasi benzina de la acelasi producator.
revin la efix 95 .
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Euroluk 95 - Lukoil - nicio problema
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
mitosu a scris:de o perioada am mers numai cu petrom standard 95 si ce am constatat : consum marit, motor puturos , relantii instabil si zgomot urat al motorului.
nu am mers la o statie anume, am alimentat pur si simplu la intamplare aceeasi benzina de la acelasi producator.
revin la efix 95 .


am facut o calatorie prin tara, de nevoie am alimentat de 2 ori cu petrom 95 standard si s-a repetat istoria .
trecand prin vatra dornei am alimentat de la lukoil cu euroluk 95, pot spune ca e o benzina mult mai buna decat cea de 95 de la petrom.
Skip ads

  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salutare , de cateva zile am intrat in posesia unui Astra J sedan nou . Asta dupa ce am asteptat 3 luni pana a ajuns la dealer. Prima alimentare a fost la o benzinarie Mol . Vreau sa va spun ca masina a facut numai figuri ,iar in panta abia reuseam sa o accelerez. La Inceput am crezut ca poate este motorul strans si de asta merge in suturi . Am asteptat sa se consume benzina si ieri am alimentat cu Petrom 95, iar pana la prima intersectie mersul masinii s-a schimbat. Motorul este 1,6 XER .
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Experienta mea. Motor 1.4 XER (Non turbo):
- MOL : motorul tremura la primul start(da semne ca moare. De 2 ori a si murit). Turatia nu e constanta pe idle pana nu se incalzeste motorul. Consum oras: 8.5 l/100km
- Lukoil : motorul merge bine(nu tremura motorul). Doar ca turatia la idle creste cu 200rpm pana se incalzeste. Consum oras: 8.9 l/100km
- OMV : motorul tremura in primele 10 sec dupa totul normal. Turatia e constanta pe idle. Consum oras: 8.2 l/100km

Masina nu are filtru de benzina. Si sunt sanse sa am motorul botezat de la MOL(cand am alimentat prima oara a inceput masina sa tremure pe idle.). Ajuta cu ceva aditivi? Sau e bine sa curat injectoarele?
  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu am tot A16XER si de cand am luat masina(August 2010) am alimentat exclusiv de la Rompetrol. La inceput alimentam cu Efix 95, dar de cand a aparut EfixS de 98 am alimentat doar cu acest tip de benzina. Se simte diferenta. Motorul trage mai bine, e silentios, turatia de idle a fost intotdeauna constanta si de tremurat nu a tremurat niciodata.

E drept ca EfixS e un pic mai scumpa dar eu sunt foarte multumit de ea si consider ca diferenta de pret este justificata.
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut, negru2004" , vad ca esti din Iasi ,poti sa-mi spui de la care Rompetrol alimentezi ...Asa am auzit si eu ca pentru 16XER ,Efix ar fi cea mai indicata.
Skip ads

  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@Merlcio

Alimentez de la ambele statii, depinde langa care am treaba. In tara am alimentat de la diverse statii Rompetrol si nu am avut niciodata probleme. Precizez ca am alimentat doar de la statii Rompetrol si niciodata de la parteneri Rompetrol.
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Am incercat si rompetrol efix 98 si nu prea am simtit diferenta cu petrom 95. Deci in concluzie voi folosi Petrom 95 , dar doar de la statiile Petrom si nu de la parteneri. Bafta !
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am trecut pe OMV MaxxMotion 100 de 5 zile. Dupa 400km masina si-a revenit. Motorul s-a oprit din tremurat(doar ca la rece ramana pe idle pe 1000 pana se incalzeste motorul). Consum oras: 8 l/100km
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut ,ce benzina ai pus la masina inainte de OMV MaxxMotion 100 " cornel18 ?
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Un rezervor plin de Lukoil ECTO PLUS 95. Am pus OMV MaxxMotion 100 in urma unei recomandari. Acuma si masina e putin vioaie/sprintenã (parca are vreo 6 caluti in plus).
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Ai incercat Petrom 95 ? Daca da ,este mai buna Lukoil ECTO PLUS 95 decat alegerea mea ?
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pe moment nu. Cand prind ocazia incerc.(Pe test cu rezervorul aproape gol cumpar doar 10 L . Si vad cum merge). Insa cred ca raman pe viitor pe OMV MaxxMotion 100. Dupa un calcul matematic pret/consumOras platesc cu aprox 15 lei in plus pentru un plin.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
300 Km cu Rompetrol Efix Benzina 95 . Nu prea e mare diferenta intre el si Lukoil ECTO PLUS 95. Singura diferenta e pe idle cu motorul rece. Turatia incepe la 1200 . Dupa 2 sec scade brusc la 800. Apoi la 600 apoi se tureaza singur iar la 1200. Ciudata turatie. Face asa 2 min dupa ramane pe 900. Consum de 8.8 l/100km oras.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR