Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • dantim1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Azi am observat ca antena exterioara radio e doar infiletata acolo si se poate demonta foarte usor.
1. Daca pe filetul antenei pun niste lipici, gen MOMENT,PICATURA, UHU PLUS, si o filetez la loc, as face imposibila defiletarea antenei ?
2. Daca prin lipire antena nu se mai poate demonta, risc ceva ?
3. E nevoie la vreo interventie la masina demontarea antenei?


Ultima modificare facuta de dantim1 la Joi 09 Nov, 2006 9:36 pm
Skip ads

  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
pui picatura sau ceva de lipit
dar nu pe tot filetul
ca nu mai face contact bun
pe partea neagra a antenei
pleaca cu suport cu tot
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
...eventual cand speli masina la spalatorie automata....
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu de cand am vazut ca umbla diversi indivizi prin targ cu snopul de antene de vanzare, o scot si o pun ori de cate ori vin sau plec cu masina. Paza buna....
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
si eu ma gandeam s-o lipesc. dar daca trage un dobitoc de ea si o scoate cu tot cu suportul de pe plafon...?

asa ca in oras nu o pun. o montez doar cand merg la drumuri mai lungi si chiar e nevoie de ea.
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Metoda aplicata de mine : am pus o carpa pe antena sa nu o zgarii si am strans-o cu patentul de a luat-o naiba....acum cine vrea sa mi-o ia n-are decat sa se chinuie s-o desfileteze......
.......daca vreau sa o scot candva ma chinui si o dau jos, dar hotul nu cred ca pierde timpu....oricum nu cred ca vine cu patentul dupa el la furat de antene cu filet... Twisted Evil
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
interesanta idee vladruse... cred ca o aplic si eu !
  • Alexandru Vlad

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Si eu te-as sfatui sa o dai jos si sa o pui in masina!
Dak o lipesti si cineva vrea sa o fure si nu reuseste poate se enerveaza si ti-o rupe!
Wink
Skip ads

  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Bineinteles ca cel mai sigur e sa-ti iei antena in casa si sa o tii sub perna.....si oglinzile, si capacele, si.....toata masina.....mie mi se pare insa nepractic sa stai toata ziua sa desurubezi antene...plus ca ajungi foarte usor subiect de bascalie pt. vecini, de genul : uite-l si pe saracia asta se c**a pe el toata ziua pt. o amarata de antena....

...iar faza cu lipitul e cea mai proasta idee care am auzit-o in ultimul timp zau....
  • dantim1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Altii au patit-o! http://www.reno.ro/index.ph...42320&hl=opel
  • danielul

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Exact intr-o vacanta (cand teoretic e vreme de relaxare si odihna) m-am trezit cu antena lipsa... De atunci am optat pt.varianta mai "melteneasca" de a-mi desuruba antena si de a o baga in masina. O insurubez la loc la fiecare iesire din afara localitatii deoarece numai pe camp e neaparata nevoie de ea... Deh, daca cei de la GM nu s-au gandit ca cei de la Skoda (de exemplu) care iti permite desurubarea antenei dar nu paraseste si soclul...

Credeti-ma, e destul de neplacut sa iti ceara un "talhar" 50lei pe antena care posibil a fost a ta in urma cu nu mai mult de 24h. Noroc ca in ziua respectiva (cand m-am dus sa imi iau o alta antena) facusem o operatiune la banca si abia in afara unitatii am obs. ca mi se restituise o suma cu 50lei mai mare! Razz Deci, ce am luat pe mere am dat pe pere!

Mult noroc impotriva hotilor, va doresc!

P.S.: Nu-i plangeti pe cei din banci, va rog, ca sunt mai talhari decat camatarii... Very Happy
  • adrygia

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mi se pare o nebunie penibila sa stai tot timpul sa dai antena jos si mie pana acuma mi s-au furat vreo 3 dar am fost la dezmembrari si mi-am luat altele 5 sa am si de rezerva .....asta e o fura e riscul meseriei:))
Skip ads

  • andrei_hrz

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
daca o lipesti e cum nu ai avea antena, superglue are rol de izolator, si ce mai buna metoda ar fi dupa mine sa faceti cum are opel vectra antena amplificata interioara, nu e greu de montat asa ceva si se gaseste pe toate drumurile toate formele si preturile.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
danielul a scris:P.S.: Nu-i plangeti pe cei din banci, va rog, ca sunt mai talhari decat camatarii... Very Happy

Nici o grija ca nu iese banca in pierdere. O sa planga "fata" aia de la casa care trebuie sa puna banii din salariul ei.

andrei_hrz a scris:daca o lipesti e cum nu ai avea antena, superglue are rol de izolator,

Oricat suerglue ai pune tot vor exista cateva puncte de contact metalic pe filet si chiar un singur punct este suficient pentru o antena.
  • AttilaFerko

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2009 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Buna,

Nu stie cineva cum demontez antena de la Vectra c?
As dori sa pun folie de carbon pe roof si trebuie sa demontez antena


Multumesc
  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Trebuie sa desfaci ornamentele laterale ale stalpilor spate si eventual manerele spate care tin plafonul textil interior, tragi plafonul interior jos si o sa vezi ca antena este prinsa intr-un surub de plafonul de tabla in sine si are un cablaj al antenei care trebuie decuplat.
  • AttilaFerko

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2009 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Mersi mult.
  • Alex.Iorga

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor ! Am un Opel Corsa C din 2004 si vreau sa ii schimb antena cu tot cu suport. Am tot cautat pe la dezmembrari prin Bucuresti si nimeni nu are asa ceva sau au niste preturi foarte mari (100 RON). De la ce alte masini s-ar potrivi acel suport? Din cate m-am uitat pe la alte masini cu ochiul liber, am vazut ca si Volkswagen, Skoda, Kia mai folosesc acelasi suport, insa nu stiu daca se potriveste...
  • flavius2308

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2013

  • Mesaj Privat
johnnyliv a scris:Trebuie sa desfaci ornamentele laterale ale stalpilor spate si eventual manerele spate care tin plafonul textil interior, tragi plafonul interior jos si o sa vezi ca antena este prinsa intr-un surub de plafonul de tabla in sine si are un cablaj al antenei care trebuie decuplat.

Aceeasi pasi si pentru Corsa C?
Si as mai avea o intrebare ... la vopsitorie mi-a schimbat antena cu tot ... adica si partea aceea in care se infileteaza tija pentru ca era distrusa garnitura de pe plafon si cauciucul de la baza tijei era tot deteriorat. Problema este ca antena nu este originala si nu se aud bine sau chiar deloc posturile FM.
Intrebarea ar fi ... e nevoie sa schimb iarasi antena complet sau e suficient sa cumpar o tija originala Opel pentru a se auzi ca inainte posturile radio?

Multumesc frumos!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,457
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
E greu de spus exact ce model de antenã ai avut...sunt destul de multe modele pe Opel, implicit pe Corsa C...depinde și de dotãrile ferului, ce HU, telefon, navigație, etc...pare simplu, dar nu poți înlocui o antenã originalã cu o pocnitoare de 20 de lei și sã funcționeze bine...multe au mufã proprietar, probabil și cu amplificator...
ÃŽn cel mai bun caz, deși puțin probabil, posibil sã nu fie conectatã corespunzãtor și are rol de mobilier, sã fie la numãr și sã arate nouã. Ar trebui verificat din punctul ãsta de vedere, poate nu are masã(-) sau altceva ce se poate remedia, dar asta înseamnã sã ajungi fizic la prinderea antenei și la mufe... nu faci nimic schimbând doar bãțul...are și el rolul lui, dar nu face minuni.
Dacã dupã verificãri, conexiunile par în regulã, iar recepția nu se îmbunãtãțește vizibil, atunci trebuie sã schimbi antena, preferabil cu una originalã din dezmembrãri(dar trebuie sã știi ce model, era bine dacã recuperai originalul)...probabil garnitura o s-o gãsești tot praf, dar poți sã confecționezi una din camerã auto(chiar de camion, tractor) și sã o lipești cu ceva adeziv de tip prenadez sau un silicon non-acrilic...soluții sunt, dar cam trebuie sã te implici și sã mai și știi câte ceva...dacã nu, pui mâna și înveți...sau lași pe altul.
Asta ar fi un model, printre cele mai simple(a se observa mufa):

Alt exemplu, tot mai simpluț:

Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR