Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • sever_astra F

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Din pacate am intrat intr-un garaj si cand am iesit am rupt antena Embarassed .Problema e ca s-a rupt surubul si trebuie sa schimb si baza antenei.
ce trebuie sa fac? cu ce incep?
Skip ads

  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Intai... deschizi hayonul, desfaci polita aia care tine boxa (pe partea stanga), jumulesti (e la propriu ca e prins in niste braduti;nu am gasit alta exprimare:)))plasticul ala de pe lateral si ar trebui sa dai de batul de la antena. De aici te descurci:D. La montaj ordine inversa demontarii.
E o operatiune extrem de simpla.
P.S. Ce am zis eu e valabil numai la variantele in 2 sau 4 usi cu haion (adica variantele in 3 sau 5 usi). La caravan nu stiu
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am tot cautat pe formul mai multe informatii (asta in ideea ca cineva o sa-mi faca vreo obs. legata de acest fapt Wink) si nu am gasit ceva care sa ma lamureasca/multumeasca Rolling Eyes.
Trebuie sa inlocuiesc doar batul si intreb daca este nevoie sa desfac si stopul pt. aceasta operatiune.
Daca cineva ar prezenta in detaliu acest lucru, as fi recunoscator.
Multumesc.


Ultima modificare facuta de @dyS la Vin 17 Feb, 2006 11:15 am
  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu cred. Din cate imi amintesc, ai un capac pe care daca il scoti poti vedea antena. Can am schimbat-o si eu imi amintesc ca baietii aia pe la acel capac au umblat.
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si pe mine ma intereseaza subiectul.Mi s-a rupt batul acela care am inteles ca e din antimoniu.Deja am dat comanda,maine il iau.M-a costat 165.000,pe tine cat?Am luat de cielo ptr ca se potriveste si e mai ieftin.Se gaseste destul de greu numai batul propriu-zis.Daca nu gasesc ajutor aici ma duc la un baiat priceput.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@octav_bz Exact acelasi lucru vreau sa fac si eu Smile Am o cunostinta care are un magazin de piese pt Cielo, tico etc si voiam sa fac o proba; batul costa cca 20RON si daca se potriveste, scap si eu mai ieftin Wink.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am reusit (dupa ceva chinuiala sa desfac antena); credeam ca se poate desface doar batul propriu-zis, insa m-am inselat, trebuie scoasa toata antena din lacasul ei; nu este necesar sa sa desfaca stopul, ci doar acel plastic ornamental, insa sunt o gramada de "dopuletze" de plastic si surubaraie Sad.
Ideea e ca nu se potriveste acel bat de cielo Sad.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@dyS mie mi s-a zic clar ca se potriveste batul de cielo.Fii mai explicit,ce nu se potriveste?Eu astazi ma duc sa il iau,costa 160.000 lei.Eu am vectra sedan,poate asta sa fie diferenta.La second hand nu am gasit doar batul,vor pe bani multi tot ansamblul.
Skip ads

  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La opelul meu, acel plastic ce se afla in interiorul batului de la antena nu are acei zimtzi pe o latura (cum sunt in cazul Cielo); la opel, acel plastic neted se ridica cu ajutorul unei nuci (mai exact, sistemul aplicat in cazul ruletei); la cielo, plasticul din interiorul batzului are dintii (zimtzii) de care vorbeam.
Cel mai bine verifici si vezi exact. Daca si la tine acel plastic este neted, sigur nu merge Sad.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Hai ca m-ai bagat in ceata de tot!Si la mine e miezul ala neted,dar nu cred ca are rol in a ridica antena!La cea de cielo sunt niste bilute pe miezul ala!Iti spun ce am rezolvat maine.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Chiar sunt curios daca merge; poate reusesc sa o pacalesc si eu pe a mea, desi, din ce am obs eu ca si mecanism de functionare...nu prea exista compatibilitati Sad.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Vesti proaste @dyS.Nu se potriveste,ai dreptate!E altfel de actionare la cielo,e vorba de zimtii aia care sunt actionati de o roata dintata.La mine in oras batul original (dipol se numeste de fapt) GM e 1.250.000.Foarte scump,nu il cumpar.O sa caut la dezmembrari,dar aia vor sa vanda dispozitivul cu totul.E nasoala situatia,pentru ca nu am muzica.
Skip ads

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu mi-am luat de la dezmembrari antena completa cu tot cu mecanism de la un Mercedes model Cobra. M-a costat 50 RON . Mecanismul e extraordinar de robust .
Cand am vandut masina , schimbasem batul deoarece pur si simplu l-am pierdut in mers. Cred ca cineva a incercat sa-mi scoata batul , desfacand piulita din exterior, care are si rol de opritor pentru bat . Asa ca atunci cand am dat drumul la radio in mers , nemaifiind opritorul , antena s-a tot ridicat pana a iesit cu tot cu nervura de plastic si dusa a fost .
In locul celui original am pus unul de Cielo , care s-a potrivit perfect, inclusiv nervura de plastic .
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@codrin Corect ce spui tu Wink, dar oare nu e mai greu de gasit o antena de mercedes, decat una de opel? Rolling Eyes Bina ca macar exista alternative.
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Intr-adevar , e posibil sa fie mai greu de gasit . Nu m-am gandit la asta. Embarassed Inseamna ca eu am avut noroc , deoarece cautam o antena electrica pentru Opelul meu , iar cel de acolo mi-a dat-o pe cea de Mercedes .
Cred ca nu avea nici un client posesor de Mercedes Very Happy
  • sorin68_ro

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salutare!
Eu am pe plafonul masinii o antena ,cred, sub forma unei "aripioare de rechin" . prb este ca nu ma deranjeaza , dar in momentul in care ies din localitate pierde posturile de radio, adica nu mai le prinde.
Cum as putea sa demontez aceasta asa zisa antena ptr a monta alta care sa-si faca treaba asa cum trebuie?
Am tras de ea, am incercat s-o desfiletez, am miscat-o infel si chip dar fara rezultat.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Baga flex-ul!...

Daca nu ma insel e vorba de o antena falsa care e lipita cu banda dublu adeziva de caroserie. Asa ca baga flex-ul...

Incearca sa o fortezi la cald cand e tabla foarte incalzita de soare.
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu ma insel nu e vorba de o antena.
Nu bag mana in foc, dar stiam ca e un element pur decorativ. La unele masini se pare ca are rolul de a dirija apa de pe plafon asa incat centrul lunetei sa fie (relativ) uscat / curat.
Cauta pe plafon o alta intrare de antena...
  • dinca_marian

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2006

  • Mesaj Privat
din cate stiam eu, aceea este o antena de gps care ca forma a fost preluata de producatorii de accesorii si o produc pentru aspectul sau si ca simplu plastic ...........
  • bebicanu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bistrita
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2006

  • Mesaj Privat
ia vezi nu ai GPS pe masina?
antena pt radio trebuie sa arate altfel... cauta bine si daca nu o vezi uita-te dupa locul unde ar trebuisa fie (filetul)
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR