Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • bogzy888

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
sal'tare...am si eu un opel astra g,si ieri "am tunat-o" un pic...mai exact am intrat cu partea dreapta fata in spatele unei remorci. Nu conteaza cum s-a intamplat...dar s-a intamplat... Smile asta e...ca avarii:stalpul dreapta fata praf,parbriz.portiera dreapta(numai cadrul geamului),cupola cam 25cmpatrati, si stalpul dreapta mijloc avariat...am casco pe ea Laughing Laughing ...si acum intrebarea:cu stalpii care-i faza?se schimba se indreapta?cel din dreapta fata e clar nici vorba de indreptat iar cel din mijloc e indoit de la jumate...revin si cu poze imediat ce am posibilitatea...ms anticipat...PS:in rest masina nu prezinta alte avarii majore sau vizibile....mici zgarieturi pe aripa dreapta(tot de la acest accident)
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
stalpii nu ai cum sa-i mai indrepti iar de inlocuit nici nu se pune problema
Mai mult ca sigur a fost afectata integritatea structurala.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stalpii se schimba. Sau se indreapta. Functie de cat sunt de avariati.
Te rog sa citesti regulamentul, si sa il respecti. A trebuit sa lecturez de 3 ori mesajul tau, pana sa inteleg care e intrebarea. Ca sa nu mai vorbim ca ai si postat la sectiunea gresita

se muta de la discutii generale.
  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Eu stiam ca se da dauna totala cand e distrus un procent anume (ex. 50% 60%) din totalu masinii. Procentu nu-l stiu exact care e, trebuie interesat la casco, dar din ce daune prezinti nu cred sa-ti dea totala. Fugi la casco, vb cu cineva sa vina sa o evalueze si daca poti te intelegi cu baiatu, poate poate, dar nu cred, ca exista avariile masinii ca dovada, sau pune barosu pe ea (glumeam cu ultima afirmatie).
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Dauna totala se considera cand pretul reparatiilor depasesc 75% din valoarea de piata a masinii. Spre exemplu la un alfa romeo mai vechi, daca ai busit doar fata usor (capota, faruri, radiatoare, compresor aer, + accesorii de plastic si proiectoare + vopsit si mana de lucru) sare sigur de 4000 de euro reparatia. In momentul ala asiguratorul vede ca valoarea de piata a masinii este sa zicem 4500 de euro. Nu iti repara masina, dar iti da 75% din 4500 de euro + masina avariata. Exista si alte criterii, spre exemplu daca a fost afectata structura de rezistenta etc.
  • bogzy888

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
da stiu...daca valoarea reparatiilor depaseste 80% din suma asigurata ii dauna totala....asta stiu...ce intrebam eu este cum se repara stalpii si cupola...partile astea nu cred ca se repara...stalpii sunt avariati si sigur nu se pot indrepta, iar cupola e "creponata"vreo 20 cm din fata spre spate si 10-15cm din lateral spre mijloc.....oricum maine ma intalnesc cu cel de la asigurari...si revin cu detalii si poze...
  • Dic
  • **
  • 74 mesaje
  • din 15 Feb 2010
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • Dic

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Se considera dauna totala daca valoarea reparatiei depaseste 75% din pretul estimat al masinii. Pretul estimat al masinii, in functie de numarul de kilometrii si vechime il gasesti la aceasta adresa: http://www.expertasig.ro/evaluare-auto-rca.php . Tot aici iti va da si care este suma despagubita (in lei) de catre asigurator.

De exemplu, daca masina ta este evaluata la 4000Eu, asiguratorul iti va despagubi maxim 3000Eu din reparatie, iar diferenta o platesti tu. Mai exista posibilitatea sa iti lase epava si sa iti plateasca cei 75%, dar aici nu cunosc detalii.

Mult succes!
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
calculul de acolo e cel putin stupid.
la un astra 2002 km 175000, ingrijire buna, despagubeste maxim 54 mil. Daca schimbi o bara originala si un far original cu manopera si vopsit sare de suma asta cu mult. Pe cand o bara si un far e departe de a fi dauna totala.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR