Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • NerfMe

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Cum sunt la inceput de drum, as avea nevoie de niste sfaturi/detalii tehnice de la cei priceputi!
Momentan am doar boxele fata si player sony explode.
As dori sa imi pun boxe spate + subwoofer sau eventual doar boxe spate care sa redea si bass ul destul de bine.
Nu doresc un bass "nesimtit" ca sa spun asa.
Bugetul sa fie unul modic, pt ca nu doresc nici o calitate de invidiat si nici nu doresc sa investesc f mult in acest lucru.
Daca se poate detalii despre boxe spate si eventual ce trebuie sa mai achizitionez dupa cumpararea lor, toate detaliile.
Multumesc!
Skip ads

  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
daca pui in usile din spate ai nevoie de niste adaptoare speciale (cost 50 ron) ... mai este varianta sa pui in politza !
Subwooofer si amplificator poti alege si magnat ... ceva low-cost !
  • vasi87

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu unu sunt de parere ca boxele originale sunt excelente .
sunetul e ff bun bass-ul e ok. eu unu am un cass LG si boxele originale
si duduie muzica de numa. bft
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
originale daca le ai, da omu asta n-are boxe pe spate.
Skip ads

  • vasi87

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai banuiesc ca se prinde sa cumpere de la dezmembrari
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...;highlight=alpine
  • vlasceanuadi

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1998 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
NerfMe a scris:Cum sunt la inceput de drum, as avea nevoie de niste sfaturi/detalii tehnice de la cei priceputi!
Momentan am doar boxele fata si player sony explode.
As dori sa imi pun boxe spate + subwoofer sau eventual doar boxe spate care sa redea si bass ul destul de bine.
Nu doresc un bass "nesimtit" ca sa spun asa.
Bugetul sa fie unul modic, pt ca nu doresc nici o calitate de invidiat si nici nu doresc sa investesc f mult in acest lucru.
Daca se poate detalii despre boxe spate si eventual ce trebuie sa mai achizitionez dupa cumpararea lor, toate detaliile.
Multumesc!


La fel cum spunea si colegul dinutzuuu daca doresti sa iti montezi boxe pe usile din spate ale masinii iti trebuiesc inele adaptoare. In functie de ce tip de masina ai,daca este in 2 usi iti trebuiesc boxe de 16.5' iar daca este in 4 usi ai nevoie de boxe 13'.
Marca o poti alege tu in functie de necesitatile tale si in functie de buget.
Un alt factor de care trebuie sa tii cont este daca ai cablajul tras pe usile din spate, daca nu poti cumparat unul de la dezmembrari.
Numai bine!
  • NerfMe

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Multam de link dar 2100 ron e prea mult.
Ma intereseaza dimensiunile fata spate la boxe?
hatchback 4 usi, spate am inteles ca s de 13. fata? pt ca ma vreau sa le schimb si pe alea ca au inceput sa caraie. renunt la subwoofer.
Skip ads

  • adytzu_slk

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Hatchback are 16,5 pe fata si 13 pe spate la ambele iti trebuiesc inele adaptoare. Nu o sa scoti cine stie ce bas din difuzoare, oricare ar fi ele dar daca nu esti pretentios e ok.
  • vali_miezu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Nu am stiu exact unde sa postez asa ca o s-o fac aici. Am un opel astra cabrio din 2004 si vreau sa-i schimb casetofonul pentru ca nu mai merge CD Sad. Nu am magazie de cd. As vrea sa stiu ce imi recomandati pentru a pastra comenzile de pe volan si afisajul de la display(daca se poate).
Stiu ca imi trebuie niste adaptoare si nu am inteles exact.
Multumesc anticipat
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca gasesti un HU original, nu iti trebuie adaptoare
Daca iei aftermarket, iti trebuie, insa depinde de unitatea pe care o iei...
  • catalinra

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Poti sa incerci vdo ca au si mp3 si merg si comenzile pe volan, din cate stiu eu nu sunt adaptoare pentru toate hu deci mai bine verifici inainte daca merge sa-i pui adaptor.
Skip ads

  • FLORIN848

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Imi permit sa iti dau si eu un sfat. Am lucrat vreo 6 ani in domeniu, deci cred ca sunt cat de cat in masura. Te sfatuiesc sa iti pui 2 tweetere in fata sa suplinesti lipsa inaltelor de pe boxele originale, iar pe spate 2 boxe de bas pe polita, ti as recomanda jbl. Ca si aparat cum zicea cineva mai sus vdo iti preia comenzile de la volan, dar nu e atat de performant ca si fidelitate la un pret mai accesibil. Eu unul ti as recomanda un alpine, pioneer, sony..... Oricum, daca, crezi ca ti as mai putea fi de ajutor cu un sfat sau montaj, ma poti suna la 0766431162. Bafta
  • fabricaderulouri

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca la astra g caravan , pe spate difuzoarele sunt mai mici ca pe fata ?
Eu acum 2 zile am pus niste difuzoare pe fata (alea vechi nu mai aveau membrana) am taiat circular difuzorul original , si cea ramas lam folosit ca distantier. Pe spate in usi nu am nimic. daca diametrul celor care trebuie sa le pun pe spate este mai mic ca pe fata optez pt boxe bass cu tweetere ca tot am lacas pentru ele.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@fabricaderulouri da pe spate difuzoarele sunt de 13 cm iar pe fata de 16.5cm.
  • fabricaderulouri

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am aflat ! intradevar sunt pe 13. am sa pun difuzoare de bass de subwoofer cu tweetere separate, asta la locul lor.
  • roccatgaming

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Difuzoarele de bass in usi nu isi au rostul (parerea mea) fara o antifonare cu materiale speciale gen Dynamat. O sa iti intre in rezonanta toate plasticele din usi si la bass mai profund o sa devina deranjant. Eu sunt adeptul sistemelor pe componente, cu mid-bass separat de tweeter, si cu bass in portbagaj Very Happy .
  • fabricaderulouri

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
am luat deja difuzoare. am sa anunt daca se aud bine sau nu
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
FLORIN848 a scris:Salut. Imi permit sa iti dau si eu un sfat. Am lucrat vreo 6 ani in domeniu, deci cred ca sunt cat de cat in masura. Te sfatuiesc sa iti pui 2 tweetere in fata sa suplinesti lipsa inaltelor de pe boxele originale, iar pe spate 2 boxe de bas pe polita, ti as recomanda jbl. Ca si aparat cum zicea cineva mai sus vdo iti preia comenzile de la volan, dar nu e atat de performant ca si fidelitate la un pret mai accesibil. Eu unul ti as recomanda un alpine, pioneer, sony..... Oricum, daca, crezi ca ti as mai putea fi de ajutor cu un sfat sau montaj, ma poti suna la 0766431162. Bafta


Cele 2 parti bolduite nu se pupa. Daca ai lucrat in domeniu si totusi recomanzi Sony inseamna ca nu ai ascultat niciodata un alt player decat sony Smile

Eu unul la playere nu pot recomanda decat Pioneer, Panasonic si Alpine, in ordinea asta. Daca se doreste fidelitate maxima la receptia radio, Blaupunkt e sfant.

Ca difuzoare nu recomand nici dusmanilor Sony. Eu m-am zgarcit si am luat niste sony de 3 milioane in loc sa dau 3.5 pe hertz-urile care le vroiam si acum regret, noroc cu subwoofer-ul care suplineste bass-ul ca altfel se auzea ca o buda sparta.


Cat despre difuzoarele originale, da, sunt bune daca ai o petarda de player, daca ai unul care iti scoate peste 10-15W reali pe difuzor fara distorsiuni in cateva luni zapacesti difuzoarele Twisted Evil
  • amotav 06

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salutare tuturor, inele fac din tego naval,difuzoare cumpar de 13,dar marea problema este ca in usile din spate nu am firele de alimentare catre difuzor.
am demontat mufa ce intra in usa , dar si cealalta care ramane pe usa si surpriza . . . . firele vin pana in mufa ce iese din stalpul masinii,mai departe nu are nici pini cealalta mufa de pe usa.
Intrebarea mea este daca gasesc pini pentru mufa respectiva sau daca exista posibilitatea sa gauresc cu un burghiu mic ambele mufe (baba si mosul) pentru a trece cu firele din stalp in usa.
Mufa din stalp are 5 fire si cea din usa are doar 3,care sunt pentru inchiderea centralizata
dati-mi o idee va rog poate ati mai intalnit aceasta problema unii dintre dumneavoastra. va multumesc,masina este astra clasic 2
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR