Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • andonendr

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
am un vectra b y16xe din 2000 si dupa ce apa trece de 80 grade nu mai trage, da in nas, se tureaza foarte greu. pana la 80 grade merge perfect. ma poate ajuta cineva?
Skip ads

  • ovidiu86_h

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
verifica bujiile sa fie pt tipul tau de motor .
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sau vezi sa nu intre aer cald pe la filtru.
  • nicu_opel

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Intai fa-i o diagnoza - pune masina pe tester si vezi ce erori ai stocate
daca totul e ok la tester incearca cu alte fise , daca nu probeaza si cu alta bobina de inductie
daca tot nu se schimba nimic verifica si senzorul de temperatura lichid racire - senzorul de temperatura motor
Skip ads

  • andonendr

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
am fost cu ea la tester. cat este rece nu da nici o eroare apoi dupa ce se incalzeste da eroare la senzorul pozitit ax cu came, la clapeta de acceleratie si la senzor presiune aer. mentionez k am luat un senzor presiune aer de la un prieten si da acceasi eroare, am schimbat bujiile cu unele noi . sau verificat parametrii si la rece functioneaza perfect. sa fie ECU defect (motor y16xe).cu mufa de la senzorul temperatura lichid racire scoasa merge la fel.
  • andonendr

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
CANGRI sa fie oare de la aerul cald?...am vazut k am lipsa o bucatica de furtul dintre filtrul de aer si tubul care intra un masca(cred k era un furtun flexibil ceva de 10..15 cm ) se poate sa fie de la ala? am incercuit ceea ce imi lipseste mie
  • andonendr

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
oare pot pune calculator de motor z16xe? se potriveste pe tipul meu de motor (y16xe)?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
andonendr a scris:am fost cu ea la tester. cat este rece nu da nici o eroare apoi dupa ce se incalzeste da eroare la senzorul pozitit ax cu came, la clapeta de acceleratie si la senzor presiune aer. mentionez k am luat un senzor presiune aer de la un prieten si da acceasi eroare, am schimbat bujiile cu unele noi . sau verificat parametrii si la rece functioneaza perfect. sa fie ECU defect (motor y16xe).cu mufa de la senzorul temperatura lichid racire scoasa merge la fel.

Schimba senzorul de pozitie ax cu came. Cauta senzor Bosch.
Daca ai ocazia cauta un alt senzor pt. proba, vezi daca mai da erori si dupa aceea schimbi daca e cazul.
Bafta.
Skip ads

  • ciprianszoke

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2013 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salut,

la mine a fost ecu cu aceleasi simptome..dupa ce ajungea apa la 80 de grade...daciile erau greu de depasit Sad ...erau vreo 3 erori pe clapeta de acceleratie...vreo 3 la pedala...si degeaba era ecu defect.
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mai poti verifica bobina inductie, am patit si eu cand se incalzea motorul incepea sa faca figuri dadea in nas si nu mai tragea(se ingatuia, mergea intrerupt). Am schimbat bobina si am scapat de belea.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
andonendr a scris:CANGRI sa fie oare de la aerul cald?...am vazut k am lipsa o bucatica de furtul dintre filtrul de aer si tubul care intra un masca(cred k era un furtun flexibil ceva de 10..15 cm ) se poate sa fie de la ala? am incercuit ceea ce imi lipseste mie


Masina cand trage aer cald se comporta la fel.
Ar fi in inceput bun si ieftin sa incepi sa rezolvi problema astfel.Daca nu se rezolva asa atunci incearca cu senzorul axului cu came,si restul erorilor care mai sunt stocate.
  • andonendr

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
am sa caut un furtun din acela la dezmambrari , daca nu... sa vad daca gasesc separat....nou. multumesc .. revin cu detalii
Skip ads

  • andonendr

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie? am schimbat si senzorul de temp a motorului si degeaba....acum se tureaza dar nu trage...nu are vlaga, a mai patit cineva asa ceva? ce a schimbat?
  • andonendr

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
am observat ceva dubios. masina mea cand ajunge la 80..85 grade nu mai trage, uneori da in nas. o chestie ciudata care am observato de 2 ori...dak merg seara sau noaptea cu ea nu mai am nici o problema....am facut un drunm de 50 km si unul de 200 km noaptea si nu mai facea nici un fel de problema? oare care sa fie cauza? chiar am ramas surprins....ce poate sa fie? cand sunt peste 13..15 grade face figuri...
  • andonendr

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
eu am schimbat senzorul de temp a lichidului de racire acela cu mufa cu 2 fire (cu mufa de plastic)... am vazut ca mai este inca una cu un singur fir. ce rol are aia?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
E senzorul de temp. pt. indicatorul din bord.
  • andonendr

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
sa aiba vreo legatura cu termostatul? sa fie blocat ? nu stiu ce sai mai fac.... mentionez k furtunul care iese din termostat si duce in radiator se incalzaste(frige).
curios este k seara sau noaptea nu face probleme...ma gandesc k e mai racoare afara si se intampla ceva....
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Parca ti-am spus acum o saptamana sa schimbi senzorul de ax cu came.
Ai incercat sa-l schimbi ?
  • andonendr

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
inca nu am schimbat senzorul de la axul cu came pt k nu am gasit sa imprumut unul... si nu stiu daca sa cumpar unul nou care este 220 ron.... daca nu o sa fie de la el...raman cu el...

inca ceva acu am realizat eu k senzorul de temp lichid racire care lam dat jos de pe masina are partea care intra in motor dupa filet subtire (cam 3...) iar cel care lam cumparat si lam montat este mult mai gros....6 mm . oare sa aiba vreo importanta? pe cutie scrie opel renault
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca au acelasi cod nu e nici o problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR