Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Tocmai am ajuns acasa si inca ma mir cat de prost pot fi. In urma cu vreo doua zile mi-am zis ca muzica din astra mea nu se aude prea tare si ca ar fi timpul sa-mi schimb boxele fata-spate cu unele mai puternice care sa imi redea mai bine sunetele playerului. Azi am mers la niste meseriasi care au facut o analiza si mi-au spus ca ar fi cazul sa-mi pun boxe alpine, ca-s de calitate. zis si facut. Am trecut la dezmembrarea masinii, am luat distantiere tot de la ei, mi-au montat baietii boxele, pe spate 55 W RMS pe fata 70 W RMS, am achitat o gramada de bani si can sa le probez, STUPOARE ! merg la fel. poate o idee mai bine. Adica inainte dadeam volumul la nivelul 22, acum il pot da la nivelul 23, insa basul parca suna mai spart.
Vreau sa va spun ca ma doare in gat de la jetul de sloboz al MU - EI pe care am luat-o.
Skip ads

  • Ghosty

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Braila
  • Masina: Insignia 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Titlul ti se potriveste,insa pacat de boxe.
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ziceau meseriasii ca-i din cauza portierelor. cica n-ar avea un placaj pe deasupra, cum au alte masini. voi ce ziceti asa sa fie? si-a pus careva vre-un placaj, aparatoare si se aude mai bine?
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ba da chiar prost esti..asta e discutie? si vocabular pt un forum civilizat?
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Shocked
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:ba da chiar prost esti..asta e discutie? si vocabular pt un forum civilizat?


Negreanule imi pare rau pentru vocabular dar eram cam aprins si trebuia sa ma descarc ca n-aveam cui sa ma plang. Iti dai seama ce iese de afla sotia ! Belea!
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@boris_dinamo : stii vorba aia ... daca taceai, filozof ramaneai. Auditie placuta Rolling Eyes
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
babuliu a scris:@boris_dinamo : stii vorba aia ... daca taceai, filozof ramaneai. Auditie placuta Rolling Eyes


Multumesc.
Si cred ca se potrivea mai bine vorba :
Daca taceai..., muzica ascultai..., ganduri negre nu-ti faceai...!
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In 80% din cazuri boxele originale ale masinii se aud mai bine decat cele aftermarket in ACELEASI conditii ale usilor. Ceea ce poti sa faci tu acum este sa mai dai niste bani si sa antifonezi usile si abia atunci boxele alea aftermarket vor putea sa isi arate potentialul. Asta bineinteles daca nu sunt facaturi. Nu ai zis ce headunit ai, daca este unu care scoate 4*25rms boxele tale de 55 si 70rms nu vor merge la potentialul lor. Da o tura pe la sectiunea ICE si mai documenteaza-te inainte sa iei alte decizii pe care sa le regreti.

PS: Eu am un mp3 pioneer din clasa de mijloc in pereche cu boxele originale si sunt multumit si de volum si de bass.
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu-l mai jigniti ca nu-i un capat de drum ce i s-a intamplat ...a incercat baiatu
eu iti recomand un sistem JBL cu amplificator si subwofer si nu iti mai faci inima rea ...scucces in continuare
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
bertone_irmscher a scris:nu-l mai jigniti ca nu-i un capat de drum ce i s-a intamplat ...a incercat baiatu
eu iti recomand un sistem JBL cu amplificator si subwofer si nu iti mai faci inima rea ...scucces in continuare


Multumesc de indrumare!
Dar cred ca alt sistem audio voi papa la urmatoarea masina. Dumnezeu stie cand va fi asta.
  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Prost am fost si eu de mi-am schimbat boxele la usile din spate la o vectra b ca am zis sa-mi pun MAGNAT ca cik au tweeter si sunt mai jmechere dar pauza le-am pus inapoi pe cele vechi ca se auzea basu mult mai bine cu alea.
Skip ads

  • pentea

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
chestia cu basu e relativa........ degeaba au boxele nshpeee mii de watzi daca mp3-ul(headunit) nu e scula. ce poti face.strangi din buci iei un amplif mai eftinache si il cuplezi sa vezi atunci daca se simte diferenta
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Daca ai pus boxe mai puternice pe head-unitul de fabrica sau pe orice alt head-unit fara sa cumperi si o statie de amplificare atunci nu ai rezolvat nimic.

Trebuia sa faci matale asa: cumperi 4 bucati boxe ( 50, 65, 70W, etc ) dupa care cumperi 1 bucata amplificator ( 4 x 50, 4 x 65, 4 x 70W, etc ); cumperi niste cabluri audio sanatoase ( nu gunoaie d-alea de 2 mm grosime ), legi statia la head-unit si boxele la statie.

Si cam asta ar fi.

P.S. era de preferat sa cumperi boxe de putere apropiata si pe fata si pe spate daca iei statie de amplificare.
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
HU am un sony 4x27 rms insa dupa instalare cand nu am sesizat mare diferenta meseriasi au pus un HU Alpine care cica era DE CLASA. Fara prea mare diferenta. Intr-adevar au spus si ei ca trebuie sa izolez incintele.
Despre amplificator, tocmai asta n-am vrut. Eram satul de fire la ultima masina. O sa izolez mai dupa Paste incintele si poate la vara sa schimb HU dar m-am cam desumflat pe moment.
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am schimbat acum ceva timp difuzoarele originale cu unele sony dar am mentinut exact pozitia si decuparea din usi si planseul spate; diferenta nu a fost semnificativa; dupa aceea am schimbat HU Sony cu un JVC EXAD si abia atunci a aparut diferenta de calitate si putere a sunetului; peste acestea cand este cazul mai pun in functiune si subwooferul (JBL)
parerea mea este ca intradevar HU-ul are un rol hotarator; daca ai posibilitatea sa faci probe si cu alte HU din clase superioare te-ai putea lamuri daca investitia ta a fost degeaba sau trebuie continuata pentru a avea rezultat
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
gabonne a scris:eu am schimbat acum ceva timp difuzoarele originale cu unele sony dar am mentinut exact pozitia si decuparea din usi si planseul spate; diferenta nu a fost semnificativa; dupa aceea am schimbat HU Sony cu un JVC EXAD si abia atunci a aparut diferenta de calitate si putere a sunetului; peste acestea cand este cazul mai pun in functiune si subwooferul (JBL)
parerea mea este ca intradevar HU-ul are un rol hotarator; daca ai posibilitatea sa faci probe si cu alte HU din clase superioare te-ai putea lamuri daca investitia ta a fost degeaba sau trebuie continuata pentru a avea rezultat


si cam care ar fi marcile de HU pe care le recomanzi. Bine acum sa nu vii cu de alea de mii de euroi, ceva de bun simt ca pentru criza.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@boris_dinamo
din pacate pentru tine, singurul lucru pe care il poti face e sa iti insonorizezi macar usile si sa iti montezi o statie daca vrei sa ai un sunet clar, pe majoritatea cd, scrie ca scot 4x45 W, 4x50 W sau 4x52 W dar in realitate nu scot mai mult de 25- 30W, asa ca chiar daca investesti in alt player diferenta va fi destul de mica si pana la urma tot la statie vei ajunge Cool
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa dai Alpinele jos, le pui pe cele originale, vinzi Alpinele care le-ai cumparat (iesi mai bine ca bani decat daca le vinzi pe cele originale ca "e de firma"). Cu banii de ii iei pe ele cumperi ceva frumos la sotie.
Hai Dinamo!
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Eu zic sa dai Alpinele jos, le pui pe cele originale, vinzi Alpinele care le-ai cumparat (iesi mai bine ca bani decat daca le vinzi pe cele originale ca "e de firma"). Cu banii de ii iei pe ele cumperi ceva frumos la sotie.
Hai Dinamo!


ai dreptate da cand stiu cata treaba am sa demontez si sa pun la loc mai bine lasam asa
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR