Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • sibianul

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
buna,
am un opel zafira model 2006, l-am cumparat second hand si are in dotare priza de remorca cu 13 poli. am cumparat si o remorca cu fisa cu 7 poli. am mai cumparat un adaptor de la 7 la 13 poli si ....nimic. am constatat ca nu am tensiune la bornele prizei de pe masina. Siguranta nr. 36 de 20A care este pt. remorca este ok. poate sa ma ajute cineva cu codul de culori, respectiv locul unde ar trebui sa iasa in portbagaj, la tablouu de sigurante cablul ce la priza de remorca? la care din steckere se conecteaza cei 13 poli ai prizei.
o poza ar fi binevenita, la fel o discutie pe mess sau e-mail.

multumesc
Skip ads

  • dascalusorin

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut si eu am probleme dar nu ma lamurit nimeni.Eu am zafira A 2001 cu o mufa pentru electrica carligului originala dar nu am gasit o schema ceva...
  • ieseanul

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ca sa ne lamurim de la bun inceput:
1- ordinea firelor si functiile la semiremorcile (remorcile usoare) auto este standardizata, adica daca cuplezi o remorca indiferent ce masina ai si ce marca este remorca, ele ar trebui sa se potriveasca.
2- codul culorilor intra-adevar difera de la o firma la alta.
3- Informatii utile puteti gasi si aici:
    a, pe acest sait aveti multe chestii faine de ex. cum se calculeaza rezistenta de inseriere pentru un led etc..
    b, nu e reclama, voi luati datele de pe acest sait nu e neaparat sa le cumparati remorcile lor Razz.
    c, functia cauta face minuni (rog moderatorii sa mute/uneasca postarea daca se considera util pentru "fluidizarea forumului", apoi sa stergeti ce este scris in aceasta paranteza - merci).
    d, dai click pe mufa care te intereseaza (in partea dr. a paginii) si se deschide un tabel cu explicatii si cu sectiunile cablurilor.
    e, este un alt forum dedicat turismului cu rulota (moderatorii il pot sterge daca se considera ca intra in conflict cu regulamentul)
Sau:
    1 (L) = Semnalizare stanga .
    2 (54G) = Lampa ceata spate .
    3 (31) = Masa.
    4 (R) = Semnalizare dreapta .
    5 (58R)= Pozitie (si gabarit) dreapta spate .
    6 (54) = Stop (frana) .
    7 (58L)= Pozitie (si gabarit) stanga spate si lampa numar,

Obs: acum fiecare isi face conexiunile la masina/remorca cum vrea el, nu te verivica nimeni cum le faci (nici la RAR, nici la ITP - e treaba ta).
  • dascalusorin

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut.cine stie unde gasesc o instalatie electrica pentru carlig cu modul de protectie si mufa care se pune la mufa originala din cablajul masinii pentru opel zafira A 2001?
Skip ads

  • ieseanul

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
dascalusorin a scris: .... modul de protectie .... mufa originala din cablajul masinii ...
Nu prea am inteles urmatoarele:
    - ce fel de modul de protectie?
    - ce mufa se monteaza la mufa masinii originala?
    - discutam despre instalatia electrica de pe remorca sau de pe autovehiculul tragator?

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Este vorba de modulul electronic de protectie al BC-ului. Se monteaza in special la modelele care au BC.
Acest modul electronic la Opel este incorporat in mufa care se cupleaza la instalatia electrica a masinii ( in REC la modelele mai noi ).
  • dascalusorin

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut.scuze pentru intarziere am fost plecat.Era vorba de zafira 2001 are in spatele lampii dreapta o mufa din cablajul masinii pentru instalatia electrica a carligului,dar nu gasesc cablaj electric pentru carlig sa poarte acea piesa pentru a se mufa fara nici o improvizatie(alte variante cu legari si taieri de fire am gasit dar nu prea ma incanta)multumesc pentru raspuns
  • ionel lazar

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Buna,am si eu aceeasi problema cu priza ptr remorca,nu are curent.Ce ar putea fi?astept un raspuns,mersi.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,467
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ar putea fi roata de rezerva desumflata.
Ar putea fi profilul anvelopelor.
Ar putea fi un releu busit.
Ar putea fi un cablu retezat.
Tu ce crezi? Ar putea fi?
  • ieseanul

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
corsablue, mi-a placut raspunsul tau Smile
Ca si completare, as adauga:
- Sa fie toba de esapament nesegmentata? (raspunsul este off-topic desigur).
  • CCostache

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Cum facem legatura intre instalatia de remorcare cu 13pini si 7pinimai explicit intre modulator si priza de 13pini in lipseste scartu ce se baga la modulatorsi cupla ce se monteaza cu cablu cu priza de 13 pini
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR