Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut dragi colegi de forum. As vrea sa ma ajutati cu un sfat si cu o recomadare. Trebuie sa schimb discurile de frana pe fata si placutele fata/spate. Ceea ce as dori este sa stiu ce discuri de frana se recomanda pentru o astra GTC 1.9cdti 120cp. Am tot citit pe forumuri diverse pareri si recomandarile se invart intre urmatorii producatori: ATE, BREMBO, EBC, TRW,Zimmermann, TEXTAR, FERODO. As vrea o recomandare ca si brand(fiabilitate)si sa ma sfatuiti daca ar fi bine sa cumpar discuri ventilate(simple) sau discuri ventilate si perforate? As avea vre-un avantaj major cumparand discuri perforate sau gravate gen Brembo max, ATE Powerdiscs, EBC, Zimmermann? Va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat in alegerea acestor discuri si a placuteleor de frana.
Skip ads

  • apolo11

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
in garantie la 1500 km mi au schimbat pe spate placutele de frina spate ......in tot di bass am cautat placute noi ......sa nu aiba gauri in ferodou .......din turnare unele 2-3 mm ..si adinci tot atit ..........si am ales cu chiu cu vai..........4 buc....si alea cu gauri ......se pare ca degeaba aveau sigla g m .pe ele.....proaste nici la dacia nu am vazut asa ceva .....gauri in ferodou in care se strige mizeria si scirtiie...sau strica discul in timp ...........atentie..........discurile........si placute ia le.......fctie de pret ....care sunt mai scumpe sunt mai bune nu degeaba cer pretul mai mare................stiu ei dealerii.............
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Merci ca mi-ai atras atentia...oricum ma voi uita bine la ele inainte sa le iau. Ceea ce vreau sa stiu mai mult este ce brand sa aleg? cel putin la discuri...ce model si ce firma?
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
recomand Delphi!
Skip ads

  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Delphi nu sunt cine stie ce.
Iti recomand discuri Zimmerman si placute ATE.Sunt bune si TRW dar Ate sunt peste.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Din multitudinea de pareri care sunt pe net, am inteles ca zimmermann nu ar fie chiar ceea ce se spune si ca ar cam fi de evitat(pt ca se ovalizeaza repede). Ma tot gandesc la discuri ATE, dar nu stiu spre ce sa ma indrept: Discuri ventilate sau discuri ventilate perforata/gravate? Pe astra 1.9cdti 120hp discurile fata au dimensiunea 280mm sau 308mm?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Dupa cate stiu eu, au 280mm. Pentru fata am luat ATE atat discuri cat si placutze. E drept, m-au ajuns ceva bani (308mm, 1000 total), dar nu am chef sa mai umblu in urmatorii 3 ani la ele. Pe spate am luat tot ATE, 180RON.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
dodo_13 tu ai luat ATE ventilate sau ATE powerdisk(alea gravate)?
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
ATE ventilate, fara gauri, fara gravura.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Oare sa iau ATE ventilate sau ATE PowerDisks(gravate)? diferenta nu este chiar asa mare... Oare imi trebuiesc de 280mm sau de 308> Am astra GTC 1.9cdti 88kw/120cp.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
icf_156,

Ai citit ceva pe net despre cele gravate ? Ai o masina normala, nu WRC.
Franele sunt super ok si cele Stoc ! Cumpara ATE ventilate si o sa vezi ca totul o sa fie perfect. Daca nu ma insel e 280mm
  • dany77ro

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Sunt marci bune toate,dar toti amici mei si-au pus BREMBO si sunt foarte multumiti(raport-Calitate_Pret) ca aici(italia) strazile sunt mereu nasoale(curbe,urcusuri si coborari)franele sunt Foarte Solicitate(mai fac si curse ilegale)... Twisted Evil si eu ar trebui sa le schimb peste putin timp,dar m-au convins cu aceste BREMBO(ventilate,dar NU Gravate)... Question
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
diferenta de pet intre ATE si Brembo este destul de mare...ATE fiind mai scumpe. Sa vedem ce va urma. Din cate am vazut pe net la astra 1.9cdti 120hp sunt discuri de 308mm pe fata...care sunt destul de scumpe...Sper ca dodo_13 si vlad-OPC sa aiba dreptate si discurile care imi trebuiesc mie pe fata sa fie de 208mm. Apropo, discurile "originale GM", de cine sunt produse?


Ultima modificare facuta de lcf_156 la Mar 26 Apr, 2011 11:00 am
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Atentie! La 1.9 pe fata sunt discuri de 308mm! Cele de 280mm s-au pus pe 1.7 si 1.3. Din aceasta cauza nu poti pune jante de 15" pe masinile cu motoare de 1.9.
Ca sa fii sigur, cel mai bine verifici la magazinul de piese dupa seria de la sasiu.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Asa cred si eu, ca sunt de 308mm pt ca peste tot mi-au dat preturile pentru 308mm la motor de 1.9cdti. Ceea ce as vrea sa stiu este ce marca de discuri sa aleg, evident cu cel mai bun raport calitate/pret. Ar trebui sa aleg intre Brembo, ATE, Zimmermann, TRW. Din ce am inte,les nu are rost sa cumpar discuri perforate/gravate pt ca nu se justifica...Deci voi ramane tot la discuri normale ventilate, dar spre ce marca sa ma indrept. Va rog sa ma sfatuiti!
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ATE. (tot sistemul de franare original e ATE)
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Spune-mi te rog rstefan , tu ce ai alege intre discuri ventilate ATE si ATE Powrdisks(ventilate si gravate)? Ate normale ventilate: sau Ate Powerdisc: Care dintre doua ar fi mai eficiente? diferenta de pret este de 100ron/buc
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ATE normale, ventilate. Daca asta a pus Opel pe masina din fabrica inseamna ca sunt suficiente pt masina ta si nu are rost sa dai bani in plus pe celelalte.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc frumoas rstefan! Cred ca-ti voi urma sfatul si voi alege ATE ventilate(normale). Banuiesc la placutele ar trebui sa fie tot ATE nu?(asta ca sa fie bine)
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Mai bine tot ATE... ( eu ma gandesc mereu la caz cel mai urat ( unde implica garantia la piese ) si anume daca apar ceva probleme de fabricatie, dovedesti ca ai pus totul nou si de la acelasi! producator . Nu uita sa pastrezi toate facturile ! ) Cand le pui pe masina sa ne spui cum e Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR