Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se schimba cand sunt uzate
Inspectia se face vizual (se verifica grosimea ferodoului de pe placuta) de un mecanic, la revizii (iti spune daca mai merg pana la urmatoarea revizie sau nu)
Skip ads

  • ncl.cosmin

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2011

  • Mesaj Privat
se schimba cand se uzeaza....poti da o roata jos si sa te uiti daca mai au ferodou pe placute....plus ca pe fata cel putin trebuie sa ai si senzor de uzura care daca ajunge la discul de frana incepe sa scartaie...vezi ce distanta ai intre acea tablita cu rol de senzor de uzura si discul de frana si apoi iti dai seama si singur daca trebuie sau nu sa le schimbi.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
De obicei au un "indicator de avertizare acustica uzura" cand sunt aproape uzate... [de iti scartaie urechile]
Si mai au un senzor de uzura cu fir. - Te avertizeaza in bord.
Te anunta ele - cand sunt uzate... nu iti face griji.

- Dar daca simti ca nu pune frana corespunzator nu strica o verificare atat a discurilor, placutelor, etrierilor... etc...

Sunet avertizare acustica uzura - Ceva de genul Fier pe fier.
"Brake pad wear indicator"
http://www.youtube.com/watch?v=EZMrbkmUxig
http://www.youtube.com/watch?v=BuScoY8Rhvg

  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salutare!

Pe scurt poveste e cam asa. Am un bun amic care are un H. L'au lasat placutele de frana intr'un moment nu tocmai favorabil financiar. A venit la mine sa ma intrebe ce sa alega din gama buget, oferta sunand cam asa:

- Topran - i'am zis sa se fereasca, din cate stiu sunt ieftine si proaste;
- LPR - am inteles ca sunt ceva poloneze, habar nu am in rest;
- ABE - habar nu am;
- Comline - habar nu am;
- Metelli - habar nu am;
- QVP - italiene si astea parca, ce imi aduc aminte ca erau dure si scartie ca naiba;

In concluzie, apelez la voi si mai ales la cei care au avut asa ceva pe masina lor. Interesul ar fi sa nu scartaie ca la balamuc sa nu fie prea dure sa ii faca varza discurie ca nici alea nu sunt intr'o stare prea buna.

Va multumesc pentru orice sfat/idee! Smile
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Numai pocnitori, sa cumpere ATE, TRW, Bosch
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Amice Dane, multam de raspuns ... asta stiam si eu, stie si el, problema am spus'o mai sus:

Omul sta rau cu banii, placutele alea trebuie schimbate ACUM, vrea ceva buget pana o avea alti bani ... intrebarea era intre firmele alea daca exista una mai de dai doamne, nu ca aveam sperante prea mari.

P.S. Bosch face parte din aceleasi pocnitori, doar ca la pret "premium"! Smile De departe Ferodo, daca e sa discutam pe tema asta. Very Happy
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca sta prost cu banii, sa mearga cu autobusul.
Nu faceti rabat la chestii esentiale. Niste frane proaste te pot costa un accident, vrei sa risti?
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi si grija ... din cate am inteles omul si'a luat intr'un final LPR.

Garantie 3 ani. Par a fi destul de moi, nu scartaie cel putin deocamdata din cate imi zice, si de franat ... zice ca nu simte diferenta de la ATE ce le'a avut pana acum ... desi trebuie sa mai treaca cateva sute de kilometrii sa isi faca o idee clara.

Poate ii este cuiva de folos.

Toate bune!
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu am placute fata spate delphi, discuri spate delphi. Sunt multumit de ele, merg brici.
Nu stiu ce inseamna situatie financiara grea dar ai masina si schimbi placute care sincer sa fiu chiar sunt ieftine... fumeaza? Isi cumpara sucuri/alcool?
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Horaa eu nu am obiceiul sa ma bag in viata oamenilor sa ii intreb detalii de genul asta, prefer sa incerc doar sa ii ajut cu vreun sfat in functie de nevoile lor. Daca omul mi'a pus intrebarea asta, eu doar am incercat ca pentru el sa gasesc un raspuns fara sa ma leg de alte detalii care in fond si la urma urmei, nu sunt treaba mea. Smile

Multumesc de opinie, eu imi aduc aminte ca am fost crunt de dezamagit de Delphi, franau ca naiba mai ales dupa ce se incalzeau si mi'au si uzat discurile ca la balamuc. Poate am nimerit eu o serie nasoala, asta nu pot nega. Smile
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu am prins placute la fosta masina trw si s-a mancat discul nu placutele 😂
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Yeeep ... nici cu ATE alea low buget nu imi este rusine, mai ales daca ai ghinionul sa ai niste discuri mai moi pe masina.
Skip ads

  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Buna ! Vreau sã vã intreb cit de importantã este protectia de la discurile de frinare la Opel Astra H. Am circulat citeva zile pe drumuri mai putin bune, dupã care am inceput sa aud un sunet ciudat la roata stîngã pe spate. Cînd am verificat am vãzut ca protecția discului de frinare sa rupt si atirna, iar in timpul mersului atingea roata. Am apucat usor cu mina protecția ca sã o îndrept, însã sa rupt si am rãmas cu ea in mîna. Peste cîteva zile exact aceiasi situatie si la roata din dreapta. Acum nu am protectie la discurile de frinare din spate.Se poate de mers asa fãrã aceste protectii sau murdaria de pe drumuri imi poate afectat sistemul de frinare ?
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Degeaba nu sunt puse.

Costa 70-80 lei ambele, noi. Pe la dezmembrari probabil le gasesti la jumatate de pret.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cumperi altele noi ca sunt ieftine oricum.
Nu cred sa influenteze, multe masini nu au... gen logan
  • MadDeVille

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2011 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Poate ati mai intalnit pana acum problema asta si ma puteti ajuta cu un sfat. Am un Astra H din 2010 cod motor z14xep de 90 cp si referitor la sistemul de franare nu gasesc saboti de frana pentru partea din spate. Am acest tip de saboti si acest tip de arcuri in interior Am discutat cu cateva site-uri de piese online si am inteles ca pentru modelul meu de Astra H cei de la Opel nu mai comanda spre fabricare saboti de frane aftermarket. Prima fotografie cu sabotii o gasesc dupa codul piese o mai multe site-uri insa nu o mai au in stoc. Ce pot sa fac? Sa modific niste saboti pentru a se potrivi? Astept un sfat sau idee din partea voastra.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ori modifici sabotii, daca e posibil, ori faci conversie la un ansamblu de franare mai popular/accesibil, schimband platoul cu tot cu saboti si cilindru (din dezmembrari)... Tamburii ii poti pastra pe ai tai, daca merita... sau te enervezi pozitiv si faci conversie la frane disc!
  • MadDeVille

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2011 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Pai si daca ma enervez pozitiv si fac conversia pentru franele pe disc ce trebuie sa schimb sau sa adaug si cat ar costa toata plimbarea la service?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Practic ar trebui schimbat butucul cu totul, cu etrier, ceva conducte si/sau furtunuri flexibile, cablul frana de ajutor/mana ... Astea le iei din dezmembrari cu totul, ca sa iesi bine la pret, cel mai bine sa le demonteze in prezenta cuiva care pricepe la mecanica, ... Nu stiu cat ar costa piesele, depinde cum negociezi ...
De schimbat, nu e foarte dificil, dar trebuie sa ai scule si ceva pricepere... La service nu am idee cat ar costa...
LE
Cred ca butucii tai se pot pastra, si atunci iei doar platoul cu etrier, furtune/conducte, discuri, cablu frana de ajutor cu suporti(daca are prevazut).
Atentie, exista mai multe variante de sisteme de franare cu disc pe spate, cu diametre 240, 264 ptr prindere roata in 4 bolturi si cu 264, 278 ptr prindere roata cu 5 bolturi, daca alegi diametrele mai mari e posibil sa trebuiasca sa schimbi si jantele...
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu exista de 278 pe spate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR