Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pune totul ATE. Nu uita sa schimbi si lichidul de frana (de asemenea tot ATE DOT 4 sa pui).
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Evident vlad-OPC, va voi impartasi impresiile mele despre ATE. Acum sunt in cautari pentru a obtine un pret bun. Merci mult pentru sfaturi.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ma gandesc ca ar fi ok si discuri zimmermann si placute ate sau trw...
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Pana acum tind spre discuri ATE si placute ATE. Multumesc de sfat vlad-OPC. Are altcineva alta parere legata de discuri si de placute? Alte sugestii? Zimmermannurile sunt ceva mai iesftine...dar oare calitatea e si ea inferioara ATE?
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Textura discurilor ATE cumparate de mine e diferita de cea a discurilor originale. Daca totusi cele originale au fost ATE, atunci e probabil sa fie un model special pentru GM.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu nu sustin Discurile GM...ma intereseaza doar care ar fi cele mai bune discuri after market. ATE, ZIMMERMENN, Brembo, TRW, TEXTAR. Ce impresie ti-au lasat discurile ATE dodo_13 ? De cand le ai si cum se comporta? Ce placute folosesti la ele?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Placutele sunt tot ATE. Impresia e ca franeaza la fel ca cele originale. Am avut si Zimmerman perforate pe AstraG si din nou nu am vazut nici un plus notabil fata de cele originale.
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
@lcf_156: Eu nu inteleg de ce nu te poti hotari.. Franele de Astra H sunt foarte bune in comparatie cu alte masini. Sistemul de franare pe care il ai pe masina a fost conceput sa opreasca in maxima siguranta o Astra H cu motor de 150cp. Orice discuri/placute conforme cu specificatiile Opel ar trebui sa isi faca treaba. Diferentele dintre ele nu le vei simti. Mergi pe discuri/placute/lichid de frana Ate cum a fost original (cel putin la mine asa a fost) si nu vei avea probleme. 1.9 cdti 120cp nu e vreun bolid de neoprit sa iti trebuieasca discuri perforate/ceramice/etc.

Si nu uita.. este foarte important sa iti schimbi si lichidul de frana !
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Da stiu ca lichidul de frana trebuie schimbat la 2 ani, fapt pentru care l-am si schimbat acum 300km. Am pus lichid de frana dot4 Mobil1. Ideea e ca dupa ce am schimbat lichidul am observat ca dupa 100-120, la franare imi vibreaza volanul(doar la franare). Intradevar vibreaza putin, iar mecanicul a zis ca sunt ovalizate discurile. rstefan, nu-mi este greu sa ma hotarasc(voi merge pe ATE) dfar vroiam sa stiu daca este diferenta mare intre ATE simple si ATE gravate(ma gandeam ca daca tot le cumpar poate sa fac un upgrade). Ma voi orienta totusi spre unele simple, pt ca vorba ta de oprit o vor opri si astea fara probleme(chiar daca am de gand sa fac un remap la 160hp).
  • marian_k07

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2009

  • Mesaj Privat
sal. am o astra h 1,7cdti de 80 de cai asta toamna am sshimbat discurile si placutele de frana am pus discuri zimmermenn si placute trw in afara faptului ca asta iarna in mai toate diminetile la prima si a doua franare imi produceau un zgomot ceva mai dur. sa spun cinstit imi cam schimbasem impresia despre ele. acum doua saptamani fiind in treacat pe autostrada bucuresti-pitesti rulam cu o viteza de aproximativ 150km/h foarte aproape in spatele altui participant la trafic acesta a franat brusc, la fel si eu,vreau sa spun ca nu mi-a venit sa cred masina sa oprit dumnezeieste parca a inghitito pamantul.deci se pare ca zimmermenn si trw fac treaba buna.multumesc pentru rabdare,salutare.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Multumim pentru informatii marian_k07. Acum ca si-au dovedit eficienta(zimmermann+TRW) sa speram ca sunt si durabile.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
asteptam si alte pareri ale colegilor care au schimbat discurile si placutele.... dupa parerea mea variantele ar fi
- ate si ate .... cost mare
- disc zimmermann si placuta ate
- disc zimmermann si placuta trw

personal am placute ate pe spate, concu normal, nu agresiv si mi se pare ca au cam muscat din discurile originale.... in schimb franeaza f bine si au durabilitate
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu sunt in situatia de a schimba discurile si placutele fata/spate.
M-am hotarat sa cumpar discuri Ate- placute Ate pentru puntea fata, discuri Zimmermann - placute Ate pentru puntea spate. Diferenta e destul de mare la discurile spate intre Ate si Zimmermann. Cost distractie ~ 1000 Ron.
Am gasit niste preturi destul de mici la un anumit magazin online, discuri Ate pentru fata 407 ron setul. Turcisme sau adaosuri mai mari la ceilalti (~490lei) ?
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
ATE intradevar sunt scumpe, dar daca sunt si bune sa zicem ca ar merita. In schimb ma tot intreb care ar fi diferenta de calitate intra ATE si Zimmermann? Pt ca la costuri este ceva diferenta.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
la acelasi aspect ma gandeam si eu.... pana la urma si ate si zimmermann trebuie sa respecte anumite standarde, zimmermann cica ar fi produse in germania... eu unul nu cred ca se justifica sa dam pe discuri 60% in plus doar ca sunt ate...
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Asta asa e. De banii pe care ii dai pe ATE iti iei apropape doua randuri de discuri Zimmermann(in caz ca se ovalizeaza un set). Acum ar trebui sa ne spuna cineva care a avut Zimmermann, cum s-au comportat, daca au fost fiabile si daca se comporta bine la franare.
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o problema daca imi puteti spune daca e de la discuri/placute !de ceva timp dupa ce merg cu masina o anumita distanta si folosesc frana...cand apas pedala de frana se aude un zgomot la partea din fata! acel zgomot este identic ca cel de pe sosesea cand calci pe banda alba ala autostrada...sau in dreptul trecerilor de pietoni este vopsit asfaltul si se aude un zgomot,exact asa se aude si la mine doar cand apas frana daca eliberez imediat dispare si sunetul !m-am tot uitat placute,discuri,vreo tablita ceva pe acolo nimic placutele mai au cam 4 mm discurile cam trebuie sa le schimb odata cu placutele dar in rest nimic suspect:-? tot ce stiu ca acum ceva timp cand a fost dat jos etrierul din stanga am observat ca garnitura de la pistonas era mancata in proportie de 50% si deja intrase impuritati ,rugina acolo ..ma gandesc eu...sa mai ramana pisonasul blocat cateodata...de incalzit roata nu se incalzeste sau alte simtome dastea Shocked
  • bodyn

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
S-o fi blocat pistonasul de ABS,sau a intrat vreo petricica intre placuta si disc.
  • Rocco03

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut! In curand trebuie sa schimb si eu la Astra H 1.7 discurile si placutele pe fata si placutele pe spate! Ce imi recomandati ca si raport calitate/pret?
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ate
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR