Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
EBC raport calitate - pret fff. bun. Franeaza la fel de bine si costa cam jumatate cat ATE si sunt Made in UK.
Skip ads

  • udreasorin

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2005 17cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut placutele frana se monteaza cu sageata in sensul de rotatie al rotilor sau invers
  • Cristica

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Acum un an mi-am schimbat discurile si placutele de frana fata. Am montat atat discurile cat si placutele TRW. Tin sa spun ca sunt foarte multumit. Pretul pentru toate a fos undeva la 530 RON (inainte de majorare TVA). Manopera la un mecanic bun, 50 RON. Dupa 15000 km inca arata impecabil, niciun sunet ciudat vreodata, cursa scurta la pedala de frana, de nota 10.
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
udreasorin a scris:salut placutele frana se monteaza cu sageata in sensul de rotatie al rotilor sau invers


Se monteaza doar in sensul de rotatie, altfel o sa scartaie cand franezi. Cand mi-am montat placutele personal, am gasit pe cele vechi una cu sensul de rotatie invers si mi-au scartait mereu. Acum le-am pus cu sageata in sensul de rotatie al discului si se comporta perfect. Placute am pus TRW.
Skip ads

  • Rocco03

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Rocco03 a scris:Salut! In curand trebuie sa schimb si eu la Astra H 1.7 discurile si placutele pe fata si placutele pe spate! Ce imi recomandati ca si raport calitate/pret?


Salut din nou! Schimbul e din ce in ce mai aproape si as mai avea nevoie de pareri de la cine a schimbat! Am primit una:ATE; mai sunt si altele? Am vazut ca se gasesc si Opel lapreturi bune dar am inteles ca masina vine echipata din fabrica cu TRW.

Multumesc anticipat!
  • Rocco03

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Vreo recomandare privind discurile si placutele fata? Masina e 1.7 de 100 cai diesel! (Astra H)
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Aproape m- am decis sa- mi schimb toate discurile cu Zimmermann si toate placutele Ate. O parere de la cineva ce are asa ceva? Pana la urma discurile Zimmermann sunt predispuse la ovalizare sau nu? Fac pereche buna cu placutele Ate? Multumesc anticipat!
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Placute recomand ATE dar sunt mai scumpe decat TRW. La discuri nu stiu ce sa zic. Daca bugetul permite as merge pe ATE atat discuri cat si placute. Bafta.
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut si multumesc pentru raspuns! Sincer, bugetul mi- ar permite un schimb total cu Ate dar n- as vrea sa cumpar poate din snobism doar numele. Si- acum intreb daca nu cumva si combinatia mentionata de mine n- ar face fata. Daca ajung intr- un final la setul complet e pentru a avea ceva 100% sigur compatibil si de incredere.
  • marian_k07

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salut,la mine nu prea a mers discuri zimmerman si placute trw se pare ca placutele trw sunt prea dure,au facut santuri cam mari in discuri si asta in 10000 de km.nu ma asteptam sa le distruga asa la km astia.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru interventie marian_k07, despre combinatia Zimmermann cu TRW citisem ca e reusita si chiar o aveam inclusa la optiuni. Mai am vreo trei zile sa ma decid. Cred ca pana la urma nu ma apuc sa fac experiente si iau set complet ATE. Sa vedem...
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am pus de aproape un an de zile ( 6 mai anul trecut) placute si discuri ATE+ATE. Tocmai am gasit bonul si cu reducerea de fidelitate au fost 1000 de lei toate. Termen de comparatie nu prea am pentru ca pe stanga fata eficienta era de doar 70% din cauza uzurii inegale a placutelor pe disc. Nu scartaie dar lasa putin praf pe jante. Cred ca e normal de altfel.
Cand am cumparat masina, daca trageam frana de mana se blocau rotile pe asfalt uscat(erau placute Ferrodo). Dupa ce am pus TRW si acum ATE nu se mai blocheaza rotile decat pe asfalt umed sau nisip. Cu toate astea, la al 3-lea dinte masina abia pleaca de pe loc iar la al 4-lea rotile raman blocate.
Skip ads

  • marian_k07

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2009

  • Mesaj Privat
ai perfecta dreptate blue_maniak si eu foloseam ferodo si ingheta frana de mana, acum cu trw abia mai tine mi-am schimbat total parerea despre trw
  • Heb65

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Dupa cate stiu eu, au 280mm. Pentru fata am luat ATE atat discuri cat si placutze. E drept, m-au ajuns ceva bani (308mm, 1000 total), dar nu am chef sa mai umblu in urmatorii 3 ani la ele. Pe spate am luat tot ATE, 180RON.

subscriu la ce a scris colegu. Si eu am montat pe z19dth la 120.000km tot discuri+placute ATE. Sunt intradevar mai piperate la pret dar merita. am facut 40.000km si sunt ca noi(discurile, ca placutele le-am mai schimbat o data de atunci)
  • CatalinKBoom

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Eu folosesc placute de la Remsa(cred ca cele mai slabe) si tot m-au dus 38000km(cele pe fata) de discuri nu vb ca au 200k si nu prezinta oboseala(rugina,crapaturi,ovalizate etc)
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti si multumesc pentru interventii. In momentul de fata am luat contact cu niste magazine iar oferta din care trebuie sa aleg este cam asa: discuri ATE, Brembo si Zimmermann, placute ATE, GM si TRW. M- am oprit la ATE & ATE, combinatiaa cea mai de incredere si la Zimmermann cu TRW sau ATE despre care auzisem lucruri bune pana acum. Datorita costului ceva mai mare al setului complet ATE m- am gandit la a doua varianta dar pana la urma tot la primele de pe lista o sa ajung daca voi spuneti ca se merita efortul financiar suplimentar.
  • Heb65

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
CatalinKBoom a scris:Eu folosesc placute de la Remsa(cred ca cele mai slabe) si tot m-au dus 38000km(cele pe fata) de discuri nu vb ca au 200k si nu prezinta oboseala(rugina,crapaturi,ovalizate etc)

Depinde foarte mult si de motorizarea si stilul de condus al soferului...
Probabil ca si pe mine m+ar fi putut tine 40k placutele si 200k discurile...
Pana la urma eu recomand ATE / ATE multumit de raport calitate pret
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
200.000 km fara oboseala si rugina? Hai sa fim seriosi. Poate se refera la 200km, proaspat montate.
  • marian_k07

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2009

  • Mesaj Privat
omu exagereaza si cu raportul calitate pret
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salutare.Eu tocmai ce le-am schimbat pe cele de pe spate cu marca Brembo si placutele trw.Am inteles ca sunt ok.Ce parere aveti?Le-am schimbat nu ca ar fi uzate rau sau ovalizate,ci pur si simplu am si eu piticii mei Smile .La fel o sa fac si pe fata.Pe fata categoric o sa optez pentru Ate<>Ate.Ce parere aveti?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR