Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:Nu exista de 278 pe spate.


18X 93184247 5 69 122 KIT,REAR BRAKE DISC,278 X 10 MM (PRODUCTION NO. 13196065)


Skip ads

  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Prieteni am gasit protectia pentru discul de frinare din spate, le-am cumpãart in Germania noi si la doar 10 e pentru ambele. Acum imi ramine doar sa privesc un tutorial despre cum sã le montez si sã încerc sã o fac de unul singur fãrã ca sã merg la un service.
  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut.
Eu revin cu o problema la sistemul de frinare - Opel Astra H 2008
Nu cunosc care e cauza, dar placutele de frinare de la roata pe dreapta spate, nu stau fixate bine în acele suporturi unde ele se instaleaza.
Cind merg pe drumuril cu denivelari, din acesta cauza mi se aude un sunet ca un clopotel si e deranjant foarte tare mai cu seama daca merg cu geamul deschis.
Am schimbat acel suport al placutelor de frinare, l-am pus nou si exact aceiasi situatie dupa 2-3 zile de mers.
Plus am observat ca nici frina de mînã nu ține anume la aceiași roatã.
Ce poate fi? Cum pot sã rezolv aceasta problemã ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
etrierul
Skip ads

  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Etrierul parca arata tot ok. Se face careva reglare la el ? Sau trebuie schimbat cu altul nou?
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Iata-ma ajuns si pe topicul dedicat franelor Smile...Am vrut sa verific la Astra H,grosimea placutelor de frana pe fata,urmand sa plec in concediu spre sfarsitul lunii...si,surpriza: Placutele mai au ferodou cat grosimea suportului din metal,deci ar mai merge,in schimb,dicul de frana mai are...19mm grosime (din 25 cat are nou).Din cate am vazut pe ici,pe colo,ar trebui schimbate la 22mm.Masina are 167.000km si banuiesc ca sunt discurile din fabrica.N-am nicio problema cu franele,niciun semn de ceva in neregula...Ce ziceti sa le schimb? Smile
Din etrier iese un cablu electric,cu o mufa cu 2 pini...Este de la ABS sau e senzor electric de uzura a placutelor?
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
schimba-le.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mi-au venit discurile si placutele pentru fata.ATE ...516Lei ...16,3kg.Am platit 13 Lei in plus (1Leu/kg ce depaseste 3kg).Transport gratuit pana la 3kg,la comenzi de peste 400Lei.
Intrebare: Hartia aceea de pe spatele placutelor cu senzorul de uzura (pe care scrie 3M-VHB) trebuie data jos,sau ramane pe placuta? Seamana cu o protectie pentru ceva adeziv,ca la banda dublu-adeziva.


Asa arata discurile vechi de pe masina.Mai au 19mm din 25,dar,nu se manifesta nimic anormal la franare...Totusi,le schimb.Daca nu au mai fost schimbate si sunt cele originale,din fabrica,inseamna ca au 168.000km.

Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Se da jos. E o banda dublu adeziva care lipeste placuta de etrier sa nu scartaie. Discurile alea sunt foarte uzate.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc de informatie...Mai spune-mi te rog,daca stii,aceste placute se monteaza cu senzorul de uzura in spate,sau in fata? Celelalte,din interior,au pe ele o sageata,care am inteles ca trebuie sa indice sensul de rotire al discului,dar,la astea exterioare nu e nicio sageata...Voi vedea cum sunt montate cele vechi,dar...stiu eu cine le-a montat,daca le-a montat corect? Smile

Da,discurile sunt foarte uzate,dar inca mai merg...cine stie cat ar mai merge,dar eu nu risc sa plec in concediu cu ele.Sunt curios cand le demontez sa vad ce brand sunt...eu banuiesc ca sunt cele din fabrica,dar mai stii...
Am vazut cateva tutoriale pe youtube,tar prost facute.N-am reusit sa vad cum monteaza placuta cu senzorul.Pare ca ar fi in spate(corespunzator cozii sagetii de pe cealalta placuta)...Am vazut unul care nici pasta de blocare filete n-a pus si nici cheie dinamometrica n-a folosit (eu mi-am cumparat una 7-112Nm patrat de 3/8 ).
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mi-am schimbat singur discurile de frana si placutele pe fata,la Astra H. Am folosit Loctite 243 (albastru-mediu) pentru blocarea suruburilor,pe care le-am strans cu cheia dinamometrica,conform indicatiilor din manual...Sper sa nu se desfaca,asa cum am patit dupa 3 zile,la o roata...E prima oara cand strang rotile cu cheie dinamometrica,la 110Nm,cum scrie in manual si...prima oara cand m-am trezit in mers (in oras) ca s-au desfacut...a inceput sa "bata" in mers.Am oprit si le-am strans "clasic". E drept ca in manual scrie ca se unge cu vaselina conul surubului,ceeace eu n-am facut.Cred ca conteaza...e alta forta de strangere.
Oricum,cand am demontat,am constatat ca "meseriasul" care a schimbat ultimul set de placute (erau TRW),a montat placutele din interior (de la pistoane) invers (cu sageata in contra sensului de rotatie al discurilor),iar arcul de la etrierul din stanga,era pus,aiurea,pe deasupra (se vede in poza)...Dar,cu toate astea,masina frana bine,nu am remarcat in 1 an jumate de cand o am,nicio problema la franare Smile...deci "merge si-asa".
Placuta din exterior,are un adeziv sub acea hartie de protectie.Dupa inlaturarea ei,apare si sageata cu sensul de rotire al discului,rezulta logic ca senzorul de uzura vine jos (asa erau montate si cele vechi).
Foarte greu am scos discurile vechi. N-au vrut sa iasa decat incalzite cu lampa de gaz...(am si din asta Smile) si cu ciocanul.
Deocamdata,testele par OK.Franeaza bine,nu trepideaza,nu trage in nicio parte la franare. Sper sa n-am surprize tocmai in concediu...

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am revenit din concediu,fara probleme.Dupa aprox 2.000km parcursi,Sibiu-Sunny Beach (BG),apoi Transfagarasan si vreo 20km de off-road (Curtea de Arges-centura Calimanesti DJ 703G...de evitat),masina s-a comportat impecabil Smile...consum mediu 6.5% cu bagaje,AC functionand permanent si stat la blocaje in trafic pe Valea Oltului si Transfagarasan.
Skip ads

  • dediKATO

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am luat masina sh în 2012 (an fabricatie 2008), la 100mii km. Acum, în 2019, am 180mii km. In toti acesti an nu am schimbat o placuta sau vre-un disc. In 2018 am facut ITP, franele au fost in parametrii.Si acum,masina te baga in geam la frana. Ce marca or fi discurile si placutele care sunt acum pe ea..chiar nu stiu, pentru ca as lua la fel. Din ce am citit pe acest topic,parerile sunt impartite,cu privire la marca, doar sa ma uit cam la ce e mai scump,nu?
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
E indicat sa iei si discurile si placutele de aceeasi firma. Eu am pus anul trecut ATE si sunt foarte multumit de ele.Nu am nimic de reprosat Smile
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
ATE, TRW, Ferodo, Textar, Zimmerman...
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
@dediKATO
Producatorul ar trebui sa fie fie scris pe placute, si la discuri pe raza exterioara. - de obicei sunt ruginite rau in zona aceasta.
Daca ai noroc poate scrie si codul de piesa al producatorului.

Posibil sa fie cele originale. (in 4 ani cel dinainte, nu cred sa fi schimbat ceva)
Cum de nu sau tocit pana acum macar placutele?
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu au cum sa tina 180 000km un set de placute. In 150 000 am tocit trei seturi de placute pe fata si doua pe spate. Discurile tin cat 2 seturi de placute. Pe alea fata le-am schimbat la 100 000 si pe alea spate la 150 000.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
danpet a scris:...Am vrut sa verific la Astra H,grosimea placutelor de frana pe fata,urmand sa plec in concediu spre sfarsitul lunii...si,surpriza: Placutele mai au ferodou cat grosimea suportului din metal,deci ar mai merge,in schimb,dicul de frana mai are...19mm grosime (din 25 cat are nou).Din cate am vazut pe ici,pe colo,ar trebui schimbate la 22mm.Masina are 167.000km si banuiesc ca sunt discurile din fabrica.N-am nicio problema cu franele,niciun semn de ceva in neregula...

Se pare ca la mine discurile au tinut la cel putin 3 schimburi de placute...si cred ca ar mai fi mers,dar n-avea rost sa risc,mai ales ca plecam in concediu (2000km).
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Uzura discurilor, dar și a plãcuțelor, ține foarte mult de felul cum utilizezi frâna(excesiv sau strictul necesar) și de combinația de materiale plãcuțe-disc: știu persoane care utilizeazã doar plãcuțe moi ptr a proteja discurile și, zic ei, a avea o frânare mai bunã. Dezavantajul este cã plãcuțele se uzeazã mai des. Nu e nimic anormal sã folosești o pereche de discuri de fațã peste 150 000km, dacã faci o întreținere corectã în zonã, folosești frâna cu ”economie” și plãcuțe de frânã moi...Rar, dar se pot întâlni și discuri în cote la peste 200.000km...
Bineînțeles cã ai mai fi putut merge cu discurile alea, dar faptul cã erau sub cotã și ținând cont de uzura inegalã a discurilor, exista riscul ca, la o frânare violentã, impusã de o urgențã, sã ți se spargã o fațetã(cea mai subțire) a disculului și atunci Dumnezeu cu mila...cum ți-e soarta.
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Va salut! Cat este valoarea minima acceptata a grosimii discurilor fata/spate?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR