Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • petrisorionut86

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Intrebarea este cei care doresc achizitionarea unei masini marca Opel, sa stie unde sa o caute cel mai sigur de altfel.
Ideea e ca dupa cum stiti si voi in ziua de azi pentru 100 de E se reseteaza kilometrajul si o masina de 150 Km poate avea si 80 Km iar cumparatorul fiind un incepator nu prea isi poate da seama. Asa ca eu cu aceasta discutie incerc, sa aflu voi de unde v-ati achizitionat propriile opelase si de unde considerati ca e mai bine sa le luam? Net, vecini, forum (de ce nu), rude, targuri, afara...Argumente Pro si Contra si alte solutii daca aveti sunt binevenite.
Astept raspunsurile voastre...O zi buna si multi km in zile insorite...



[editat] "ati" se scrie impreuna
Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Indiferent de unde,inainte de a plati cere-i voie proprietarului sa-o duci la un service de marca.Bineinteles fara sa comunici unde vrei sa verifici cele spuse de vanzator.Cum esti din Bucuresti,cauta-l pe colegul @maiandrei.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sunt convins ca un topic similar exista (cel putin unul) insa nu-l gasesc acum

si ca sa-ti raspund orice masina sh pe care o cumperi poti sa o cumperi de unde vrei ca tot vor fi probleme
chiar si la masina noua tot sunt probleme daramite la una veche
da, poate e recomandat sa iei masina de la proprietar iar acesta sa fie proprietar de mai bine de 1 an (ca altfel e masina samsarita), insa cel mai bine e inainte sa o cumperi o duci si o testezi bine din toate punctele de vedere.
si la bucsaraie, si la tester, si ochiometric

daca vrei o masina buna o cumperi intr-adevar din germania de la primul proprietar, insa gasesti destul de rar proprietari sa-si vanda masina.
ei de obicei dau masina la dealeri si se spala pe maini.
deja si la dealeri au inceput sa dea kilometrii inapoi, chiar si in germania (unde se zice ca e caz penal daca se gasesc asemenea masini)
dealer-ii au inceput sa dea kilometrii inapoi si masinile respective le arata la cei care isi cumpara masina pentru a o inmatricula in alta tara.

inca ceva, in germania o masina care are sub 150.000 de km si mai mult de 4-5 ani vechime sigur are kilometrii dati inapoi.
daca e sa aiba putini km masina respectiva e vanduta direct de proprietar relativ repede.
  • petrisorionut86

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2011

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:sunt convins ca un topic similar exista (cel putin unul) insa nu-l gasesc acum

si ca sa-ti raspund orice masina sh pe care o cumperi poti sa o cumperi de unde vrei ca tot vor fi probleme
chiar si la masina noua tot sunt probleme daramite la una veche
da, poate e recomandat sa iei masina de la proprietar iar acesta sa fie proprietar de mai bine de 1 an (ca altfel e masina samsarita), insa cel mai bine e inainte sa o cumperi o duci si o testezi bine din toate punctele de vedere.
si la bucsaraie, si la tester, si ochiometric

daca vrei o masina buna o cumperi intr-adevar din germania de la primul proprietar, insa gasesti destul de rar proprietari sa-si vanda masina.
ei de obicei dau masina la dealeri si se spala pe maini.
deja si la dealeri au inceput sa dea kilometrii inapoi, chiar si in germania (unde se zice ca e caz penal daca se gasesc asemenea masini)
dealer-ii au inceput sa dea kilometrii inapoi si masinile respective le arata la cei care isi cumpara masina pentru a o inmatricula in alta tara.

inca ceva, in germania o masina care are sub 150.000 de km si mai mult de 4-5 ani vechime sigur are kilometrii dati inapoi.
daca e sa aiba putini km masina respectiva e vanduta direct de proprietar relativ repede.


Imi cer scuze daca mai exista un asemenea topic pe aici dar eu am cautat inainte si nu am gasit nimic tocmai de aceea l-am facut pe asta, pentru a ma informa si mersi pentru raspuns, imi da de gandit Rolling Eyes
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sa iti spun eu de unde e cel mai bine s aiti iei masina : DIRECT DE LA PROPRIETAR. Fara intermediari, proprietari de 2 zile, sau "rude" ale proprietarilor.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Direct de la propietar e cel mai bine.
Si unde sa cauti masina?
Pai mai intai te decizi ce vrei sa iei si apoi intrii pe forum si cauti la sectiunea vanzare.Mai mult ca sigur masina are deja istoria povestita pe forum si asa poti vedea prin ce a trecut.Apoi te decizi si o duci la un mecanic sa se uite la ea(tester+electrica).
  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ii faci si un test inainte ca sa fi mai sigur cu masina ai doua bucurii cind o cumperi si cind o vinzi Smile
  • ipcboxing

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2011

  • Mesaj Privat
nici Germania nu mai e ce a fost odata, e plin si acolo de dealeri rusi, turci etc care masluiesc masinile
de la proprietar cu mare, atentie si atunci
Skip ads

  • Agape Ioan

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Direct de la proprietar,cel mai indicat.Dar un control amanuntit nu strica niciodata,pentru ca in general cine isi vinde masina nu si-o vinde de buna...evident ca mai exista si exceptii.Putine dar sint...
  • petrisorionut86

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2011

  • Mesaj Privat
As dori un moderator sa inchida discutia.
Motiv: Nu a mai raspuns nimeni de ceva vreme si decizia a fost luata.
Am aflat ce ma interesat si nu vad rostul sa mai ocupe loc pe forum.
O zi buna si multumesc echipei Opel pentru ajutor.
mai sunt si alte topicuri deschise pe langa asta asa ca acesta poate fi inchis.
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
A mea are ...... e din 92( fa un calcul) si avea cand am luato din germania( dealer) 123000, vino tu si dovedestemi ca is dati inapoi si io tio dau gratis si cu plinu de benzina facut.
Acu are 170 mii si nu iam dat decat ulei si apa.


Ultima modificare facuta de Gex la Mar 03 Mai, 2011 8:09 pm
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
demonstreaza tu ca sunt reali km aia.
si scrie romaneste!
Skip ads

  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pai io sunt convins de realitatea lor prin:
- Interior impecabil (fara rupturi fara julituri) acu vino si argumenteaza-mi ca dealeru o schimbat si interiorul
- Motor perfect functional fara consum de ulei sau de combustibil exagerat, nu gazeaza etc
- Caroserie f buna pentru varsta ei
Sa sti ca nu toate masinile care au ani multi in spate is si masluite la Kilometraj, stiu ca regula asta ni se aplica in 90% din cazuri cand vrem sa cumparam o masina dar poate ca la unele sunt de-a drepul reali. doar ca noi ne facem filme ca nu are cum ca am auzit de prea multe ori ca is dati inapoi sau ca se pot da inapoi. cu n euro.
Ps. alta limba nu stiu decat romaneste, daca tu nu intelegi prea bine at exista google translation, sau cum io zice. bafta si nu te ofensa cand auzi si alt adevar decat acela pe care il sti tu.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
hai mai degraba sa dam sfaturi decat sa ne certam
ce e drept masinile de germania cu km putini luate de la dealeri rareori au km reali
asta pentru ca cei care le dau in mare parte sunt firme, iar firmele se folosesc de masini
pe de alta parte masinile de acolo chiar si dupa sute de mii de km sunt in stare perfecta de functionare...
varul meu a adus o toyota din austria, cu vreo 350.000 de km si la un moment dat dupa ce a mers mult prin romania au picat pivotii de pe fata
cei de la service au tras concluzia ca erau piesele originale ale masinii...
masina la peste 400.000 de km nu consuma ulei (decat in limitele normale) si se comporta foarte bine...

insa cand cumperi o masina SH ar fi bine sa o iei de la proprietar si sa-l lasi pe el sa conduca pana la service si pana cand vrei tu sa-i faci un test
o sa vezi ce stil de condus are... daca merge prin gropi fara sa incetineasca, daca sta la semafor cu pedala de ambreiaj apasata, etc
astea sunt semne ca trebuie sa tragi bine de pret pentru ca masinile astea sigur vor avea probleme la directie sau pe la ambreiaj...
de la samsari nu recomand nimanui sa cumpere masina pentru ca alea sunt la suprapret...
si o masina nu o cumperi pentru 2 zile ci pentru ani de zile (asta fiind in cazul meu)
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
jgyprime- Ai dreptate, desi nu am considerat replica mea ca o invitatie la cearta.
Cum am zis, io pe a mea am luat-o de la un dealer romanas, cand am fost sa o iau ma amanat jumatate de zi ca nu avea actele (atunci o luat-o de la proprietar), nu mi sa stricat decat modulul de aprindere si maine poimaine am 50 mii cu ea fara sa schimb un pivot, 50 mii facuti pe drumuri romanesti in decurs de 2 ani si un pic.
Pe langa faptul ca tre sa fi atent la multe qesti at cand iei o masina mai trebuie sa ai si multe grame de noroc.
deci dak ai posibilitatea sa mergi in germania sa iei masina atunci fao, 90% ai sanse mai mari sa iei o masina buna.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu m-am referit la tine ci la discutia contradictorie dinaintea ta...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai bine o iei de la proprietar din Germania. Iti dai seama imediat de ce masinile aici duc sigur 400-500 mii de km. Pe langa lucrurile stiute de toata lumea un mare avantaj e prezenta soselelor de centura foarte bine gandite. Care scad timpul, consumul si uzura masinilor pe ruta acasa-serviciu si inapoi.
  • al3x_vl

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2011

  • Mesaj Privat
eu cred ca e bine sa iei masina de la cineva pe care il cunosti (stii cum o utilizeaza) sau daca vrei sa iei una din targ sa iei un mecanic care stie cum sa verifice o masina
  • catalinra

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai bine din Germania de la dealeri sau privat.
1 nu sunt rupte prin gropi
2 combustibil de calitate
3 sunt curate si intretinute mai bine (unele)
Partea nasoala e cu taxa pentru ca nu se prea merita sa te duci pentru o masina ieftina.
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Am citit ce s-a scris pana acum si nu a scris nimeni despre masinile care se pot cumpara de la banci sau firme de leasing (recuperate) - cu o relatie, putina rabdare si pricepere se pot cumpara masini bune la pret avantajos
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

De unde ati cumpara un opel?
Germania sau alta tara din Vest 56%
Targ Auto din Romania 2%
Bazar gen Autovit (Bucuresti) 2%
Recomandare de la "prieteni, cunostinte" 28%
Site-uri auto online romanesti (exclus forumuri auto) 10%
Forumuri auto romanesti (ex. clubopel.com) 0%
90 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR