Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salut , eram pe la Harsova azi noapte , si inainte de a intra in localitate mi-a sarit un caine la 2 , 3 metri in fatza masinii ... :-j mi-a faramat bara in partea dreapta , farurile ...mi-a indoit aripa.... mi-a facut-o praf ... mi-a sarit si airbagul din scaun pe partea dreapta ... Va rog dati-mi si mie un pret orientativ ... variante alternative .... orice numa sa o fac mai rpd la bani mai putini....
Skip ads

  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nasol ce ai patit.
Spune intai ce masina ai, preturile la piese sunt in functie cat de noua e masina

Partea cu airbag-ul e cea mai nasoala, trebuie schimbat apoi rescris calculatorul de airbag.
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Acum am mai mult timp sa povestesc , povestesc aici pt ca vreau sa va impartasesc din experienta mea si din patania mea...

Incepe asa , acum cateva zile , un prieten m-a rugat sa il iau de la aeroportul Kogalniceanu din constanta , toate bune si frumoase doar ca m-a anuntat cam tarziu ca avionu aterizeaza la ora 9 jumate seara ... nimic rau in asta doar ca eu sunt incepator , am 18 ani , si poate ca nu sunt la fel de grijuliu si migalos in trafic , poate! ... toate bune si frumoase , am spalat masina , am aranjat-o i-am facut plinul ... drumul , spre umirea mea a fost stas , iar comportamentul masinii ( Vectra B2-CC 2.2i 2002 ) a fost impecabil , perfect! insa , la intoarcere ... dupa ce am depasit un sir lung de tiruri , am revenit pe banda mea , bucuros ca am reusit sa trec de camionagii si am nimerit o portiune de drum liber am zis sa merg lejer , 100 km/h ... dupa vreo 2 minute , observ un tir care vine de pe contrasens , iar in secunda 2 un caine imi sare in fatza masinii ... in acea fractiune de secunda am vazut farurile tirului prea aproape si din reflex am franat si am tinut volanul DREPT! .... cainele a zburat vreo 5 metri , era ditamai dulaul , era un cap peste bordul masinii ... masina e facuta praf , pentru un caine care a sarit din santz in fatza masinii ... am remediat cum am putut masina cat sa pot ajunge la braila , ulterior , pe la harsova banuiesc , mi-a cazut si numarul de inmatriculare .... IN CE TARA EUROPEANA SE MAI INTAMPLA ASTA ? Innebunesc cand vad ca toate taxele pe o masina sunt la nivel de Franta , Italia , Germania si conditiile care mi le ofera statul sunt jalnice , demne de dispretz ... Mie acum cine imi repara masina ? ce vina am eu ca sofer ca mi-a sarit in fatza masinii ?

Bilantul este asa .... : -Aripa fatza dreapta indoita ; Airbag scaun dreapta s-a declansat , bara sport sparta , proiector , duza spalat faruri , far cu xenon si capota zgariata , vopseaua de asemnea este metalizata deci o sa ma coste o avere pentru o javra de caine .... de acum incolo , franez cat pot de tare si daca n-a fugit mancand pamantul il omor eu cu mana mea .... dau 1500 de ron pentru un caine ? .... Imi vine sa plang de nervi cand ma gandesc ca am muncit 2 ani de zile in fiecare zi libera de la scoala ca sa pot sa imi iau masina asta si acum , ca si cum n-ar fi bani munciti , mi se intampla asa ceva ... nu stiu sincer ce sa fac , de cand l-am lovit vad numa caini pe langa mine .
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Acum am mai mult timp sa povestesc , povestesc aici pt ca vreau sa va impartasesc din experienta mea si din patania mea...

Incepe asa , acum cateva zile , un prieten m-a rugat sa il iau de la aeroportul Kogalniceanu din constanta , toate bune si frumoase doar ca m-a anuntat cam tarziu ca avionu aterizeaza la ora 9 jumate seara ... nimic rau in asta doar ca eu sunt incepator , am 18 ani , si poate ca nu sunt la fel de grijuliu si migalos in trafic , poate! ... toate bune si frumoase , am spalat masina , am aranjat-o i-am facut plinul ... drumul , spre umirea mea a fost stas , iar comportamentul masinii ( Vectra B2-CC 2.2i 2002 ) a fost impecabil , perfect! insa , la intoarcere ... dupa ce am depasit un sir lung de tiruri , am revenit pe banda mea , bucuros ca am reusit sa trec de camionagii si am nimerit o portiune de drum liber am zis sa merg lejer , 100 km/h ... dupa vreo 2 minute , observ un tir care vine de pe contrasens , iar in secunda 2 un caine imi sare in fatza masinii ... in acea fractiune de secunda am vazut farurile tirului prea aproape si din reflex am franat si am tinut volanul DREPT! .... cainele a zburat vreo 5 metri , era ditamai dulaul , era un cap peste bordul masinii ... masina e facuta praf , pentru un caine care a sarit din santz in fatza masinii ... am remediat cum am putut masina cat sa pot ajunge la braila , ulterior , pe la harsova banuiesc , mi-a cazut si numarul de inmatriculare .... IN CE TARA EUROPEANA SE MAI INTAMPLA ASTA ? Innebunesc cand vad ca toate taxele pe o masina sunt la nivel de Franta , Italia , Germania si conditiile care mi le ofera statul sunt jalnice , demne de dispretz ... Mie acum cine imi repara masina ? ce vina am eu ca sofer ca mi-a sarit in fatza masinii ?

Bilantul este asa .... : -Aripa fatza dreapta indoita ; Airbag scaun dreapta s-a declansat , bara sport sparta , proiector , duza spalat faruri , far cu xenon si capota zgariata , vopseaua de asemnea este metalizata deci o sa ma coste o avere pentru o javra de caine .... de acum incolo , franez cat pot de tare si daca n-a fugit mancand pamantul il omor eu cu mana mea .... dau 1500 de ron pentru un caine ? .... Imi vine sa plang de nervi cand ma gandesc ca am muncit 2 ani de zile in fiecare zi libera de la scoala ca sa pot sa imi iau masina asta si acum , ca si cum n-ar fi bani munciti , mi se intampla asa ceva ... nu stiu sincer ce sa fac , de cand l-am lovit vad numa caini pe langa mine .
Skip ads

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Te inteleg foarte bine, sunt intru totul de acord, statul asata de cacat nu ne ofera nimic in ceea ce priveste siguranta rutiera, ne calim in astfel de intamplari.
Imi cer scuze anticipat si tinand cont de situatie - de legalitatea indoielnica si de neprotejarea din partea statului - propun o solutie nu tocmai ortodoxa.
Cer iertare anticipat celor mai catolici, dar in acelasi timp ii rog sa se gandeasca ca asa ceva li se poate intampla oricand, oriunde pe plaiurile mioritice. Chiar si in fata la Cotroceni, sau la locuinta de protocol a primului ministru......

Colegii, de pe forum cu o masina identica iti pot da o mana de ajutor. O polita casco incheitata pe numele tau si pe "masina ta de imprumut" la un agent sau agenta mai intelegatoare si platesti prima luna, eventual a doua, apoi poti cere dauna in trafic. Pe masina ta, de asta data. Sfatul meu este sa te intorci la locul crimei, trage javra afara din sant, taraste-o in fata masinii 5 metri, te dai mai in spate faci una , doua poze, pentru mai tarziu.
Este bine sa le ai. Asta acum repede pana nu intepeneste javra de tot. Stiu ca este scarbos, nici prea ortodox, dar nu ai ce face - sau, ai ce face daca te dau banii afara din casa.........
Ca si pret, ce sa iti spun, dezmembrarile sunt cea mai simpla solutie, mai ieftina este via Anglia pentru piese la licitatie, dar este ceva de asteptat, dar iti garantez ca cu 150 ai sanse sa iti iei toate piesele, chiar si farul care binenteles nu va fi bun pt ca are alta dispersie.
Bafta iti doresc!
  • Luci Sefu

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Imi pare rau pt patania ta. Din pacate asta e tara in care traim. Nu cred ca te incalzeste cu nimic dar intr-o seara am fost la o nunta in alt oras iar seara cand m-am intors (pe la 3-4 dimineata) mi s-au dilatat deodata pupilele cand am zarit in lumina farurilor conturul unui cal care era liber pe strada. Dupa o frana brusca in care era sa pup volanul am reusit sa trec pe langa el si sa nu-l deranjez. Alta data (eram cu un passat) mergeam in spatele unui tir si pac - de sub rotile tirulul apare comunitarul. Spoilerul negru de sub bara - terminat(tirul la calcat pe spate iar mie mi-a rupt spoilerul cu capul).
Tatal meu nu stia de ce soferul din fata lui a franat, a intrat in depasire si bineinteles si-a facut aparitia un comunitar. Rezultatul - bara fata terminata si radiatorul deplasat.
Daca imi amintesc bine, acum vreo 1 an 2 am auzit la stiri cum un autovehicul a trimis pe lumea cealalta vreo 40 de mioare care traversau noaptea autostrada Bucuresti-Pitesti. Ciobanul plangea dupa oi, soferul avea masina praf. O fosta colega de-a prietenei mele a evitat un caine si a intrat in 2 babe. Vecina mea a evitat un betiv si a intrat cu masina in sant (si ea si sotul dansei concedii medicale, spagi la doctori, operatii la coloana respectiv picioare, si bineinteles multa suferina - pt un betiv nenorocit.)
La inceput, cand am luat si eu permisul ma simteam regele soselelor, dar in timp, am constatat ca 1 secunda de neatentie imi poate fi fatala. Ii multumesc si tatalui meu care desi mi-a dat pe mana o masina destul pe puternica mi-a atras mereu atentia ca eu trebuie sa conduc preventiv si ca 100Km/h pe strazile din Romania e mult (mai ales noaptea).
In concluzie din orice patanie ai ceva de invatat. Multumeste lui Dumnezeu ca n-ai patit nimic. Se putea intampla si mai rau. Pana la urma masina este un fier, viata conteaza cel mai mult si ma bucur ca n-ai patit nimic.
Esti inca la inceput, dar cu timpul o sa intalnesti in trafic tot felul de situatii pe care sper sa le depasesti cu bine si sa previi astfel de situatii.
Numai bine. Sarbatori fericite!
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cel mai bine cumperi piese originale din dezmembrari, poate ai noroc si gasesti si pe culoarea masinii tale(cele de caroserie).Evita cat de mult sa le cumperi noi, neoriginale, de calitate indoielnica. Poti pune un anunt si aici la rubrica Vand/Cumpar piese.
Eu am luat un cal acum 2 ani si avarii au fost destule, doar ca eu am avut "noroc" si nu mi-au sarit airbagurile(era viteza de vreo 70-80 km/h). Alt noroc a fost ca l-am luat pe ultimul dintr-un sir de 3sau 4 si nu am intrat in toti, pentru ca de evitat nu se punea problema(santuri de aprox 1 metru pe marginea drumului). piesele le-am luat partial de pe clubopel si din dezmembrai. nou am luat parbrizul si geamul lateral, oglinda si armatura barii fata(pentru ultimele 2 imi pare rau pt ca sunt niste turcisme grosolane care nu merita banii-armatura e subtire, iar oglinda vibreaza la viteza mai mare si de la muzica). Spor la treaba!
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
mariano ..... Nu! astia de la sigurari nu suporta concurenta cand e vorba de manevre.
Skip ads

  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Traim in Romania, si asta spune tot ! @crs_crs imi pare rau de patania ta si mai ales,acum inainte de Paste Sad
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Doar ce imi cumparasem masina... am niste prieteni mai intelegatori la un service din braila ... service vechi cu experienta , si mi-au zis ca nu-mi taxeaza manopera ... dar fara manopera tot ma ajunge 10 mil ... cu toate piesele originale ... e naspa ce sa zic ... si incepator si toate prostiile . Cred ca o sa-mi fac Casco ...dar s-ar putea sa ma ajunga mult ... mult! Multumesc mult de sfaturi si de intelegere .

@mariano prietene sincer ... apreciez sfatul si ar fi meritat incercat , dar merg pe mana lu tata , sofer profesionist de 25 de ani, iti dai seama ca stie toate manevrele cu asigurari , casco etc... si mi-a zis ca nu e prea sigur ...

Cu dezmembrarile ... ce sa zic , cam greu de gasit la dezmembrari o barac ca a mea , cu toate prostiile si senzorii care ii avea ... e full masina ...

acum inteleg , toate vorbele care le luam in nume de rau de la tata , care tot timpul e prin tara cu delegatiile lu sefu'su , conducand masini de sute de cai putere , si tot nu merge asa de viteaz ca mine , stiind ce se poate intampla ...
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
nu-ti mai cauta nici o vina si nu lasa ca acest accident sa te marcheze catusi de putin
Am patit-o si eu cu 3 accidente cu javre si vulpe si stiu ce inseamna
sa ramai in puterea noptii cu familia din cauza unor javre pe care nu le mai strange nimeni de pe soselele acestei tari INTEGRATE IN UE.
sa cheltuiesti ZECI de milioane aiurea si prosteste....
la bz am lasat 13 milioane si 14 ore de stat in frig exclusiv din cauza unui caine acum aproape 3 ani
SI NU UITA
AU MURIT OAMENI foarte multi in accidente asemanatoare / carute,cai ,javre,gropi.........
p.s. mergi pe mana dezmembrarior ,piesele de noi te vor rupe la buzunar
cere oferta de piese de pe site-urile de dezmembrari si chiar aici pe forum sunt multi colegi care au preturi bune.
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
nu-mi caut vina , nu m-a marchat , dar mor de ciuda ca nici macar nu facusem drumu ala pentru mine ... si acum cine repara masina... eu...
Skip ads

  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
asa arata acum.


  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
dandobre a scris:Cel mai bine cumperi piese originale din dezmembrari, poate ai noroc si gasesti si pe culoarea masinii tale(cele de caroserie).Evita cat de mult sa le cumperi noi, neoriginale, de calitate indoielnica.

sustin afirmatia colegului de mai sus, chiar daca zic ei ca iti ofera garantie la piesele noi...dar sunt foarte proaste. sunt si eu unu dintre cei care am avut probleme, dupa montarea unor piese noi neoriginale...
sper sa iti rezolvi problema cat mai repede colegu'
ai eu am avut probleme asemanatoare, aceeasi varsta, aceeasi perioada(aproape de paste ma refer) aceleasi probleme, stiu cat de greu e...nici nu vreau sa ma gandesc.
Mult noroc in rezolvarea problemelor colegu'
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ce ar fi de cumparat din cate se vede ar fi aripa(desi si asta cred ca se indreapta), farul, spalatorul de far si airbagurile. Bara fata cred ca o poti repara la cineva care lucreaza cu fibra (iesi mult mai ieftin decat una noua). Te-as ajuta eu dar sunt cam departe Very Happy . Spor la treaba!
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
S-a intamplat in ziua care la crestini se numeste " Joia neagra " si eu si tata am avut accident in aceeasi zi , multumesc lu dumnezeu ca au fost usoare , si n-au fost din greselile noastre ... am rezolvat cu reparatiile.... joi mi-au spus ca e gata ... am si platit , mi-a dat Dumnezeu castig la pariuri exact cat sa-mi repar masina Smile)) 13 mil... exista un Dumnezeu . Multumesc de sfaturi tuturor , si ... Hristos a Inviat!
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Adevarat a inviat! Ma bucur ca ai rezolvat cu masina! Km multi fara incidente in continuare!
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Astazi , dupa ce lumea a venit din concedii ... m-am dus la service sa vad si eu masina ... am urcat-o pe rampa , mi-au dat bara jos ... si atunci ... surpriza ... radiatoarele sparte , imediat ce am desprins bara am vazut cum au cazut bucati din ele ... mi-au zis ca am indoit mai multe lucruri p'acolo , filtrul de aer la fel e facut praf ... pentru un caine ... sincer , innebunesc , vreau sa omor toti cainii care'i vad , vreau sa arunc un caine in fatza masinii celor de la drumuri si poduri din romania ... E o bataie de joc ... nu mai suport tara asta ... Taxa de inmatriculare , caini pe sosele , impozite imense ... pentru ce dracu platesc atatia bani ? sa-si bata ei joc de mine cu fiecare ocazie ... ?
  • S3rG3nt

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Crs....linisteste-te...un fier se indreapta...important este ca tu esti ok,si ca nu au degenerat lucrurile in altceva...
Acum cativa ani am lovit un cal...si datorita acelui cal,am ramas fara masina..caci...ea nu mai fost buna decat pentru dezmembrat...si iti dai seama..ca nu aveam pe cine sa dau vina...si de aceea inca o data bucura-te ca esti bine,si ca se poate repara...incetul cu incetul masina ta care este foarte frumoasa,din ce vad in poze,va redeveni ce a fost...
Succes,si nu fi descurajat....va fi bine...eu cel putin iti tin pumnii...
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
stie cineva de unde iau si eu un far xenon dinasta ?~X(~(X~(X(~X(~X(
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR