Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
@Luciaan - poate intre timp ti-a trecut ideea cu prelungirea capotei. Nu , nu merge sudat electric ( cu electrozi) pentru ca tablaria masinii nu-i gard. Si din autogen o scoti foarte greu si trebuie sa fi verisor cu Fat-Frumos ca sa nu ondulezi capota din cauza caldurii si a dilatarii excesive.. Acum gasesti la orice atelier aparat de sudura MIG ( argon - cum ii spune popular). Cu acest aparat se puncteaza adaosul ce-l vrei tu sa coboare peste faruri , apoi punctele in cauza se polizeaza , se mai verifica planitatea si simetria capotei , dupa care urmeaza chit , slefuit , spritz-chit , vopsea, eventual lac. Ideeal ar fi sa vopsesti toata capota deci tot nu scapi fara un vopsitor. Nu-i asa spaima mare , de obicei se merge la manopera vopsit per element ( cind e vorba de ,,bucati,,) si cit sa-ti ia pentru o capota ? 150-200 lei - acum depinde de la conditii la conditii. Cu spray-ul faci caruciorul de butelii.

@mariocove - am tot studiat pozele tale si nu stiu ....sa te admir pentru rabdarea de a munci la o carpeala , rezistenta si perseverenta la 8 grade C sau pentru speranta ca ai fost motivat de ideea ca lucrarea ta va tine 2-3 ani !

Cel putin pe partea pe care ai lucrat ar fi fost vorba de inlocuit un segment de aripa si ,,sunca,, aia de la usa. Restul se putea reconstrui din citeva petice. Cat sa-ti fi luat un tinichigiu manopera plecand de la faptul ca tu ai investit deja aproape 100 lei in chit + munca in frig + un rezultat nu tocmai ok ?

Face fiecare insa cum crede , uneori sintem nevoiti sa ne descurcam cum putem.

ps - pacat ca te-ai grabit la final. Putea iesi ceva aparent frumos. Smile
Skip ads

  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Bravo! incomparabil cu ce era inainte! Ai facut treaba buna! Sa te tina cat mai mult vectra ta!
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Aries a scris:

@mariocove - am tot studiat pozele tale si nu stiu ....sa te admir pentru rabdarea de a munci la o carpeala , rezistenta si perseverenta la 8 grade C sau pentru speranta ca ai fost motivat de ideea ca lucrarea ta va tine 2-3 ani !

Cel putin pe partea pe care ai lucrat ar fi fost vorba de inlocuit un segment de aripa si ,,sunca,, aia de la usa. Restul se putea reconstrui din citeva petice. Cat sa-ti fi luat un tinichigiu manopera plecand de la faptul ca tu ai investit deja aproape 100 lei in chit + munca in frig + un rezultat nu tocmai ok ?

Face fiecare insa cum crede , uneori sintem nevoiti sa ne descurcam cum putem.

ps - pacat ca te-ai grabit la final. Putea iesi ceva aparent frumos. Smile


Pai un tinichgiu cred ca ii luat vreo 300 de lei pentru toata afacerea asta. Nu e vreun insignia nou, este totusi o vectra din 1992, si cred ca a facut o treaba destul de buna tinand cont ca nu este tinichigiu de meserie. Eu zic ca a meritat tinand cont ca i-au ramas ceva bani in buzunar si materiale inca odata cat a bagat in reparatie. Deci in aia 85 de lei intra si o alta reparatie posibila.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am spus ca apreciez ceea ce a facut dar din pacate , dupa parerea mea , e un efort in zadar. Tot ce a castigat eventual este un anumit timp si e bine si asa pentru ca poate colegul momentan nu dispune de resurse de investit. Rugina tot va avansa mai departe, va ,,urca,, pe aripa spate , urmeaza ,,oala,, telescop si evident pragul chiar daca la exterior pare ok. Si mai mult ca sigur aceeasi problema e si pe partea cealalta. E o chestiune de timp pana va reusi roata spate sa infiltreze apa sub bancheta.
Daca intentioneaza sa duca masina la ,,cimitir,, peste 1 an , e ok , in rest doar a castigat timp, asta in timp ce cheltuielile cu un reparat profi ( inlocuit elemente caroserie ) vor creste pentru cand va ajunge la un tinichigiu.
Skip ads

  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Reparatia "ca la carte " ma costa in jur de 500 lei si insemna sa cumpar panoul din spate nou,taiat,sudat si vopsit. Am facut acum 5 ani o reparatie capitala la service incluzand schimbarea ambelelor praguri,reparat oala stanga unde vine amortizorul si antifonat toata masina pe dedesubt. Am gresit ca nu am cumparat aparatori de plastic la pasajele din spate. A costat in jur de 1500 lei toata operatia . Daca este vorba despre un element de siguranta bineinteles ca apelez la taiere si sudare. Nu prea am fost multumit de calitatea tinichigiilor si de aceea in situatia asta am ales sa improvizez eu si cu bani relativi putini plus 4-5 ore in doua sambete.Timpul va spune cat va tine,asta daca nu crapa motorul sau altceva important,are totusi 340000 km si 23 ani masina.Experimentul l-am descris pt a da idei si altor colegi care vor o solutie provizorie facuta acasa si ieftina pt a acoperi anumite gauri cu bani putini.Sper ca altora sa le iasa mult mai bine si sa perfectioneze tehnica.Eu sunt multumit.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Smile Tot din cauza nemultumirii lucrarilor facute de tinichigii din zona , pentru ca ma vedeam mereu in situatia sa platesc lucrarea lor si acasa mai continuam eu ce batjocoreau ei , intr-o zi m-am enervat si mi-am cumparat un aparat de sudura MIG second cu adaos de gaz inert ( Ar + Co2 ). E putin mai delicat cu transportul tubului si umplerea lui dar deocamdata merge. Apoi tot experimentand pe capote, usi si bucatele de tabla , in citeva luni am invatat sa sudez singur la un nivel multumitor.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR