Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, aveti idee de unde pot face si eu rost de o mufa AUX-IN si la ce bani?
Astept cu interes raspunsurile voastre.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
De la orice magazin cu piese electronice Wink
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Hmmm...ori nu am inteles eu bine...ori...nu stiu
Nu in mufa asta trebuie conectat AUX-IN...sau mufa asta este pentru altceva...eu asa am inteles...
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cele 3 fire care vin la mufa AUX in ( mufa AUX IN e un Jack de 3.5 ) se conecteaza la mufa de la unitatea HU. In tutorial am indicat si pinii unde trebuie conectate firele Wink
Skip ads

  • dpm_1979

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salutare Edwin , trimite-mi te rog pe PM unde pot gasi interfata AV . multumesc.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ai PM. Succes Wink
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari Edwin!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru aprecieri Wink
Poate ti-am dat "o idee" pe viitor Rolling Eyes
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
momentan am o unitate multimedia, dar nu se stie niciodata Smile)! tine-o tot asa!
  • Wannabe

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutari,

Azi mi s-a montat si mie camera video pentru mars-arierre. Cel de la care am cumparat interfata are si un atelier pentru partea electrica si contra-cost mi-a facut tot montajul pe masina. Fiindca eu nu am REC, alimentarea de la instalatia masinii s-a facut prin "legarea" la firele deja existente.

Montajul a fost facut similar cu ce a prezentat Edwin in tutorial.

Camera video (pentru Astra H) am cumparat-o de pe E-Bay din Taiwan si a venit prin Posta cam intr-o luna. Am ales sa cumpar de pe E-Bay pentru ca este mai ieftin decat ce se gaseste pe piata. Am platit aproximativ 30 $ cu tot cu transport.

Imaginea (camera) are o grila cu distantele de 3m, 1,5m si 0.5m, dar prima impresie este ca parca nu se "pupa" cu distantele masurate (semnul de 3m e mai aproape decat 3m masurati "ochiometric"). Poate in China, metrul este mai mic decat in Europa Laughing

In schimb imaginea este buna si se vede clar. Sper sa se vada bine si seara doar cu lumina de la mars-arierre.

Tin sa-i multumesc lui Edwin pentru raspunsurile la toate intrebarile mele si pentru disponibilitatea lui de a ma ajuta.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Imi pare bine ca ai reusit Wink
Interesanta este gradatia de pe camera: 3m, 1.5m...La mine ultima gradatie este 40 cm..si de acolo scade pana la 0. Cam la fel este si la @Cristian Tm chiar daca nu am cumparat camera din acelasi loc.
Am facut si eu o verificare...cand ajung la limita de 40 cm, in realitate sunt aproape 46-48cm...cea ce este foarte aproape de realitate. La tine pare putin mai mult, dar dupa ce te obisnuiesti cu camera nu vor fi probleme la parcari.
Si mie mi-a luat ceva timp... dar acum de cel mai multe ori parchez la "milimetru" Smile
Pune niste poze sa vedem achizitia Wink
  • Wannabe

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Am atasat poze cu achizitia Wink












In ultima poza apare cum s-a conectat alimentarea la 12 V permanent, iar in penultima poza apare conectarea la firul de la becurile de mars arriere pentru comanda camerei. Nu am reusit sa pozez filtrul si releul ca sunt ascunse si "invelite" in banda de izoler.
Skip ads

  • dragos_H

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut Edwin , trimite-mi te rog pe PM unde pot gasi interfata AV si camera . multumesc.
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Wannabe a scris:Salutari,

Azi mi s-a montat si mie camera video pentru mars-arierre. Cel de la care am cumparat interfata are si un atelier pentru partea electrica si contra-cost mi-a facut tot montajul pe masina. Fiindca eu nu am REC, alimentarea de la instalatia masinii s-a facut prin "legarea" la firele deja existente.

Montajul a fost facut similar cu ce a prezentat Edwin in tutorial.

Camera video (pentru Astra H) am cumparat-o de pe E-Bay din Taiwan si a venit prin Posta cam intr-o luna. Am ales sa cumpar de pe E-Bay pentru ca este mai ieftin decat ce se gaseste pe piata. Am platit aproximativ 30 $ cu tot cu transport.

Imaginea (camera) are o grila cu distantele de 3m, 1,5m si 0.5m, dar prima impresie este ca parca nu se "pupa" cu distantele masurate (semnul de 3m e mai aproape decat 3m masurati "ochiometric"). Poate in China, metrul este mai mic decat in Europa Laughing

In schimb imaginea este buna si se vede clar. Sper sa se vada bine si seara doar cu lumina de la mars-arierre.

Tin sa-i multumesc lui Edwin pentru raspunsurile la toate intrebarile mele si pentru disponibilitatea lui de a ma ajuta.


Salut,

Chiar daca aveai REC montarea se face tot de pe un + Baterie (permanent) si cu actionare din plusul de pe becul de marsarier.
Astra H are CC si in permanenta trimite tensiune catre becuri pentru verificarea starii filamentului (ars sau nu), aceste tensiuni (V) sunt prea mici sa comute interfata in modul camera dar totusi genereaza niste bruiaje pe CID.

Apropo interfata a fost montata la mine si camera intradevar afiseaza eronat distanta dar in schimb are o rezolutie foarte buna.
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
@edwin ... Se poate un pm in care sa imi precizezi modelul playerului si al alimentarii?
Multumesc
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@insignia, desigur, ai PM cu detalii.
@dragos, ai si tu PM. Numai bine
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
La o insignia cu dvd 800 navi pot monta rearcamera la display-ul principal sau trebuie inlocuit si display-ul? Multumesc
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate nici pe DVD 800 nu se poate monta camera de marsarier ( plug and play)... doar cu ajutorul unei interfete video. Se monteaza exact ca la Astra H/ZafiraB...daca gasesti o interfata care sa fie compatibila.
Sau poti folosi un "gadget" aftermarket care "cica" stie de toate ( camera, filme etc. )
Uite AICI mai multe detalii Wink
  • mylanezu

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut, imi spune si mie cineva va rog cum se cheama acea interfata video? In ce consta si unde as putea gasi asa ceva? Se poate conecta si printr-un iDevice? Multumesc frumos.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Se numeste "interfata video CID Astra H/Zafira B". Daca dai o cautare pe "google" gasesti toate detaliile..pe care de altfel le-am postat si eu in acest topic. Daca te uiti la pozele postate de mine vei observa ca poti conecta orice "device" care poate reda audio/video. ( Iphone, Ipad, Tableta, media player, smartphone etc ).
Daca vrei calitate cat mai buna ( atat audio cat si video ) foloseste un media player. Ai detalii in chiar primul post al acestui tutorial. Succes.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR