Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Dario

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2011 Z17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2011

  • Mesaj Privat
KingBushido a scris:Buna ziua tuturor!Am si eu o problema.Acum o saptamana cand a castigat Otelu Galati meciul cu Timisoara am iesit in oras cu masina si am folosit claxonu in exasperare.Prin urmare la un moment dat a murit.A2a zi m`am uitat era arsa siguranta de la claxon ; o schimb si zic gata dar..claxonu merge ce merge si la un moment dat iar se arde siguranta ; nu imediat ci la cateva zile de la inlocuire.Intrebarea mea este de ce mi se intampla asta?Posibil vreun releu?Si daca e asta stie cineva unde e situat?Sau sunt goarnele in sine..problema e ca nu stiu unde sunt.Si inca ceva..de atunci cand functioneaza claxonul se aude mult mai incet ca inainte.Mentionez ca masina e un Opel Astra G din 2005 1.4 twinport.
Va multumesc anticipat.


Salutare!
Aceleasi probleme le am si eu.Ieri seara am "dat" in claxon ca disperatu' pana a mutit.Am verificat sigurantele,toate bune si la locul lor.
Mentionez ca am un claxon cu doua goarne,iar masina este un Astra G,motor Y20DTH (daca asta conteaza).
Skip ads

  • shaqdave

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut
am un opel astra h 2005 cu motor 1,7. am probleme cu masina la modul ca partea electronice face figuri: comenzile pe volan cand merg cand nu merg...asta nu ma deranjeaza asa tare..dar problema este ca si claxonul la fel..cand vrea merge..cand nu vrea...nu merge..la fel si avariile si chiar si aerul conditionat mi-a facut 1 singura data e adevarat problema asta..chiar nu a fost in stare niciun mecanic sa imi zica ce e...ba ca e contactul..ba ca e computerul de bord...etc. ma poate ajuta cineva va rog ?
  • wildursulika

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Stie careva unde se afla releu de la claxonul unei corsa C, sa mi-l arate si mie pe o poza ceva? merci
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Azi am vazut si eu cat de prost este pozitionat claxonul la H-ul meu.El functioneaza foarte prost deabia se aude.As vrea sa i mut locul undeva mai sus si sa l curat.Vreo sansa sa i revina sau il inlocuiesc?
Skip ads

  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Cred ca i am dat de cap.Azi am claxonat apasand pe diferite colturi ale acestuia si in dreapta daca apas claxoneaza ok (dar nu mereu).daca apas jos sau stanga face ca o vaca.Cum rezolv si eu chestia asta.E vorba de mufa care e sub airbag nu?
  • wildursulika

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ianys_andrey a scris:Azi am vazut si eu cat de prost este pozitionat claxonul la H-ul meu.El functioneaza foarte prost deabia se aude.As vrea sa i mut locul undeva mai sus si sa l curat.Vreo sansa sa i revina sau il inlocuiesc?


Mda; claxonul la opel pare sa fie o buba la majoritatea modelelor( e amplasat jos in fata rotii si se umple de mizerie si noroi) . AL meu la Corsa c face la fel si din ce am cautat pe net sunt multi care se plang de acest lucru. Rezolvarea ar fi sa cumperi alta goarna originala, dar sa fi atent la mufe sa se potriveasca si sa ii muti locul sau cel mai bine o goarna cu compresor cum au camioanele dar e mai complicat aici si cu spatiul si cu instalatia electrica pentru ca papa curent mult. Bafta si sper sa rezolvi buba..
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu e de la claxonul de la roata.I am gasit buba.E de la partea de la volan.Daca apas in dreapta volanului merge ok dar nu mereu.In rest oriunde as apasa face ca o vaca si deabia se aude.Deci de acolo e buba.Cum rezolv asta?Cum se da capacul acela jos?
  • gabysssu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
are cineva cunostinta de un kit de reparatie buton claxon volan la astra g? asta e boala generala la ele.se crapa cacatul ala de plastic care inveleste butonul si se vede si ca dracu.is curios daca mai exista si alta varianta decat cea de inlocuire airbag cu tot cu butoane.ms
Skip ads

  • gabysssu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
ianys_andrey a scris:Cred ca i am dat de cap.Azi am claxonat apasand pe diferite colturi ale acestuia si in dreapta daca apas claxoneaza ok (dar nu mereu).daca apas jos sau stanga face ca o vaca.Cum rezolv si eu chestia asta.E vorba de mufa care e sub airbag nu?


daca ai astra h...... cred ca e o problema comuna.iubita mea are astra gtc deci acelasi interior ca la h.
daca lasa masina mai mult in soare se intampla uneori ca atunci cand apasa pe volan sa claxoneze se da muzica mai tare. cred ca e din cauza caldurii care se acumuleaza in masina dand nastere la niste dilatatii pe la contactele de la volan. dupa ce se mai racoreste in masina functioneaza normal.uneori nici comenzile de pe volan nu merg, nu se intampla nimic altceva decat ca o ia razna volumul.
  • 17_adi

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 Y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am si eu o problema, des intalnita de posesorii de astra g.butonul claxonului stanga s-a deteriorat foarte tare,daca trag putin de el cred ca se desprinde foarte usor din locasul acela.am gasit la un prieten niste butoane de vanzare.stie cineva cum se monteaza?se lipeste?am inteles ca trebuie tot capacul volanului schimbat..dar din moment ce gasesc acel buton,nu merge inlocuit doar el?
  • gabysssu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poti pune o poza sau un link cu acele butoane?pun pariu ca multa lume ar fi interesata de ele.
  • 17_adi

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 Y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
sunt butoanele de la claxon..nu am poza...avea mai de mult un coleg de pe forum un volan de vanzare in urma unei masini dezmembrate cu butoanele intregi.si nu stiu daca merge sa pun decat butonul.fara sa cumpar tot ansamblul.
Skip ads

  • gabysssu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
trebuie tot ansamblul cu tot cu airbag care e prins in 2 suruburi in partea spate a volanului
  • 17_adi

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 Y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
da..azi m-am uitat mai bine si butonul nu este foarte rupt..ci ansamblul de langa el,in colt...asta e..sa mai astepte pana cand o sa am bani..sau pana o sa schimb masina:))
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut tutror Am avut butonul claxonului+pielea din jurul lui rupta si am incercat tot felul de lipiciuri pana am incercat Loctite Super Flex ceva de genu atasez si o poza! S-a lipit foarte repede si de vreo 2-3 luni nu am avut probleme! S-a lipit foarte tare! L-am cumparat din Carrefour:D
  • 17_adi

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 Y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
o poza cum arata acum se poate?
  • AndiBAD

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu aceiasi problema cu claxonul la masina din semnatura cand fac un drum mai lung gen 100 km am observat ca isi da drumu sau merge cam cand vrea mai bine zis .... am pus pe tester cu op-com si nu am eroare.Ce poate fi?
  • gabysssu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu aceiasi problema cu claxonul la masina din semnatura cand fac un drum mai lung gen 100 km am observat ca isi da drumu sau merge cam cand vrea mai bine zis .... am pus pe tester cu op-com si nu am eroare.Ce poate fi?


salut.mai mult mai sigur este vb despre contactul electric de la colonoana de pe volan care deserveste claxonul si comenzile pt CD player. la caldura mai mult ca sigur acel contact se dilata sau da la masa cu alte contacte. odata am patit ca atunci cand apasa-m claxonul se dadea muzica mai tare.

numai bine
  • AndiBAD

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Cu muzica singura legatura ar fi ca la viteza mai mare se da mai tare am inteles ca ar fi o setare din player cd 30mp3.dar nu se da altfel........... Crying or Very sad
  • nicusan75

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004 G Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu am rezolvat problema asa:
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR