Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
shefu, pune antigel roz ca este universal si n-are ce rau sa-i faca, ideal ar fi sa-l pui 50% cu apa sa stai linistit la iarna.
Skip ads

  • mihai pompiliu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat
am schimbat si eu antigelul si mecanicul a zis sa iau roz pentru y17dti 2001 .3 l antigel si 3 apa demineralizata, numai bine
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
C16NZ here Wink

Ptr ca se apropie anotimpul rece ,va rog mult, puteti sa imi spuneti, ce antigel este recomandat ptr acest tip de motor ? Nu vreau sa fac vreo nefacuta, nu stiam sa conteze asa de tare si asta, dar dupa ce am citit pe aici se pare ca ar conta, de aceea va rog mult de tot, sa imi faceti niste recomandari si mai ales sa le argumentati, ptr a intelege si eu mai bine de ce unu si nu altul, si viceversa Embarassed

Multumesc anticipat,
Cu respect,
Mircea !

P.S. Cata cantitate de antigel intra la mine ? Are ceva daca pun doar antigel ? Parerile sunt foarte impartite, am prieteni, care merg de ani de zile doar cu antigel si iarna si vara, si altii care ii contrazic ca cica nu e bine ca se imbranzeste si se duce naiba pompa de apa ... Care este parerea voastra ? Cum este mai bine si daca e vorba de un amestec, care este cel ideal ptr acest tip de motor ?
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Shocked

Ce sens are sa umbli cu antigel concentrat ???
In primul rind nu este in regula pentru sistem, in al doilea rind punctul de inghet este mai sus, iar in al treilea rind este mai scump.
Sincer, nu vad rostul .....
Skip ads

  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai tocmai ptr ca habar nu am, de aia am si intrebat Embarassed
Si pls guys, care se stie care se pricepe, sa imi dea si mie o mana de ajutor, un sfat alea alea, ptr ca in zilele urmatoarea vreau sa fac miscarea si habar nu am nici acum de care, ce si cum trebuie ...

Multumesc incaodata, cu respect,
Mircea !
  • adicojocaru

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Astra G 2001, Z16XE, lichidul de racire este de culoare verzuie...din cate am vazut pe aici nu prea e bine...ce ziceti?
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ptr masina mea am ales in urma sfaturilor primite de pe unde am putut (nu de pe aici Twisted Evil ), antigelul de culoare albastra, care se pare ca ar fi si cel recomandat, si care are aceasi compozitie cu cel roz, ceea ce difera fiind culoarea. Am ales din cel cu 12 lei/litru, concetrat, care se face in dilutie cu apa potabila, de 3L/3L, iar in acest amestec are o rezistenta garantata la -35 de grade. Am considerat ca nu este cazul de mai mult de atat. Pana acum temperatura in mers s-a pastrat constanta, si sper sa trec cu bine aceasta iarna.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
deci la un y20dth fabricatie 1999 pana acum o luna cand am facut itp si au descoperit ei ca ar fi din 2000 ce sa pun.. roz fara silcati? rosu? si o marca mai serioasa?
am gasit aral si texaco cu 5 ani garantie sau ceva de genu..sau de la mol?
Skip ads

  • luciano

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2003 1.7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2006

  • Mesaj Privat
CatalinE a scris:in concluzie, daca pui cu silicati risti sa ti se duca pompa de apa? cam in cat timp? Confused

eu am intrebat la agip daca aveau fara silicati si nu stiau ce-i aia....

de unde stiu daca antigelul meu are silicati sau nu pt ca pe sticla nu scrie nimic eu am luat de la agip Agip Anti Freeze Extra zice ca e fabricat in italia eu am astra 1.7 DTI din 2003
  • giani71

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
luciano a scris:
CatalinE a scris:in concluzie, daca pui cu silicati risti sa ti se duca pompa de apa? cam in cat timp? Confused

eu am intrebat la agip daca aveau fara silicati si nu stiau ce-i aia....

de unde stiu daca antigelul meu are silicati sau nu pt ca pe sticla nu scrie nimic eu am luat de la agip Agip Anti Freeze Extra zice ca e fabricat in italia eu am astra 1.7 DTI din 2003


Pune in radiator si vezi daca "iesi din iarna cu el". Doamne fereste sa faci asa Very Happy
Daca citeai mai sus vedeai ca se diferentiaza dupa culoare. Regula ar fi ca la motoare dupa 2000 (y17dt) sa pui rosu sau roz.
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu manualul de reparatii Astra G si Zafira, si dupa cum scrie acolo ar trebui sa am antigel roscat fara silicati. Problema e ca masina are antigel de culoare verzuie, dupa cum scrie in carte cu silicati. Nu stiu ce sa fac, oare ar trebui schimbat cu antigel rosu?Mi-e teama sa nu am probleme. Idea
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cum ai tu antigel verzui nu stiu, dar si altii s-au dus in service si cretinii le-au pus cu silicati.
Da-l afara, baga o solutie de spalat sau apa, curata si pe urma pune fara silicati.
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
eu stiu ca e antigel rosu fara silicati, albastru cu silicati, ala verzui cu ce e ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ala verde este o ieftineala pe care nu scrie prea multe, pe vremuri puneam in dacie. Acum am vazut tot felul de panarami de astea, 5l cu vreo 15 lei. Eu pe care l-am pus ultima oara am dat 22lei/1l.
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Gata, m-am lamurit, trebuie sa schimb la urgenta tot antigelul cu unul fara silicati. Dar problema e ca nu stiu cum am sa reusesc sa scot TOT antigelul, inclusiv din motor, cam pe unde sunt suruburile de golire ca nu as vrea sa ramana deloc din cel vechi. In mecanici nu am incredere, as prefera sa golesc eu tot (cam 7 litri dupa cum scrie la manual). Cine a mai facut asta ma poate ajuta si pe mine cu cateva sfaturi? Rolling Eyes Am uitat sa specific ca sunt posesor de Zafira abia din septembrie, asa am cumparat-o cu panarama asta de antigel. Astept URGENT sfaturi.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
in instalatie ar tb sa ai 6,8 dar nu poti goli complet...
eu am facut asa anul trecut: 12 litri de apa distilata + (3l antigel ARAL silikatfrei - roz- + 3l apa distilata)
aia 12 ii folosesti in de 2 ori cite 6.
1.golesti tot ce se poate.
2.pui 6
3.lasi motorul 2-3 minute sa mearga.
4.golesti
5.pui pe ceilati 6
6. repeti 3. si 4.
7. bagi 2,5 antigel + 2,5 apa
8. repeti 3. (dar ceva mai mult, pina ajunge sa intre in functiune ventilatorul .. deci cam la 92 de grade)
9. masori concentratia (o concentratie prea mare de antigel scade punctul de inghet cu f. putin , in schimb afecteaza instalatia: coroziune)
10. completezi cu ce mai e nevoie (apa sau antigel)...asta deoarece a mai ramas ceva apa din alea 2 spalari; vezi ce am zis la inceput de tot

durata: cam 2-3 ore

Bine ar fi sa ai un garaj ca daca faci asta afara e jale.
Atentie cind bagi aia 6 (si tura 1 si tura 2) sa nu fie reci ca poti sa bulesti blocul motor (motorul e la temp de functionare 80-90 si tu bagi la 5-10 - asta daca faci operatiunea afara) Sau daca vrei sa fii mai catolic decit papa incalzesti cu un resou (sau in casa la aragaz Laughing )


Later edit: scuze, dupa aia am obs ca ai pe motorina.. eu am dat cifra de 6,8 pt ca atita e la z18xe, dar te uiti in manual si vezi... oricum ai prins ideea
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mii de multumiri, am prins ideea, sunt din Bacau si la noi inca mai tine vremea. Ma grabesc sa profit de asta si sa fac schimbul. Nu stiu cum ma descurcam fara sfaturile voastre. Inca o data mii de multumiri. Razz
  • danutz

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
intervin si eu pt ca am avut aceeiasi problema si nu stiam de care sa pun,in manual nu am citit pt ca e in germana si nu stiu dar am intrebat la sservicesi e adevarat cu masinile pana in 2000 si cele dupa 2000,am luat antigel fara silicati si fosfati rosu-portocaliu (din asta era si inainte de schimbare).La gara obor un magazin de piese si accesorii costa 250.000 lei la bidon de 1,5
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
prieteni am si eu o intrebare ! pentru o perioada buna de timp vreo 2 luni am completat cu apa normala de la robinet deoarece piedeam lichid de racire si nu am avut timp sa ma duc sa o repar! dupa ce am rezolvat problema mi s-a pus la service antigel verde 2 litri ! acum problema mea este : mi-a adus cineva din germania halvoline parca fara silicati galben - portocaliu si as vrea sa pun din ala ! insa ... mai intai as vrea sa curat instalatia de eventualele depuneri de piatra din apa pe care am folosit-o anterior! exista vreo modalitate? mersi
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
si eu a trebuit sa schimb antigelul pentru ca era altceva decat cel precizat.
am ales sa duc masina la service. acolo (dupa cum mi-au explicat, ptr ca nu am putut ramane langa masina) au demontat radiatorul, au suflat tot circuitul ptr a iesi lichidul ramas pe circuit, l-au spalat cu o solutie (nu avea nume, doar un cod) si au pus antigelul nou (ARAL).
eu ma indoiesc ca poti face asta acasa dar probabil esti mai priceput decat mine si poate te descurci. Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR