Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • and_paras

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare dragilor,

cum spune si titlul, ma puteti ajuta si pe mine cu detalierea sigurantelor din tabloul de bord?
Nu am cartea de utilizare a masinii si imi este greu sa identific fiecare siguranta de la ce e.

Va multumesc anticipat!
Skip ads

  • cristig89

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
uite aici Very Happy salutari

  • and_paras

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns,

problema la a mea (Vectra C 2003 1.8 benzina) este ca nu mai functioneaza pompa de spalare parbriz si faruri. Ma tot gandesc ca e din siguranta.


Voi ce parere aveti?
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Sal prietene...verifica totusi si contactul electric de la pompa,ca poate o face ''figuri''....eu am tot o vectra c din 2003,1.8 si cand am cumparat-o,la o privire mai atenta pe sub masina am vazut ca anumite cabluri,fire erau atarnate cam aiurea si le-am prins cu niste coliere d-alea de plastic....
Skip ads

  • sfinx

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z22yh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Vezi ca sunt doua pompe diferite, daca ai xenon.

Cand tragi de maneta stergator, se aude vreun zgomot de motoras ceva? Stergatoarele isi fac cursa?
  • hiperul

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
POZA 3 Unde se afla panoul ala de sigurante ca eu nu l gasesc nicaieri Smile) repede un rasp Very Happy
  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
daca nu ma insel.pe la baterie.
primele doua le stiu si eu.poza a 3 a doar o banuiesc ca ar fi pe la baterie
  • dragoss

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2011

  • Mesaj Privat
da este exact langa baterie este o cutie neagra
Skip ads

  • Omega

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ce se actioneaza din interior, sigurantele le gasesti cum deschizi usa din stanga sub capac pe bord sau in portbagaj in stanga spate.
Sigurantele si releele din cutia habitaclului motor sunt aferente functiilor motorului (abs, servo, ebd, airbaguri, ECU, pompa de apa, injectie, etc)
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
de cateva zile am observat ca nu se mai aprind lampile de la marsarier.. am o vectfra c caravan, am cautat manual toate sigurantele si par ok atat cele din bord cat si cele din stanga spate. m.am uitat si pe schemele de mai sus si nu scrie nicaieri de marsarier. orice sfat este binevenit. mentionez ca nu merg nici pe stg nici pe dr lampile de marsarier...
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
sonda se pe cutie ai verificato,ai verificat daca ai curent pe mufa ei?
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sonda de pe cutie nu am verificat.o... am inceput cu partea de becuri si sunt ok, acum urmeaza sigurantele imediat ce le identific.... si la sfarsit las mufa de pe cutie deoarece sincer sa fiu nu stiu care este, unde este pozitionata si cum acces la ea
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Sanse foarte mari sa fie de la sonda.
Nu cred ca vectra c are siguranta separata pentru becuri.
Comanda este electronica cu tranzistoare de putere deoarece altfel nu se poate avea eroare de bec ars.
Cel mai simplu, pui un tester pe masina, intri in rec, testing (sau test mode) si cauti unde se testeaza becurile respective (ar trebui sa fie ceva gen reverse lamp). Dai test si vezi daca se aprinde. Daca da te duci direct la sonda.
La fel, in uec intri si citesti valori aruncand cu ochiul pe senzorul de mers inapoi, bagi in reverse si vezi daca valoarea citita de uec se schimba...
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mersi mult pentru sfaturi.. azi dimineata mergeau... pe la 9 nu mai vroiau.. acum merg iar.. fff ciudat.. e clar ca sigurantele sunt bune. ramane sonda sau contact imperfect pe undeva nu?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic ca e sonda...
Ori e dusa ea ori nu fac firele contact...
  • catalinemil

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut! stie cineva unde se afla siguranta si releul pt incalzire oglinzi? cand apas buton pt dezaburire luneta si oglinzi se aude comanda unui releu in portbagaj si luneta se incalzeste dar oglinzile nu. pe firele de la geam oglinzi nu vine curent. astept un raspuns daca stie cineva schema. multumesc!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pentru oglinzile exterioare (sofer si pasager) vectra c nu are nici siguranta si nici releu.
Din DDM (modulul din usa soferului) pleaca fire direct catre motorasele de reglaj si catre rezistenta de incalzire a oglinzii soferului.
Daca masina are PDM (modulul din usa pasagerului, identifici foarte usor prezenta lui daca pe usa pasagerului pe langa butoanele de la geamul electric al pasagerului mai ai si buton pentru deschiderea masinii si / sau a portbagajului, adica 4 butoane) atunci firele pleaca din acesta.
Daca masina nu are PDM (adica ai doar butoane pentru geamul electric al pasagerului), firele catre motorasele de reglaj + incalzire ale oglinzii pasagerului pleaca din DDM (adica din usa soferului).

Rezolvare:
Verifica continuitatea firelor de la DDM respectiv PDM (daca ai) pana la fiecare oglinda.
Daca firele nu sunt intrerupte, mergi la un tester si vezi daca incalzirea oglinzilor e programata in aceste module.
Daca ai avut cumva firele in scurt si este eroare in aceste module legata de oglinzi, e posibil ca PDM respectiv DDM sa nu mai dea comanda de incalzire pana la stergerea erorii (e o metoda de siguranta ca sa nu se arda vreun modul al masinii, stiu sigur ca la becuri e asa)
  • catalinemil

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2009

  • Mesaj Privat
merci mult pt raspuns! ai avut mare dreptate. oglinda stanga era in scurt,circuitul pentru incalzire mai exact era plin de apa. am pus geam nou si se incalzeste ft ft bine. cea din dreapta a fost si ea lipita pt ca a cazut sticla si nu mai are putere sa incalzeasca sau are circuitul intrerupt pt ca incalzeste mai greu. o sa o schimb si pe ea. am cautat ca un disperat siguranta si releul si am mai demontat si un plastic de sub volan sa gasesc releul.... uffffff
Multumesc frumos, numai bine!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am consultat schema electrica a masinii.
de asta ti-am dat raspunsul exact.
  • catalinemil

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2009

  • Mesaj Privat
eu nu am asa ceva. chiar as vrea sa fac rost de cartea masinii. vreau sa montez drl si am ceva locuri libere pt sigurante,poate ma pot lega de acolo. merci oricum!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR