Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu pe brief la 1.4 aveam trecut 165 .la rar au trecut 163
Skip ads

  • ieseanul

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare, la toți "co-forumistii" ClubOPEL !
E prima mea postare pe forum și dacã am postat greșit, rog moderatorii sã nu mã ierte Smile)
Am achiziționat de curând și eu o mașinã și am nedumeriri cu stabilirea normei de poluare în care ma încadreazã cei de la RAR.
Sa o luam cronologic:
Opel Corsa C din 05.2001, cu motor Z10XE, 973 cm3, 43 kw, cutie de viteze manuala cu 5 trepte, in 3 portiere, neînmatriculatã încã în romania. Pe certificatul ei (de italia) scrie: "RISPETTA LA DIRETTIVA 1999/102/CE RIF. 98/69/CE-B".
Cei de la Rar conform listei date la: Lista autovehicule Euro3 la RAR, la pagina nr. 16, coloana din dr. rândul nr. 15 de jos în sus se afla trecuta o mașinã cu caracteristici identice cu a mea. Am la Rar o cunoștințã cu care am stat de vorba și mi-a rãspuns la fel, adicã ca este euro3, ca asa scrie la ei în hârtiile lor. Acum nu vreau sa intru in polemici legate de modul de testare/catalogare al RAR-ului, cãci am înțeles ca sunt multe autovehicule care în Germania au fost înmatriculate ca euro 4, iar la noi au fost înmatriculate ca euro 3......
Rar-ul cãruia urmeazã sa ma adresez pentru înmatriculare este RAR Neamț. Sunt în dubii legate de ce euro are mașina mea, deoarece pe net toatã lumea spune ca astfel de mașini sunt înmatriculate ca euro 4, inclusiv pe forum, dar cei de la RAR au alta pãrere.
Specific ca am dat cautare si am citit postarile:
Link nr. 1
Link nr. 2
Link nr. 3
Link nr. 4 (poate fi eventual sters, ca face referire la alt forum si sa puna moderatorul alt link asemanator)
Link nr. 5
Link nr. 6
Din toate aceste linkuri am dedus ca norma ce o am eu pe certificat este euro 3, daca nu ar avea la urma CE-B, dar nici euro 4 nu poate fi deoarece euro 4 am vãzut ca a apãrut dupã 2006, îs confuz .... și nu m-ar supãra asa tare aceasta problema dacã nu ar fi vorba de câteva sute de euro în plus sau în minus la taxa de poluare. (Taxa care intre noi fie vorba e aberanta, numai de poluare nu tine cont. Daca aceasta taxa ar fi într-adevãr de poluare ar trebui ca cel care își cumpãra un autovehicul electric sa primeascã aceasta taxa (bani) de la stat).
In Concluzie: Am un autovehicul Euro 3 sau Euro 4? dacã îmi este catalogat ca euro 3 și el este euro 4 cui sa ma adresez? Rãspunsul îl voi afla oricum la Rar, când am sa ii fac C.I.V. , dar îmi place sa fiu bine informat.
P.S. Daca am omis ceva date, va rog sa mi le cereți. Daca aveți de fãcut observații utile, va rog sa le faceți cu mare plãcere. Intre timp am sa îmi completez și profilul cu poze și alte detalii. Va mulțumesc anticipat de rãspunsurile utile și va doresc O ZI BUNA!
Uitasem, felicitãri pentru forumistul numit: dancuciureanu caci il vad prezent prin multe postari si toata lumea are cuvinte de lauda (eu din ce am citit, îmi pare o pers. bine pregãtitã în domeniu tehnic și sunt puține astfel de persoane pe "piața romaneascã" ca sa zic asa Smile) ).

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Lista aia din cate stiu e veche. Poti da un mail la opel si sa ii intrebi si sa te duci cu foaia aia la rar daca nu vor sa o catalogheze euro4. Si eu cand am inmatriculat-o exista lista aia, numai ca la mine si scria pe talonul din germania ca e euro4.
Ai fost la rar sa intrebi sau numai ai dedus din lista aia ca ar fi dupa ei euro3?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ieseanul a scris:... dar nici euro 4 nu poate fi deoarece euro 4 am vãzut ca a apãrut dupã 2006, îs confuz ....

Gresit, la motoarele pe benzina norma Euro 4 era deja in 2001 iar la diesel din 2004.
Masina ta este Euro4. Dar s-a mai intamplat ca "meseriasii" de la RAR sa treca Euro 3 Evil or Very Mad
Skip ads

  • ieseanul

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am dat datele unui angajat (inginer) de la RAR (pt. BuBuFaM).
Pe net am mai gãsit intre timp urmãtoarele linkuri:
Wikipedia European Emission Standards Aici sunt prea multe informații și nu îmi este clar. Aici se prezintã cum ca euro 4 a apãrut in 2005.
Normele EURO - Total Auto aici mi se certifica ca 98/69/CE-B este EURO 4. Am scris un email și la Opel - București intre timp, sa vedem dacã primesc vreun rãspuns. Oricum din ce am acumulat pana acum, se pare ca indiferent de normele europene, RAR-ul este cel care face legea în Romania în privința normelor de poluare. Daca sunt persoane care au același tip de mașinã (mai exact motor, Z10XE sau Z12XE, etc. din aceeasi gama Z, ca bãnuiesc ca diferã doar cilindreea) și le-a fost catalogata euro 3 sau 4 sa își dea cu pãrerea ....
P.S. Daca nu era vorba de taxe, putea sa fie si Euro -1, ca nu ma interesa! Nu cred ca o mașinã poate polua mai mult decât a fãcut-o o sonda incendiata în Irak sau vreun experiment nuclear prin desert....
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Din 2005 sunt obligatorii la toti ca motoarele sa fie euro4, dar opel a pus deja din 2000 la modelele pe benzina, din cate stiu eu au fost primii in acest sens.
Oricum si la tine in talon scrie tot asta.
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut,eu am o corsa C din 09.2001 motor z10xe benzina si la rar a iesit euro 4,masina a fost adusa din franta.Din cate stiu toate corsele pe benzina din 2001 sunt euro 4.Mult noroc la RAR si sper sa-ti iasa euro 4.Am uitat sa specific ca la mine in acte nu scria euro 4 era trecut doar seria la motor si a trecut RAR fara probleme Surprised
  • RadrianO

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu daca aici e locul potrivit sa postez asta, dar, daca nu e, cu scuzele de rigoare, rog un moderator sa il mute unde trebuie..

am "rasfoit" forumul si am observat ca sunt si altii, ca si mine, care nu stiu ce norma de poluare are masinuta. Ei bine, cautand, am dat peste un link foarte util, despre cum sa iti dai seama din talonul masinii sau din cartea tehnica. Intrati aici
Succes! Smile
Skip ads

  • virus86

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1994 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2010

  • Mesaj Privat
1. Denumirea clasei autovehiculului ºi a modului de construcþie: autocombi, închis; noxe D3
2. Producãtor: GM/E
3. Tip ºi descriere: OPEL CORSA
4. Numãr de identificare a vehiculului: ---
5. Modul de tracþiune: OTTO/GKAT
6. Viteza maximã km/h: 145
7. Puterea kW pe min: K33 / 5000
8. Capacitatea cilindricã (cm3): 1195
9. Sarcina utilã sau de remorcare (kg):
12. Numãr de locuri: 5
13. Mãsurãtori în mm: Lungime – 3729, Lãþime – 1608, Înãlþime – 1420
14. Greutate fãrã balast: 880
15. Greutate maximã admisã: 1340
16. Greutatea axelor admisã: din faþã – 660, mijloc - ///, spate – 680
17. Lanþuri de linie ºi/sau roþi: 1
18. Numãrul axelor: 2
19. Numãrul axelor cu tracþiune: 1
Mãrimile anvelopelor:
20. Faþã: 145R13 75S
21. Mijloc ºi spate: 145R13 75S
Sau
22. Faþã: 165/70R13 76S
23. Mijloc ºi spate: 165/70R13 76S
28. Greutatea la remorcare permisã din punct de vedere tehnic cu frâne: 500
29. Greutatea la remorcare permisã din punct de vedere tehnic fãrã frâne: 400
30. Zgomot în dB la staþionare: 79P
31. Zgomot în dB la mers: 73
32. Ziua primei înmatriculãri: ilizibil 1994
33. Observaþii:
La 20 – 23: admis ºi: 4 1/2JX13, adâncime de comprimare 49; La 20 – 23: admis ºi:165/65R14 78S jante 5.50X14, adâncime de comprimare 49. Conform paragrafului 70 din ordonanþa privind legislaþia rutierã s-a aprobat excepþia necesarã pentru paragraful 50 (Cool – autovehiculul nu are control al fazelor de luminã de la farduri. La 1: s-a montat ulterior catalizator din 5.07.2005 sistemul de curãþare a noxelor tip KLR-OP01 ABE Nr: KBA 6828.

Serie moto C12NZ..... Ce euro este?
Ar trebuii sa ii schimb uleii si filtru ulei inainte sa merg la rar, sa iasa gazele bune?
In acte scrie Noxe E2 ( care este taiat) Dupa care scrie D3. Am fost cu ea la RAR, au verificat actele si mi-au zis ca nu E2 pt. ca e taiat. Pe 31 am programare la ei.

Ce e de facut?
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
E2 din fabrica si de aceea e taiat e2 si scris d3 ca s-a montat catalizator la urma (tu ai scris cu mana ta)- (conteaza la nemti la noi nu)si puteai sa aflii daca foloseai functia cautare,nu era nevoie sa deschizi un topic pt asta.Normal cand se cumpara o masina se schimba consumabilele si distributia...Bafta.
  • virus86

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1994 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2010

  • Mesaj Privat
bujii nu trebuie schimbate?
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Bujia nu e consumabila?

Schimbi ulei, toate filtrele, antigel, lichid de frana.
Skip ads

  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. Am si eu o nedumerire totala. Cumnatul meu a adus din Franta un astra f cu an fabricatie 1997. Motorul a fost schimbat in 2003 in Franta si seria motorului a fost pansonata pe o tablita cu sigla Opel. Problema de acum incepe: la astra f conform anului de fabricatie si datelor specifice ,motorul este X16 XEL. Pe placuta cu pricina este scris X 16 XE. La RAR conform bazei de date pe care o detin motorul ar fi de opel corsa. Mentionez ca detin toate actele doveditoare de la service-ul din Franta. Cei de la RAR au zis ca imi vor trece masina cu norma de poluare non euro, cu toate ca masina este cu catalizator si injectie multipunct iar cei din franta au confirmat ca motorul este euro 3. Sfatuiti-ma ce sa fac?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
UP
  • virus86

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1994 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2010

  • Mesaj Privat
unde gasesc si eu niste jante de aluminiu, originale opel R14 ?
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=13 https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=47

Mai poti si tu sa dai o cautare pe forum.
  • nmihai

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am facut ieri RAR la masina din titlu, un Corsa C din 2003, 1.2 16V 75 cp Euro 4, cod motor Z12XE.
Mi-a sarit acum in ochi valoarea CO2, mentionata pe cartea de identitate: 192 g/Km. Mai are cineva valoarea asta trecuta sau la voi e mai mica? Mi se pare cam mare, eu cred ca la un motor de 1.2 cu Euro 4 ar trebui sa fie intre 130 150 g/Km.
  • irisuca

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut. La a mea au trecut 151, masina este din 2001.
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sunt 3 valori: exterior, interior si combinat. La z10xe daca tin bine minte eu am 149 trecut in talon, dar nu stiu care din cele 3 valori este.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut, are cineva corsa sau combo b 1.7 diesel inmatriculat ? imi puteti spune si mie ce norma de poluare are trecuta in cartea de identitate
motor de 1.7 diesel clasic , fara turbo
multumesc

Salutare,
bine ati venit pe www.clubopel.com.

Este de apreciat ca ati postat totusi la o sectiune dedicata problemelor tehnice, dar dorim sa subliniem un lucru important, pentru a evita neplacerile pe viitor ,sa incercati sa cititi regulamentul acestui forum,multumesc frumos pentru colaborare si intelegere.
Am sa va expun cateva exemple,sa intelegeti despre ce este vorba:
Regulament pentru '' Probleme tehnice ''
Ce poate face functia 'CAUTA'
Postare inadecvata
Cauta si vei gasi! Cauta si vei gasi
Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ?
edit by StefanTolos

16.03.2011 19:07:29
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR