Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • nelu1977

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985 16n
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
SAL. VREAU SA DESCHID AICI O DISCUTIE DESPRE DEPLASARILE CU RULOTE. CE FEL DE RULOTE ATI TRACTAT CU OPELUL VOSTRU? CE OPEL AVETI? CUM S-A COMPORTAT LA DRUM? CU CAT S-A MODIFICAT CONSUMUL? AM O ASCONA C DIN 1985 SI ANUL ASTA VREAU SA PLEC PENTRU PRIMA OARA CU RULOTA.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ai deschis! Smile Dar prin folosirea majusculelor...lasi impresia ca tipi la noi si ne timorezi ...
Nu specifici modelul rulotei, greutatea, gabaritul, nr. axelor, etc....iar noi nu dam cu bobii sa ghicim cum se comporta eventual masina ta, cat consuma, cum trage, etc! Chiar specificati acesti parametri, nu stim ce zone de relief doresti sa strabati, in ce stare tehnica este motorul masinii, etc...si nici nu cred ca ne batem capul sa vorbim...discutii! Smile Sejur placut in rulota! Smile
  • Ghosty

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Braila
  • Masina: Insignia 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2010

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Ai deschis! Smile Dar prin folosirea majusculelor...lasi impresia ca tipi la noi si ne timorezi ...
Nu specifici modelul rulotei, greutatea, gabaritul, nr. axelor, etc....iar noi nu dam cu bobii sa ghicim cum se comporta eventual masina ta, cat consuma, cum trage, etc! Chiar specificati acesti parametri, nu stim ce zone de relief doresti sa strabati, in ce stare tehnica este motorul masinii, etc...si nici nu cred ca ne batem capul sa vorbim...discutii! Smile Sejur placut in rulota! Smile
Sunt de acord cu partea cu majusculele si chiar ar trebui sa dai niste date tehnice.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cu Ascona din `85 in caz ca nu ai refacut motorul nu m-as risca sa trag o rulota.
Nu ai fi decat ceva de genul : http://www.youtube.com/watch?v=O69oRLQwLZc
Skip ads

  • NOVAC

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
@cangri : La "caterinca" nu ne intrece nimeni..... Si eu vreau sa imi iau o rulota , e un topic aici : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=49720 .



Vrem pareri "autorizate" ! Cine are ..!
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Stiu pe cineva care de vreo 6 ani trage o rulota cu un Astra Caravan 1.7dti (75cp), imi povestea de consum ca e ~7 la 100 cand merge cu rulota
si in jur de 5 cand merge fara rulota.
Rulota are in jur de 650-700kg (aragaz, frigider, wc etc.), are sistem de franare propriu (cred ca toate rulotele au).
  • nelu1977

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985 16n
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Da aveti dreptate in privinta majusculelor. Imi cer scuze. Motorul masinii are 50000 de cand e facut. Consum cu 2persoane si porbagajul full 5.8-6.5. Carburator varajet2 dublu corp. Rulota care urmeaza a fi tractata : nu stiu exact modelul , greutate proprie 950kg, o singura axa.
  • stefy_726

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Ascona 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2006

  • Mesaj Privat
am citit toate mesajele.ce conteaza cind ai facut motorul?important este sa ai un ambreaj bun
si rulota sa fie cu 200 kg mai usoara decit scrie in talon cu toate ca pentru mine nu conteaza
ce scrie in talon,acum sa zic de ce la masina mea de 115 cai tot ascona si tot benzina dar
injectie pot trage o rulota de 1300 kg si un golf 3 de 75 cai pe motorina trage o rulota de
1000 kg daca as face schimb de rulote cu golful sa am eu cu ascona rulota de 1000 kg si
golful pe cea de 1300 kg tot golful s-ar descurca mai bine,dar cei cu rulote pleaca in
concediu nu la raliu,cu toate ca la ascona cu carburator varajet consumul e mare si fara
rulota dar daca iti place cu rulota si nu esti grabit eu zic ca merge.
chiar ma intereseaza subiectul despre rulote cu toate ca in romania e mai greu cu rulota
si ca taxe si ca drumuri sa nu mai vorbim de campare.
daca crezi ca masina ta face fata la o rulota nu sta pe ginduri mie si acum imi pare rau ca
nu am cumparat rulota tot asa ca nu face fata masina.
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ca veni vorba de tractari de rulote am vazut azi o masina ce e drept nu e opel ,dar sa vedeti cu ce tragea o rulota.


erau un olcit si rulota nu stiu ce greutate avea.
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
O fi Oltcit,dar e tunata. Laughing Asa ca nu e relevant greutatea rulotei.
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu cred ca mai înpingea cu spatele și Loganul albastru Laughing
  • Ady111

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Totusi masa vehiculului tragator trabuie sa fie mai mare decat a celui tractat, ori in imagine nu cred ca se poate vorbi de asa ceva. Poate ca bara aia din fata ii mai aduce un plus Oltcit-ului:).
Skip ads

  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Zafira, Y20 DTH, an fabricatie 2001, tractez cu ea rulota cu MMA 1100 kg, iar in ceea ce priveste consumul, cel mai mult este de 9,2% cand sunt mai grabit. Ma avantajeaza si forma mai aerodinamica a rulotei; in general consum intre 8 si 8,5 %.



  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
claudiu-cld a scris:ca veni vorba de tractari de rulote am vazut azi o masina ce e drept nu e opel ,dar sa vedeti cu ce tragea o rulota.


erau un olcit si rulota nu stiu ce greutate avea.

bravo lui. e masina care se preteaza cel mai bine la asa ceva. e sigur proprietarul ca n-o sa-i fiarba niciodata apa Embarassed Wink
imi place ideea de a merge cu rulota (din pacate n-am), dar ce implica vacanta cu rulota? ce restrictii am? ma duc la mare, trec prin orasele mari si vreau sa le vizitez. imi este permisa stationarea in oras cu rulota si sa dorm in ea? ipotetic vorbind, ajung in bucuresti si vreau sa stau 2 nopti sa-l vizitez, stiu ca n-am unde sa parchez, de aia zic ipotetic Laughing , pot sa stau in rulota? sau totul se rezuma doar la chempinguri amenajate? tin minte ca am vazut un episod din topgear in care cei trei crai luau in deradere aceste concedii.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mitluc a scris:Zafira, Y20 DTH, an fabricatie 2001, tractez cu ea rulota cu MMA 1100 kg, iar in ceea ce priveste consumul, cel mai mult este de 9,2% cand sunt mai grabit. Ma avantajeaza si forma mai aerodinamica a rulotei; in general consum intre 8 si 8,5 %.




Rulota ca rulota, dar ce bine-i sade masinii cu jantele alea tip "snowflake". Sunt off-topic, dati cu pietre, dar nu m-am putut abtine!
  • nelu1977

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985 16n
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
http://www.trilulilu.ro/nel...tz/3479f117fcd174
  • nelu1977

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985 16n
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Acum cateva zile am fost in teste cu rulota si ca prima impresie pot sa va spun ca, nu cred ca voi avea probleme in a tracta aceasta rulota chiar daca sunt colegi care spun altceva. Am psrcurs cam 70km cu un consum estimat de 12-13%

nelu1977 a scris:http://www.trilulilu.ro/neluspritz/3479f117fcd174

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
http://youtu.be/rprWymhAyF8
  • nelu1977

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985 16n
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
M-am intors de la mare si eu si masina intregi . Pentru cei interesati am avut un consum de 10%. Viteza medie pe autostrada 85-90, pentru ca fiind relativ lunga 5.8metri , se ''simt'' toate celelalte masini care trec pe langa tine.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In curand o sa ma fac si eu rulotist(am prins gustul in DE si in vacanta din aceasta vara).
Voiam sa intreb rulotistii dintre noi daca a tras cineva o rulota din aceea mica(din cate stiu are 700 kg) cu un benzinar de 100 de cai. In cazul meu e vorba de un Vauxhall Vectra Z16XE. As economisi banii si as scuti oboseala sa plec cu masina de aici. In plus mi-as ajuta un var sa aduc masina asta in tara. Am vreo sansa sa ajung cu ea de la Londra? Masina e impecabila insa nu am tractat niciodata asa ceva.


Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR